۸ مورد از بهترین جاهای دیدنی کیش که نباید از دست دهید!

بهترین جاهای دیدنی کیش
بروزرسانی در : 473 بازدید
مدت زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه
گردشگری

چه شیفته ی خرید و تفریح در مجتمع های مجلل و نوین باشید و چه عاشق آثار باستانی و صدای امواج «آب های نیلگون خلیج همیشه فارس»، «جزیره آب و آفتاب» حرف های بسیاری برایتان خواهد داشت. جاهای دیدنی کیش آنقدر متنوع و منحصر به فرد هستند که حتی اگر هر ماه هم به آن سفر کنید، باز هم برایتان تکراری نخواهند شد!

اگر قصد آشنایی با بهترین جاذبه های تماشایی کیش را دارید، ادامه ی این مطلب از «پاسخ از ما» را از دست ندهید.

 

شهر زیر زمینی کاریز

شهر زیر زمینی کاریز

«شهر زیر زمینی کاریز» از جاذبه های دیدنی کیش می باشد که در واقع قناتی بسیار طویل با قدمت ۲۵۰۰ ساله است.
از دیرباز مردمی که به آب شیرین دسترسی نداشتند، با حفر «قنات» یا همان «کاریز» به آب شیرین و آشامیدنی دست می یافتند. «قنات» در واقع سلسله چاه های عمودی است که روی سطح شیب داری حفر شده اند.

این کاریز سال ها پیش تقریبا فراموش شده و در حال نابودی بود تا اینکه «مهندس حاجی حسینی» که یک تهرانیِ مقیم آلمان بود، پس از ۳۲ سال دوری از وطن به ایران بازگشت و در سال ۱۳۷۸ با بررسی قنات و سرمایه گذاری خصوصی، این کاریز فراموش شده را به یکی از جالب ترین جاذبه های گردشگری کیش تبدیل کرد.

حالا شهر زیرزمینی کاریز کیش، در عمق ۱۶ متری از سطح زمین و با سقفی که مملو از صدف، سنگواره و مرجان های دریایی است، دارای بخش های مختلفی مانند غرفه های صنایع دستی ایران و جهان، رستوران سنتی و جدید، موزه، سالن آمفی تئاتر، سالن کنفرانس و گالری های هنری می باشد.

جریان آب شیرین و هوای خنکی که در زیر زمین جریان دارد و تماشای سقفی مرجانی که مملو از فسیل های کهن است، حس منحصر به فرد و بسیار دل انگیزی را به هر گردشگری می دهد.

پارک دلفین ها و باغ پرندگان

در جنوب شرقی جزیره کیش پارک معروف دلفین ها یا دلفیناریوم با مساحتی حدود ۱۰۰ هکتار که شامل فضای سبز با انواع گونه‌های مختلف گیاهی، باغ پرندگان و البته بخش دلفیناریوم می باشد، یکی از مقاصد گردشگری محبوب کیش محسوب می شود.

دلفیناریوم

این مجموعه اولین و تنها دلفیناریوم در ایران است که در آن بازدیدکنندگان ابتدا به وسیله ی اتوبوس قطاری به «پارک پرندگان» و سپس به «دلفیناریوم» هدایت می شوند.

در اولین قسمت از باغ پرندگان، مسیرهای سبز و زیبایی بین قفس های پرندگان مختلف به چشم می خورد که اطلاعات جامعی درباره زیستگاه، نوع تغذیه و ویژگی هر پرنده روی آن ها درج شده است.
با عبور از این مسیر، محوطه ای زیبا و بزرگ دیده می شود که فضای مناسبی را برای پرواز آزادانه پرندگان فراهم کرده است. پرواز پرندگان در کنار فلامینگوها، پلیکان های پا خاکستری، قوها، ایبیس، سدلبیلد و لک لک هایی که در برکه وسط باغ زندگی می کنند، منظره ی آرام و بی نظیری را خلق کرده که کمتر گردشگری می تواند زود از آن دل بکند.

محوطه باغ پرندگان

در بخش پارک آبی دلفین ها نیز می توان از دلفین ها عکس گرفت، به آن ها غذا داد و حرکات نمایشی آن ها را در آب تماشا کرد و لذت برد.

حرکات نمایشی دلفین ها

همچنین در این پارک دیگر پستانداران دریایى از جمله شیر دریایى شمالى، شیر دریایى جنوبى، گربه دریایى شمالى، گراز دریایى و پنگوئن نیز نگهداری می شوند.

 

کشتی یونانی

اکنون خیلی ها «کشتی یونانی» را جزو یکی از نمادهای خلیج فارس می دانند و قطعا می توان آن را یکی از شاخص ترین جاذبه های تماشایی کیش به حساب آورد.
صبح روز ۴ مرداد ماه سال ۱۳۴۵ کشتی عظیم الجثه ای که طول آن به ۱۳۶ متر می رسید، در ساحل جزیره زیبای کیش در نزدیکی روستای باغو به گل نشست و هیچ یدک کشی نتوانست آن را بیرون بکشد.

حتی هشتاد روز بعد، تلاش یدک کش هلندی به نام «اورینوکو» هم به نتیجه ای نرسید. در آخر تصمیم بر آن شد که این کشتی همان جا باقی بماند، زیرا هزینه سرسام آور برای نجات و حفظ آن اصلا مقرون به صرفه نبود.

کشتی یونانی

به گفته ی ساکنان منطقه، مسافران پس از ترک کشتی، آن را به آتش کشیده اند که با توجه به نبود هیچ عنصری به غیر از فولاد در بازمانده ی کشتی، می توان این ادعا را پذیرفت.

 

اما چرا به آن، کشتی یونانی می گویند؟

این کشتی ۷۰۶۱ تنی در سال ۱۳۲۲ توسط شرکت «ویلیام هامیلتون» در بندر «گلاسکو اسکاتلند» ساخته شده و از زمان ساخت تا غروب فعالیتش، مالکان ایرانی، هندی و انگلیسی زیادی داشته که هر یک این کشتی را با نامی متفاوت مانند «کوروش پارسی»، «امپایر ترومپت»، «نچرالیست» و غیره می خواندند.

زمانی که کشتی به گل نشست، مالک آن یک یونانی و نام کشتی «کولا اف» بوده و به همین دلیل به نام «کشتی یونانی» معروف است.

کشتی یونانی به گل نشسته

دلیل به گل نشستن «کشتی یونانی» به طور قطعی مشخص نیست، اما بنا بر بعضی گزارشات، مه آلود بودن هوا و نبود فانوس دریایی در آن منطقه دلیل این حادثه بوده است.
نکته ای که بد نیست بدانید این است که با توجه به عدم رسیدگی مسئولان و فرسایش لایه های زیرین کشتی، هر لحظه احتمال دارد که این جاذبه ی دیدنی غرق شود و فرصت لذت تماشای آن، به خصوص هنگام طلوع و غروب خورشید که منظره ای وصف ناپذیر است، را از دست بدهید.

جاذبه ی دیدنی کشتی یونانی در کیش

«پارک ساحلی کشتی یونانی» که در نزدیکی این جاذبه بنا شده است، دارای تماشاخانه(آمفی تئاتررستوران، کافه تریا، غرفه فروش انواع تنقلات و کرایه دوچرخه می باشد.

تنها نکته ای که باید بدانید این است که تماشای قسمت های داخلی «کشتی یونانی» با توجه به خطر فروریزی آن، ممکن نیست!

 

شهر باستانی حریره

مهم‌ترین اثر تاریخی کیش «شهر باستانی حریره» است؛ شهری تاریخی که در شمال این جزیره واقع شده است.

شهر باستانی حریره

«شهر حریره» یادگار دوران شکوفایی و رونق جزیره کیش در گذشته های دور است.
داستان شکل گیری این شهر به قرن چهارم باز می گردد؛ یعنی زمانی که «بندر سیراف» از بین رفت. بازرگانان سیرافی برای تثبیت موقعیت تجاری خود در «جزیره ی کیش»، که در آن زمان «قیس» نامیده می شد، «شهر حریره» را بنا نمودند.

منطقه ای که «حریره» در آن بنا شده از جهت برخورداری از ساحلی آرام تر نسبت به دریای ساحل جنوبی و نیز وجود بندرگاهی طبیعی (که از دیواره‌ های صخره‌ای با ارتفاع تقریبا ده متر و سه خلیج و دماغه تشکیل شده بود) برای پایه‌گذاری شهری ساحلی و تجاری محلی بسیار عالی به شمار می رفته است.

بندرگاه حریره

نکته ای که در ساخت «حریره» جلب توجه می کند این است که بناهای این شهر بر خلاف سایر آثار تاریخی در نقاط دیگر ایران به جای خشت، از سنگ‌های آهکی و مرجانی، ملاط، ساروج و گچ ساخته شده اند.

این اثر باستانی شامل مجموعه ساحلی، عمارت اعیانی، حمام، مسجد تاریخی، کارگاه شیشه‌ گری و قنات ‌های قدیمی می باشد و در دوره ایلخانان یک بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

 

ساحل مرجان کیش

ساحل مرجان کیش

در کنار «بازار مرجان» یکی از زیباترین جاهای دیدنی کیش وجود دارد که بازار مرجان را به دریا ارتباط می دهد.
مرجان هایی با اشکال مختلف، صدف هایی رنگارنگ، انواع حلزون ها، سنگ های دریایی که هر از گاهی آب خلیج فارس آن ها را به ساحل می آورد و همینطور زلالی بی نظیر آب که می توان هر موجود جنبنده ای را در آن به راحتی دید، همه و همه، یکی از زیباترین ساحل‌های خلیج را در این پارک ساحلی به ارمغان آورده اند.

تفریحات کیش

آلاچیق ها، پیست دوچرخه سواری کلبه های غواصی در ساحل، جت اسکی، بنانا، شاتل و پاراسل کیش هر کدام به نوع خود می توانند تجربه ی تفریح در ساحل را خاطره انگیز تر کنند.
علاوه بر این، می توان روی اسکله ای کوچک، میان آب های نیلگون این ساحل مرجانی قدم زد و از صدای موج ها و مرغان دریایی لذت برد.

 

اسکله تفریحی بزرگ کیش

«اسکله تفریحی کیش» با عرشه چوبی ‌اش نمادی از «جزیره آب و آفتاب» محسوب می‌شود.

عده ای روی این اسکله ماهیگیری می کنند، بعضی ها از ایستگاه قایق سواری اسکله، قایقی کف شیشه ای و پدالی کرایه کرده و دل را به دریا می زنند، بعضی دیگر لباس غواصی پوشیده و تن به آب می زنند.

اسکله حال و هوایی زنده و شاد و در عین حال دنج و آرام دارد.

ساحل اسکله کیش

این اسکله ی ۴۳۷ متری با عرض ۱۸ متر درست پشت بازار ونوس و در انتهای بلوار دریا قرار دارد.

 

جزیره هندورابی

زمینی مسطح و بدون درخت طبیعی که سالیان درازیست در ۲۸ کیلومتری جزیره کیش و در ۸ کیلومتری سواحل خلیج فارس سر از آب بیرون آورده؛ نام این مکان «جزیره هندورابی» است که همنام با روستایی در همین جزیره نامگذاری شده است.
علاوه بر «روستای هندورابی»، قریه‌ های دیگری مانند «دورات» و «صرات» نیز در این جزیره وجود دارند.

«هندورابی» در گذشته ( از سال ۱۵۰۲ میلادی) در تصرف پرتغالی ها بوده و به عنوان پایگاه نظامی و تجاری مورد استفاده قرار می گرفته که هنوز هم باقی مانده های پایگاه نظامی پرتغالی ها در آن به چشم می خورد.

«جزیره هندورابی» از جمله جزیره های در حال رشد و توسعه است که ظرفیت بالایی برای تبدیل شدن به یک جزیره تفریحی همانند کیش را دارد. منطقه آزاد کیش تاکنون با جذب سرمایه گذاران و کارگزاران گام های مهمی را برای توسعه صنعت گردشگری در این جزیره را برداشته است.

 

پلاژ بانوان کیش

بانوان نمی توانند مانند آقایان در هر جایی از ساحل زیبای خلیج فارس به راحتی شنا کنند.
«پلاژ بانوان کیش» با مساحتی بالغ بر ۲۰ هزار متر مربع در شمال شرقی جزیره ‏کیش به گونه ای ساخته شده است که از بیرون پلاژ، هیچ گونه دیدی به ‏داخل آن وجود ندارد.

اطراف پلاژ با دیوارهای بلند و سایه بان احاطه شده و ‏پرواز هواپیما و سایر وسیله های تفریحی نظیر جایرو کوپتر (هلی کوپتر) و غیره بر فراز این منطقه کاملا ممنوع می باشد. از این رو، بانوان به راحتی می توانند در ساحل این پلاژ با لباس شنا و در کمال امنیت، شنا کنند یا حمام آفتاب بگیرند.

لازم به ذکر است که تیم حرفه ای بانوان غریق نجات در این پلاژ مستقر هستند و بانوان می توانند همراه با کودکانشان از زیبایی های این ساحل تمیز و آرام لذت ببرند.

پلاژ بانوان جزیره هندورابی

در این پلاژ امکاناتی نظیر بوفه های خوراکی، سرویس بهداشتی، حمام اختصاصی آب شیرین، غرفه های فروش روغن های مخصوص ماساژ، امکان اجاره ی وسایل بازی و تیوب کودکان، حوضچه ی آب گرم با خواص درمانی و سالن آرایش فراهم شده است.

خوب است بدانید که عکسبرداری و به همراه داشتن هر گونه دوربین و گوشی همراه در این پلاژ ممنوع می باشد. می توانید هنگام ورود به پلاژ، موبایل، پول و اشیا زینتی و گران قیمت خود را به صندوق امانات پلاژ تحویل دهید.

پلاژ بانوان کیشبه طور کلی پلاژ بانوان کیش از ساعت ۱۰ صبح تا قبل از غروب آفتاب پذیرای گردشگران بانو می باشد.

آب و آب و آب…

تقریبا تمام جاهای دیدنی کیش با آب سر و کار دارند. اما تفاوتی که بین این جزیره ی مرجانی با سایر سواحل و جزایر است، تنوع تفریحات آبی آن است.
مگر ممکن است در کنار بازدید از جاذبه های گردشگری کیش، حداقل یکی از بازی های آبی جت اسکی، اسکی روی آب، بنانا، غواصی کیش، قایقرانی و چتر پاراسل را تجربه نکرد؟!

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com