تغییرات مهم زندگی در سال جدید برای داشتن یک زندگی شاد و سالم

تغییرات مهم زندگی در سال جدید

با شروع سال جدید بسیاری از افراد تمایل دارند عادات جدیدی را در زندگی خود به وجود آورند و آن ها را جایگزین عادات منفی یا نادرست خود کنند. چیزی که در این رابطه اهمیت دارد انتخاب عاداتی است که انجام آن ها امکان پذیر باشد. انتظار ایجاد تغییری بزرگ در زمان کوتاه می تواند شما را از دستیابی به هدف دور کند. اغلب افراد در روزهای ابتدایی هر سال تصمیم های بسیار مهم و حیاتی می گیرند، اما نباید فراموش کرد که متاسفانه ایجاد تغییرات جدید و حفظ آن ها در سال نو ممکن تا حدی دشوار باشد. در واقعیت حدود ۸۰ درصد افراد بیش از چند هفته نمی توانند این تغییرات را حفظ کنند. اگر شما هم از جمله این افراد هستید و به برنامه های قبلی خود عمل نکرده اید زمان آن رسیده است که دیگر به جای ایده های قدیمی راه جدیدی را امتحان کنید.

در این مقاله از پاسخ از ما به شما روش های بسیار کاربردی برای ایجاد تغییرات در شروع سال جدید آموزش می دهیم. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به رشد و توسعه فردی در سال جدید علاقه مند هستید حتما در ادامه با ما همراه باشید.

هدفی تعیین کنید که به شما انگیزه دهد

بسیاری از مردم اهدافی را تعیین می کنند که در واقعیت از آن خودشان نیست. این اهداف می تواند تحت فشار و یا تحت تاثیر مدیر، والدین، همسر یا همسالان انتخاب شده باشد. اگر چه داشتن پشتیبان و همراه در راه رسیدن به اهداف خوب است، اما اگر خودتان برای انجام آن اشتیاق لازم را نداشته باشید، در دستیابی به هدف مورد نظر شانس کمی برای موفقیت خواهد داشت. حتی ممکن است در صورت نداشتن علاقه کافی به هدف، در آغاز راه با ناکامی روبرو شوید، به همین دلیل برای شروع مطمئن شوید هدفی که تعیین کرده اید انتخاب واقعی خودتان است و رسیدن به آن برای شما ارزش و فایده به همراه دارد؛ این ها چیزهایی هستند که موجب تمایل افراد به انجام اقدامات عملی می شوند یا به بیان دیگر در فرد ایجاد انگیزه می کنند. بنابراین اگر هدف مورد نظر با مواردی چون اولویت، رویاها و آرزوهایتان مطابقت داشته باشد تا حدی زیادی می تواند نتیجه خوبی برای شما رقم بزند. از این رو توجه داشته باشید هر چه بیشتر با خواسته های درونی خود هماهنگ شوید و تغییرات مورد نظر با اولویت های اصلیتان همخوانی داشته باشد.

 

 

سی دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید

تنظیم زمان بیدار شدن از خواب هرگز کار آسانی نیست؛ به خصوص برای افرادی که عادت دارند دیر از خواب بیدار شوند. به جای این که به یکباره تصمیم بگیرید در هنگام سحر از خواب بیدار شوید، بهتر است ساعتتان را روی ۱۵ یا ۳۰ دقیقه زودتر از روزهای قبل تنظیم کنید. به این ترتیب می توانید وقت بیشتری را ذخیره کنید و به ورزش کردن، صبحانه خوردن، مطالعه و… بپردازید. علاوه بر این ها وقتی زودتر از خواب بیدار می شوید، بدون عجله و با آرامش بیشتری می توانید کارهای خود را انجام دهید.

زود از خواب بیدار شدن برای تغییرات مهم زندگی در سال جدید

هر روز صبح رختخواب خود را مرتب کنید

دیگر وقت آن رسیده که از نامرتب بودن فاصله بگیرید. چیدمان صحیح تختخوابتان به سادگی می تواند فضای شخصی تان را دگرگون کند. برای تمیز و سالم نگه داشتن بالشت، ملحفه و روتختی خود بهتر است از کسی که در این باره آشنایی دارد راهنمایی بخواهید تا روش صحیح را به شما یاد دهد.

مرتب کردن رختخواب برای تغییرات مهم زندگی

فضای خانه خود را معطر کنید

رایحه های مطلوب می تواند در ایجاد فضای دلنشین موثر باشد و به ساکنان منزل آرامش دهد. راشل هرتز، متخصص بویایی، در این باره می گوید: «از آن جایی که بو با قسمت هایی از مغز که احساسات را پردازش می کند و داده ها را ذخیره می کند مرتبط است، رایحه های خاصی می توانند بر روحیه فرد اثر بگذارند. تحقیقات نشان می دهد که رایحه وانیل باعث آرامش و نشاط بیشتر افراد می شود، رایحه نعنا انرژی را تقویت می کند و اسطوخودوس می تواند فشار روانی را کاهش دهد». شما نیز برای این که فضای خانه خود را مطبوع کنید، می توانید از هر رایحه ای که به شما حس خوبی می دهد و روزتان را زیبا می کند استفاده کنید.

به تعویق انداختن را متوقف کنید

بزرگترین مانعی که بیشتر افراد را از رسیدن به اهدافشان باز می دارد، تمایل به آرامش و انجام کاری سرگرم کننده به جای کار سخت است. به محض اینکه عادت کنید کارهایتان را به تعویق بیندازید، کنار گذاشتن این عادت سخت می شود. بنابراین برای تغییر این عادت باید تلاش زیادی کنید. نکات زیادی وجود دارد که با رعایت آن ها می توانید از عادت به تاخیر انداختن کارها جلوگیری کنید، اما بهترین توصیه این است که هر روز یک لیست کار تهیه کنید تا بدانید دقیقا چه کارهایی را باید انجام دهید.

به نظم داشتن و مرتب بودن اهمیت دهید

اگر از افرادی هستید که در بسیاری اوقات وسایلتان بهم ریخته و نامرتب است، سال جدید می تواند بهانه ای برای اصلاح این وضعیت باشد. یک میز آشفته، رختخواب نامنظم یا خانه به هم ریخته می تواند تاثیر منفی روی انرژی و حتی خلق و خوی شما داشته باشد. دیگر وقت این است که به فکر نظم دادن به شلوغی ها و تمیز کردن خانه باشید. بنابراین مرتب تر و منظم تر زندگی کردن را به لیست تصمیمات سال جدید خود اضافه کنید.

به ظاهر خود توجه بیشتری کنید

توجه به ظاهر و ایجاد تغییری هر چند کوچک در آن می تواند به شما حس شادابی و طراوت دهد. در ظاهرتان تغییری را ایجاد کنید که فکر می کنید احساس خوبی به شما می دهد. این تغییر می تواند کم یا اضافه کردن وزنتان حتی به میزان کم و یا حتی یک تغییر رنگ موی ساده باشد. تغییرات ظاهری مثبت علاوه بر زیبایی می تواند اعتماد به نفس و انرژی شما را افزایش دهد.

اهمیت دادن به ظاهر خود برای تغییرات مهم زندگی در سال جدید

برنامه غذایی سالم داشته باشید

خوردن غذای سالم علاوه بر این که در سلامت جسم و روان شما موثر است، می تواند در رسیدن به وزن مطلوب نیز به شما کمک کند. برای ایجاد برنامه غذایی سالم خود را تحت فشار قرار ندهید و به تدریج غذاهای سالم را جایگزین خوراکی های ناسالم کنید. مصرف فست فود را کاهش دهید و مصرف قند، نمک و چربی را نیز کنترل کنید. امروزه با افزایش آگاهی از تاثیرات محیطی و بهداشتی مصرف زیاد گوشت گیاهخواری نسبت به گذشته در حال افزایش است. اگر شما گیاهخوار نیستید، برای داشتن رژیمی مناسب می توانید مصرف گوشت را کمتر کنید و به اندازه کافی سبزیجات مصرف کنید. این موضوع می تواند برای سلامتی شما و حفظ محیط زیست بسیار مفید باشد. چه هدفتان سلامتی بدن باشد و چه کم کردن وزن، در هر صورت سبزیجات دوست شما خواهد بود.

برنامه غذایی سالم برای تغییرات مهم زندگی

آب بیشتری بنوشید

لازم است که بدن شما آبرسانی و هیدراته شود؛ به خصوص اگر ۶ ساعت یا کمتر می خوابید، باید کمبود آب بدن خود را جبران کنید. مصرف آب به اندازه کافی در سلامت پوست، مو و به طور کلی بدنتان بسیار موثر است. علاوه بر این ها، مصرف آب در طول روز می تواند شما را سرحال تر کند.

برای مطالعه بیشتر میتوانید مقاله نوشیدن ۸ لیوان آب در روز را مطالعه کنید.

کمتر تلویزیون تماشا کنید

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که در طول روز ساعت های زیادی را صرف تماشای تلویزیون می کنید، بهتر است بدون این که به خود فشار آوردید به مرور ساعت تماشای تلویزیون را کمتر کنید. آن گاه می توانید از زمان اضافه برای توسعه مهارت ها، یادگیری و فعالیت بدنی استفاده کنید. وقتی موفق به کاهش زمان تماشای تلویزیون شدید، متوجه خواهید شد که یک روز چقدر طولانی و پربار است.

زمان کمتری را در شبکه های اجتماعی بگذرانید

ممکن است برخی از افراد استفاده زیادی از تلویزیون نداشته باشند یا به بازی های ویدئویی مشغول نباشند، اما زمان زیادی از وقت خود را در رسانه های اجتماعی بگذرانند. اگرچه مشارکت در رسانه های اجتماعی بد نیست، اما استفاده از آن نباید به گونه ای باشد که تبدیل به اعتیاد شود و شما را از انجام کارهای با اهمیت تر بازدارد. خیلی خوب است اگر به جای صرف وقت زیاد در دنیای مجازی با اطرافیان به خصوص دوستان و خانواده خود در ارتباط باشید. اگر هر روز بیش از یک ساعت در شبکه های اجتماعی وقت می گذرانید، وقت آن رسیده است که تغییری ایجاد کنید. بنابراین تغییر زمان استفاده از شبکه های اجتماعی را به لیست تغییرات خود در سال جدید اضافه کنید.

کتاب مطالعه کنید

برای این که در سال جدید رشد بهتری داشته باشید و دانش خود را افزایش دهید، بهتر است عادت مطالعه را در خود به وجود آورید و یا بیشتر کنید. مطالعه کتاب یک روش عالی برای کسب دانش زیاد درباره موضوعات متنوع و تمرین خوبی برای مغز انسان است. خواندن ۲۰ کتاب یا کمی بیشتر در سال کار خیلی دشواری نیست. فقط لازم است این کار را به عادت خود تبدیل کنید. موضوعات مورد علاقه خود را کشف کنید و در زمان های مشخصی به مطالعه بپردازید. اگر وقت زیادی برای مطالعه نسخه چاپی کتاب ندارید، استفاده از کتاب های صوتی گزینه خوبی است. شما می توانید همزمان با انجام بسیاری از کارهای دیگر کتاب صوتی گوش دهید. همزمان با ورزش کردن، ظرف شستن، مرتب کردن وسایل و… می توانید این کار را انجام دهید.

برای سلامت ذهنی خود روزانه ۵ دقیقه وقت بگذارید

بر هر فردی لازم است تا با استرس هایی که ممکن است در طول زندگی برایش پیش آید مقابله کند. برای مدیریت این استرس ها می توانید از روش های آرامش بخش مثل گوش دادن به آواهای مخصوص و آرامش بخش استفاده کنید. گوش دادن به موزیک های آرام، صدای طبیعت، صدای باران و… می تواند روحتان را نوازش دهد. علاوه بر این ها، جلسات مراقبه نیز می تواند در رفع استرس موثر باشد. با مراقبه می توانید به تدریج استرس خود را کاهش و تمرکزتان را افزایش دهید.

خوش بین باشید

شما می توانید تمرین برای ایجاد تفکر مثبت و خوش بین بودن را به یکی از عادات خود در سال جدید تبدیل کنید. خوش بینی می تواند روحیه شما را بهتر کند و انگیزه شما را برای انجام بسیاری از کارها بالا ببرد. برای تقویت این ویژگی می توانید از عبارات تاکیدی مثبت استفاده کنید، با افراد خوش بین معاشرت کنید و فعال باشید.

از عبارات مثبت برای خود استفاده کنید

برای این که خود را بیشتر دوست داشته باشید و در درون خود حس خوب ایجاد کنید، در طول روز با خود بگویید: «امروز روز من است، من از خودم سپاسگزارم.»

برد فورد، روانشناس، در این باره می گوید:

«گفتگوی مثبت با خود می تواند به شما کمک کند تا روی چیزهایی که در زندگیتان خوب پیش می رود تمرکز کنید و به احساس خوشبختی برسید».

استفاده از عبارات مثبت می تواند رضایت شما را بالا ببرد و حتی خواب شما را بهبود بخشد. چنانچه در هنگام صبح از عبارات مثبت استفاده کنید و قبل از هر چیز شکرگذاری کنید، احتمالا در آن روز عملکرد بهتری خواهید داشت و روحیه تان با نشاط خواهد بود.

شکرگزار باشید

شکرگزاری روزانه می تواند چشم شما را نسبت به نعمت های بزرگی که دارید باز کند و در نتیجه از داشتن آن ها شاد و خرسند خواهید شد. برای این کار می توانید یک دفترچه شکرگزاری تهیه کنید و هر روز به خاطر اتفاق های خوبی که می افتد یا داشته های خود شکرگزاری کنید و سپس آن ها را در دفترچه یادداشت کنید. با انجام این کار به مرور زمان متوجه می شوید که داشته هایتان بیشتر از آن است که فکرش را می کردید و همین موضوع می تواند در حس و حال شما بسیار تاثیرگذار باشد.

شکرگزاری انگیزه، اراده و انرژی انسان را بالا می برد و افسردگی و ناامیدی را کاهش می دهد. علاوه بر یادداشت کردن و بیان شکرگزاری برای خود، می توانید از دوستان، خانواده و همکارتان برای محبت و توجهی که به شما نشان می دهند تشکر کنید. با این کار علاوه بر حس خوب خودتان طرف مقابل را نیز بسیار شادمان خواهید کرد. در واقع تشکر صادقانه یکی از راه های عالی برای استحکام و تقویت روابطتان است.

اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

وقتی اعتماد به نفس داشته باشید، می توانید روی دیگران تاثیر بهتری بگذارید و آن ها تمایل بیشتری برای گوش دادن به صحبت هایتان پیدا می کنند. با اعتماد به نفس می توانید در قرار ملاقات های خود بهتر عمل کنید و کارهایتان را راحت تر پیش ببرید. به طور کلی اعتماد به نفس به شما کمک می کند تا زندگی شادتری داشته باشید. با خودگویی مثبت، تمرکز بر روی دستاوردهای خود و پذیرفتن شکست به عنوان یک فرصت از عواملی هستند که در ایجاد اعتماد به نفس تاثیر زیادی دارد.

از مقایسه خود با دیگران دست بردارید

تصمیم بگیرید در سال جدید از مقایسه خود با دیگران دست بردارید و برای همیشه به این عادت اشتباه پایان دهید. به جای تمرکز برای روی شخصی دیگر روی اهداف خود تمرکز کنید و شروع به ساختن داستان زندگی خودتان کنید. وقتی اهداف خود را داشته باشید و مشغول فعالیت در جهت رسیدن به آن ها شوید، به مرور زندگی دیگران از دایره توجه شما خارج می شود.

وقت شناس باشید

وقت شناسی یک فضیلت است که در جامعه بسیار مورد توجه قرار می گیرد؛ بنابراین می تواند یک تغییر خیلی خوب برای سال جدید باشد. آن تایم بودن یا سر وقت عمل کردن از مشخصات شخص حرفه ای، دوست قابل اعتماد و یک شریک دلسوز است. بنابراین بهتر است از ترفند های گوناگونی که می تواند به شما در وقت شناسی کمک کند استفاده کنید.

 

 

به یک سرگرمی در فضای باز مشغول شوید

در سال آینده به جای ثبت نام در کلاس هایی که در آن ها شرکت نخواهید کرد، می توانید یک سرگرمی جدید را امتحان کنید. اگر به دریا علاقه مندید، می توانید ماهیگیری را انتخاب کنید. پیاده روی نیز یک سرگرمی مناسب است که به کمک آن می توانید از هیاهوی زندگی روزمره دور شوید. علاوه بر این، پیاده روی به کاهش اضطراب و افسردگی کمک می کند.

سرگرمی در فضای باز برای تغییرات مهم زندگی

می توانید ورزش دو را انجام دهید و همزمان ذهن خود را از افکاری که دوستشان ندارید رها کنید. همچنین، بسیار جالب خواهد بود اگر کفش های مناسب بپوشید، کوله پشتی را به کمر ببندید و به کوهنوردی بروید یا از لذت بخش ترین فضاها و طبیعت اطرافتان دیدن کنید. در حقیقت تفریح و ماجراجویی تا حد زیادی می تواند حالتان را خوب کند.

موسیقی شاد گوش دهید

تحقیقات نشان می دهد آهنگ ها و صداهای شاد می تواند تاثیراتی شگرف در ذهن و بدن شما ایجاد کند. از جمله این تاثیرات می توان به کاهش درد در هنگام ورزش، افزایش روحیه و کاهش استرس اشاره کرد. بنابراین یک لیست پخش درست کنید و هر آهنگی که روح شما را نوازش می دهد در آن قرار دهید.

گوش دادن به موسیقی شاد

اجتماعی باشید

اینکه از فضای خانه خارج شوید و به معاشرت با دیگران بپردازید، امتیازات خاص خود را دارد. می توانید با ایده های متفاوت از ساعات بیرون رفتن خود لذت ببرید، با افراد جدید آشنا شوید و چیزهای جالبی پیدا کنید. همچنین، در کنار این ها می توانید مهارت های رهبری را رشد دهید و کار تیمی را یاد بگیرید. بنابراین خیلی واضح است که این تغییر برای اضافه شدن به تغییرات سال جدیدتان بسیار مناسب است. حتی اگر یک فرد درونگرا یا خیلی خجالتی هستید و هنگام گفتگو با دیگران احساس راحتی نمی کنید نگران نباشید؛ با کمی جستجو می توانید روش های زیادی پیدا کنید تا از طریق آن ها به عضوی فعال از جامعه تبدیل شوید.

دوستان خوب پیدا کنید

همه ما در زندگی خود به شخصی نیاز داریم که در مواقع لزوم به نزدش برویم و با او صحبت کنیم؛ کسی که قابل اعتماد باشد و بتوانیم رازهای خود را با او در میان بگذاریم. پیدا کردن فرد مناسب نیازمند آزمون و خطاست. برای این کار باید بیرون برویم با گروهی از افراد تعامل کنیم تا سرانجام بتوانیم دوستانی را پیدا کنیم که به خوبی با آن ها کنار بیاییم. دوست خوب می تواند در بسیاری از موقعیت ها مثل امور شغلی و در مواقع شادی و غم کنارتان باشد.

در پایان بهتر است بدانید از مهمترین عواملی که می تواند در ایجاد یک عادت جدید به شما کمک کند پشتکار و اراده است. مواجهه با یک شکست از متداول ترین دلایلی است که باعث می شود مردم از ایجاد تغییرات جدید منصرف شوند. اگر به ناگهان دچار اشتباهی شدید و به نتیجه مطلوب نرسیدید این را یک شکست تلقی نکنید.

همیشه مسیر رسیدن به هدف یک مسیر مستقیم نیست و اغلب چالش هایی در این راه وجود دارد. به یاد داشته باشید که چالش ها را به عنوان فرصت یادگیری در نظر بگیرید. با درک چالش هایی که با آن ها روبرو هستید، آمادگی بیشتری برای مقابله با آن ها در آینده خواهید داشت. فراموش نکنید با خود مهربان باشید، انعطاف پذیر باشید و همه پیشرفت های خود را جشن بگیرید. آن چه مهم است هدف نهایی نیست، بلکه حرکت در طول مسیر است.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com