حرف هایی که زن و شوهرها دوست ندارند بشنوند

حرف های زن و شوهرها

برای این که رابطه بین زوج ها در زندگی مشترک به نحو درستی ادامه پیدا کند، توجه به نحوه گفتگو و برقراری رابطه با یکدیگر بسیار مهم است. در برخی مواقع حتی عاشق ترین زن و شوهرها در صحبت هایشان با یکدیگر دچار اشتباهات مهلکی می شوند.

نباید فراموش کرد که دل شکسته را نمی‌ شود بند زد، به همین خاطر، باید هنگام سخن گفتن در انتخاب جمله های خود بسیار دقت کنیم. یکی از مواقعی که زن و شوهرها از جملات به مانند شمشیری بران استفاده می‌ کنند، هنگام قهر و ناراحتی است؛ غافل از این که هر کدام از این جملات به مانند آتشی است که در خرمن زندگی خواهد افتاد و خاموش کردن آن شاید روزها زمان ببرد.

متاسفانه بیشتر زوج های جوان به دلیل عدم آگاهی از این موضوع دچار مشکلات بزرگی در زندگی خود می‌شوند. به همین خاطر ما تصمیم گرفتیم در این مقاله از «پاسخ از ما» برخی از حرف های ممنوع در زندگی مشترک را به شما بگوییم.

جملاتی که هر چند کوتاه هستند، اما می توانند برای مدت طولانی طرف مقابل را آزار دهند. اگر شما هم به تازگی ازدواج کرده اید و یا در زندگی مشترک خود دچار مشکل هستید، حتما در ادامه با ما همراه باشید.

حرف هایی که زن و شوهرها دوست ندارند بشنوند عبارتند از:

 

تو همیشه همین کار را میکنی

متهم کردن همسر

وقتی همسرتان را متهم می کنید که همیشه کار خاصی را انجام می دهد، در واقع این حرف می تواند خیلی چیزها را بین شما تغییر دهد و باعث ایجاد زخم‌ های عمیق روحی شود. اتهام به همسرتان برای انجام یک کار خاص هیچگاه روش مناسبی برای گفتگو نیست.

یکی از مشاوران به نام «سی. جی. اورهارت» در این مورد می گوید:

«وقتی همسر شما احساس می کند مورد توجه قرار نمی گیرد برایش سخت است که سعی کند رفتار خود را تغییر دهد یا کار دیگری را انجام دهد. با بیان نیازهایتان به شیوه درست، راحت تر می توانید این مشکل را برطرف کنید.»

وقتی تمرکز شما صرفا روی اشتباهات همسرتان باشد و از آن ها صحبت کنید، تمایل به تغییر کردن در او نیز کم می شود. در عوض، اگر به جای اعتراض همیشگی بر روی رفتارهای مثبت او تمرکز کنید و از آن ها تقدیر کنید، به مرور زمان متوجه افزایش رفتارهای مثبت او می شوید. در واقع، این نقش پر رنگ شماست که بسیاری از رفتارهای همسرتان را در زندگی مشترک تعیین می کند.

تو را دوست ندارم

دوستت ندارم به همسر

گاهی ممکن است در لحظات عصبانیت و تنش، در یک لحظه وسوسه شوید این جمله را به شریک زندگی خود بگویید. گفتن این جمله یک لحظه طول می کشد، اما برگشت از آن تقریبا غیر ممکن است. حتی اگر مدتی بعد در این مورد صحبت کنید و بگویید حرفتان از روی عصبانیت بوده و منظوری نداشته اید، او باز ممکن است تردید داشته باشد که راست می گویید یا نه. این موضوع همچنین می تواند بر میزان نزدیکی و اعتماد در رابطه شما هم تاثیرگذار باشد.

همسر فلانی همیشه این کار را می کند

مقایسه همسر با شخص دیگری

حتی زمانی که تفاوت زیادی میان روابط و زندگی مشترک شما با دوستانتان وجود دارد، هرگز منطقی نیست که از آن صحبت کنید و همسرتان را با شخص دیگری مقایسه کنید. این گونه صحبت کردن باعث می شود یکی از طرفین احساس کند برای همسرش کافی نیست و مورد قضاوت قرار گرفته است. روش های خوبی برای این وجود دارد که از همسر خود درخواست کنید که تغییری در رفتار خود انجام دهد، لیکن این روش مناسبی نیست.

تو مقصر هستی

مقصر کردن همسر

مقصر جلوه دادن شریک زندگیتان برای برخی مسائل یا اتفاقات به حل مشکل کمکی نمی کند. زوج های موفق مشکلاتشان را به صورت تیمی و با کمک یکدیگر حل می کنند و در این باره تنها شخص مقابل را مسئول نمی دانند.

هیچ وقت در کارهای خانه همکاری نمی کنی

درست است که شما احساس می کنید که همسرتان به اندازه خود شما در انجام کارهای خانه مشارکت نمی کند، اما قطعا او در برخی از کارها با شما همکاری دارد. بنابراین خیلی صحیح نیست که با گفتن این عبارات همسرتان را سرزنش کنید و به او بگویید که هیچ وقت همکاری نمی کند.

در صورتی که تمایل دارید همسرتان با شما همکاری بیشتری داشته باشد، بهترین کار این است که کارهای قبلی انجام شده او را مورد تصدیق و تحسین قرار دهید. بعد از انجام این کار می توانید به شیوه ای مناسب درخواست خود برای همکاری همسرتان در کارهای مد نظر را با او مطرح کنید.

این کار وظیفه من نیست

این کار وظیفه من نیست

شاید کارهای زیادی مانند انجام وظایف بچه داری و تمیزکاری منزل باشد که مردها تمایلی به انجام آن نداشته باشند. با این حال، اصلا عادلانه نیست که همسرتان مدام بگوید این کار وظیفه من نیست. همسر موفق علاوه بر انجام مسئولیت های خود، در صورت نیاز با طرف مقابل خود همکاری می کند.

قبلا خیلی زیباتر بودی

رنجش همسر

حتی اگر شما این حرف را از روی مهربانی بگویید، ممکن است باعث رنجش همسر شما شود و فکر کند دیگر مانند گذشته جذابیت کافی را ندارد. در این مورد تصور کنید اگر خودتان این حرف را بشنوید چه احساسی پیدا می کنید؟ شاید با شنیدن آن بگویید: «کاش مانند گذشته به نظر می رسیدم» و این موضوع آزارتان دهد.

مادر تو رفتار خوبی ندارد

یکی از اشتباهاتی که زوجین ممکن است انجام دهند این است که از مادر دیگری بدگویی کنند. حتی اگر بین شما بحث و مجادله شدت گرفت، خود را در دام چنین موضوعی نیندازید. اگر این کار را انجام بدهید، احتمالا برای اینکه دل همسرتان را دوباره به دست بیاورید، راه سختی پیش رو خواهید داشت.

شاید گاهی برای حل اختلافات خود در مورد مادر یا پدر همسرتان، تنها نیاز به این باشد که با همسر خود صحبتی مفید و منطقی داشته باشید. شما به هیچ وجه نباید همسرتان را در شرایطی بگذارید که بین شما و و والدینش قرار بگیرد.

از خانواده ات متنفرم

از خانواده ات متنفرم

هر اختلافی هم که با خانواده همسر خود دارید، به کار بردن این جمله بسیار افراطی است و رابطه زناشویی شما را خدشه دار می کند. اگر با یکی از اعضای خانواده همسرتان به مشکلی برخورد کردید، در مورد آن صحبت کنید و کل خانواده اش را محکوم نکنید. مثلا می توانید بگویید: «وقتی مادر شما فلان کار را انجام داد، من احساس ناراحتی کردم.» یا اینکه بگویید: «وقتی برادرت با من تند صحبت کرد احساس کردم به من بی احترامی شده است.».
احساسات خود را به صورت واضح و بدون توهین و بدگویی کردن بیان کنید. اجازه ندهید که رفتار نادرست دیگران سبب بروز اشتباه از طرف شما شود.

از دوستانت متنفرم

نفرت از دوستان همسر

ممکن است از دوستان همسرتان خوشتان نیاید، اما به هیچ وجه کار پسندیده و درستی نیست که خطاب به همسرتان بگویید که از دوستانش متنفر هستید. یک بخش مهم از زندگی بسیاری از افراد را دوستانشان تشکیل می دهند. وقتی شما به این شکل در مورد دوستان همسرتان صحبت کنید، این قضیه می تواند او را منزوی کند و در نهایت شما اثرات منفی این کارتان را در زندگی خود مشاهده خواهید کرد. تا زمانی که دوستان همسرتان به شما بی احترامی نکرده اند و برای شما خطری ندارند، بهتر است نامی از آن ها نبرید.

آیا فکر می کنی او از من جذابتر است؟

هنگامی که این سوال را از همسرتان می پرسید، باید حتما به این موضوع فکر کنید که ممکن است پاسخ او همان چیزی نباشد که شما انتظارش را دارید. اگر همسر شما در این مورد پاسخ آری دهد، این می تواند باعث دعوا و درگیری بین شما شود. چنان چه جواب او خیر نیز باشد، خود را در برابر سوالات بسیار دیگری در مورد این که او حقیقت را می گوید یا نه، قرار خواهید داد. باید این اعتماد را در خود به وجود آورید که همسرتان شما را جذاب می داند.

خیلی صحبت می کنی

خیلی صحبت می کنی

به کار بردن این جمله وقتی همسرتان مشغول صحبت در مورد موضوعی است و تمایل به ادامه آن دارد، یک روش فوری برای از بین بردن ارتباط متقابل بین شماست. برقراری ارتباط یکی از مولفه های اصلی زندگی مشترک است، بنابراین برای حفظ آن باید مراقب صحبت های خود باشید.

طبیعی است که گاهی از طولانی شدن صحبت خسته شوید و یا حتی اینکه توقع داشته باشید که شما نیز در گفتگو مشارکت داشته باشید، اما این که همسر خود را مجبور به قطع صحبت هایش کنید، روشی پسندیده نیست.

این همان چیزی است که می خواهی بپوشی؟ (این لباس را می خواهی بپوشی؟)

این همان چیزی است که می خواهی بپوشی؟

وقتی می بینید همسرتان لباسی را پوشیده است، به جای استفاده از این جمله نامناسب، این گونه تصور کنید که این چیزی است که او تصمیم گرفته بپوشد. اگر لباسی که پوشیده را دوست ندارید، به جای ایراد گرفتن از او، زمانی که لباس مناسبی می پوشد، به او بگوئید که عالی به نظر می رسد.

وقتی به تو زنگ می زنم، تلفنت را جواب بده

درست است که وقتی با همسرتان تماس می گیرید، دوست دارید او به تلفن شما جواب دهد، اما این نکته را نیز در نظر بگیرید که ممکن است همسرتان مشغول کارهای دیگری باشد که باید آن ها را به اتمام برساند. هر شخصی تعهداتی دارد که نمی تواند از آن ها اجتناب کند. شما این موضوع را به شکل منفی تعبیر نکنید، بلکه به این فکر کنید که او در تلاش است تا به خوبی کارهای خود را مدیریت کند.

اضافه وزن پیدا کرده ای

اضافه وزن پیدا کرده ای

«اسمه الیور»، کارشناس روابط، در این مورد می گوید:
«این شیوه صحبت کردن می تواند بسیار آسیب رسان باشد، زیرا موجب کاهش عزت نفس فرد می شود. با شنیدن این حرف، همسر شما احساس می کند به اندازه کافی خوب نیست و تحت فشار قرار می گیرد.

اگر واقعا نگران سلامتی همسر خود هستید، راه حل بهتر این است که شما پیشنهاد ورزش هایی دو نفره مثل پیاده روی، دوچرخه سواری، بدنسازی و … به او بدهید. با استفاده از این راهکار بدون آسیب زدن به احساسات و عواطف همسرتان منجر به کاهش وزن او می شوید.»

بچه بازی در نیاور

بچه بازی در نیاور

وقتی این گونه با همسر خود صحبت می کنید، در واقع به طور غیر مستقیم دارید به او می گویید که از لحاظ احساسی یا نحوه رفتاری در جایگاه مناسبی قرار ندارد. این گونه اظهار نظر کردن به جای هدایت طرف مقابل به اصلاح رفتارش، برعکس نوعی توهین به او محسوب می شود.

یک روش توهین آمیز که در واقع به او می گوید آن طور که لازم است رفتار نمی کند تا مورد قبول شما باشد. وقتی علاقه و توجه شما نسبت به طرف مقابلتان مشروط باشد، این عشق و علاقه نمی تواند پرورش یابد، چه برسد به این که رشد پیدا کند.

یک مرد واقعی/ زن واقعی می تواند این مشکل را حل کند

این یکی از جملاتی می باشد که ممکن است برخی از زنان یا مردان در مواقع بروز مشکل آن را در مورد همسر خود به کار ببرند. وقتی این گونه با همسرتان صحبت کنید، در واقع شما با توهین و کوچک کردن شریک زندگی خود سعی دارید او را به همان شخصی تبدیل کنید که خودتان در ذهن دارید.

این رفتار شما بی نهایت آسیب رسان است، چرا که شما قصد دارید همسرتان به جای اینکه خود واقعی اش باشد، شخصی باشد که شما می خواهید.

تو که مادرم نیستی

تو که مادرم نیستی

گاهی اوقات، وقتی آقایان متوجه محافظت و کنترل بیش از حد همسرانشان نسبت به خود می شوند، ممکن است این جمله را به کار ببرند. اما این موضوع را بدانید که همسرتان تمایلی ندارد که با والدین شما مقایسه شود. با این شیوه صحبت احتمالا احساسات آنها صدمه می بیند، به خصوص اگر نیت آنها از کارشان مثبت باشد.

قبل از این که این حرف را بزنید، سعی کنید به صحبت های خود بیشتر فکر کنید. در این باره می توانید به جای اینکه برخورد شدیدی با همسر خود داشته باشید، به او بگویید که ترجیح می دهید این کارها را انجام ندهد.
وقتی یکی از زوجین این جمله را برای دیگری به کار می برد، ممکن این احساس به طرف مقابل دست دهد که پس زده شده است.

بنابراین بهتر است به جای گفتن این جمله به او بگویید که مسئله مورد نظر شما را آزار می دهد و به همین دلیل به کمی زمان نیاز دارید تا آرام شوید. وقتی به شکل صحیح احساس خود را بیان کنید، او نیز به جای موضع گرفتن، شما را درک خواهد کرد. با حذف این جمله و جایگزین کردن جمله مناسب، او نیز برای حال بهتر شما تلاش خود را خواهد کرد.

باید خودت می دانستی

باید خودت می دانستی

استفاده از این جمله باعث می شود که همسرتان احساس کند، در یک موقعیت مبهم قرار گرفته است. گاهی اوقات یکی از زوج ها، به ویژه آقایان، ممکن است متوجه معنای رفتارهای همسر خود نشود یا در مورد برخی از نیازهای شخص مقابل اطلاعی نداشته باشد.

بنابراین بهتر است نیازها و خواسته های خود را با وضوح و صراحت برای او بیان کنید تا همسرتان از انتظارات شما اطلاع پیدا کند. در واقع، با گفتگویی صریح و واضح می توانید بسیاری از مسائل رابطه خود را بررسی کنید و راه حل مناسب برای رفع آن ها را پیدا کنید.

برای مطالعه بیشتر میتوانید به مقاله چگونه یک رابطه شکست خورده را از نو شروع کنیم؟ سری بزنید.

چکیده مطلب این مقاله چیست؟

ما در این مقاله به بررسی حرف هایی پرداختیم که زن و شوهرها تمایلی به شنیدن آن ها ندارند و می تواند روی رابطه آنها تاثیر منفی بگذارد.
وقتی زوج ها بتوانند به شیوه صحیح با یکدیگر حرف بزنند و گفتگو کنند، روابط آن ها عمیق تر و سالم تر پیش می رود و در نتیجه می توانند بر بسیاری از مشکلات زندگی زناشویی خود غلبه کنند.

در روابط بین زوج ها، صحبت کردن به شیوه بالغانه و منطقی می تواند کمک کند تا راه حل مناسب برای اختلافات کشف شود.
آیا شما نیز تا به حال حرف آزاردهنده ای از همسر خود شنیده‌ اید که تا به امروز آن را فراموش نکرده باشید؟ آن جمله چه بوده است؟ راهکاری برای تغییر حرف های اشتباه از طرف همسر خود دارید؟

برای ما از تجربیات خود بنویسید. «پاسخ از ما» مشتاقانه پذیرای شنیدن نظر شما خوبان است.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com