چطور در زمانی که در اطرافمان پر از افراد منفی نگر است،انگیزه خودمان را حفظ کنیم؟

مثبت اندیشی

با وجود افرادی که دائم در حال ناله و یاس هستند چگونه حفظ انگیزه کنیم؟ ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که با انگیزه بالا ، تصمیم به انجام کاری گرفته باشید، ولی زمانی که با دوستان و اطرافیانتان مشورت می کنید یا نظر آنها را جویا می شوید، با واکنش منفی آنها مواجه شده و با مطرح کردن نکات منفی، سعی می کنند شما را از انجام آن کار منصرف کنند. در چنین مواقعی باید به این موضوع توجه داشته باشید که آیا فردی که برای مشورت انتخاب کرده اید، صلاحیت اظهار نظر درباره این زمینه خاص را دارد یا نه؟

شنیدن توصیه و راهنمایی افراد با تجربه و خبره می تواند به شما کمک کند تا موانع و دشواری های راه را بشناسید و برای حل آنها چاره اندیشی کنید. این راهکار در نهایت به شما کمک می کند قبل از اینکه هزینه و زمان زیادی صرف کنید، جوانب مختلف کار را مدنظر قرار دهید و بعد دست به عمل بزنید. اگر با توجه به شناختی که از فردی که طرف مشورت و صحبت شماست دارید، بدانید که او فردی با تجربه و واقع بین است، بهتر است به توصیه و راهنمایی هایش توجه کنید، ولی گاهی پیش می آید که شما فرد مناسبی را برای مشورت و گفتگو انتخاب نکرده اید.

یکی از مواردی که می تواند بر انگیزه و تصمیم شما تأثیر منفی بگذارد، مشورت با افراد منفی نگر، است. این افراد، صرف نظر از اینکه شخص با تجربه ای در حوزه فعالیت مورد نظر شما باشند یا خیر، معمولا فرد مناسبی برای مشورت نیستند، زیرا تنها جنبه های منفی کار را می بینند و آن را چنان بزرگ جلوه می دهند که ممکن است باعث شود که شما کاملا از انجام آن کار پشیمان شوید.

این افراد، جسارت حرکت و انگیزه تلاش برای کسب موفقیت را در وجود شما می خشکانند. گاهی حتی بدون اینکه از آنها نظر بخواهید، نظراتشان را به شما تحمیل می کنند. حفظ انگیزه در شرایطی که تعداد افراد منفی نگر در اطرافتان زیاد باشد و احساس کنید که توسط آنها احاطه شده اید، کار آسانی نیست.
با پاسخ از ما همراه باشید تا در ادامه راهکارهایی را برای حفظ انگیزه در زمانی که اطرافمان پر از افراد منفی نگر هست، مطرح کنیم.

خرید کتاب روش برخورد با افراد دشوار

راه هایی برای حفظ انگیزه در مقابل منفی نگرها

 

۱- هدف گذاری صحیح

هدف گذاری صحیح
اهداف بلندمدت و کوتاه مدت

اولین قدم برای رسیدن به موفقیت در هر کاری هدف گذاری درست است. در انتخاب هدف، این مسأله که شما خودتان به آن باور داشته باشید، بسیار اهمیت دارد. اهدافتان باید شفاف باشد و از مسیر دستیابی به آن به خوبی آگاه باشید. موانع و مشکلات مسیر را تا حد ممکن بشناسید و برای رفع آنها تدبیری بیاندیشید. ایمان به موفقیت، اشتیاق و انگیزه شما هم بهترین راه مقابله با انرژی و افکار منفی افراد منفی بافی است که سعی در منصرف کردن شما دارند. ایمان به موفقیت، همچنین به شما کمک می کند تا مسیر دستیابی به هدف، برای شما هموارتر باشد.

اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را بر روی یک کاغذ بنویسید. جزئیات برنامه ریزی ماهانه خود را برای رسیدن به اهداف یک سال آینده ، مشخص کنید. همینطور اهداف دو ساله، سه ساله تا پنج ساله خود را به صورت کلی، تعیین کنید. اهداف خود را روی کاغذی، با اندازه ای که خوب دیده شود، بنویسید و جایی مقابل چشم، مثلا بر روی یخچال یا آینه اتاقتان، بگذارید. در هر مرحله، موفقیت های کوچک خود را جشن بگیرید. خودتان بهترین مشوق در مسیر رسیدن به آرزوهایتان باشید.

۲- ارتباط با افراد مثبت نگر

افراد مثبت نگر
ارتباط با افراد مثبت نگر

شما می توانید انتخاب کنید که با چه کسانی ، ارتباط دوستانه بیشتری برقرار کنید و با چه کسانی بیشتر ، فاصله تان را حفظ کنید. هر چقدر ارتباطتان را با افراد مثبت نگر و موفق بیشتر کنید، انگیزه تان برای کسب موفقیت ، بیشتر می شود و تأثیر منفی افرادی که سعی در دلسرد کردن شما دارند، کمتر می شود.

۳- حضور در رسانه های اجتماعی

حضور در رسانه های اجتماعی
حضور در شبکه های مجازی

استفاده از فضای مجازی، می تواند به اطلاع رسانی در خصوص زمینه فعالیت کاری تان کمک کند. این موضوع همینطور می تواند در روند پیشرفت و رونق کسب و کارتان ، تأثیر مثبت زیادی داشته باشد. سعی کنید پیشرفت خود را از طریق شبکه های مجازی متداول به نمایش بگذارید. با این کار می توانید دیگران را متقاعد کنید که فرد با انگیزه، توانا و خواهان پیشرفتی هستید. به این ترتیب، شما اجازه نخواهید داد که افراد منفی نگر ، فرصت پیدا کنند تا با تبلیغات منفی شان ، سرعت رشد و پیشرفت شما را بگیرند.

۴- عدم توجه بیش از حد به نظرات دیگران

عدم توجه بیش ارحد به نظرات دیگران
اهمیت ندادن به نظرات دیگران

هر کسی با توجه به توانایی ها، امکانات، ارزش ها و باورهایش ، اهدافی را برای زندگی خودش در نظر می گیرد. اگر شما فردی دهن بین باشید که تأیید دیگران برایتان اهمیت زیادی داشته باشد، هرگز نمی توانید به موفقیت دست پیدا کنید، زیرا به هر صورتی که عمل کنید، افرادی وجود دارند که عملکرد شما را زیر سؤال ببرند و اجازه ندهند که مسیر درست را برای خودتان انتخاب کنید.

۵- یادآوری توانایی ها

توانایی ها
یادآوری نقاط قوت و ضعف

برای اینکه نقاط قوت و ضعف خود را بخاطر داشته باشید و برای حل مشکلات و ارتقا توانایی هایتان هر روز تلاش کنید، آن ها را بر روی یک کاغذ بنویسید. زمانی که شما به توانایی هایتان باور داشته باشید و اعتماد به نفس لازم برای به نتیجه رساندن اهداف درست را داشته باشید، هیچگاه اظهار نظرات اشتباه افراد منفی نگر ، بر شما تأثیری نخواهد گذاشت.

۶- به اشتراک گذاشتن شادی

اشتراک گذاشتن خوشحالی
شریک شدن در خوشحالی

 

گاهی به جای موضع گیری در قبال افراد منفی نگر به آنها بگویید: «تنها کافی است مدتی صبر کنید تا موفقیت من را به چشم خودتان ببینید».

دادن وعده مهمانی یا دعوت به شام، در صورت موفقیت تان باعث می شود که آنها هم احساس کنند که در شادی موفقیت شما ، شریک هستند.

۷- توافق بر سر سکوت

توافق بر سر سکوت
توافق بر سر سکوت

لزومی ندارد که شما درباره تمام اهداف و برنامه هایتان با دیگران ، صحبت کنید. گاهی بهتر است به جای حرف زدن درباره اهدافی که هنوز عملی نشده و به نتیجه نرسیده سکوت کنید و زمانی که به نتایج مطلوب، دست پیدا کردید، آنها را در جریان کارها و موفقیت هایتان قرار دهید.
اگر افراد منفی بافی در اطراف شما هستند که نمی توانید یا نمی خواهید از آنها فاصله بگیرید، می توانید با آنها توافق کنید که زمان هایی که در کنار هم هستید، از اظهار نظر در مورد کار و اهداف شما دست بردارند و سعی کنید در زمینه های دیگر با آنها گفتگو کنید؛ به طور مثال ممکن است یکی از افراد خانواده شما، فردی منفی نگر باشد که با توجه به رابطه احساسی که بین شما وجود دارد، تأثیر افکار و نظرات منفی او بر روحیه و انگیزه شما زیاد باشد. در این صورت می توانید از او بخواهید که زمانی که در کنار هم هستید در مورد موضوعات کاری یا مواردی که بر سر آن اختلاف نظر دارید، گفتگو نکنید.

خواسته خودتان را مبنی بر این موضوع با این شخص در میان بگذارید که او باید به شما اجازه بدهد تا خودتان برای زندگیتان، تصمیم بگیرید و مسئولیت شکست و موفقیت خودتان را بپذیرید. در نهایت از آنها بخواهید که برای راه و روشی که شما می خواهید برای زندگیتان در پیش بگیرید، احترام قائل شوند و با دخالت نکردن در موضوعات شخصی، برای شما فرصت رشد و پیشرفت و کسب تجربه را فراهم کنند.

۸- ارائه مستندات

مستندات
مدارک و شواهد پیشرفت کار

با گردآوری آمارها و نتایج موثق از روند پیشرفت کارتان و ارائه آنها به دیگران می توانید از میزان فشار افکار افراد منفی نگر و مخالف بکاهید. گاهی مخالفت های این افراد که ممکن است از دوستان یا خانواده شما هم باشند، با شما به دلیل بدخواهی نیست. بلکه دلیل مخالفت آن ها معمولا دلسوزی و نگرانی بیش از اندازه شان است، زیرا آنها نمی خواهند شما با شکست مواجه شوید و یا مشکل و نگرانی در زندگی، برایتان پیش بیاید. در این مواقع می توانید مدارک و شواهدی از امکان موفقیت و روند پیشرفت تان را به آنها ارائه کنید تا احساس نگرانی آنها را برطرف کنید.

۹- پناه بردن به خلوت

پناه بردن به خلوت
خلوت و دور از ازدحام

گاهی ممکن است احساس کنید برای پیشبرد اهداف و برنامه هایتان لازم است که مدتی تنها باشید تا بتوانید افکار خود را منظم کنید و بدون تأثیرات منفی اطرافیان، بر روی پروژه ها و برنامه هایتان متمرکز شوید. در این مواقع ، اگر می توانید مدتی در جایی خلوت و به دور از ازدحام و رفت و آمد بمانید تا برای مراحل بعدی زندگی و شغلتان ، برنامه ریزی درستی انجام بدهید.

۱۰- متوقف کردن افکار منفی

رهایی از افکار منفی گرا
مثبت اندیشی و رهایی از منفی گرایی

گاهی آن فرد منفی نگری که باعث از بین بردن انگیزه های درونی شما می شود کسی نیست جز خودتان. در این صورت باید یاد بگیرید که چگونه افکار منفی تان را کنترل کنید و به آنها اجازه ندهید تا شما را دچار تضاد درونی کنند.
تمام نیروهای ذهنی و فکری خود را در جهت دستیابی به خواسته ای بر حق و درست تان جمع کنید و شک نکنید که اراده انسان ، بسیار تواناتر از چیزی است که تصور می کنید. تنها کافی است نیروهای درونی خود را در یک جهت ، همسو کنید. از خود سرزنشگری و تکرار جملات منفی در درون خود دست بردارید و بجای آن سعی کنید، مهارت مثبت اندیشی و تکرار جملات مثبت را کسب کنید تا به صورت یک عادت دربیاید. این یک قدم بزرگ برای حفظ انگیزه به شمار می رود.

۱۱- ضرورت اجرای هدف

ضرورت اجرای هدف
اهمیت هدفگذاری

برای اینکه بتوانید انگیزه خود را برای شروع و تداوم تلاش تا رسیدن به نتیجه حفظ کنید، لازم است ضرورت انجام این فعالیت بخصوص و نتایج مثبتی که می تواند ایجاد کند را برای خود یادآوری کنید. اگر بتوانید پاسخی قاطع برای این پرسش ، داشته باشید، می توانید در وهله اول ، خودتان و سپس دیگران را نیز در مورد درست بودن مسیری که در پیش گرفته اید، متقاعد کنید.

۱۲- پذیرش شکست

پذیرفتن شکست
پذیرفتن شکست

بپذیرید که شکست بخشی از مسیر است. تمام افرادی که به موفقیت دست یافته اند، روزی طعم شکست را هم چشیده اند، اما آنچه که آنها را به افرادی موفق تبدیل کرده این است که انگیزه خود را از دست نداده اند و به تلاش خود ادامه داده اند. اگر از این مقاله لذت می برید، شاید مقاله ۶ راه برای ایجاد انگیزه بعد از شکست هم برایتان جذاب باشد.
اجازه ندهید مواجهه شما با شکست ، بهانه ای برای این شود که افراد منفی نگری که از همان ابتدا با شما مخالفت می کردند، باعث ناراحتی و در نتیجه کاهش اعتماد به نفس تان شوند. در هنگام شکست، روحیه و انگیزه خود را حفظ کنید و با کسب تجربه لازم، دوباره شروع به تلاش کنید.

بزرگی می گوید:
«اندیشه شما در ذهنتان و پاهای شما در کفشهایتان ، شما را به هر آنجا که بخواهید می تواند برساند. هیچ کس بهتر از خودتان از توانایی های شما آگاه نیست. پس به خودتان باور داشته باشید. این خود شما هستید که تصمیم می گیرید که فردا در چه جایگاهی باشید».

ما در سایت پاسخ از ما ، مطالب مختلفی را در زمینه روانشناسی ، جهت ارائه به شما کاربران گرامی آماده کردیم که خواندن آن ها خالی از لطف نمی باشد.

اگر دوستانی دارید که به این موضوعات علاقه مند هستند، این مطلب را از طریق رسانه های اجتماعی به سمع و نظر آن ها برسانید. همچنین در بخش نظرات ، بستر مناسبی را برای تبادل نظر و طرح موضوعات مورد علاقه شما فراهم نموده ایم، پس ایده های خود را در مورد مطالب منتشر شده به گوش ما برسانید.

  اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

  ‫4 نظر ارسال شده در “چطور در زمانی که در اطرافمان پر از افراد منفی نگر است،انگیزه خودمان را حفظ کنیم؟

  1. گلرخ :

   وای خیلی بده. هر کی رو می بینه داره ناله می کنه. البته حقم دارن با این اوضاع مملکت ولی خوب دیگه آدم که نباید بیست چهاری همش از بدبختی بگه. بخدا فایده ای نداره.

   • پاسخ از ما :

    گلرخ عزیز
    ممنون از اینکه نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید. بله درست می گید. شرایط متفاوته و هر کس به نحوی داره با مشکلات دست و پنجه نرم می کنه. اما به قول شما نباید دائم از بدبختی و چیزهای بد صحبت کرد، چون فایده ای نداره. مطمئنم از مقاله تفاوت میان احساس غم و افسرگی هم خوشتون میاد. یک سری بهش بزنید.

  2. محمد :

   بنظرم اصن این جور آدما رو باید از زندگی حذف کرد. فقط حالتو خراب می کنن. چون اکثر این آدما هم موقع خوشی کاری با آدم ندارن. فقط بدبختی هاشون مال ماست.

   • پاسخ از ما :

    محمد عزیز
    ممنون از اینکه نظر خود را با پاسخ از ما به اشتراک گذاشتید. ببینید بعضی وقت ها این افراد، از اعضای درجه یک خانواده هستن. در این جور موارد نمیشه با تلخی این افراد رو روند. بلکه بهتره باهاشون مدارا کرد. شاید مقاله راه های دوستی با افراد مثبت نگر بدردتون بخوره.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com