فیلم بیل را بکش

حقایقی جالب درباره فیلم بیل را بکش

۲۰۰۳
اکشن، جنایی و هیجان انگیز
4 ساعت
10/ 8.1 947,402 کاربر

جدول اطلاعات فیلم بیل را بکش

سال تولید۲۰۰۳کارگردانکوئنتین تارانتین
نویسنده‏کوئنتین تارانتینو‏تهیه کننده‏کوئنتین تارانتینو‏
کشور تولید کنندهآمریکازبان‎انگلیسی
مدت زمان فیلم4 ساعتژانراکشن، جنایی و هیجان انگیز
بروزرسانی در : 2,386 بازدید
مدت زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

در دنیای هالیوود، هر چند همواره مردان، انتقام جویان بهتری به نظر می‌رسند اما فیلم بیل را بکش درامی زنانه به همراه اکشنی خالص است. حتما شما نیز این جمله تالی رند را شنیده‌اید که انتقام غذایی است که باید سرد سرو شود. اما اگر می‌خواهید به تماشای آن بنشینید تنها کاری که لازم است بکنید این است که فیلم بیل را بکش را ببینید.

فیلم درباره چیست؟

فیلم ، داستان زنی است که در مراسم عروسی خود توسط افرادی با سرکردگی شخصی به نام بیل مورد حمله قرار می‌گیرد. ما با این زن که به عروس ، معروف است در لحظات چندان خوشایندی آشنا نمی شویم. سکانس افتتاحیه این فیلم به خوبی به مخاطب خود نشان می‌دهد که در ادامه ، احتمالا حمام خون به پا خواهد شد.
زنی با چهره‌ای خون آلود، دندان‌هایی شکسته و تور سفیدی در زیر سرش که با شلیک گلوله، در حالی که می‎خواهد بگوید بیل این بچه تو است خاموش می‌شود. آری او خاموش می‌شود و به کما می‌رود اما نمی‌میرد! او نمی میرد و داستان از همین جا شروع می‌شود. عروس خونین بعد از ۴ سال به طور اتفاقی با نیش پشه از کما بیرون می‌آید.

 

نگاه افراد زیر دست بیل به عروس

 

در همان لحظات ابتدایی پس از بیداری ، دست خود را روی شکمش می‌گذارد و متوجه می‌شود که بچه‌ای در کار نیست. درک احساسات زنی که بچه خود را از دست داده است کار سختی نیست. اما اوما تورمن چنان نقش عروس خونین را به خوبی بازی می‌‌کند که تماشاگر، در هر لحظه، با او ارتباط برقرار می‌کند. شاید برای همین است وقتی او قسم می‌خورد تا انتقام بگیرد ، مخاطب را با خود همسو می‌کند. گویی که کشتن و انتقام گرفتن تنها کار درستی است که باید او انجام دهد.

 

بازیگران سنگ تمام می گذارند

صحنه پردازی و اکت های بازیگران چنان کامل و بدون اغراق است که نمی‌توان زبان به تحسین کارگردان این فیلم نگشود. کوئینتین تارانتینو ، کارگردان فیلم بیل را بکش در مصاحبه ی با جیمز موترام در پاسخ سوال مصاحبه گر درباره بهترین فیلمش تا سال ۲۰۱۳ گفته است:

به نظرم تا به امروز، بزرگترین دستاورد سینمایی ام فیلم بیل رو بکش است. در حین ساخت ، آن فیلم در اوج خلاقیتم بودم .

فیلم kill bill در ژانر اکشن ساخته شده که صحنه های اکشن و خشونت آمیز فراوانی دارد. بیل را بکش، مثل اکثر فیلم‌هایی که در این ژانر ساخته می‌شود بن مایه ای از انتقام دارد. فیلم بردار بیل را بکش، رابرت ریچاردسن عالی‌ترین تصاویر ممکن با مرغوب‌ترین رنگ‌ها را به تصویر کشیده است. فیلم از لحاظ فیلم‌نامه، دارای نقاط ضعف قابل لمسی است اما از لحاظ بصری، سمعی، سبک و سیاق فیلم‌سازی، بدل کاری و شاخص-های تولیدی قطع به یقین ، بهترین اثر وی می‌باشد.

 

آنچه باید درباره کارگردان فیلم  بدانیم

کوئینتین تارانتینو معروف به نوشتن و کارگردانی فیلم ‌های خشن است. کارگردان فیلم بیل را بکش، به این معتقد است که خشونت در فیلم‏های جنایی هم‏تراز سکانس‏های رقص در فیلم‏های موزیکال است. هدف تارانتینو از این فیلم فقط و فقط ارضای فیلمسازی به سبک و روش خودش بوده است.

از هر سکانس مشخص است که وی با عشق و علاقه هر آنچه را که از زمان نوجوانی در ویدیو کلوپ، فیلم‌های کاراته‌ای و سینمای وسترن دیده است را در این فیلم، یک‌جا جمع کرده است. صدای شمشیر، زنجیرها و برخوردها چنان هنرمندانه به کار گرفته شده است که حتی اگر بیننده با چشمان بسته به تماشای این فیلم بنشیند در بیشتر لحظات بر جای خود میخکوب خواهد شد.

 

تارانتینو سر سکانس حمله به 88 دیوانه

برای آشنایی بیشتر با زندگی کوئنتین تارانتینو، مقاله افراد خارجی موفق متولد فروردین را مطالعه کنید.

یک چرخش کوچک

سبک فیلمسازی تارانتینو از بیل را بکش به بعد کلآ تغییر کرد و فیلم‌های بعدی او به خوبی نشان می‌دهد که این فیلم به الگوی ساختاری تارانتینو بدل شده است. فیلمبرداری آثارش بصورت واید (گسترده) صورت می‌گیرند. یعنی دوربین در عقب‌ترین جای ممکن ، کاشته می‌شود تا تمام حواشی اطراف ، نیز به صورت کامل دیده شوند. همین سبک فیلم‌برداری است که باعث می‌شود تماشاگر، حتی لحظه‌ای از فیلم را از دست ندهد و بتواند در مورد فضای اطراف، تصویر سازی کند.

عشق فیلم‌ساز به این فیلم ، در هر پلانی واضح است زیرا روشی در سینما نیست که تارانتینو در این فیلم از آن استفاده نکرده باشد از تدوین غیر خطی گرفته تا معرفی کاراکتر به سبک انیمه ژاپنی. در برخی سکانس‌هایی که سیلی از خون به دستان عروس راه می افتد به دلیل کاهش خشونت از فیلمبرداری سیاه و سفید استفاده می‌شود.

هدف تارانتینو از این فیلم ، ادای دین به زندگی هنری خودش بوده است. این فیلم را می‌توان سلیقه‌ای ترین کار این کارگردان مشهور دانست. هر چند این کار را می‌توان نتیجه عشق او به سینمای وسترن و سینمای شرق آسیا ، خصوصآ سلوک سامورایی ها نیز دانست.

 

نقطه عطف کارنامه تارانتینو

تارانتینو بوضوح عاشق فیلم بیل را بکش است و این را هم در آثار بعدیش بوضوح اثبات کرده است. به عنوان مثال، زنگ گوشی تلفن همراه کاراکتر اصلی در فیلم ضد مرگ ، دقیقآ آهنگ همین بیل را بکش، است (اواسط فیلم در فروشگاه). در حرامزاده های بی آبرو نیز یک قطعه از موسیقی بیل را بکش پخش می‌شود آن‌هم بعنوان موزیک متن فیلم (جایی که ملانی لورن روی پله و روبروی جای نصب پرده ی فیلم ایستاده است و افسرهای نازی می آیند).

ریچارد کورلیس‏ در تایم نوشت که: این فیلم واقعا درباره حرکت (motion)،احساس‏ (emotion)،و«فیلم بودن»فیلم است.

 

فوران عشق‏ به سینما در وجود متصدی خنگ سابق و خالق‏ امروزی فیلم‏های اکشن پرطرفدار. بیل را بکش نامه تشکرآمیز او به فیلم‏های حماسی، کنگ ‏فویی‏ هنگ‏ کنگی، یاکوزایی ژاپنی و وسترن‏های اسپاگتی دههء هفتاد ایتالیا و فیلم‏های‏ ترسناکی است که احساسات او را شکل دادند.

 

صحنه درگیری عروس او رن شی

 

موسیقی فیلم

تارانتینو برای موسیقی این فیلم که بسیار سخت و خاص بود به استاد انئو موریکونه که از بهترین‌ها‌ی آهنگسازی است پیشنهاد داد. اما موریکونه به دلیل کهولت سن ، پیشنهاد همکاری با او را نپذیرفت. از نظر او باید این حجم از موسیقی سنگین و با کیفیت، مدنظر تارانتینو را کسی مانند RZA نوازنده سازهای صفحه کلیددار، گیتاریست و تهیه کننده موسیقی انجام می‌داد. آهنگ‌های فیلم بیل را بکش در یک مجموعه ۲۲ قطعه‌ای آماده شد.

موسیقی RZA که گاهی وسترن اسپاگتی و گاهی فولک چینی است و حتی گاهی بین هر دو (مبارزه نهایی بین تورمن و لیو) فوق العاده شنیدنی است. موسیقی هایش با ضرب های (تم و صدای) بالا و پایین ناگهانی به گوش می‌رسند. همین اعجاز در موسیقی فیلم بیل را بکش ، آن را برای کسب چند جایزه بسیار مهم ، کاندید کرد.

 

جایزه‌هایی که این فیلم  دریافت کرده است

 •  برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش اول (اوما تورمن) از آکادمی فیلم های علمی، تخیلی و وحشت آمریکا.
 •  برنده‌ی بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول در جشنواره‌ی سلطنتی فیلم انگلستان.
 •  برنده ی جایزه‌ی بهترین بازیگر نقش اول زن از جوایز ام تی وی.
 •  برنده ی جایزه‌ی بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (دیوید کرداین) و بهترین بازیگر نقش مکمل زن (داریل هانا) از آکادمی فیلم های علمی، تخیلی و وحشت امریکا.

 

نکته جالب توجه فیلم این است که اکثر شخصیت های آن زن هستند و کاراکترهای مرد آن به سرعت حذف می‌شود. این فیلم در دو قسمت ساخته شده است که هر دو قسمت به شدت به یکدیگر وابسته است. فیلم بیل را بکش در فهرست ۲۵۰ فیلم برتر سینما قرار دارد. 

این شاهکار تارانتینو را دیده اید؟ آن را دوست داشتید یا خشونتش منزجرتان کرد؟ نظرتان را با «پاسخ از ما» به اشتراک بگذارید.

راستی اگر از فیلم های اکشن و خشن لذت می برید، بررسی فیلم جان ویک را از دست ندهید.

تیزر فیلم بیل را بکش

  اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

  ‫4 نظر ارسال شده در “حقایقی جالب درباره فیلم بیل را بکش

  1. سپهر :

   خیییییییلی فیلم خدایی هست! کسایی که انیمه باز باشن خیلی بیشتر از فیلم لذت می برن! من که خیلی حال کردم با این فیلم!

   • پاسخ از ما :

    سپهر عزیز
    ممنونیم که نظر خود را با پاسخ از ما به اشتراک گذاشتید. فیلم kill bill واقعا از جمله شاهکارهای تارانتینو است. زمزمه هایی وجود دارد که می گوید احتمال ساخت قسمت سوم هم هست. این دفعه قصه دختر بچه کوچکی است که می خواهد از بیاتریس کیدو انتقام مرگ مادرش را بگیرد.
    اگر به فیلم های اکشن و داستانی علاقه دارید، پیشنهاد می کنم مقاله فیلم شوالیه تاریکی را نیز مطالعه کنید.

  2. کیوان :

   اگر به خشونت کارای تارانتینو عادت نداشته باشید، واقعا حالتون بد میشه. اگر روحیتون لطیفه نباید ببینید.

   • پاسخ از ما :

    کیوان عزیز
    سپاسگذاریم که نظر خود را با پاسخ از ما به اشتراک گذاشتید. بله.درست می گید. آثار تارانتینو بسیار خشن هستند. این تا حدودی به علاقه ایشان به فرهنگ ژاپن و وسترن بر میگردد.
    اگر فیلمباز هستید، پیشنهاد می کنم مقاله برترین فیلم های اسکار ۲۰۲۰ را از دست ندهید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com