۸ رازی که باید به هنگام خرید تیشرت بدانیم!

رازهای خرید تیشرت

به باور بسیاری از مردم، شاید تیشرت یکی از لباس های ضروری و کاربردی کمد لباس آقایان مخصوصا در فصل تابستان باشد. البته تفاوت زیادی میان تیشرت مردانه و زنانه وجود ندارد و معیارهای انتخاب تیشرت های لباس مردانه برای تیشرت های لباس زنانه نیز ممکن است صدق کند. تیشرت ساده ‌ترین لباسی است که هر آقا و خانمی می‌تواند برای پوشیدن انتخاب نماید. در کمد لباس آقایان نیز تیشرت لباسی است که می ‌توان آن را هر جایی به تن کرد و در حقیقت یک آچار فرانسه است. در خانه و در محیط های بیرون مانند دانشگاه، پارک، دریا، جنگل، کوه، میهمانی، خرید، گردش و هزار موقعیت و مناسبت دیگر می توان تیشرت پوشید.

تیشرت پاسخگوی هر نیازی است، با هر قیمت و جنسی پیدا می‌شود و در همه لباس ‌فروشی ها نیز موجود است. اما موضوعی که همیشه از قلم می‌افتد این است که آیا خرید تیشرت خیلی آسان و راحت است؟ مسلما خیر. هر اندازه که این لباس برای مردان و زنان کاربردی است، اما اگر در انتخاب آن دقت نشود و اصول اولیه‌ی خرید تیشرت رعایت نشود، بدون شک خرید آن تیشرت موجب پشیمانی خودتان خواهد شد و گویی پولتان را به جوی آب سپرده ‌اید!

درست است که انتخاب تیشرت مناسب در عین سادگی می‌تواند تیپ و استایل شما را چندین پله بهبود ببخشد، اما اگر در انتخاب همان تیشرت دقت و وسواس کافی به خرج ندهید، بدون شک ظاهرتان افت شدیدی پیدا خواهد کرد. اگر تیشرتی که می‌خرید به تن‌تان ننشیند، تنگ یا گشاد باشد، بی‌کیفیت باشد یا دوخت نامناسبی داشته باشد، اصلا نخریدنش کار عاقلانه‌ تری است. به همین دلیل است که امروز در این مقاله از «پاسخ از ما» قصد داریم تا فوت و فن های خرید تیشرت را به شما آموزش دهیم و شما را با ۸ نکته‌ی طلایی برای یک خرید عالی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

نکته‌ اول؛ می‌خواهید تیشرت را کجا بپوشید؟

پیش از خرید تیشرت اول خوب بنشینید و با خودتان خلوت کنید. سپس، با خود فکر کنید و ببینید که این لباس را قرار است کجا و در چه موقعیتی به تن کنید؟ آیا تیشرت را برای استفاده در خانه‌ی خودتان می‌خواهید یا اینکه قصد دارید آن را به هنگام گردش و دور دور به تن داشته باشید؟ پس از اینکه تصمیمتان را گرفتید، بعد به سراغ خرید تیشرت بروید.

 

 

نکته ای نیز که از دل صحبت های بالا در می یابیم این است که تیشرت را نمی‌ توان در هر مناسبت و موقعیتی پوشید. درست است که در مقدمه گفتیم این لباس در حقیقت آچار فرانسه است و در خیلی از موقعیت ها می توان آن را پوشید، اما خوب در نظر داشته باشید که طبیعتا در عروسی ها و مصاحبه های شغلی که نمی ‌توان با تیشرت حضور پیدا کرد. آیا واقعا می توان این کار را انجام داد!؟

استفاده از تیشرت در موقعیت ‌های رسمی به هیچ وجه توصیه نمی ‌شود؛ ما در راهنمای خرید تیشرت همواره به این موضوع تاکید داریم که بهتر است برای موقعیت ‌های رسمی، شغلی و حرفه ‌ای تر به جای پوشیدن تیشرت به سراغ کت و شلوار بروید. نهایتا اگر می‌خواهید کمی آزادتر باشید، یک پیراهن مردانه به تن کنید. درست مثل هر لباس دیگر، پوشیدن تیشرت نیز قوانین مخصوص به خودش را دارد که باید آن ‌ها را رعایت نمود. این عبارت را فراموش نکنید: اگر می‌خواهید دیگران به شما احترام بگذارند، شما نیز باید به آنها و موقعیتشان احترام بگذارید.

نکته‌ دوم؛ به سایز و فرم بدن خود دقت کنید

قدم بعدی در انتخاب تیشرت، توجه به سایز خود و فرم اندامتان است. قبل از اینکه به سراغ خرید تیشرت بروید، ابتدا رو به روی آینه ای بایستید و همینطور با خودتان رو راست باشید و اگر آینه رخ شما را بنمود راست، خود شکنید که آینه شکستن خطاست!

منطقی باشید و اگر اضافه وزن دارید و یا لاغر هستید، اگر شانه‌ های ظریف و کم ‌عرضی دارید و یا اینکه تناسب اندام دارید و فقط اندکی چربی در ناحیه شکم و پهلوی خود دارید، اصلا نگران نباشید و خودتان را همان طور که هستید دوست داشته باشید، زیرا که تیشرت معمولا عیب های بدن شما را پوشانده و پنهان می کند و به قولی ستار العیوب است. پس اگر سیس پک و کات سینه ندارید، خیلی نگران نباشید.

برای اینکه تیشرت شما حسابی به تن‌تان بنشیند و شما را بهتر از آن چیزی که هستید نشان دهد، لازم است ابتدا فرم بدن خود را بشناسید و با توجه به آن نسبت به خرید تیشرت اقدام نمایید. به علاوه، این را هم فراموش نکنید که هیچ وقت اولین تیشرتی که در بازار دیدید، لزوما بهترین انتخاب شما نخواهد بود.

انواع فرم بدن در مردان به هنگام انتخاب تیشرت به شرح زیر است:

 • مربعی (عرض کمر و سر شانه برابر)
 • مثلثی (عرض سر شانه کم، عرض پایین ‌تنه و کمر زیاد)
 • مثلثی رو به پایین (عرض سر شانه زیاد، پایین ‌تنه و کمر کم)
 • ذوزنقه‌ای (سرشانه پهن، کمر پهن اما اندکی کمتر از عرض سرشانه)
 • بیضی (شکم و کمر و سینه، دارای اضافه وزن)

اگر اندکی اضافه وزن دارید و هیکل‌تان به نسبت سایر مردان اندکی بزرگتر است، طبیعتا باید انتظار داشته باشید که انتخاب تیشرت مناسب اندکی دشوار خواهد بود. از طرف دیگر، اگر حسابی لاغر هستید، باز هم ممکن است خرید تیشرت برایتان مشکل باشد، اما خوب در هیچ حالتی خرید یک تیشرت مناسب و با کیفیت غیر ممکن نیست. حتی کسانی که حسابی رو فرم هستند و هیکل عضلانی دارند هم ممکن است در انتخاب تیشرت اشتباه کنند. خوب حالا چاره و راه حل چیست؟!

نکته سوم؛ انتخاب اندازه مناسب تیشرت

ابتدا بگذارید نکته ‌ای را همین ‌جا در داخل پرانتز برایتان مطرح کنم: به هنگام خرید هر نوع لباسی، باید همواره چیزی به اسم «هرم استایل» را به خاطر داشته باشید. در راس هرم استایل، اندازه‌ی لباس قرار می‌گیرد و در دو طرف پایین آن کاربرد و جنس لباس. بدون شک مهم‌ترین عامل در خرید تیشرت هم توجه به اندازه‌ی آن است. اکنون که نوع فرم بدن خود را شناخته‌ اید، باید متناسب با آن، سایز تیشرت مناسب خود را پیدا کنید.

یک تیشرت خوب باید دو ویژگی زیر را داشته باشد:

 • باید با فرم بدن شما هماهنگ باشد و به خوبی روی بدن شما بنشیند.
 • به هنگام پوشیدن باید راحتی شما را تضمین کرده و آزادی حرکت را از شما نگیرد.

اما چرا توجه به اندازه و سایز لباس تا این اندازه اهمیت دارد؟ جواب ساده است. اگر لباسی که می‌خرید سایز و اندازه‌ی مناسبی نداشته باشد، به خوبی به تن شما نخواهد نشست و یا تنگ خواهد بود و یا گشاد. حتی اگر لباس های خود را از گران ‌قیمت ‌ترین برندها نیز بخرید، اگر سایز مناسبی نداشته باشند، همچون تیشرت‌های ارزان قیمت و بی کیفیت به نظر خواهند رسید و جلوه خاصی به ظاهرتان نمی افزایند! در مقابل، اگر تیشرت سایز مناسبی داشته باشد و فیت تن شما باشد، همان تیشرت های ارزان نیز به زیبایی و شیکی تیشرت های برندهای مطرح و گران خواهند بود.

به هنگام انتخاب اندازه مناسب در خرید تیشرت، توصیه‌های زیر را در نظر داشته باشید:

 • سایز تیشرت باید در اطراف و سینه و کمر متناسب باشد و نه تنگ باشد و نه گشاد.
 • دوخت سرشانه تیشرت نباید از حد سرشانه ‌های شما پایین تر باشد.
 • آستین تیشرت باید یک سوم بازوهای شما را بپوشاند. کمتر و بیشترش متناسب نیست.
 • تیشرت باید اندکی خودش را بیندازد و به نوعی آویزان باشد (به خصوص بر روی سینه ‌ها).
 • قد تیشرت خوب باید اندکی از کمر یا به طور دقیق کمربندتان پایین‌ تر باشد.

نکته چهارم؛ تیشرت یقه گرد بخریم یا یقه هفت؟

به صورت کلی، دو نوع تیشرت داریم؛ یکی تیشرت یقه گرد و دیگری تیشرت یقه هفت. در قدم اول، بد نیست بدانید که انتخاب یکی از این دو، تماما به سلیقه‌ی خودتان بستگی دارد، اما اگر می‌خواهید طبق اصول و قوانین راهنمای خرید تیشرت پیش بروید، به نکاتی که در ادامه ذکر می‌کنیم، توجه نمایید:

 • تیشرت یقه هفت

این نوع از تیشرت ‌ها بیشتر برای افراد لاغرتر و کسانی که اندام متناسبی دارند مناسب است. تیشرت های یقه‌ی هفت نسبت به تیشرت های یقه‌ی گرد اندکی بازتر است و به همین دلیل، اگر خیلی دوست دارید پز هیکل ‌تان را بدهید، بدون شک به این مدل علاقه‌ی بیشتری نشان خواهید داد. به علاوه، تیشرت یقه هفت برای کسانی که صورت لاغرتری دارند نیز بهتر است و قد فرد را بلندتر نشان می‌ دهد.

 • تیشرت یقه گرد

از طرف دیگر، اگر هیکل ورزشکاری ندارید و چند سالی می‌شود که حتی از کنار باشگاه عبور هم نکرده‌اید، شاید بهتر باشد به هنگام خرید تیشرت، به سراغ انواع یقه گرد بروید. تیشرت یقه گرد چندان گردن شما را نمایان نمی‌کند و توجه‌ها را از بالا تنه‌ی شما به سمت پایین سوق می‌دهد. حال اگر تیشرت یقه‌ گردی که می‌پوشید، یک جیب هم بر روی سینه داشته باشد، نور علی نور خواهد شد!

خرید تیشرت آبی تیره

نکته پنجم؛ جنس پارچه را از قلم نیندازید

هرم استایل را دوباره به یاد آورید. در پایه‌ی هرم استایل، جنس لباس قرار می‌گرفت.

جنس پارچه ‌ای که در یک لباس به کار رفته، از کلیدی ‌ترین نکاتی است که می ‌تواند کیفیت و ارزش یک لباس را تعیین کند.

بنابراین، به هنگام خرید تیشرت باید به پارچه‌ی آن توجه ویژه ‌ای به خرج دهید.

جنس تیشرت از دو جهت مهم است:

 • اول، ظاهر تیشرت شما تا حد زیادی به جنس آن بستگی دارد. اگر می‌خواهید تیشرت شما خوب به تن‌ تان بنشیند، باید به جنس آن دقت نمایید.
 • دوم، فلسفه‌ی پوشیدن تیشرت راحتی و آزاد عملی است که تیشرت به شما ارائه می دهد. همچنین، جنس پارچه هم تاثیر بسزایی در راحتی شما دارد.

همه‌ی ما وقتی به خرید تیشرت یا هر لباس دیگری می ‌رویم، محال است که آشکارا یا به صورت پنهانی، نگاهی به اتیکت آن نیندازیم. اکثرا به خاطر دیدن قیمت لباس این کار را انجام می ‌دهیم، اما خوب این بار سعی کنید که جنس لباس را هم در آن جستجو کنید. بیشتر تیشرت ‌هایی که در بازار موجود هستند، از جنس نخ پنبه هستند یا اینکه با ترکیبی از پنبه و پلی ‌استر تولید می‌شوند.

از دیگر پارچه ‌هایی که برای دوخت تیشرت به کار می‎روند، به قرار زیر هستند:

 • الیاف بامبو
 • مِرینو
 • جرسی
 • پیما
 • کتان (لنین)
 • پلی ‌استر
 • ریون
 • جودون
 • لاکرا
 • کش (الیاف استرچ)

در آخر توجه داشته باشید که به هنگام خرید تیشرت، سعی کنید تیشرتی را انتخاب ‌کنید که بیش از حد نازک یا بیش از حد ضخیم نباشد. در انتخاب تیشرت مناسب و جنس آن به کاری که می‌خواهید با آن تیشرت انجام دهید نیز توجه نمایید. بعضی از جنس پارچه ها اصلا برای تابستان مناسب نیستند. به علاوه، اگر قصد دارید با تیشرت خود ورزش کنید، اصلا به سراغ پارچه هایی با الیاف مصنوعی نروید.

نکته ششم؛ رنگ و بافت مناسب را انتخاب کنید

انتخاب رنگ تیشرت نیز از جمله نکاتی است که تماما به سلیقه‌ی خودتان بستگی دارد و هیچ کس در جایگاهی نیست که به شما بگوید چه رنگی بپوشید و چه چیزی را نپوشید. همچنین، هیچ رنگی صرفا مختص به زن ها و مردها نیستند و به هنگام خرید تیشرت مردانه، اصلا همان بهتر که به سراغ رنگ ‌های روشن و دلباز بروید. به حرف های هر کسی هم غیر از این گفت، توجه نکنید و کاری را که خودتان دوست دارید انجام دهید.

مردان معمولا همیشه به سراغ رنگ‌ های خنثی و تیره می ‌روند، اما اگر در انتخاب تیشرت مردد و گیج ماندید، رنگ ‌های زیر می ‌توانند انتخاب خوبی باشند، زیرا با هر نوع رنگ و لباس دیگری جور خواهند بود:

 • طوسی

خنثی‌ ترین رنگی که می ‌توانید انتخاب کنید، رنگ طوسی است. طوسی با طیف وسیعی از رنگ‌ ها سِت می‌شود و هماهنگی دارد. به علاوه، ظاهر و تیپ شما را نیز بهتر نشان می ‌دهد.

 • سفید

تیشرت سفید در کمد هر مردی پیدا می‌شود. تیشرت سفید را با هر رنگی که دلتان خواست می‌توانید ست کنید، اما حواستان باشد که ممکن است به هنگام پوشیدن تیشرت سفید لباس زیرتان معلوم شود.

خرید تیشرت سفید

 • مشکی

مشکی هم را هم می ‌توان با اکثر رنگ ‌ها پوشید؛ اما بهتر است که بیشتر رنگ‌ های تیره با رنگ مشکی بپوشید. همچنین، این رنگ شما را لاغرتر نشان می ‌دهد. فقط فراموش نکنید که رنگ مشکی ممکن است بعد از مدتی بور شود.

 • آبی تیره (Navy)

این رنگ رنگی است که هم می ‌توان در موقعیت های غیر رسمی و دوستانه آن را پوشید و هم در مواقع رسمی‌ تر. علاوه بر این، آبی تیره با استایل‌ های تک رنگ یا مونوکروم (ست کردن لباس ها با طیف های مختلف یک رنگ معین) نیز عالی خواهد شد.

نکته هفتم؛ تیشرتی بخرید که با لباس‌هایتان جور باشد

در این دوره و زمانه، نه کسی وقت درست و حسابی دارد و نه گنج قارون! یکی از نکاتی که بتوان به کمک آن هم در زمان و هم در پول صرفه ‌جویی کرد، این است که به سراغ‌ تیشرت ‌هایی بروید که با بقیه‌ی لباس ‌های موجود در کمدتان نیز سِت باشد. معمولا تیشرت را با هر استایلی می‌توان به تن کرد (البته مسلما با کت و شلوار مردانه و رسمی بهتر است که پوشیده نشود).

باز هم با این حال، به هنگام خرید تیشرت دقت داشته باشید که رنگ، مدل و جنس پارچه و بافت آن با باقی لباس‌ هایتان نیز سِت شود. نه فقط تیشرت بلکه این نکته را برای خرید هر لباس دیگر هم آویزه‌ی گوشتان کنید و به یاد داشته باشید.

به علاوه، توجه کنید که:

 • بهترین نوع تیشرت ها برای هماهنگی با سایر لباس ‌ها تیشرت ‌هایی هستند که رنگ هایی خنثی، بافت هایی ساده و مدل هایی معمولی داشته باشند.
 • هر چه قدر که رنگ تیشرت روشن ‌تر و به خصوص جیغ ‌تر باشد، هماهنگی آن نیز با سایر لباس ‌ها کمتر خواهد شد.
 • رنگ ‌هایی چون سفید، آبی و تیره و طوسی معمولا بهترین انتخاب ها برای تیشرت شما خواهند بود.

نکته هشتم: تیشرت خوب را از خیاط بخواهید!

به هنگام خرید تیشرت اولین فکری که به ذهن هر کسی می‌رسد، این است که به یک فروشگاه یا لباس‌فروشی رفته، دور کوچکی بزند، تیشرتش را انتخاب کرده و بیرون بیاید. به هنگام خرید تیشرت مردانه، این روال همیشه تکرار می شود. اما خوب چرا راه دور برویم و لقمه را دور سرمان بگردانیم؟ از ابتدای این مقاله قصد داشتیم اصول انتخاب تیشرت مناسب را به شما آموزش دهیم، اما اکنون یک راه‌ حل کلی جلوی پایتان خواهیم گذاشت.

دوخت تیشرت را به خیاط بسپارید! اگر تمکن مالی کافی دارید و مهم ‌تر از آن، اگر خیاط زبر دستی را می‌ شناسید که به نحوه دوخت تیشرت‌ های مد ‌روز مسلط است، فرصت را از دست ندهید و به سراغش بروید. از صفر تا صد انتخاب و دوخت تیشرت را هم به خودش بسپارید و در یک کلام، خودتان را از هفت دولت آزاد کنید.

دوخت تیشرت از چند جهت مزیت دارد:

 • تیشرت به بهترین حالت بر تن شما خواهد نشست و گویا خیاطی ماهر و چیره دست آن را به قامت شما دوخته است!
 • تیشرت‌ های دست ‌دوز شاید کمی گران ‌تر باشند، اما کیفیت و طول عمر آن‌ ها بسیار بیشتر است.

 

 

سوالات متداول

آیا در هر موقعیتی می‌توان تیشرت پوشید؟

اصولا تیشرت برای هر مکان و هر موقعیتی مناسب است، اما خوب مسلما در موقعیت ‌های رسمی مثل مصاحبه های کاری و عروسی ها و مواردی از این قبیل پوشیدن تیشرت جایز نیست.

قبل از خرید تیشرت باید به چه چیزی توجه کنیم؟

قبل از خرید تیشرت، بهتر است که فرم بدن خودتان را بشناسید و بعد متناسب با آن به سراغ خرید تیشرت بروید.

تیشرتی که سایز مناسبی داشته باشد چگونه است؟

سر شانه ‌های آن باید میزان و مماس با سر شانه‌ های خودتان باشد. از روی سینه کمی خودش را بیندازد، در اطراف شکم و کمر تنگ یا خیلی گشاد نباشد و آستین‌ های آن نیز یک سوم بازوی شما را بپوشاند.

در هنگام خرید تیشرت، انتخاب تیشرت با چه رنگ‌ هایی بهتر هستند؟

این موضوع کاملا سلیقه‌ای است، اما بهتر است که به سراغ رنگ ‌های خنثی بروید. معمولا رنگ ‌های طوسی، سفید، مشکی و آبی تیره از همه بهتر هستند.

تیشرت با چه نوع پارچه ای برای ما مناسب ‌تر است؟

بهترین تیشرت ‌ها از جنس نخ پنبه هستند. اما متریال های دیگری از جمله الیاف بامبو، جودون، ریون، لاکرا، کتان و پلی ‌استر نیز طرفداران خاص خود را دارند.

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

‫1 نظر ارسال شده در “۸ رازی که باید به هنگام خرید تیشرت بدانیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com