چگونه یک رابطه شکست خورده را از نو شروع کنیم؟

شروع مجدد رابطه عاطفی

ترمیم یک رابطه قدیمی و بازگشت مجدد به شریک عاطفی قبلی مان آن قدرها هم کار مشکلی نیست. در واقع، قسمت سخت ماجرا حفظ رابطه مان با آن شخص است. به این ترتیب شما به یک برنامه گام به گام نیاز دارید که بتوانید برای بازگرداندن عشق سابق خود به زندگی تان از آن استفاده کنید.

بعد از جدایی شما آسیب دیده اید و همینطور از نظر احساسی خسته شده اید و بیش از هر زمان دیگری گیج و سر در گم هستید. در این وضعیت ممکن است شما اشتباهات زیادی انجام دهید. داشتن یک برنامه خوب به شما جهت می دهد و همه سردرگمی هایتان را از بین می برد.

اگر تمایل دارید در مورد زنده نگه داشتن روابط عاشقانه بعد از ازدواج بیشتر بدانید می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

این مطلب از «پاسخ از ما» برای افرادی که به فکر شروع مجدد یک رابطه با شریک عاطفی یا نامزد سابقشان هستند، مفید است.

در این مطلب چه چیزهایی را مطالعه خواهید کرد؟

این مطلب به ۵ مرحله تقسیم شده است. به شما توصیه می کنیم برای باز گرداندن عشق پیشین خود مراحل زیر را به ترتیب و طبق آنچه در این مقاله آمده است، انجام دهید.

 لازم به ذکر است بیشتر توصیه های این مقاله کاربردی است.

مرحله ۱- از اشتباهات مهلک اجتناب کنید

تمامی اشتباهاتی که در ادامه بیان خواهد شد، نتیجه مستقیم رفتار افرادی است که براساس غریزه خود رفتار می کنند.

 • اشتباه مرگبار شماره۱: به صورت تمام وقت با عشق سابقتان تماس می گیرید و یا پیام می دهید.

ارسال پیامک و تماس دائم با شریک عاطفی قدیمی تان یک اشتباه بزرگ و مهلک است، اما باید بدانید این غریزه شماست که به شما می گوید اگر با عشق سابق خود در تماس باشید، او شما را فراموش نمی کند و دوباره به سمت شما باز می گردد.

اما در واقع این طور نیست. در حقیقت، هر بار که با همسر یا شریک عاطفی سابق خود تماس می گیرید، یا به او پیام می دهید، به او نشان می دهید که فردی مستاصل هستید و بدون او بسیار درمانده و بیچاره ‌اید.
این نوع نیازمندی برای هیچ کس جذابیتی ندارد و فقط عشق سابق‌تان را از شما دورتر می کند. غریزه تان شما را گول می زند که فکر کنید با این کارها در حال تعامل با شریک عاطفی قدیمی خود هستید.

حال ممکن است برایتان سوال پیش بیاید،

اگر با پارتنر سابق خود تماس نگیرم یا پیام ندهم، چگونه می توانم رابطه ام با او را از سر بگیرم؟

شما باید به طریقی با او تماس بگیرید که او احساس کند شما فرد جذابی هستید. در مرحله بعدی دقیقا نحوه انجام این کار را توضیح می دهیم.

 • اشتباه مرگبار شماره ۲: برای برگشتن شریک زندگی قدیمی تان به رابطه به او التماس می کنید

اگر گدایی احساس و التماس بعد از جدایی کارساز بود، هرگز کسی از یارش جدا نمیشد.
عشق سابقتان تصمیم گرفته است شما را ترک کند و آماده است که از تمامی خواهش ها و التماس هایتان بگذرد و آنها را نادیده بگیرد.
دلیل جدایی تان هر چه که بوده، با التماس شما تغییری نخواهد کرد و برعکس این عمل شما را مانند یک فرد ضعیف، نا امن و غیر قابل اعتماد نشان می دهد.

 

 

در حقیقت، الگوی فکر شما این گونه می شود:

۱- اگر او بداند من بدون او چقدر بدبخت هستم، بر می گردد.

۲- اگر او بداند که من نمی توانم بدون او زندگی ام را ادامه دهم، می توانم او را برگردانم.

به همین ترتیب، غرایز شما این باور را به شما القا خواهد کرد که اگر به پارتنر قبلی خود نشان دهید که نمی توانید بدون او زندگی کنید (یا بدون او چقدر بدبخت هستید)، می توانید او را راضی به آغاز رابطه مجدد با خود بکنید .
باور کنید هیچ کس تاکنون نتوانسته با ترحم، شریک زندگی سابق خود را برگرداند، چرا که هیچ کسی جذب شخصی بدبخت و بیچاره نمی شود.

اگر کمی به این قضیه فکر کنید، متوجه خواهید شد که هر چیزی که باعث می شود بیچاره و مفلوک به نظر برسید، فقط شما را از یارتان دورتر می کند.

التماس کردن، ارسال پیام کوتاه و به طور کلی ناامید بودن از علائم غیر قابل اعتماد بودن شماست و باعث نمی شود که شریک زندگی قبلی تان به شما جذب شود.

 • اشتباه مرگبار شماره ۳: اجازه می دهید عشق سابق تان با شما مانند پادری رفتار کند

غریزه ‌تان به شما می گوید که اگر با هر چه که شریک زندگی قبلی تان می خواهد موافقت کنید، او بر می گردد. حس تان به شما می گوید که نیازها، ارزش ها، خواسته ها و اهداف شما مهم نیستند.
غریزه تان همچنین شما را متقاعد می کند که تنها چیزی که مهم است پس گرفتن عشق سابق تان است و شما باید همه چیز را به خاطر او فدا کنید.

شما اجازه می دهید شریک عاطفی سابق تان با شما مانند پادری رفتار کند و بارها و بارها با خواسته هایش از روی شما و شخصیت تان رد شود. شما با مضحک ترین خواسته های عشق قدیمی تان موافقت می کنید، اما غریزه تان به شما می گوید: «اشکالی ندارد، زیرا داشتن پارتنر سابق در زندگی تنها چیزی است که مهم است.»

و اما راهکار:

باید بدانید موافقت با هر آنچه که عشق سابق تان می گوید، او را مشتاق به بازگشتن به رابطه با شما نمی کند. در واقع، این کار باعث می شود که شریک عاطفی سابق تان کمتر به شما احترام بگذارد. طبق گفته های روانشناسان و مشاوران، هر رابطه سالم مرزهایی دارد و اگر شما در روابط خود محدودیت و عزت نفس نداشته باشید، به احتمال زیاد در یک رابطه ناسالم قرار خواهید گرفت و در نهایت شریک زندگی تان دوباره شما را ترک خواهد کرد،

زیرا هیچ کس نمی خواهد با فردی که احترام و ارزشی برای خودش قائل نیست در رابطه باشد.

کتاب عشق هرگز کافی نیست در شروع مجدد رابطه شکست خورده

در صورت تمایل به خرید آب معدنی میوا - 1.5 لیتر بسته 6 عددی میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید.
 • اشتباه کشنده شماره ۴: وقتی پارتنر قبلی تان رابطه عاطفی با فرد دیگری را شروع می کند

تصور اینکه شریک عاطفی سابق شما با شخص دیگری باشد یک فکر آزار دهنده است.
اما در ابتدا، بیایید بررسی کنیم زمانی که متوجه می شوید، پارتنر سابق شما با شخص دیگری قرار دارد، غریزه شما چگونه واکنش نشان می دهد:

 • اگر من هر چه سریع تر کاری انجام ندهم، او عاشق فرد جدید می شود و مرا برای همیشه فراموش می کند
 • من باید همه چیز را امتحان کنم؛ از جمله التماس کردن، تحریک حس ترحم او، گفتن اینکه چقدر دوستش دارم و حاضرم با همه شرایطش موافقت کنم.
 • من باید به او بگویم که مرتکب چه اشتباه بزرگی شده است و آن فرد اصلا برای او مناسب نیست.

بهتر است متوجه باشید در این حالت غریزه و ذهن شما موجب وحشت تان می شود و در اکثر موارد، شما مرتکب همه اشتباهاتی می شوید که در بالا ذکر شد.

عشق سابقتان بعد از قطع رابطه با شما یک شکاف عظیم در زندگی خود حس می کند و سعی دارد آن را با شخص جدیدی پر کند. هر اتفاقی بیفتد، هیچگاه به شریک زندگی سابق خود نگویید که از پارتنر فعلی خود جدا شود. بگذارید خودش متوجه این موضوع شود که آن شخص برای او مناسب نیست.

حقیقت امر این است که احتمالا شریک عاطفی شما در یک «رابطه عاطفی انتقالی» (Rebound Relationships) (رابطه ای که پس از جدایی و قطع یک رابطه جدی رخ می دهد و در واقع بهانه ای برای تسکین درد و رنج ناشی از جدایی می باشد) قرار گرفته است و تقریبا می توان گفت همه روابط عاطفی انتقالی زودتر از موعد به پایان می رسند. مهمترین کار خونسرد بودن شما در این مورد است.

اشتباه مرگبار شماره ۵: وسواس و تعبیر اشتباه

وسواسی که بعد از جدایی ایجاد می شود، بدترین قسمت ماجراست. ذهن شما مرتبا سعی می‌کند بهترین راه را برای برگرداندن پارتنر سابق خود در اسرع وقت پیدا کند. از همین رو، مرتبا سوالاتی مانند موارد زیر را از شما می پرسد:

 • آیا عشق سابق من بر می گردد؟
 • آیا او دلتنگم می شود؟
 • آیا شریک زندگی قدیمی من هنوز مرا دوست دارد؟
 • چه کاری می توانم انجام دهم تا او فورا برگردد؟
 • او در عکس پروفایلش خوشحال به نظر می رسد. آیا او بدون من خوشحال تر است؟
 • آیا او با کسی در رابطه است؟
 • او استوری های مرا نگاه کرد. آیا او می خواهد دوباره با من در ارتباط باشد؟

اگر تمام این سوالات را مداوم از خودتان می پرسید، به شما توصیه می کنیم، این سوالات را یادداشت کنید. آن گاه متوجه خواهید شد تمامی این سوالات تقریبا به جز آزار شما فایده دیگری ندارند، زیرا دانستن پاسخ صحیح سوالات تقریبا غیرممکن است. شما یا هر شخص دیگری فقط می توانید پاسخ این سوالات را حدس بزنید.

در واقع، این سوالات به تنهایی برایتان دردسری به وجود نمی آورد، اما وقتی ذهن شما به طور مداوم به جواب این سوال ها فکر کند، احتمال بروز خطای فاحش از طرف شما زیاد می شود.
بیشتر خطاهایی که در بالا ذکر شد، نتیجه قضاوت اشتباهی است که با فکر نکردن و وحشت‌ زدگی همراه است.

بهترین راه برای جلوگیری از هرگونه سو تعبیر این است که تا زمانی که ذهن شما آرام نشده هیچ کاری انجام ندهید.

همچنین توصیه می شود در این مدت به حرف دوستان و خانواده خود نیز گوش ندهید، زیرا اکثر افراد پیرامون تان برای تجزیه و تحلیل جدایی شما و کشف بهترین روش عملی که منجر به بازگشت تان به رابطه می ‌شود، تخصصی ندارند.

اگر قبلاً این اشتباهات را مرتکب شده باشم، چه می شود؟

احتمال این وجود دارد که شما حداقل یکی از این اشتباهات را بعد از جدایی مرتکب شده باشید. نگران نباشید! حتی عاقل ترین راهبان هیمالیا و بهترین استادان روانشناسی دانشگاه هاروارد نیز معمولا پس از جدایی این اشتباهات را مرتکب می‌شوند.

این موضوع ریشه در ذات انسان دارد که سعی می کند چیزی را که برای او ارزشمند است، حفظ کند و نزد خود نگه دارد.
مهمترین کاری که شما در حال حاضر باید انجام دهید، این است که درک کنید این اشتباهات به شما هیچ کمکی نمی‌کند و بلافاصله دست از انجام آنها بردارید.

مرحله ۲- شروع دوره عدم برقراری ارتباط با عشق سابق تان

تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که برای مدت کوتاهی تمام ارتباطات خود با عشق سابق تان را متوقف کنید. ارتباطات شما با شریک عاطفی تان شامل تمام موارد زیر می شود:

 • تماس تلفنی
 • ارسال پیام
 • ارتباط آنلاین( Twitter، Facebook، Snapchat ، WhatsApp ، Instagram)
 • دیدارهای حضوری

چرا نباید هیچ تماسی با پارتنر سابق تان داشته باشید؟

به این سه دلیل؛

 • این موضوع نیاز به زمان دارد که شریک عاطفی سابق تان دلتنگ رابطه اش با شما شود

تمامی افراد یک تصور غلط مشترک دارند که اگر با عشق سابق خود تماس نگیرند، او آنها را فراموش خواهد کرد.
اما در واقعیت اگر با عشق سابق خود تماس نگیرید، به او فرصت خواهید داد تا بیشتر دلتنگ شما شود و همیشه از خود می پرسد که چرا با او تماس نمی گیرید.

علاوه بر این، اگر عشق سابق تان خواستار جدایی شد، باید به او اجازه این کار را بدهید، چرا که تا زمانی که به او فرصتی برای جدایی ندهید، او هرگز نمی فهمد که از دست دادن شما چه حسی دارد.

 • شما نیز به زمان احتیاج دارید تا بتوانید با موضوع جدایی از عشق سابق تان کنار بیایید

شما باید با خودتان خلوت کنید و دیدگاهی تازه کسب کنید.
واقعیت این است که شما بعد از جدایی باید ذهن خود را کاملا آرام کرده و تجزیه و تحلیل کنید تا دریابید که بودن با عشق سابق تان به نفع شماست یا خیر؟
ممکن است اینگونه باشد که شما فقط پارتنر دلخواه سابق خود را از دست داده اید، زیرا عادت کرده اید در کنار او باشید.

قبل از اینکه سعی کنید عشق سابق خود را پس بگیرید، باید یاد بگیرید که بدون او از زندگی خود لذت ببرید. شما باید به خود ثابت کنید که بدون شریک زندگی قدیمی تان هم می توانید خوشحال باشید.
در نهایت متوجه خواهید شد که برای شاد بودن به عشق سابق تان نیازی ندارید. شاید هنوز هم او را بخواهید، اما تفاوت زیادی بین نیاز به فردی داشتن و خواستن آن فرد وجود دارد.

 • قبل از بازگرداندن عشق سابق تان باید اعتماد به نفس داشته باشید

شما در این مدت باید به یک فرد جذاب و شاد تبدیل شوید. باید یک قدم به عقب برگردید و زندگی خود را دوباره ارزیابی کنید. همچنین، باید تغییرات مثبت زیادی در زندگی خود ایجاد کنید.
هنگامی که پس از مدت ها با شریک زندگی قبلی خود ملاقات می کنید، می خواهید او به سمت شما جذب شود. بهترین راه برای انجام این کار لذت بردن از زندگی و تبدیل شدن به یک فرد کاملا خوشبخت است. این نکته را دست کم نگیرید، زیرا این موضوع می تواند تفاوت بین برگرداندن عشق سابق یا از دست دادن او برای همیشه باشد.

کتاب مردان مریخی ، زنان ونوسی در شروع مجدد رابطه شکست خورده

در صورت تمایل به خرید کتاب مردان مریخی، زنان ونوسی اثر جان گری میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید.

دوره عدم برقراری ارتباط چقدر زمان می برد؟

در واقع، این دوره باید به اندازه ای طول بکشد که توانسته باشید خود و زندگی تان را جمع کرده و از زندگی بدون او احساس رضایت داشته باشید.
با این حال، در بعضی موارد، ممکن است بین ۲ هفته تا ۶ ماه زمان ببرد. سوالاتی که معمولا ممکن است در این دوره برایتان پیش بیاید:

آیا باید به شریک زندگی سابقم بگویم که هیچ تماسی با من نگیرد؟

در حالت ایده آل خیر.
اما باید توجه داشته باشید هدف از فاصله گرفتن این است که شما تا جایی که می توانید به خودتان و پارتنرتان کمک کنید تا مدتی را دور از هم سپری کنید و به رابطه قبلی تان و اشتباهاتش فکر کنید. از این رو، اگر شریک عاطفی سابق شما روزانه در حال تماس گرفتن با شماست یا هر روز برای شما پیام میفرستد، بله باید به او اطلاع دهید که نمی خواهید برای مدتی با او در تماس باشید.

تمامی موارد را به صورت کامل برای او توضیح ندهید، بلکه فقط به او بگویید در حال حاضر به کمی زمان نیاز دارید.
اگر شریک زندگی سابق تان با شما تماس گرفت، جواب ندادن به او بی ادبی محسوب نمی شود؟
خیر، این کار بی ادبی محسوب نمی شود و شما نباید به تماس او پاسخ دهید؛ به خصوص اگر فکر می کنید صحبت با شریک زندگی سابق تان باعث به وجود آمدن شور و علاقه برای داشتن رابطه مجدد با او می شود، این کار را به هیچ وجه انجام ندهید.

سوال من از شما این است: آیا اینکه شخصی قلب شما را بشکند و سپس التماس کند که شما را برگرداند، بی ادبی محسوب نمی شود؟ باور کنید جواب ندادن به تماس ها یا پیام های این شخص آن قدرها هم که فکر می کنید بد نیست و تحت هیچ شرایطی بی ادبی در نظر گرفته نمی شود.

علاوه بر این، شما در این شرایط هیچ آرامش روحی و روانی ندارید. مراقبت از خود به هیچ وجه کار گستاخانه ای نیست. در حقیقت، با قطع ارتباط تان فرصتی برای تعیین مرزهای شخصی پیدا می کنید.

آیا باید در هنگامی که تماسی با پارتنر سابقم ندارم، باید به پیام های متنی اش پاسخ دهم؟

در بیشتر موارد، شما نباید به پیام های او در این دوره پاسخ دهید.

آیا می توانم دوره عدم برقراری ارتباط با عشق سابق مان را کوتاه کنیم؟ مثل یک هفته یا چند روز؟

این سوال نشان می دهد شما دوباره به همان نقطه آغازین رسیده اید و مطالب این مقاله در شما اثر نکرده است. اگر دوره عدم برقراری رابطه با شریک زندگی پیشین تان یک هفته طول بکشد، هیچ تاثیری نخواهد داشت و چه بسا بعد از این مدت شما او را با پیام ها و تماس هایتان بمباران کنید.

معمولا افراد بعد از جدایی به مدت زمانی احتیاج دارند تا افکار، دیدگاه ها و نگرش های منفی شان را بین ببرند. شما باید این شرایط را برای یکدیگر فراهم کنید.
و مهمتر از همه، شما باید در این مدت روی خود کار کنید و به یک فرد با اعتماد به نفس و خوشحال تر تبدیل شوید. تا زمانی که تغییر مثبتی در خود ایجاد نکنید، عشق سابق تان قادر به راضی کردن خود برای بازگشت دوباره به رابطه نخواهد بود.

اگر من ۳۰ یا ۶۰ روز با او تماس نگیرم، او چه فکری می کند؟

این یکی از سوالاتی است که احتمالا ذهن وحشت زده شما می پرسد.
همان طور که قبلا نیز گفتیم، ما هرگز نمی توانیم بفهمیم درون ذهن شخص دیگری چه می گذرد، مگر اینکه توانایی ذهن خوانی داشته باشیم.
اما می توانیم به شما بگوییم که معمولا وقتی شریک عاطفی سابق تان پس از جدایی ارتباط برقرار نمی کند، چه اتفاقی می افتد.

اگر بعد از جدایی به صورت مداوم با او در تماس باشید، او هیچ گاه احساس نخواهد کرد که شما را از دست داده است و احتمالا فکر می کند قطع رابطه تصمیم درستی بوده است، چرا که در این مدت او احساس تنهایی نخواهد کرد.

اما اگر مدتی با او قطع ارتباط کنید، احساس و غم و تنهایی با او همراه خواهد بود. نحوه واکنش آنها در برابر غم و اندوه کاملا متفاوت است:

 • عشق سابق تان ممکن است هر روز با شما تماس بگیرد.
 • او ممکن است عصبانی شود.
 • ممکن است نیز کاملا از شما چشم پوشی کند (در اکثر موارد، این اتفاق موقتی است. بنابراین، نگران نباشید و ذهن وحشت زده خود را آرام کنید.)
 • حتی ممکن است شما را در شبکه های اجتماعی تان چک کند.
 • شریک زندگی قدیم تان ممکن است خیلی عادی با شما تماس بگیرد تا ببیند شما در چه وضعیتی قرار دارید و همینطور به گونه ای با شما صحبت کند که فکر کنید به شما علاقه مند است.

مرحله ۳- تبدیل شدن به فردی خوشبخت، شاد و موفق در دوران عدم برقراری ارتباط

در مدت زمان عدم تماس با شریک زندگی سابق تان، سعی کنید به شخصی تبدیل شوید که او نتواند در برابر بودن با او مقاومت کند و خلاصه کاری کنید او خودش مایل باشد رابطه اش را با شما از سر بگیرد.
اگر فقط در خانه بمانید و زانوی غم بغل بگیرید، اوضاع تغییری نخواهد کرد.

بعد از جدایی غم و ناراحتی حسی طبیعی است و شما اجازه انجام این کار را دارید. روزگار را مدتی به تنهایی سپری کردن، غمگینی و تجزیه و تحلیل رابطه قطعا هم ناراحتی و هم فایده هایی را به همراه دارد، اما شما باید ناراحتی های خود را با چیزهایی که باعث شادی شما می شوند، عوض کنید. شما باید بیشتر بیرون بروید و از زندگی خود لذت ببرید. باید بفهمید چه چیزی شما را خوشحال می کند و آن کار را انجام دهید. همچنین، باید بیاموزید که چگونه بدون پارتنر سابق خود شاد باشید.

قبل از بازگشت به عشق سابق تان باید فردیت خود را از نو به دست آورید.

در اینجا نحوه انجام این کار آورده شده است:

ایجاد تغییرات مثبت در ظاهرتان

ایجاد حتی یک تغییر مثبت در چهره و بدن تان باعث می شود شما احساس جدید و بهتری نسبت به خودتان داشته باشید؛ این گونه هنگامی که عشق سابق تان بعد از مدت ها شما را می بینید، دوست دارد بیشتر با شما در ارتباط باشد. در ادامه به چند مورد اشاره می کنیم:

 • به آرایشگاه بروید و سر و شکل ظاهری خود را متفاوت تر از قبل تغییر دهید.
 • دندان های خود را تمیز و سفید نگه دارید تا لبخندی زیبا و جذاب داشته باشید.
 • به بهترین شکل زندگی کنید. به باشگاه بروید. این کار همچنین برای سلامت روان شما بسیار مفید است، زیرا ورزش کردن کمک به ترشح اندورفین می کند و این خود باعث ایجاد تغییر حس و حالتان می شود.
 • لباس های جدید تهیه کنید. با این کار قطعا احساس بهتری نسبت به خود خواهید داشت.
 • از کارهایی مانند زدن یک تتوی قلب شکسته بر روی بدنتان جدا خودداری کنید.

به وجود آوردن تغییرات مثبت در ذهنیت خود

تبدیل شدن به یک فرد شاد و با اعتماد به نفس مهمترین تغییر برای برگرداندن پارتنر سابق تان است.
شما باید درک کنید که خوشبختی و اعتماد به نفس چیزی است که می توانید با کار بر روی شخصیت تان به دست آورید.
ایده های که به شما کمک می کند اعتماد به نفس بیشتری کسب کرده و به یک فرد شاد تبدیل شوید، شامل موارد زیر هستند:

به خودتان کمی وقت بدهید تا غصه بخورید؛ همگی می دانیم خوشحال بودن بعد از جدایی چقدر سخت است. طبیعتا هر فردی بعد از جدایی آشفته است، خواب و خوراک درستی ندارد و تمام روز فقط به فکر پارتنر سابقش است. به خودتان فرصت تجربه کردن غم و اندوه جدایی را بدهید، ولی در انجام این کار مراقب باشید و جانب احتیاط را رعایت کنید.

افکار و احساسات خود را بنویسید؛ نوشتن افکار و احساسات تان در واقع به مانند رفع و درمان آنها می ماند و به شما کمک می کند تا تمام احساساتی را که در درون شما ایجاد شده اند، رها سازید.
با دوستانتان بیرون بروید؛ اوقات خود را با عزیزانتان سپری کنید. دوستان و خانواده شما افرادی هستند که همیشه در کنار شما هستند و همیشه دوست دارند اوقات خود را با شما سپری کنند. بیرون بروید و با آنها اوقات خوشی داشته باشید.

مدیتیشن انجام دهید؛ از باطن وجودی خودتان آگاه باشید و نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید. به خودتان افتخار کنید. خودتان را به خاطر آنچه که هستید بپذیرید. اعتماد به نفس همین است. احساس وابستگی و نیاز به شخص دیگر ناشی از تردیدهای درون شماست، در حالی که اعتماد به نفس ناشی از آگاهی و پذیرش خود است.

ایجاد تغییرات مثبت در رفتارها و عادت هایتان

در بسیاری از موارد، این عادات یا رفتارهای شماست که عشق تان را تا مرز جدا شدن سوق می دهد. اگر از موضوعاتی رنج می برید که فکر می کنید ممکن است منجر به جدایی تان شود، زمان آن است که روی آنها کار کنید.

چند نمونه از این موضوعات از این قرارند:

 • کنترل گری
 • حسادت شدید
 • احساس نا امنی
 • نداشتن شور و اشتیاق
 • عزت نفس پایین
 • رعایت نکردن بهداشت شخصی
 • نداشتن انگیزه در زندگی
 • ضعف داشتن در مهارت های ارتباطی
 • نداشتن مهارت های اجتماعی
 • ناتوانی در اعتماد کردن به دیگران
 • عدم توانایی در تعهد

اگر فکر می کنید هر یک از این موارد در شما طنین انداز است، وقت آن است که شروع به کار روی آنها کنید. اگر نمی دانید چطور روی این مسائل کار کنید، با یک مشاور یا درمانگر صحبت کنید.

تحلیل رابطه خود

شما باید این سوال را از خود بپرسید که چرا می خواهید به رابطه قبلی خود برگردید؟

اگر پاسخ هایی مانند موارد زیر را داشتید:

۱- من عاشق او هستم.
۲- نمی توانم بدون عشق سابقم زندگی کنم.
۳- بدون او بدبختم.
۴- او تنها کسی بود که برای من ساخته شده بود.
۵- نمی توانم زندگی بدون او را تصور کنم.

شما هنوز از انکار و چانه زنی برای از سرگیری رابطه قبلی تان پس از شکستش رنج می برید. انکار و چانه زنی دو مرحله پس از غم و اندوه پس از جدایی اند.
این امر بسیار معمول است که افراد می خواهند پس از جدایی عشق سابق خود را بر گردانند، اما این موضوع همیشه انتخاب درستی نیست.

ذهن ما غالبا در عمل ناراحتی به وجود آمده به دلیل از دست دادن شخصی را با «عشق» اشتباه می گیرد. طبیعی است که بعد از مدتها زندگی و احساس مشترک با فردی احساس دلتنگی کنید. اما این موضوع لزوما به این معنی نیست که هنوز او را دوست دارید.
در هر رابطه ای مشکل، دعوا و اختلاف نظر وجود دارد. شما باید اشتباهات رابطه تان را تجزیه و تحلیل کنید و متوجه شوید که آیا شروع دوباره رابطه ایده خوبی است یا خیر.

اگر به ندای قلب خود گوش دهید، تنها چیزی که می شنوید این است که عاشق پارتنر سابق خود هستید و می خواهید او را برگردانید. بهتر است سعی کنید با عقل خود فکر کنید و منطقی باشید.
تحلیل کنید که اهداف شما در زندگی چیست و آیا رابطه با پارتنر سابق شما با آن اهداف همسو است یا نه.

تنها راهی که می توانید این کار را انجام دهید این است که خودتان را بشناسید، خودتان را دوست بدارید، قدر داشته های خود را بدانید، هدف خود را از زندگی درک کنید و آن را دنبال کنید.
در حال حاضر تصمیم بزرگی گرفته اید، بنابراین، بهتر است از درست بودن آن اطمینان حاصل کنید. شما ۳۰ روز وقت دارید که این کار را انجام دهید، از این رو، بهتر است عجله نکنید.

وقت بگذارید، آرام باشید و کارهایی انجام دهید که باعث می شود احساس بهتری داشته باشید. زمانی که بدون عشق سابق خود در زندگی شاد باشید، متوجه می شوید که آیا برگرداندن او به زندگی تان تصمیم درستی است یا نه و اگر مطمئن هستید که این تصمیم صحیحی است، باید چگونگی رفع ایرادها و مشکلات روابط خود را تعیین کنید.

دریابید که چه چیزی باعث شکست در رابطه تان شده است

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است یک رابطه به شکست منجر شود و لیست کردن آنها در این مقاله غیرممکن است. علاوه بر این، هر موقعیتی برای خود منحصر به فرد است و راه حل رفع آن نیز بی نظیر و منحصر به فرد است.

شکست در رابطه برای شروع مجدد رابطه عاطفی

اما در بیشتر موارد دلیل جدایی می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • از بین رفتن جذابیت
 • عدم برقراری ارتباط صحیح
 • اعتماد نداشتن طرفین به یکدیگر

به طور مثال، موارد زیر به سه دلیل جدایی ذکر شده در بالا مرتبط می باشد:

 • شما مشکلات عزت نفس داشتید که منجر به از بین رفتن جذابیت شما شد.
 • فقط شما برای ادامه رابطه تان جنگیدید؟
 • یا اینکه غیر قابل اعتماد و کنترل گر بودید؟
 • عشق سابق شما متعهد نبود؟
 • شما یا شریک عاطفی تان به یکدیگر خیانت کردید؟ رابطه شما به دلیل از بین رفتن اعتماد بین طرفین رابطه پایان یافت.
 • رابطه شما استرس زا بود؟
 • رابطه شما یکنواخت و کسل کننده شد؟ جذابیت و رابطه جنسی بین شما به عنوان زوج وجود نداشت.

شما باید متوجه دلیل واقعی این جدایی شوید، نه فقط آنچه که او هنگام جدا شدن از شما به شما گفته را به یاد بیاورید. سعی کنید سر در بیاورید که در این رابطه چه اتفاقی افتاده است که عشق سابق تان را به نقطه قطع رابطه با شما سوق داده است.

برای اطلاعات بیشتر مقاله حرف هایی که زن و شوهرها دوست ندارند بشنوند را مطالعه کنید.

یک احتمال خوب وجود دارد که شریک زندگی سابق شما عمیقا شما را دوست داشته باشد و جدا شدن از شما برای او نیز تصمیم سختی بوده است.
اگر او را واقعا دوست دارید، به خاطر او و خودتان علت اصلی جدایی و راه حل آن را بیابید.

اگر نمی دانید دلایل جدایی تان چه بوده، هرگز قادر به بازگرداندن او نخواهید بود و حتی اگر موفق به بازگرداندن او به رابطه شوید، دوباره به همان دلایل از او جدا خواهید شد و بار دوم، برای هر دوی شما آغاز رابطه حتی دردناک تر نیز خواهد بود.

اگر می خواهید عشق سابق تان را برای همیشه برگردانید مهم است که علل جدایی را تشخیص دهید. وقتی مطمئن شدید که می توانید هر آنچه در رابطه شما از بین رفته است را برطرف کنید، به سراغ مرحله بعدی بروید؛ یعنی تماس با پارتنر سابق.

مرحله ۴- در زمان مناسب با او تماس بگیرید و دوباره او را به سمت خود جذب کنید

به یاد دارید که پارتنر سابق تان شما را ترک کرده بود؟ او شما را به عنوان یک فرد نیازمند، درمانده و مستاصل و ناامید تصور می کرد که هیچ احترامی برای خودش قائل نیست.
پس از مدتی که با او در تماس نبودید، عشق سابق تان از خود می پرسد که چه بلایی سر شما آمده است.
او به آرامی شروع به فراموش کردن تصویر ناپسند که از شما در ذهنش داشته می کند و شروع به یادآوری چیزهایی می کند که درباره شما دوست دارد.

و این دقیقا زمانی است که باید با او تماس بگیرید. در آن زمان باید با او صحبت کنید و سپس با او دیدار کنید.
برای این اتفاق، شما به دو چیز نیاز دارید:

۱- در واقع، باید شما هم تغییر مثبتی در زندگی خود ایجاد کرده باشید و به فردی شاد، جذاب و مطمئن تبدیل شده باشید.

۲- شما باید با عشق سابق خود تماس بگیرید و در مکانی با او ملاقات کنید.

وقت مناسب برای تماس با شریک زندگی سابق من چه زمانی است؟

مناسب ترین زمان برای تماس با عشق سابق تان زمانی است که خودتان از هر لحاظ آمادگی کامل را داشته باشید. این موضوع ربطی به دلتنگی ندارد. بلکه بیشتر به این موضوع ارتباط دارد که آیا شما آماده اید تا بدون وابستگی و دل شکستگی با شریک زندگی سابق تان ارتباط برقرار کنید.

بنابراین قبل از اینکه با عشق پیشین خود تماس بگیرید، در اینجا لیستی از مواردی آورده شده که برای اطمینان از اینکه آماده داشتن رابطه مجدد هستید، به آنها نیاز دارید:

 • شما حداقل چند هفته از قانون عدم برقراری تماس با شریک زندگی سابق تان پیروی کرده اید
 • دیگر مانند وضعیت پس از جدایی آشفته نیستید
 • چند تغییر مثبت در زندگی خود ایجاد کرده اید
 • کاملا مطمئن هستید که بازگشت به عشق سابق تان تصمیم خوبی است
 • شما جدایی را پذیرفته اید و با این واقعیت که ممکن است هرگز عشق سابق تان به سمت شما نیاید مشکلی ندارید

راه صحیح تماس با عشق سابق تان چیست؟

بهترین راه تماس با پارتنر سابق تان ارسال پیامک و یا ایمیل است.
البته رسانه ای که برای برقراری تماس با عشق سابق خود استفاده می کنید اهمیت چندانی ندارد. آنچه مهم است محتوای این پیام است.

راه تماس با عشق سابق در شروع مجدد رابطه عاطفی

این پیام سه هدف دارد:

یک؛ برای اینکه به شریک عاطفی سابق خود اطلاع دهید که جدایی را پذیرفته اید و شما فکر می کنید که این بهترین کار است
شما به او اجازه می دهید تا بداند که شما دیگر فرد مستاصل و نیازمندی نیستید که از پذیرش جدایی امتناع می ورزد.

دو؛ برای هرگونه رفتار نامناسب خود پس از جدایی عذرخواهی کنید

شما می خواهید مطمئن شوید که همه چیزهای مرتبط با گذشته بخشیده شده و فراموش شده است.

سه؛ او را متوجه این موضوع کنید که اتفاقات خوبی در زندگی شما افتاده است

مطمئنا شما خیلی دوست دارید به طور کامل و مفصل در مورد موفقیت هایتان صحبت کنید، اما اکنون وقت مناسبی برای این کار نیست، زیرا هر دوی شما به زمان و مکان مناسب برای انجام این کار نیاز دارید.

پیام های متنی

پیام های متنی برای برقراری ارتباط با پارتنر سابق تان عالی هستند، زیرا کوتاه و شخصی اند و می توانید مطمئن باشید که پارتنرتان متن های شما را می خواند.

نکته کلیدی در استفاده از پیام های متنی این است که از مکالمات جدی در پیام کوتاه خوداری کنید.

سه قانون اساسی برای ارسال پیام به شریک زندگی سابق تان:

قانون اول: هرگز برای آنها پیام بی محتوا ارسال نکنید

منظور از پیام پوچ و بی محتوا چیزی است که حرف خاصی نمی زند و به پارتنر سابق شما چیزی برای ادامه نمی دهد که درباره آن صبحت کند؛ به طور مثال میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

«سلام!»
«سلام، چطوری؟»
«دلم برات تنگ شده!»

قانون دوم: هرگز در مورد احساسات خود به روشی نیازمندانه صحبت نکنید

«دوستت دارم»
«دلم برات تنگ شده!»
«من می خواهم تو به زندگی من برگردی»
«من بی تو بدبختم»

قانون سوم: هرگز در متن پیامتان بحث نکنید و چیزی منفی نگویید

«اگر تو فقط کمی بیشتر تلاش می کردی، ما می توانستیم با هم عالی باشیم.»
«بچه ات دلتنگ توست. تو پدر وحشتناکی هستی که او را این چنین ترک می کنی.»

به یاد داشته باشید، عشق سابق تان به شما بدهکار نیست. باید با او مثل آشنایی رفتار کنید که می خواهید به او نزدیک شوید.
هنگامی که شریک زندگی سابق تان توافق کرد که با شما ملاقات کند، یک فرصت خوب برای رسیدن به هدف تان دارید، اما آن فرصت هنوز تمام نشده است.

مرحله ۵- قرار ملاقات با شریک زندگی سابق تان

وقتی با عشق سابق تان ملاقات می کنید، او کمی تردید برای ارتباط مجدد خواهد داشت. حتی اگر از طریق تماس های تلفنی و پیام های متنی جاذبه و ارتباط کافی را ایجاد کرده باشید، او هنوز هم شک دارد که ممکن است همه این ها فقط ظاهر قضیه باشد و شما واقعا تغییر نکرده باشید. شریک عاطفی پیشین شما کنجکاو است که بداند که آیا شما هنوز مستاصل و نا امید هستید و زمانی که او با شما ملاقات می کند، در مورد هر چه شما بگویید یا انجام دهید قضاوت تان خواهد کرد.

اگر هنوز در درون خود نیازمندی و ناامیدی دارید، پارتنر سابق تان این ضعف را از کیلومترها دورتر بو می کشد و متوجه این مسئله می شود. در این صورت، در هنگام ملاقات با شریک زندگی پیشین خود باید واقعا آماده این موضوع باشید که ممکن است او را از دست بدهید.

بنابراین، اگر فکر می کنید هنوز مستاصل و درمانده هستید، قرار ملاقات تان را لغو یا به تعویق بیندازید.
در هنگام دیدار با عشق سابق خود، او ممکن است خاطره ای را از گذشته مطرح کند و یا ممکن است چیزی بگوید که می داند شما با آن تحریک خواهید شد.

به عنوان مثال، فرض کنید در حسادت و کنترل کردن احساسات تان مشکل داشته اید. او ممکن است این واقعیت را به راحتی بیان کند که با فرد دیگری ملاقات داشته؛ فقط برای اینکه ببیند که نسبت به موضوع چگونه واکنش نشان می دهید.

نکته مهم این است که در این شرایط آرام باشید. توجه داشته باشید که آرام بودن به معنای درپوش گذاشتن بر روی قضایا و صحبت نکردن در مورد آنها نیست. اگر چیزی برای شما مهم است، در موردش حرف بزنید. به یاد داشته باشید، رفاه و خوشبختی شما ارزشش بیشتر از بازگرداندن پارتنر سابق تان است.

کتاب ملت عشق در شروع مجدد رابطه شکست خورده

در صورت تمایل به خرید کتاب ملت عشق اثر الیف شافاک نشر زرین کلک اثر آرون تی بک میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید.

در زمان ملاقات با شریک زندگی سابق تان در مورد بازگشت به رابطه با او صحبت نکنید

در حالت ایده آل، شما می خواهید که ایده شروع رابطه از سمت پارتنرتان مطرح شود. بنابراین در اولین قرار ملاقات تان، فقط کافی است که اوقات خوبی را با او بگذرانید. اگر موضوع شروع رابطه مطرح شد، فقط به صحبت های او گوش دهید. اگر او نظر شما را جویا شد، فقط بگویید که هنوز نسبت به او احساساتی دارید، اما مطمئن نیستید که بازگشت دوباره به رابطه تصمیم درستی است یا خیر.

در اولین جلسه یک مرتبه به پله دهم نپرید و این بار محتاط عمل کنید، زیرا باید به موضوعات زیر خوب فکر کنید:

 • او یک بار قلب شما را شکسته است و چه چیزی او را از انجام دوباره این کار باز می دارد؟
 •  آیا او تغییر کرده و به فرد بهتری تبدیل شده است؟
 • اگر هر دوی شما دوباره با هم رابطه برقرار کنید، آیا دوباره همان مسائل پیش می آید؟

اگر تمایل دارید در مورد اصول مهم ازدواج موفق بیشتر بدانید مقاله ما را دنبال کنید.

در پایان،

اگر عشق سابق تان واقعا علاقه ای به ایجاد رابطه با شما ندارد، باور کنید بدون او بهتر هستید. شما برای حفظ رابطه، بهترین تلاش خود را کرده اید و بهترین نسخه از خود را به او نشان داده اید.

اگر او هنوز هم فکر می کند که شما ارزش وقت او را ندارید، شما باید به یک شروع جدید فکر کنید.
اینکه شما هنوز نسبت به او احساساتی دارید، کاملا قابل درک است، اما او باید به مرزهای شخصی شما احترام بگذارد. اگر این چنین نیست، آماده فاصله گرفتن از او شوید. درمانده و ناامید رفتار نکنید، فقط ارتباط تان را کاملا قطع کنید.

 

 

نظر شما درباره راهکارهای ارائه شده در این مطلب چیست؟ دیدگاه ها و تجربه های خود را با همراهان دیگر «پاسخ از ما» به اشتراک بگذارید تا آنها نیز به کمک موضوعات عنوان شده بتوانند رابطه عاطفی موفقی را در آینده تجربه کنند.

  اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

  ‫2 نظر ارسال شده در “چگونه یک رابطه شکست خورده را از نو شروع کنیم؟

  1. ناشناس :

   نکته قابل تامل اینه که در ابتدا حتما بصورت منطقی و احساسی توامان به این فکر کنید که این اختلافات که باعث جدایی شده چقدر عمیق و جدیه در خیلی از مواقع یه سو تفاهم یا انتقال بد مفاهیم یا عدم مهارت در رابطه بدلیل عدم شناخت جنسیتی و… باعث برداشت منفی یکی از طرفین میشه قبل اینکه تمام راه های ارتباطی رو ببندید و تلاش کنید تا برای فراموشی اقدام کنید حتما و حتما تز این موضوع اطمینان حاصل کنید و اگه در حال حاضر هم متوجه اشتباهتون شدید حتی اگر وارد رابطه واکنشی هم شده اید سریعا بدون عذر و بهونه از رابطه ناسالمی که توش رفتید بیرون بیاین دقیقا این رابطه مثل باتلاقه که کم کم شما رو غرق میکنه اگه از همه لحاظ مطمن شدید که این جدایی عجولانه بوده و بدلیل برداشت منفی ایجاد شده حتما بدون غرور و لجبازی حضورا باهم صحبت کنید و فرصت جبران بهم بدید در خیلی از مواقع حتی اگه طلاق توافقی هم صورت گرفته باشه و طرفین هیچ احساسی بهم هم نداشته باشن یعنی نه تنها عشق بلکه هیچ احساس مثبتی نسبت بهم نداشته باشن هم مدتی حدود ۶ ماه تا یکسال زمان میبره که مراحل سوگ طی بشه تازه این جدایی شکست عشقی محسوب نمیشه حالا شما تصور کنید فشار روحی پارتنرهای عاشق مخصوصا بخاطر سو برداشت چقدر میتونه لطمه و صدمه و حسرت ایجاد کنه بخاطر همین موضوعه که تا زمانی که کاملا با خودتون از همه لحاظ کنار نیومدید و به تعادل احساسی و منطقی و مستدل نرسیده اید تحت هیچ عنوان وارد هیچ رابطه ای نشید چون باعث میشه خیلی سریع به بن بست برسید با وابستگی مبارزه کنید نذارید فرصتی که جهت شناخت در اختیارتون هست رو بجای وقت گذاشتن برای شناخت طرف مقابل به فکر ایجاد علقه و رابطه عمیق و وابستگی بشه چون وابستگی باعث میشه احساسات و هیجاناتتون بر منطقتون چیره بشه و نتونید تصمیم واقع بینانه بگیرید و در کل تا زمانی که قلبا عاشق طرفتون نیستید تو یه عشق یه طرفه نمونید تو معذوریت قرار نگیرید یا از نظر مذهبی و اعتقادی هم کفو و برابر نیستید سریعا از رابطه خارج بشید چرا که شما تو یه رابطه هدفتون زندگی کردن باهم تا آخر عمرتونه یجودی هویتتون یکی میشه این مسایل رو حتما جدی بگیرید بخاطر تنهایی وارد یه رابطه بد و ناسالم و سمی نشید در اینصورت بیشتر و بیشتر احساس تنهایی و متعاقب اون احساس بی ارزشی و پوچی و نا امیدی از زندگی و آینده و سرخوردگی میشید بخاطر خلا عاطفی یا جنسی هم وارد رابطه نشید بطور کل به حرف دلتون گوش بدید و بخاطر خودتون وارد رابطه بشید نه بخاطر توصیه خانواده یا دوستان قطعا خودتون باید به ندای درونیتون پاسخ بدید با افراد دارای صلاحیت مشورت کنید ولی در نهایت شما هستید که میخوان برای یه عمر با شرک عاطفیتون زندگی کنید مخصوصا قابل توجه افرادی که قبلا تجربه رابطه ناموفق رو داشتن البته با چاشنی منطق به مسایل مادی هم تا حدودی توجه کنید حتما قبل از ورود به رابطه و ازدواج نظر تعدادی از روانشناسان حوزه تخصصی ازدواج و رابطه جویا بشید ممنون از شما

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com