نگاهی به فیلم اخبار جهان

نگاهی به فیلم اخبار جهان (News of the World)؛ بازگشتی به ژانر وسترن اما با نگرشی متفاوت

2020
درام آمریکایی
1ساعت و 58 دقیقه
10/ 6.8 16,048 کاربر

جدول اطلاعات اخبار جهان

سال تولید2020کارگردانپل گرین گراس
نویسندهلوک دیویس/ پل گرین گراستهیه کنندهالیزابت گیبلر، گری گوتزمن، گرگوری گودمن، تام هنکس، گیل موتراکس
کشور تولید کنندهآمریکازبانانگلیسی
مدت زمان فیلم1ساعت و 58 دقیقهژانردرام آمریکایی
بروزرسانی در : 796 بازدید
مدت زمان تقریبی مطالعه: 9 دقیقه

امسال فیلم ‌های بسیاری درباره‌ی آمریکا و وضعیت موجود در آن ساخته شدند. تقریبا تمامی آن ‌ها هم نگرشی یکسان داشتند؛ هر چه بود را به باد انتقاد و تقبیح ‌گرفتند و سعی داشتند تا با زبان طنز و تصاویر چشم نواز، روحیه‌ی مطالبه‌گری را در بین مردم زنده کنند. البته چنین مضامینی بعد از آشوب ‌های تابستان سال پیش، چندان هم دور از ذهن به نظر نمی ‌رسیدند. مبارزه‌ی سیاهپوستان علیه تبعیض و استبداد در اکثر فیلم ‌هایی که در سال گذشته معرفی و یا اکران شدند، به چشم می‌خورد. اما در این میان، فیلم اخبار جهان (News of the World) کمی نسبت به باقی فیلم‌ ها متفاوت است؛ هر چند که مفاهیم این فیلم باز هم اندکی به موضوعات روز و رایجی شباهت دارد که در فیلم های دیگر امسال نیز به آنها پرداخته شده است.

در این مقاله از «پاسخ از ما» قصد داریم تا نگاهی کوتاه به فیلم اخبار جهان (News of the World) بیندازیم. کارگردانی این فیلم را «پل گرین گراس» بر عهده داشته و ستارگانی چیره‌ دست از جمله «تام هنکس» در آن به نقش ‌آفرینی پرداخته ‌اند. این فیلم توانسته نظرات بسیاری از منتقدان بزرگ دنیای سینما را به خود جلب کند و به تبع آن به یکی از بزرگترین شانس‌ های اسکار ۲۰۲۱ تبدیل شود.

فیلم اخبار جهان بازگشتی است به سبک وسترن. این فیلم خاطرات گذشته ‌مان را درباره فیلم های وسترن زنده می‌ کند، اما با نگرشی متفاوت از هر آنچه که درباره‌ی این ژانر به یاد داریم. در ادامه با ما همراه باشید تا از زیر و بم این اثر فاخر آگاه شویم.

اطلاعات کلی از فیلم اخبار جهان

• کارگردان: پل گرین گراس

• تهیه‌کنندگان: گری گوتزمن/ گریگوری گودمن/ گیل ماتروکس

• فیلمنامه‌نویسان: لوک دیویس/ پل گرین گراس (بر اساس رمانی با همین نام از پائولت جایلز)

• بازیگران: تام هنکس/ هلنا زنگل/ نیل سندیلندز/ میر وینینگهام/ ری مک‌ کینون/ الیزابت مارول/ توماس فرانسیس مورفی/ مایکل آنجلو کووینو/ فرد هچینگر

• موسیقی متن: جیمز نیوتون هاوارد

• فیلمبردار: داریوش وولسکی

• تاریخ اکران بین‌المللی: ۹ فوریه ۲۰۲۱ (۲۱ بهمن ۹۹)

گریزی شیرین به خاطرات ژانر وسترن

شاید به جرات بتوان گفت که ژانر وسترن سالیان سال در صدر محبوب ‌ترین ژانرهای فیلم قرار داشت. کلا این ژانر در یک سو بود و تمام ژانرهای دیگر فیلم در سویی دیگر. فیلم های وسترن در دهه ‌های ۳۰ و ۴۰ میلادی بر دنیای فیلم و سینما حکمفرمایی می کرد و ما نیز همراه با آن زندگی می‌کردیم و خاطره می‌ساختیم.

ما فیلم های وسترن را جزئی از زندگی هرروزه‌ی خود می‌دانستیم و خود را از آنها جدا نمی‌دیدیم، اما افسوس که هر اوجی افول و غروبی نیز در پی دارد. این سبک فیلم هم در دهه‌ی ۵۰ کمی از رونق افتاد، ولی مجددا در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی روحی دوباره بر پیکره‌ی نیمه ‌جان آن دمیده شد. نهایتا در دهه‌ی ۹۰ به کل فراموش شد و جای خود را به ژانرها و سبک‌ های تازه فیلم داد.

اما فیلم اخبار جهان (News of the World) بعد از سال ها دوباره گریزی به این سبک محبوب و پر قدمت زده. اما چه چیزی باعث شده تا دوباره به این ژانر روی بیاوریم؟ استفاده کارگردانان از ژانر وسترن به مثابه راه، چاره و ترفندی جالب برای ترغیب کردن ما به دیدن فیلم هایشان است. نه تنها با استفاده از محبوبیت فراوان این سبک فیلم می‌توان توجه مخاطب را به تماشا و دنبال کردن فیلم ها جلب کرد، بلکه با همین ترفند می‌توان مفاهیم و مضامین جدیدی را متناسب با شرایط روزگار خودمان به مخاطب ارائه کرد.

وجه تمایز اخبار جهان و جهان وسترن

چیزی که ما در دهه‌ های گذشته در فیلم های وسترن شاهدش بودیم، جدال قهرمان داستان با غرب وحشی بود؛ جدالی که هدفی نداشت جز راندن غرب وحشی به سوی تمدن و فرهنگ. حال چه این جدال میان قهرمان داستان و سرخپوستان غرب وحشی باشد و چه میان او و حاکمان و کسانی که خودشان را به اصطلاح حامی فرهنگ و تمدن می ‌دانستند.

در این ژانر فیلم، قهرمان داستان همواره تنها و منزوی بود و اکثر مواقع گوشه‌ی عزلت بر می گزید؛ او در کل فیلم به دنبال هدف خود بود، اما بعد از رسیدن به آن، دوباره به زندگی ملالت ‌بارش بازمی‌گشت. شاید بتوان گفت دور باطلی بود و که ابتدا و انتهایش فرقی با هم نداشت.

این عناصر و به طور کلی تمامی عناصر سبک وسترن در فیلم اخبار جهان (News of the World) به زیرکانه‌ ترین شکل ممکن به کار رفته ‌اند تا به کمک آنها مخاطب را میخکوب و مجذوب هر صحنه از فیلم ‌کنند و کاری ‌کنند که تا پایان فیلم از جایش جُم نخورد. به علاوه، طوری هنرمندانه و به طور متعادل از این عناصر استفاده شده که فیلم به شکل کلیشه ای در نیاید و خبری از الگوهای تکراری و خسته‌کننده در آن نباشد.

شاید همگی خاطراتی که از فیلم‌ های وسترن به یاد داریم، توام با خشونت و خون و خونریزی بوده باشند و ممکن است خشونت و بی رحمی جزئی لاینفک از این ژانر باشد، اما در فیلم اخبار جهان خبری از آن نیست. این فیلم شمه‌ ای از لطافت را با خود به همراه دارد و صحنه‌های شیرین و پر از احساسی را به مخاطب عرضه می ‌دارد. بدون شک مهم‌ترین وجه تمایز فیلم اخبار جهان و جهان وسترن نیز همین است. به علاوه، آن دور باطلی که شخصیت اصلی در فیلم آن را طی می‌کرد، دیگر وجود ندارد. قهرمان داستان ما در فیلم رشد می‌کند و در پایان به شکوفایی نائل می‌آید.

ماجرای سفری دور و دراز، پر فراز و فرود

شخصیت اصلی فیلم اخبار جهان (News of the World) را ستاره‌ای چون «تام هنکس» به تصویر کشیده است. دانستن همین موضوع خود کافی است که بدانیم با چه اثر با کیفیتی سر و کار داریم و طبیعتا انتظاراتمان هم از این فیلم بالا خواهد رفت.

کاراکتر اصلی فیلم سرباز کهنه‌کار و باز نشسته‌ ای است به اسم «کاپیتان جفرسون کایل کید». او به ناچار چهار سال در جنگ داخلی آمریکا شرکت کرده و از خانه و کاشانه و همسر خود به دور افتاده، اما بعد از جنگ دیگر خبری از زندگی پیشین او نیست و او تماما با افقی نو در زندگی اش روبرو شده؛ افقی که چندان امیدوار کننده به نظر نمی ‌رسد. این مسئله دقیقا یکی از عناصر فیلم های وسترن است که در این فیلم هم به وضوح به چشم می‌آید. او که اکنون آدمی متفاوت است و حتی ذره‌ای به گذشته‌ی خود شباهتی ندارد، سعی می‌کند تا زندگی جدیدی را برای خودش آغاز کند. او شهر به شهر و دیار به دیار می‌گردد و برای مردم اخبار می‌خواند.

کاپیتان «کید» کم‌کم در مسیر عادت کردن به اوضاع جدید قرار می‌گیرد که ناگهان و بی‌خبر از همه ‌جا سر و کله‌ی یک دختر دوازده ساله‌ و البته بی‌خانمان به نام «جوهانا» در زندگی ‌اش پیدا می‌شود. خانواده‌ی جوهانا (با بازی هلنا زنگل) به دست سرخپوستان به قتل رسیده‌اند و اکنون کاپیتان کید وظیفه دارد تا این دختر یتیم را به دست آخرین خویشاوندش برساند (نمونه‌ای دیگر از عناصر وسترن، تقابل بین تمدن و غرب وحشی).

ماجراهای فیلم اخبار جهان هم درست از همین نقطه آغاز می‌شود و چه می توان گفت از فراز و فرودهایی که «کید» و «جوهانا» در این راه با آن روبرو می ‌شوند.

اقتباساتی پنهان از آثار پیشین

فیلم اخبار جهان (News of the World) در نوع خود منحصر به فرد و متفاوت است و البته همان طور که عنوان شد، با وسترن‌هایی که تا به حال دیده بودیم فرق دارد. خبری از آن قساوت و بی‌رحمی گذشته نیست و روح فیلم، در عین وجود شرایط سخت و طاقت ‌فرسا، باز هم سرشار از احساس و لطافت است. پل گرین گراس در ساخت فیلم حسابی خلاقیت به خرج داده و سعی کرده تا حد ممکن از کلیشه ای شدن فیلم جلوگیری کند؛ آفتی که بسیاری از فیلم ‌های خوب را نابود کرده و از چشم مخاطبانش می ‌اندازد.

اما باز هم با تمامی این سعی و تلاش‌ها، دیدن این فیلم یاد و خاطره‌ی فیلم «جویندگان» به کارگردانی جان فورد (وسترنی ساخت سال ۵۶ میلادی) را برایمان زنده می‌کند.

به زبان ساده، بزرگترین منبع الهام فیلم اخبار جهان، همان فیلم جویندگان بوده‌ است. پل گرین گراس به بهترین شکل ممکن از آن اقتباس کرده و با مهارت هر چه تمام‌ تر از آفت تقلید به دور مانده است. اساسا همین موضوع باعث شده که تا به این حد شانس این فیلم در اسکار ۲۰۲۱ افزایش یابد. هر چند که این دو فیلم با هم تفاوت ‌های فلسفی بسیاری دارند، اما در گوشه کنار فیلم، شباهت‌ هایی هم به چشم می‌خورد؛ مثلا یکی از بزگترین شباهت ‌های فیلم اخبار جهان با فیلم جویندگان، نگاه نویسنده به مسئله‌ی سرخپوستان است.

برخلاف غالب فیلم‌های وسترن که سرخپوستان یا دشمن مطلق بودند یا دوست مطلق، در فیلم های یاد شده خبری از این نگرش نیست. اصلا شاید بتوان گفت که به قدر انتظار به سرخپوستان پرداخته نشده. اقوام سرخپوست در این دو فیلم تقریبا ناپیدا و پنهان هستند و کلا خبری از آنها نیست، مگر در اندک مواردی که آن هم عاقبتی خوش دارد.

نگاهی به گذشته، درسی برای آینده

همان طور که در مقدمه نیز به آن اشاره کردیم، اکثر فیلم‌ هایی که امسال ساخته و یا اکران شدند، به مسائل داخلی و فرهنگی آمریکا پرداخته اند. همه‌ی این فیلم ‌ها به نوعی قصد دارند تا با لحنی آرام و دلنشین و گاهی با لحنی تند و تیز نسبت به شرایط و اوضاع حاکم بر این جامعه‌ی بزرگ و متنوع از لحاظ نژادی انتقاد کنند. سال ۲۰۲۰ برای جامعه‌ی آمریکا سال مهمی بود و فراز و نشیب ‌های بسیاری را هم برای مردم و هم برای دولت به دنبال داشت. بدیهی بود که بعد از این اتفاقات، سیاست هم راهش را به هالیوود باز کند.

فیلم اخبار جهان (News of the World) هم شاید در ظاهر چندان به چنین مضمون و مفهمومی نپرداخته باشد، اما وقتی خوب دقت می‌کنیم و به بطن داستان می ‌نگریم، خواهیم دید که شمه‌ای از این موضوع در این فیلم نیز به چشم می‌خورد. در یک کلام می ‌توان این طور گفت که فیلم اخبار جهان قصد دارد تا به کمک بازآفرینی حوادث گذشته و عواقب آن، جامعه را نسبت به آینده بیم دهد و به نوعی او را از خواب و خیال بیدار کند.

البته در این میان، از کنار توانایی‌های کارگردان فیلم، پل گرین گراس، هم نمی ‌توان سرسری عبور کرد. این کارگردان توانا که پیشتر ساخت چهارگانه‌ی «بورن» را بر عهده داشته، اکنون قوی‌تر از همیشه دست به ساختن یک فیلم وسترن جذاب و متفاوت زده و پیام‌ های جدیدی را منتقل کرده است. او در این فیلم وحشت ها و ترس ها ناشی از اتفاقات تلخ گذشته و همینطور عواقب حوادثی همچون جنگ را بدون پرده پیش روی مخاطب می‌گذارد، اما هدف او از این کار یاد دادن نکته ای جدید است و آن هم چیزی نیست جز ساختن آینده‌ای روشن‌تر.

حق پخش جهانی فیلم اخبار جهان از آن نتفلیکس خواهد شد

فیلم اخبار جهان به دستان توانای استودیوی یونیورسال پیکچرز (Universal Pictures) ساخته شده است. حال در این میان زمزمه ‌هایی به گوش می‌رسد که این استودیو قصد دارد حق پخش و توزیع جهانی این فیلم را به نتفلیکس واگذار کند. از ابتدا قرار بود که این فیلم در روز کریسمس در کشور ایالات متحده اکران شود، اما بعد از پخش شایعات مربوط به پخش جهانی آن از نتفلیکس، تاریخ دقیقی برای اکران فیلم ارائه نشده است.

اما حدس و گمان ‌ها حاکی از آن است که این اتفاق در سال ۲۰۲۱ رخ خواهد داد. هر چند که تاثیر همه گیری کرونا بر تغییر و عقب افتادن تاریخ اکران بسیاری از فیلم‌ ها را نمی ‌توان نادیده گرفت، اما دلایل دیگری هم در تغییر تاریخ اکران جهانی فیلم اخبار جهان (News of the World) موثر بودند.

یکی از دلایل این بود که استودیوی یونیورسال به دنبال قراردادی که با سینماهای زنجیره‌ای «AMC» داشت، تصمیم بر آن گرفت تا ابتدا اکران فیلم در آمریکا تمام و کمال به وقوع بپیوندد و بعد به سراغ اکران جهانی آن برود.

نگاهی به نظر منتقدان

فیلم اخبار جهان (News of the World) بدون هیچ اعتراض و حرف اضافه ‌ای یکی از قدرترین رقیبان حاضر در اسکار ۲۰۲۱ است.

ساخته پل گرین گراس در همین ابتدای کار توانسته هم امتیازات خوبی را از جانب سایت های سینمایی مختلف کسب کند و هم نظر و توجه منتقدان بزرگی را به خود جلب کند؛ به طور مثال، این فیلم توانسته با اکثریت رای مثبت از ۲۱۹ نقدی که درباره‌ی آن در وبسایت راتن تومیتوز (Rotten Tomatoes) منتشر شده بود، امتیاز ۸۸% از ۱۰۰% را به خود اختصاص دهد. از طرف دیگر، با ۳۶ نقد مثبت در وبسایت متاکریتیک (Metacritic) توانسته نمره بسیار خوب ۷۳ را از آن خود کند.

«دیوید رونی» از وبسایت «هالیوود ریپورتر» درباره‌‌ی این فیلم چنین نوشته است:

فیلم «اخبار جهان» یک وسترن حماسی و البته متفاوت است. نگاهی ژرف و دوستانه نسبت به مسائل دارد و به نوعی ما را به یاد شاهکارهایی چون فیلم جویندگان (The Searchers) می‌اندازد. بازی و نقش‌آفرینی تام هنکس در این فیلم یکی از بهترین بازی های او در طول کارنامه‌ی هنری ‌اش است.»

فیونووالا هالیگان از اسکرین‌دیلی هم فیلم «اخبار جهان» را این طور توصیف کرده‌ است:

«…اثری کلاسیک که با مهارت تمام ساخته و پرداخته شده است، از طرفی به غافلگیرکننده‌ترین شکل ممکن هم احساسات و عواطف را در خود گنجانده است. فیلمنامه‌ی فیلم اخبار جهان در نهایت جسارت و جاه ‌طلبی نوشته شده است و هدف نهایی و غایی آن هم چیزی جز باز کردن راهی از میان مسیری پر از ترس و وحشت به سوی یک آینده‌ی روشن نیست.»

سخن پایانی در باب فیلم اخبار جهان

فیلم اخبار جهان (News of the World) بعد از سال‌های طولانی که خبری از فیلم هایی با سبک وسترن نبود، دوباره گریزی مجدد به این ژانر زد و خاطرات قدیمی را برایمان زنده کرد. هر چند که این فیلم هنرمندانه از تمامی عناصر و المان‌های فیلم های وسترن بهره گرفته، اما با این حال باز هم بسیار از آنچه که به یاد داریم متفاوت تر است.

این فیلم داستان مردی را روایت می‌کند که سال‌ها بعد از پایان جنگ و فوت همسرش به دنبال ساخت یک زندگی جدید است؛ اخبار می‌خواند و روزگار می‌گذراند تا اینکه در میانه‌ی سفر با دختر بچه‌ای روبرو شده و مصمم می‌شود تا او را به خانواده‌اش برساند.

به دنبال آشوب ‌های تابستان گذشته در آمریکا، هدف اصلی و البته تا حدودی پنهان این فیلم نیز، درست مثل بقیه فیلم های امسال، انتقاد از شرایط کشور آمریکا بود. همچنین، این فیلم خوش ساخت سعی داشت تا به نوعی زشتی ‌ها و تبعیض‌ های موجود در جامعه را آشکار سازد.

البته در فیلم اخبار جهان علاوه بر تمامی این موارد سعی بر آن بود که به بازآفرینی عواقب چنین حوادثی هم پرداخته شود و در آخر، مخاطب نیز نسبت به آینده ‌ای روشن و نویدبخش امیدوار شود. بازخوردهای این فیلم نشان از قدرت و کیفیت آن دارد.

امتیازات بالا و نظرات مثبت منتقدان درباره‌ی این فیلم باعث شده باور داشته باشیم که یکی از رقیبان اصلی اسکار ۲۰۲۱ همین فیلم خواهد بود. اما تا آن زمان نوبت شما خواهد بود که درباره‌ی این فیلم داوری کنید و دیدگاه خود را با دیگران در میان بگذارید.

پاسخ از ما اطلاعات زیادی راجع به فیلم و سریال های مختلفی در بخش فیلم و سریال، برای شما تدارک دیده است ،حتما سری بزنید!

نظر شما درباره فیلم اخبار جهان چیست؟ دیدگاه و عقیده خود را با همراهان دیگر «پاسخ از ما» به اشتراک بگذارید!

تیزر فیلم اخبار جهان

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com