مینی سریال وانداویژن

وانداویژن (WandaVision) شروعی جدید برای استودیوی فیلم سازی مارول

2021
درام، معمایی، عاشقانه، کمدی، موقعیت ابرقهرمانی
۳۰–۵۰ دقیقه
10/ 8.0 213k کاربر

جدول اطلاعات وانداویژن

سال تولید2021کارگردانمت شکمن
نویسندهجک شفرتهیه کنندهمارول استودیوز
کشور تولید کنندهآمریکازبانانگلیسی
مدت زمان فیلم ۳۰–۵۰ دقیقهژانردرام، معمایی، عاشقانه، کمدی، موقعیت ابرقهرمانی
بروزرسانی در : 579 بازدید
مدت زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

فاز چهارم دنیای سینمایی مارول رسما کار خود را با سریال طوفانی وانداویژن در سال ۲۰۲۱ شروع کرد. استقبال بی نظیر تماشاگران از این سریال حسابی رئیس استودیوی مارول، کوین فایگی، را راضی کرد. اما آیا این سریال طرفدارانش را نیز توانسته راضی و خوشحال نگه دارد؟ در این مطلب از «پاسخ از ما» به بررسی سریال وانداویژن (WandaVision‎) خواهیم پرداخت.

با ما همراه باشید.

مینی سریال WandaVision قبل از ماجراهای فیلم «اونجرز: پایان بازی» را روایت می کند یا بعدش؟

باور کنید نمی توان بدون لو دادن یا اسپویل کردن داستان «اونجرز: پایان بازی» و خود سریال «وانداویژن» در این باره صحبت کرد. پس اگر این دو اثر را هنوز تماشا نکرده اید، ادامه مطلب را قبل از تماشای این دو اثر نخوانید.

بسیاری با دیدن تیزر وانداویژن و همچنین تماشای خود سریال برای یک لحظه شک کردند که آیا این سریال جریانات قبل از فیلم «اونجرز: پایان بازی» را روایت می کند؟ باید بگوییم که پاسخ به این سوال منفی است و این سریال جریانات بعد از آخرین فیلم اونجرز را روایت می کند.

داستان سریال وانداویژن (WandaVision) از زمانی شروع می شود که ۵ سال بعد از بشکن زدن مرگبار تانوس به زندگی برگشته است و اکنون وضعیت بسیار ناپایداری از لحاظ روحی دارد. واندا معشوقه اش ویژن را نیز در جریان این اتفاقات از دست داده است. برادرش را هم پیش از این قضایا از دست داده بود. ویژن برای واندا راه فراری بود که او را سرپا نگه می داشت، اما اکنون با رفتن ویژن دیگر چیزی برای او باقی نمانده است. مینی سریال وانداویژن درباره درد و رنجی است که واندا متحمل شده است. این که نمی توان درد از دست دادن شخصی که بسیار دوستش می داریم را نادیده بگیریم. باید آن را بپذیریم و با حقیقت تلخ و گزنده مواجه شویم و متوجه این موضوع شویم که هیچ چیز ابدی نیست.

 

 

تئوری های هواداران و شیطنت های رئیس مارول، کوین فایگی

بی شک بزرگترین سورپرایز و خبر غافلگیر کننده برای طرفداران دنیای مارول ظاهر شدن شخصیتی در داستان سریال بود که مثلا قرار بود نقش پیترو (Pietro)، برادر دو قلوی واندا، را در سریال سیتکام وانداویژن ایفا کند. این حرکت سازندگان حسابی هواداران را شوکه کرد. حتی ما را امیدوار کرد که قرار است شاهد حضور مردان ایکس (جهش یافتگان) و اعضای انتقامجویان در کنار یکدیگر باشیم.

برای آن دسته از افرادی که الان کمی سردرگم شده اید، باید بگویم که جهان کامیک مارول شامل شخصیت های انتقامجویان و مردان ایکس می شود. این که پیش تر این ابر قهرمانان را کنار هم ندیدیم به این دلیل بود که استودیو فاکس قرن ۲۰ حق کاراکترهای ایکس من را از مارول خریداری کرده بود و استودیو مارول حق استفاده از آنان را نداشت، اما اکنون که شرکت والت دیزنی، صاحب و دارنده حق امتیاز مارول و شخصیت هایش، استودیوی فیلمسازی فاکس را نیز خریداری کرده است، می توان امیدوار بود که قرار است این شخصیت های ابر قهرمان را کنار یکدیگر ببینیم.

گرچه هیچ اشاره مستقیمی به این قضیه نشده بود، اما شیطنت رئیس مارول، فایگی، همه ما را فریب داد. او در یک توییت اشاره کرد که قرار است یک کامئو (حضور افتخاری یا کوتاه یک بازیگر یا شخصیت در فیلم) هیجان انگیز را ببینیم؛ در اینجا بازیگر نقش پیترو، ایوان پیترز، قبلا در سری فیلم های ایکس من ایفای نقش کرده بود. این می توانست شروع خوبی برای ادغام دنیای مردان ایکس و انتقام جویان باشد. اما با شنیدن این حقیقت که ایوان پیترز پیترو نبوده و یکی از ساکنین عادی شهر به نام رالف بونر است، انگار سطل آب یخی روی مخاطب ریخته باشند. جا دارد بگویم خوب مرد حسابی اگر نمی خواستی دنیای مردان ایکس و اونجرز را به هم مرتبط کنی، چرا بازیگر ایکس من را قاطی ماجرای سریال می کنی؟ می خواهی طرفداران را دیوانه کنی؟ قطعا اگر هدف فایگی چنین چیزی بوده، در این کار موفق شده است.

سورپرایز و خبر خوب دیگری که منتظر آن بودیم ولی محقق نشد، حضور مفیستو بود. مفیستو یکی از ابر شرورهای دنیای ماورل است که تقریبا دست کم یکبار با همه قهرمانان گلاویز شده است. وی بسیار قدرتمند است و تقریبا هیچ رقمه نمی توان از دست او خلاص شد.. او با افرادی مثل گوست رایدر (روح سوار) و دورمامو (شخصیت خیالی ابر شرور) پیوند فامیلی دارد. حال چرا منتظر بودیم او را ببینیم؟ در کامیک ها نیز واندا و ویژن عاشق یکدیگر می شوند، اما بنا به شرایط ویژن که در اصل یک ربات اندروید است، نمی توانند بچه دار شوند. واندا از جادوی هرج و مرج (Chaos Magic) استفاده می کند و صاحب دو پسر دو قلو به نام های بیلی و تام می شود. یکی از پسرها مثل دایی اش کوئیک سیلور (Quicksilver) سرعت ما فوق صوت دارد. دیگری مانند مادرش توانایی های ذهنی قدرتمندی دارد. بعدها می فهمیم مفیستو این را به واندا القا کرده بود که فرزندانی برای خود ایجاد کند. از این طریق مقداری از قدرت های واندا به آن ها منتقل شده بود. مفیستو نیز با خوردن بچه ها آن بخش از قدرت واندا را برای خود تصاحب کرد.

نمایی تز مینی سریال وانداویژن

واندا در زمان از دست دادن بچه هایش اوقات و روزگار سختی داشت، به همین دلیل آگاتا هارکنس کاری کرد تا واندا به کل وجود آن ها را فراموش کند. بله! آگاتا در کمیک ها فردی نزدیک به واندا است که در شکوفا کردن قدرت های او نقش زیادی دارد و همچنین در کنترل قدرت جادوی آشوب کمک زیادی به واندا می کند، اما به دلایلی استودیو مارول تصمیم گرفت او را به یک شخصیت منفی و شرور (ویلن) تبدیل کند؛ آن هم نه یک شخصیت شرور درست و حسابی، بلکه یک شخصیت شرور و منفی تک بعدی با خنده های شیطانی که فقط جویای قدرت است.

اما خوب مهم نبود ما چقدر تئوری پردازی کردیم. کارگردان سریال به تازگی اعلام کرده اصلا از وجود فردی به نام مفیستو غافل بوده و با تئوری هایی که طرفداران درست کرده اند، با این ابر شرور آشنا شده است. گرچه آن ها تقصیری ندارند. مسئولیت این قصور بر گردن تیم نویسندگان است. درست است که ما از ندیدن این شخصیت کمی ناامید شدیم، اما در طی ۱۱ سال گذشته خیلی کم پیش آمده تا از دست استودیو مارول ناراحت شویم. این استودیو فیلمسازی کارش را به خوبی بلد است. فقط چون تئوری های ما درست از آب در نیامده، دلیل نمی شود وانداویژن را سریال بدی بدانیم.

معرفی شخصیت مونیکا رمبو

مونیکا رمبو دختر کاپیتان رمبو و از دوستان کاپیتان مارول است. در سریال می بینیم که با بشکن زدن هولناک تانوس از بین رفته بود، اما ۵ سال بعد به لطف انتقام جویان به زندگی برگشت. بر خلاف خودش، مادرش با بشکن تانوس نمرد، بلکه از سرطان جان خود را از دست داد. مونیکا رمبو در آینده نقش بسیار زیادی در فاز چهارم دنیای سینمایی مارول ایفا خواهد کرد. اگر فاز چهارم بخواهد مثل کتاب های کامیک پیش برود، رمبو قرار است دومین کاپیتان مارول باشد. از جمله لقب های او می توان به فوتون، پالسار و اسپکتروم اشاره کرد. او به ذات یک رهبر قدرتمند است. به همین علت مدتی رهبری نیروهای انتقام جویان را بر عهده می گیرد.

ارتباط سریال وانداویژن با فیلم دکتر استرنج ۲

اگر خاطرتان باشد لحظه ای در سریال وانداویژن وجود دارد که آگاتا هارکنس این عبارت را به زبان می آورد:

«اسکارلت ویچ (با نام اصلی واندا ماکسیمُف) قدرتمند تر از جادوگر اعظم (لقب دکتر استرنج)»

خوب این جمله رویارویی دکتر استرنج و واندا ماکسیموف را صد در صد تایید می کند. کما اینکه در تیزر فیلم دکتر استرنج ۲ (Doctor Strange in the Multiverse of Madness) نیز به این واقعه اشاره شده است. ممکن است شاهد این باشیم که اسکارلت ویچ یا واندا همانطور که آگاتا می گفت به یک شخصیت شرور (ویلن) قدرتمند تبدیل شود و دکتر استرنج چاره ای جز کشتن او نداشته باشد. ممکن است بالاخره شاهد ادغام شخصیت های ایکس من و اونجرز باشیم و مشخص شود مگنیتو پدر واندا و پیترو است. نمی دانیم اوضاع دقیقا به چه صورت پیش می رود، اما امیدوارم بلایی سر واندای بیچاره نیاید.

حقایقی از واندا ویژن که شاید نمی دانستید

  • مامور جیمی وو کارت شناسایی خود را با حرکت پیچش مچ خود مثل کارتی نشان می دهد که انگار با جادو در دستش ظاهر می‌ شود. این اشاره به زمانی دارد که برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ وارد فیلم مرد مورچه ای و زنبور می شود. در آنجا می بینیم که جیمی وو مجذوب مهارت اسکات لنگ در تردستی است، اما خودش نمی تواند آن عمل را انجام دهد. این یعنی او از آن زمان حسابی تمرین کرده است.
  • از آنجایی که دو قسمت اول به صورت سیاه و سفید فیلم برداری شده، گریم پاول بتانی در نقش ویژن، به جای اینکه قرمز باشد، آبی بود. دلیل این کار این بود که در فیلم های سیاه و سفید رنگ آبی وضوح بیشتری دارد و در این فیلم ها رنگ قرمز بسیار تیره نشان داده می شد.
  • فیلمبردار سریال واندا ویژن، «جس هال»، از ۴۷ لنز دوربین مختلف برای هفت دوره زمانی استفاده کرده که در سریال WandaVision نمایش داده می شود. بسیاری از آن ‌ها لنزهای مدرن بودند که برای برخورداری از ویژگی لنزهای قدیمی سفارشی ساخته شده و کاستومایز بودند. نورپردازی با توجه به دوره ‌های مختلف انجام شد. در فیلم برداری از دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۷۰ از نور تنگستن استفاده شد که معمولا در زمان تولید در طی این دو دهه مورد استفاده قرار می‌گرفتند. از نور ال ای دی (LED) هم برای فیلمبرداری صحنه ‌هایی استفاده شد که دوران مدرن را ترسیم می‌کردند.
  • در ابتدا قرار بود سریال «فالکون و سرباز زمستانی» اولین سریال مجموعه مارول باشند، اما در بررسی های بعدی و به دلیل رخ دادن اتفاقات مختلفی مثل همه گیری ویروس کرونا تصمیم بر آن شد که سریال وانداویژن برای معرفی رسمی فاز چهارم مارول بهتر است.
  • در قسمت دوم سریال زمانی که واندا از آشپزخانه به اتاق نشیمن می‌رود، از کنار پله ‌ها می گذرد. در آن زمان برای یک لحظه می ‌توانید یک نقاشی دیواری محو شده را روی دیوار ببینید. در آن نقاشی سازه قلعه ای را بر روی تپه ‌ای می بینید. این سازه در واقع همان قلعه در سکوویا است که دوقلوی های ماکسیموف برای اولین بار اعضای انتقام جویان را در آنجا ملاقات می کنند.
  • گزارش شده ‌است که بودجه هر قسمت از سریال وانداویژن ۲۵ میلیون دلار بوده است که در نتیجه آن را گران ترین مجموعه تلویزیونی تاریخ می‌کند. با این کار رکورد سریال اقیانوس آرام (The Pacific) را می شکند که محصول سال ۲۰۱۰ است. این سریال بودجه‌ای معادل ۲۱.۷ میلیون دلار برای هر قسمت داشت.
  • با توجه به اتفاقات سریال وانداویژن به این نتیجه می رسیم که شخصیت اسکارلت ویچ قدرتمندترین فرد در میان انتقام جویان است؛ این موضوعی است که کوین فایگی نیز به آن اذعان داشته است.
  • در انتهای فیلم «مرد عنکبوتی: دور از خانه» دیدیم که نیک فیوری در یک پایگاه فضایی در حال کار است. این پایگاه در واقع زیر نظر تشکیلات سورد (S.W.O.R.D)، یک سازمان ایر قهرمانی خیالی در داستان های مارول، است.

 

 

سخن آخر

سریال وانداویژن خالی از اشکال نبود: از افت شدید دو قسمت آخر گرفته تا طرز نشان دادن آگاتا هارکنس. البته این ها دلیل نمی شود که بگوییم از سریال لذت نبرده ایم. استودیو مارول با این سریال نشان داد که همچنان با قدرت به پیش می رود.

شما سریال وانداویژن (WandaVision) را دیده اید؟ آیا شما هم با دیدن قسمت های نخست سریال در حالت ناآگاهی و سر درگمی بودید؟ اگر می توانستید چه پایانی برای سریال وانداویژن در نظر می گرفتید؟ نظر خود را با «پاسخ از ما» به اشتراک بگذارید.

تیزر مینی سریال وانداویژن

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com