۳۵ نقل و قولی که باید با آب طلا نوشته شوند

نقل و قول بزرگان

به قول قدیمی ‌ها، زندگی و سخنان بزرگان همیشه چراغ راهنمای زندگی افراد عادی بوده ‌است. نام شعرا، نویسندگان، دانشمندان، عرفا و فلاسفه بزرگ و… بیشتر اوقات به دلیل کارهای بزرگی که انجام داده‌اند در طول تاریخ درخشان باقی خواهد ماند، اما بعضی مواقع نیز به این دلیل در یادها و خاطره‌های باقی می‌ مانند که جمله‌ یا سخنی ناب از آن‌ها به یادگار مانده است. همه‌ی این جملات قصار از بزرگان حاصل یک عمر زندگی و تجربه‌ی این افراد می باشد و ما در مقاله‌ی امروز «پاسخ از ما» قصد داریم تا ۳۵ تا از این نقل و قول ‌بزرگان را برای شما بازگو کنیم. بی ‌شک اگر این جملات تاثیری در زندگی شما نداشته باشند و نتوانند مسیر پیشرفت شما را تغییر داده یا هموارتر کنند، حداقل باعث بهتر شدن حال شما خواهند شد.

کنفوسیوس

«تا زمانی که در حرکت باشی، فرقی ندارد که چقدر آرام حرکت می‌کنی.»

کنفوسیوس معروف‌ترین فیلسوف در تمام چین است. او در سال ۵۵۱ قبل از میلاد به دنیا آمده و آن طور که تاریخ گواهی می‌دهد، هیچ اثر مکتوبی از او به جای نمانده است. بعد از مرگ او، شاگردانش جملات قصار و گفته‌های او را به عنوان نقل و قول افراد موفق در کتابی گردآوری کردند.

 

 

وارن بافت

«کسی که امروز در سایه‌ای نشسته، به این دلیل است که از خیلی وقت پیش، نقشه‌ی کاشتن درختی را کشیده است.»

در حال حاضر، وارن بافت ۹۰ ساله پنجمین فرد ثروتمند در دنیاست. جملات و نقل و قول ‌های او نه به خاطر ثروت بی‌ کرانش، نه به دلیل کارها و اقداماتش، بلکه به خاطر معنای عمیقشان به دل آدم می‌ نشینند. آیا نباید چنین جملاتی به عنوان سخنان بزرگان همیشه به یاد بماند؟

هلن کلر

«زیباترین چیزها در جهان نه دیده می‌شوند و نه حتی لمس، بلکه در قلب انسان احساس می‌شوند.»

نقل و قول بزرگان مانند هلن کلر

داستان زندگی هلن کلر درس محض است؛ او هم ناشنوا بود، هم نابینا، اما با این حال، یکی از بزرگترین نویسندگان تاریخ آمریکا به شمار می‌رود و توانست با همین وضعیت نام خودش را تا ابد زنده نگاه دارد. بدون شک او از همه‌ی ما بیناتر و شنواتر به دنیای اطرافش بود.

آلبرت انیشتین

«از دیروز بیاموز، برای امروز زندگی کن و به فردا امید داشته باش، مهم‌تر از همه آن که هرگز دست از سوال پرسیدن برندار.»

نام انیشتین همیشه در کنار نظریه نسبیت به چشم می‌خورد. این دانشمند آلمانی ‌تبار که برای حفظ انسانیت و کرامت خویش حتی وطن خود را ترک گفت، بدون شک ارزش این را دارد که امروز نامش در فهرستی از نقل و قول افراد موفق بدرخشد.

ارنست همینگوی

«شجاعت، صبوری و متانت در سختی‌ هاست.»

این جمله‌ی قصار را واقعا باید طلا گرفت؛ اگر فرد بتواند صبر و متانت خود را در برابر ناملایمت حفظ کند، از هر شجاعی شجاع‌تر است. ارنست همینگوی آمریکایی، برنده جایزه نوبل ادبیات و پدر ادبیات مدرن، بدون شک به خوبی این موضوع را فهمیده بود.

نلسون ماندلا

«قدم گذاشتن در آزادی کار آسانی نیست؛ خیلی از ما باید از میان دره‌های تاریک مرگ بارها و بارها عبور نماییم تا به قله‌ی خواسته‌هایمان دست یابیم.»

نقل و قول بزرگان مانند نلسون ماندلا

ماندلا این جمله را با تمام گوشت و استخوانش تجربه کرد. او به عنوان رهبر آزادی ‌بخش سیاهپوستان سال‌های سال را در زندان و در سختی دست و پنجه نرم کرد و با آپارتاید مبارزه نمود و سرانجام، حقوق انسانی و طبیعی سیاهپوستان را بعد از سال‌ها دوباره احیا کرد.

الن دی‌ جنرس

«گاهی اوقات شما نمی‌توانید خودتان را به خوبی ببینید، مگر اینکه از چشم دیگران خودتان را ببینید.»

همه‌ی ما الن را با برنامه‌ی تاک شویی می ‌شناسیم که از سال ۲۰۰۳ برگزار می‌کند. الن شاید هم ‌ردیف بزرگان نباشد، اما این جمله‌ای که از او به یادگار مانده، بدون شک ارزش گنجانده شدن در فهرست سخنان بزرگان را دارد.

آدری هپبورن

«هر چه سن شما بالاتر می‌رود، بیشتر متوجه می ‌شوید که دو دست دارید: یکی برای کمک به خود و دیگری برای کمک به دیگران»

محبوبیت آدری هپبورن به بازیگری در هالیوود و زیبارویی بهشتی ‌اش خلاصه نمی ‌شود و اقدامات بشر دوستانه و البته جملاتی ناب و زیبا که از او به جا مانده، نامش را در فهرست نقل و قول از بزرگان جای داده است.

دالایی لاما

«هدف از زندگی این است که شاد باشید.»

شادی هدف مهمی در زندگیست. جز این هم نمی‌تواند باشد. مگر عمر آدمی چقدر است؟ آدمی یک آه است و یک دم. پس بهتر نیست از لحظه لحظه آن لذت ببریم؟ دالایی لامای چهاردهم، رهبر بوداییان و برنده جایزه صلح نوبل، برخلاف اکثر آموزه‌های بودا ما را به شادی دعوت کرده و این حاکی ارزش بالای شادی و نشاط در زندگیست.

اسکار وایلد

«خودتان باشید. هر کس دیگری قبلا وجود داشته است.»

این جمله‌ی اسکار وایلد، شاعر و داستان ‌نویس ایرلندی، بیشتر از صد سال پیش ثبت شده است؛ اما گویا آن را برای جامعه‌ی امروز ما گفته. جامعه‌ای که پر شده از تقلید و ریا و هیچکس سعی ندارد خود واقعی‌اش باشد. وقتی درباره جملات قصار از بزرگان حرف می ‌زنیم، منظورمان دقیقا این است.

لئوناردو دی‌کاپریو

«اگر کاری را انجام می ‌دهید که در آن بهترین هستید و از انجام آن نیز خوشحالید، در زندگی از بیشتر مردم جلوتر هستید.»

لئورنادو دی‌کاپریو، برنده جایزه‌ی اسکار و بازیگری که از زمان فیلم تایتانیک با او خاطره داریم، جمله‌ای را گفته که ناقض این حرف والدین ایرانی است: «دَرست رو بخون. در کنارش علاقه‌ات رو هم ادامه بده.» حال تصمیم با شماست: قصد دارید نقل و قول فرد موفقی مانند دی کاپریو را آویزه گوش خود قرار دهید یا این جمله کلیشه ای پدر و مادرها؟!

کیت وینسلت

«زندگی کوتاه است و اینجاست تا زندگی شود.»

مفهوم سخن کیت وینسلت، همبازی دی‌کاپریو در فیلم تایتانیک، به عنوان یکی از جملات قصار بزرگان زیباست؛ مگر زندگی چقدر طولانی است که بخواهیم آن را با حرص و طمع و دشمنی و بدبختی و هزار جور انرژی منفی دیگر همراه کنیم؟

باب راس

«اجازه ندهید که ترس‌هایتان شما را به عقب بازگرداند.»

برنامه‌ های آموزش نقاشی باب راس که همیشه از شبکه چهار پخش می‌شد را خوب به یاد دارم. او با دستانش گویا دنیایی تازه خلق می‌کرد و در نقاشی ‌هایش جسارت موج می ‌زد. حال همان جسارت را در کلماتش بیان کرده و حقیقتی را گفته که ما را از محدوده‌ی امن ‌مان به بیرون دعوت می‌کند.

مایکل فِلپس

«هر چه بیشتر رویاپردازی کنید، بیشتر جلو می ‌روید.»

شناگری که نامش را تمام دنیا شنیده‌اند و برنده‌ی ۲۸ مدال المپیک شده است، بدون شک یکی از بزرگان تاریخ می باشد و گفته ‌هایش باید در میان جملات قصار بزرگان جای بگیرد. رویا و رویاپردازی بزرگترین مشوق و انگیزه برای پیشرفت است و اگر رویایی نباشد، پیشرفتی هم وجود نخواهد داشت.

جی. کی. رولینگ

«این انتخاب ماست که نشان دهیم واقعا چه هستیم، حتی اگر فراتر از توانایی‌هایمان باشد.»

همه‌ی ما این نویسنده‌ی بزرگ را با سری کتاب ‌های هری پاتر می‌ شناسیم. هیچ می‌دانستید که او از فرط فقر گاهی اوقات روی دستمال کاغذی رستوران‌ها داستان این کتاب را می ‌نوشت؟ با این همه، این جمله‌ی او درسی است که خودش تجربه کرده. پس به خاطر بسپارید اگر خودمان بخواهیم، هر چیزی ممکن است.

وینستون چرچیل

«نه موفقیت پایان کار است، نه شکست خوردن؛ مهم آن است که جرأت ادامه دادن داشته باشید.»

شاید وینستون چرچیل، نخست وزیر انگلستان در دوران جنگ جهانی دوم و قهرمان ملی این کشور، در میان ایرانیان چندان محبوب نباشد، اما سخنان او در بین نقل و قول بزرگان زیاد به چشم می‌خورد. دلیلش هم کاملا پیداست. بیشتر از اعمال، به شخصیت او توجه کرده‌اند.

باز هم وینستون چرچیل

«هیچ‌گاه تسلیم چیزی نشوید، به جز اعتقاد راسخ به شرافت و عقل سلیم»

چرچیل مرد سیاست بود، به دنبال منافع بود و در این راه شاید هر کاری می‌کرد. اما به دور از تمام این ‌حرف ها، وینستون چرچیل یک وطن ‌پرست بود و به حرف ‌هایی که می ‌زد، عمیقا اعتقاد داشت و این اهمیت بسیار بالایی دارد، چرا که هر داستان را از دو جنبه باید نگریست: اول از نظر گوینده و دوم از نظر شنونده.

والت دیزنی

«برای شروع باید حرف زدن را کنار گذاشت و دست به عمل زد.»

اکثر خاطرات خوش کودکی و آن دنیا رنگارنگی که داشتیم را مدیون والت دیزنی و شرکتی که این مرد بزرگ به یادگار گذاشت هستیم. با این حال، شهرت این انسان نه تنها به خاطر شاهکارهایی است که خلق کرده، بلکه از زبان او جملات ناب و جذابی به یادگار مانده که امروز به کرار در میان سخنان افراد موفق به چشم می‌خورد.

توماس ادیسون

«خیلی از شکست ‌ها متعلق به افرادی است که خبر ندارند به هنگام تسلیم شدن تا چه اندازه به پیروزی نزدیک هستند.»

نقل و قول بزرگان مانند توماس ادیسون

در مورد یادگارهای به جا مانده از ادیسون مثل لامپ الکتریکی حرف و حدیث‌های زیاد وجود دارد؛ مثلا بسیاری اعتقاد دارند که این ایده‌ ها از آن شخص دیگری بوده‌اند و ادیسون، صرفا با سرمایه‌ی خود آن‌ ها را تکمیل و روانه‌ی بازار کرده است. اما حقیقت هر چه که هست، از موفقیت او اندکی نمی ‌کاهد.

اُپرا وینفری

«زمانی متوجه می‌شوید در مسیر موفقیت هستید که حاضر باشید در هر شرایطی کارتان را انجام دهید، حتی اگر پولی به شما ندهند.»

نقل و قول بزرگان مانند اپرا وینفری

این مجری سیاهپوست خودساخته که اخیرا مصاحبه با شاهزاده هری و مگان مارکل را به کارنامه خود افزوده، می‌ تواند قهرمان خیلی از ما انسان‌ها باشد. مخلص کلام این نقل و قول از بزرگان این است که علاقه کلید موفقیت هر کاری است.

اِسته لودور

«من هیچ وقت رویای موفقیت را در سر نپروراندم، برایش کار کردم.»

جمله‌ای که کمی قبل‌تر درباره‌ی رویا و موفقیت گفتیم را به یاد دارید؟ این جمله قصار از بزرگان به نوعی مکمل نقل و قول قبلی این لیست از اُپرا وینفری است. به باور استه لودور، موسس یکی از بزرگترین و شناخته ‌شده‌ترین برندهای لوازم آرایشی در دنیا، موفقیت علاوه بر رویا، کار و تلاش نیز می‌طلبد و این حقیقت محض است.

چارلز داروین

«از میان موجودات، نه قوی‌ترین و نه باهوش‌ترین، بلکه آن‌هایی که در برابر تغییر انعطاف‌پذیرند، زنده خواهند ماند.»

داروین، کسی که نظریه تکامل و انتخاب ‌طبیعی را برای اولین بار مطرح کرد، بدون شک این جمله را بر اساس تجربیات و قانون طبیعت گفته است. تغییر کلید بقاست و هر کسی که کمتر در برابر تغییر مقاومت کند، بدون شک فرد موفق‌تری خواهد بود.

توماس جفرسون

«من پی برده‌ام که هر چقدر سخت ‌تر کار می‌کنم، گویا شانس بیشتری به سراغم می ‌آید.»

توماس جفرسون یکی از پدران بنیان‌گذار ایالات متحده و سومین رئیس جمهو این کشور که این حرفش بدون شک باید در میان نقل و قول افراد موفق جای بگیرد، بسیار درست اشاره کرده که شانس با کسانی یار است که بیشتر تلاش می‌کنند.

پیکاسو

«اگر دوست ندارید در حالی بمیرید که یک کار ناتمام دارید، پس هیچ وقت کار امروزتان را به فردا موکول نکنید.»

گویا پیکاسو با ادبیات و فرهنگ ایران آشنایی داشته که این ضرب ‌المثل شیرین ایرانی، از زبان او نیز مطرح شده و بین جملات قصار بزرگان جای گرفته. به هر حال، ریشه‌ی این حرف چه از ایران باشد و چه از زبان نقاش بزرگ اسپانیایی حرف حق است و باید آن را آویزه گوش قرار داد.

مارک تواین

«هرگاه خودتان را در میان اکثریت پیدا کردید، زمان آن است که اندکی درنگ و تامل کنید.»

می‌گویند خواهی نشوی رسوا، همرنگ جماعت شو. مارک تواین، نویسنده و طنزپرداز معروف آمریکایی، در حقیقت عکس این جمله را گفته و آن به این تبدیل کرده است: خواهی نشوی همرنگ، رسوای جماعت شو. آری، همرنگ جماعت شدن، همیشه نشانه‌ی حقانیت و درستی فرد نیست.

کوکو شانل

«برای اینکه جایگاه خود را همیشه محفوظ نگه دارید، باید متفاوت باشید.»

یکی دیگر از نقل و قول های جالب بزرگان به پیروی از حرف مارک تواین با نحوه بیانی دیگر از زبان کوکو شانل، موسس یکی از لوکس‌ترین و خاص‌ترین برندهای دنیای مد، عنوان شده است. اینکه همیشه تقلید کنید، خودتان را شبیه به دیگران کنید و از آن‌ها تبعیت کنید، هیچگاه موفقیت شما را به همراه نخواهد داشت.

دوباره مارک تواین

«بیست سال دیگر، به خاطر کارهایی که انجام نداده‌اید بیشتر حسرت خواهید خورد تا کارهایی که انجامشان داده‌اید. تسلیم ‌پذیری را کنار بگذارید، از محدوده امن خود بیرون بیایید، جستجو کنید، بگردید، آرزو کنید و کشف نمایید.»

نیازی به توضیح هست؟ دیگر به چه زبانی باید گفت که مسیر پیشرفت، با کنار گذاشتن ترس‌ها و با تجربه ‌های تازه آغاز می ‌شوند؟!

بروس لی

«برای آنکه بتوانم خودم را کنترل کنم، ابتدا باید خودم را همان طور که هستم بپذیرم، نه چیزی خلاف هویتم را.»

این استاد بزرگ نه تنها یک بازیگر هالیوودی و یک ستاره‌ی هنرهای رزمی، بلکه یک فیلسوف و عارف نیز به حساب می ‌آمد. به همین دلیل است جملات او را در میان نقل و قول بزرگان شاهد هستیم. این جمله‌ی او ارتباط مستقیمی دارد با معضلات جامعه‌ی امروزی ما.

هنری فورد

«راز یک زندگی موفق اول پیدا کردن چیزی است که باید انجامش دهید و دوم عمل به آن است.»

نکته‌ای بسیار مهم از زبان موسس کمپانی فورد، کارآفرین، مخترع و نویسنده آمریکایی.
شاید بسیاری از افراد در تمام طول زندگی‌شان هم نفهمند که چه چیزی می‌خواهند و ممکن است بعضی اوقات دلشان نمی‌خواهد که بدانند. خواندن جملات قصار از بزرگان شاید تلنگری باشد که افراد مسیر زندگی را برای خودشان روشن سازند.

جان راکفلر

«از ترک کردن خوب بودن برای رسیدن به عالی بودن نترسید.»

جمله راکفر یکی از پرمعناترین جملات قصار بزرگان این فهرست است. رسیدن به کمال همیشه آسان نیست و البته تنها محدود به تلاش و پشتکار نمی‌شود. بعضی اوقات برای رسیدن به بهترین ‌ها باید قربانی بدهیم و حتی از چیزهایی که دوستشان داریم نیز بگذریم.

دنزل واشنگتن

«من معنای واژه موفقیت را نمی‌دانم. من خوشبختم، اما از دید هر کس موفقیت معنایی دارد. برای من موفقیت آرامش درونی است.»

زیبا نیست؟ بزرگان بعضی اوقات حرف‌ هایی را می‌ زنند که برای یک عمر انسان کافی هستند. دوست عزیز! زندگی خودت را با دیگران مقایسه نکن. خودت را جای دیگران نگذار. این موضوع تمام چیزی است که دنزل واشنگتن قصد گفتنش را دارد.

جیمز کامرون

«اگر به طرز مسخره‌ای هدف ‌های خود را دست‌ نیافتنی تنظیم کنید و بعد از آن شکست بخورید، این شکست تان نیز بالاتر از هر موفقیتی قرار خواهد گرفت.»

همیشه گفته‌اند که برای رسیدن به هدف‌های والا آن را به چندین و چند هدف کوچک تقسیم کرده و راه را آهسته و پیوسته طی کنید. به عبارت دیگر، سنگ بزرگ زدن نشانه‌ی نزدن است! مفهوم کلام جیمز کامرون، کارگردان تایتانیک، دقیقا همین است که در غالب نقل و قول بزرگان بیان شده.

استیو جابز

«اگر به راستی دقت کنید خواهید دید که بیشتر موفقیت ‌هایی که یک ‌شبه به نظر می‌رسند، در حقیقت مدت زیادی طول کشیده ‌اند.»

نقل و قول بزرگان مانند استیو جابز

بگذارید کمی تند و تیز حرف بزنم. زمانی که شما تازه ساعت دوازده از خواب برمی‌خیزید، باید به یاد داشته باشید بسیاری به دنبال دستیابی به هدف ‌هایشان از ساعت هفت صبح بیدار شده‌اند. پس روزی این سوال را از خودتان می‌پرسید آیا زمان آن نیست که تغییری در زندگی خود ایجاد کنید. جوابش را در فهرست نقل و قول افراد موفق از زبان استیو جابز، موسس کمپانی اپل، می ‌شنوید.

 

 

مادر ترزا

«یکی از بزرگترین بیماری ‌های بشر این است که برای کسی اهمیت نداشته باشند.»

اینکه کسی تو را دوست نداشته باشد و اینکه برای کسی اهمیت نداشته باشی، درد بسیار بزرگی است. این درد را مادر ترزا، راهبه مسیحی برنده جایزه صلح نوبل، به زیبایی به عنوان یکی از جملات قصار بزرگان بیان کرده است. نیکی کردن را شاید بتوان درمان این درد در نظر گرفت.

شارلوت برونته

«من از به عقب برگشتن همیشه پرهیز می‌کنم، شما هم سعی کنید همیشه به جلو حرکت کنید.»

به عنوان حسن ختام این فهرست از سخنان بزرگان یکی از جملات زیبا و جذاب شارلوت برونته، خواهر خالق یکی از شاهکارهای دنیای ادبیات، بلندی های بادگیر، را آورده ایم. از اینکه مدام حواستان به گذشته باشد، بر حذر باشید. زندگی تنها نگاه رو به جلوست و گذشته گذشته است. زمان حال را دریابید و برای فردای خود برنامه‌ریزی کنید.

برای مطالعه بیشتر میتوانید مقاله شخصیت های معروف خارجی متولد بهار را مطالعه کنید.

    اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com