پنج هنرمند گرافیتی موفق که شاید دوست داشته باشید در اینستاگرام دنبالشان کنید

هنر گرافیتی

درگیر روزمرگی های زندگی خود هستیم! کار، تحصیل و درگیری های روزمره مان مجالِ تماشای شاهکارهای هنری موجود در نمایشگاه ها را از ما ربوده اند! اما ناگهان روزی در حال رد شدن از خیابانی هستیم که اثر هنری چشم نوازی روی یک دیوار وادارمان می کند چند ثانیه ای توقف کنیم و به آن خیره شویم! شاید بتوان انسان های غارنشین را اولین هنرمندان آثار گرافیتی دانست. ممکن است تا به حال نام هنر «گرافیتی» را نشنیده باشید، اما قطعا بارها و بارها در خیابان ها آثارش را دیده اید و از آن ها لذت برده اید.

به تصویر کشیدن الگوها، اشکال، کلمات و یا حتی نوشتن حروف ساده بر دیوار های سطح شهر یا هر مکان عمومی دیگری را هنر «دیوارنگاری» یا «گرافیتی» می نامند. امروزه دیوارنگاری ها بیش تر به وسیله قلم مو یا افشانه های رنگ پاش انجام می گیرد.

البته خوب است بدانید که این کار در اکثر جوامع منع قانونی دارد و اشخاصی که اقدام به دیوارنگاری بدون دریافت مجوز می کنند، مجازات کیفری خواهند داشت. اما این قضیه به هیچ وجه جلوی هنرنمایی این هنرمندان دیوارنگار را نگرفته و هنرمندان گرافیتی تنها به وجود چند قوطی رنگ، بلوک سیمانی یا دیوار آجری در شهر نیازمند هستند تا با ذوق خودشان در آمیزند و هنر گرافیتی را شکل بدهند.

همچنین ناگفته نماند سوء تبلیغ بسیاری از رسانه ها و معرفی اشتباه هنر گرافیتی به عنوان هنر ترسیم نقاشی های پر پیچ و تاب و رنگارنگ، در برداشت ناصحیح از این هنر بی تاثیر نبوده است. بنابراین، تاکید بر این نکته ضروری می باشد که:

«دیوارنگاری ها شامل سبک های متعددی هستند و نقاشی های رنگارنگ پیچیده روی دیوارها تنها یک سبک از گرافیتی می باشند. به طور کلی می توان گرافیتی یا همان دیوارنگاری را به دو نوع نوشتاری (تصویر کردن هنری کلمات و نوشته ها) و نمایشی (نقاشی دیواری) تفکیک کرد».

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
زلاتان؛ یاغی دنیای فوتبال

تصویر کردن هنری کلمات و نوشته ها

هر هنرمند گرافیتی نیز سبک مخصوص به خود را دارد. در ادامه این مطلب از «پاسخ از ما» ما نیز قصد داریم بهترین هنرمندان دیوارنگاری را معرفی کنیم که می توانید آثار زیبایشان را در صفحات اینستاگرام آنها ببینید.

 

 بنکسی (Banksy)

اثر هنرمند گرافیتی بنکسی

«بنکسی» نام مستعار هنرمند مجهولُ الهُویه و ناشناسی است که تاکنون هیچ فردی نتوانسته به طور قطعی هویت اصلی او را مشخص کند، اما بر اساس احتمالات قوی، یکی از دو نام «رابرت بنکس» (Robert Banks) و یا «رابین گانینگهام» (Robin Gunningham) متعلق به این گرافیتی آرتیست، کارگردان فیلم و فعال سیاسی است.

میتوانید راجع به بنکسی مقاله نقاشی بنکسی تقریبا ۱۰ میلیون دلار فروخته شد را در سایت ما مطالعه کنید.

خیلی از افراد نام اصلی «بنکسی» را «رابین گانینگهام» می دانند که در ۲۸ جولای سال ۱۹۷۳ میلادی در شهرستان یاته (Yate) در ۱۹ کیلومتری بریستول بریتانیا به دنیا آمده. «بنکسی» اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی به دیوارنگاری علاقه مند می شود و بر اساس گفته هایش، از سبک هنرمندان محلی الهام گرفته است.

علاوه بر این، آثار «بنکسی» محصول یک جنبش فرهنگی به نام «سن زیرزمینی بریستول» (Bristol Underground Scene) بود که هنرمندان متبحر گرافیتی دیگری مانند «نیکی واکر» (Nicky Walker)، «اینکی» (Inkie) و «رابرت دل ناجا» ملقب به «۳d» نیز در آن همکاری داشتند.

«بنکسی» به ترسیم نقاشی های دیواری حاوی طنزهای گزنده سیاسی و طعنه آمیز اجتماعی بسیار علاقه مند است؛ تا جایی که در باغ وحش بریستول و در محوطه فیل ها پیغامی را با این مضمون نوشته بود:

«دوست دارم برم بیرون. اینجا خیلی سرده. نگهبان بوی بد میده. اینجا کسل کننده و حوصله سر بره، کسل کننده کسل کننده».

نقاشی گربه روی دیوار اثر بنکسی

او همچنین در سفر خود به غزه، چندین گرافیتی پر محتوا و جالب کشید. از جمله این دیوارنگاری ها می توان به نقاشی گربه ای اشاره کرد که روی خرابه های خانه ای کشیده شده که اسرائیل ویرانش کرده بود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
گریزمن، اسطوره جدید فرانسه

 

 

اثر بنکسی نقاشی کودکان غزه

همچنین، یکی دیگر از آثاری که بنکسی بر روی دیوارهای غزه بر جای گذاشته، نقاشی دیواری کودکانی بود که روی تاب هایی بازی می کنند که از برج دیده بانی آویزان هستند.

شاهکارهای بنکسی را می توانید در پیج اینستاگرامش نیز مشاهده کنید.

 

 کنی شارف (Kenny Scharf)

اثر کنی شارف هنرمند گرافیتی

اگر سری به صفحه اینستاگرام «کِنی شارف» بزنید، نقاشی های رنگارنگ خیره کننده ای از شخصیت های کارتونی می بینید که هرگز از مشاهده آن ها خسته نخواهید شد!

«شارف» متولد ۱۹۸۵ میلادی و ساکن آمریکاست. این هنرمند گرافیتی در لس آنجلس متولد شده و بعدها به شهر منهتن در ایالت نیویورک نقل مکان کرده و در آنجا مدرک کارشناسی خود در رشته هنرهای زیبا را از دانشگاه هنرهای تجسمی دریافت کرده است. این نقاش، مجسمه ساز و دیوارنگار در آثار خود به شخصیت های فرهنگ عامه یا به اصطلاح پاپ کالچر علاقه خاصی نشان می دهد.

نقاش و مجسمه ساز به نام کنی شارف

 

 ویلس (Vhils)

«ویلس» نام مستعار هنرمند پرتغالی به نام «الکساندر فارتو» (Alexandre Farto) است که ساکن لندن می باشد. نام «ویلس» زمانی بر سر زبان ها افتاد که در جشنواره «کنز» ( نمایشگاه آثار گرافیتی برترین هنرمندان دیوارنگار که در سال ۲۰۰۸ در خیابان لیک لندن توسط «بنکسی» برگزار شد)، تصویر چهره ای را که او بر روی دیواری حکاکی کرده بود، در کنار یکی از آثار هنری «بنکسی» قرار گرفت.

اثر ویلس هنرمند گرافیتی

 

هنر ویلس با تراش سطوح چوبی

«ویلس» غالبا به جای نقاشی، با ابزارهایی مخصوص طراحی های خود را حکاکی می کند و کارهای او حاصل تراش هنرمندانه سطوح چوبی، دیوارها، تابلو ها و غیره هستند.

 

سبک آثار «ویلس» خشن، مورال (نقاشی هایی که یک دیوار ساختمان را به طور کامل می پوشانند پرتره (تصاویری که تمرکز آن ها روی چهره هاست) و موضوعات مرتبط با مردم عادی جامعه هستند.

 

اینکی (Inkie)

اثر اینکی هنرمند گرافیتی

حتما با کنسول بازی سِگا، که جزو اولین دستگاه های گیم و مشابه آتاری بود، آشنایی دارید! اگر کودکی خود را بین دهه های ۱۳۷۰ و اوایل ۱۳۸۰ سپری کرده باشید، احتمالا با بازی های سِگا خاطرات زیادی دارید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نیمار،الماس خوش تراش برزیلی

«اینکی» (Inkie) زمانی به عنوان مسئول تیم طراحی خلاق شرکت سِگا فعالیت داشته. این هنرمند گرافیتی متولد سال ۱۹۶۹ یا ۱۹۷۰ میلادی در بریستول بریتانیا است و با «بنکسی» همکاری هایی نظیر برگزاری نمایشگاه «دیوارهای آتشین» (Walls on Fire) داشته است که یک نمایشگاه خیابانی از آثار هنر گرافیتی بود.

جالب است بدانید که «اینکی» در سنین جوانی بارها و بارها توسط پلیس بریتانیا به دلیل دیوارنگاری بدون مجوز دستگیر شده است. «اینکی» اکنون طراحی گرافیکی را به کودکان و نیز دانشجویان آموزش می دهد.

 

اینو (Ino)

«اینو» نیز هنرمند گرافیتی مطرح دیگری از یونان می باشد. مانند اکثر هنرمندان گرافیتی که هویت خود را مخفی نگه داشته اند، «اینو» نیز نام مستعار این آرتیست با استعداد می باشد و هویت واقعی این فرد تاکنون فاش نشده است. تنها اطلاعات موجود حاکی از آن است که وی تحصیلات خود در هنر نقاشی را در دانشگاه هنر آتن به پایان رسانده و اکنون به صورت دورکاری فعالیت های هنری خود را دنبال می کند.

اثر آینو هنرمند گرافیتی از یونان

 

نقاشی های دوقسمتی با تم خاکستری آینو

«اینو» را بیشتر با آثار عظیم مورال و طراحی هایی با تم رنگ خاکستری و نقاشی های دو قسمتی در کنار هم می شناسند. آثار این هنرمند برجسته عموما در رابطه با بی عدالتی در اجتماع هستند.

 

 

سخن پایانی

شاید شما مجال قدم زدن در خیابان های لندن، یونان و نیویورک را نداشته باشید تا آثار شگفت انگیز این هنرمندان گرافیتی را مشاهده کنید، اما خوشبختانه به لطف رسانه اینستاگرام می توانید شاهکارهای هر یک از این پنج هنرمند را به آسانی در موبایل خود ببینید و از آن ها لذت ببرید.

نظر شما درباره آثار هنر گرافیتی این هنرمندان چیست؟ مشتاقانه پذیرای دیدگاه شما در بخش نظرات مجله «پاسخ از ما» هستیم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com