چطور زندگی شادی داشته باشیم؟

چطور زندگی شادی داشته باشیم

خوشحالی افراد در زندگی می تواند سلامتی و طول عمرشان را افزایش دهد. مطمئنا اغلب افراد لحظات شاد و نشاط آوری را در زندگی شان تجربه کرده اند، اما از طرفی دیگر، خیلی از مردم هم به طور مداوم درگیر افکار منفی خود هستند و نگرش های منفی رهایشان نمی کند. اکنون سوال اینجاست که چگونه می توانیم از زندگی خود لذت بالاتری ببریم و شادی بیشتری را تجربه کنیم؟ این مسئله نیز مانند هر موضوع دیگری به تمرین مستمر و مداوم نیاز دارد و یک شبه اتفاق نمی افتد.
ما در این مقاله از پاسخ از ما قصد داریم تا راهکارهای ایجاد یک زندگی شاد را به شما معرفی کنیم. شما می توانید این تکنیک ها را به صورت روزانه انجام دهید تا شادی بیشتری را برایتان به ارمغان بیاورد.

 روی افکار مثبت تمرکز کنید

بیشتر اوقات شادی در درون انسان شکل می گیرد و به نوعی یک حس رضایت درونی محسوب می شود. شما باید بیاموزید که چگونه هر روز افکار منفی خود را کنترل کرده و خوش بینی و نگرش مثبت به اتفاقات پیرامون تان را جایگزین آن کنید. البته برای دستیابی به احساس شادی و نشاط طولانی مدت بهتر است ذهنتان را برای تغییر افکار منفی خود به افکار مثبت آموزش دهید. یکی از تمرین هایی که در این خصوص می توانید انجام دهید این است که ۱ تا ۲ دقیقه به جستجوی نکات مثبت در زندگی خود بپردازید. این تمرین را به مدت ۴۵ روز و هر روز ۳ مرتبه انجام دهید پس از آن مغز شما به صورت خودکار به انجام این کار می پردازد.

تمرکز روی افکار مثبت برای دریافت زندگی شاد

تمرین دیگری که می توانید انجام دهید انتخاب یک شعار مثبت است که در طول روز به دفعات برای خودتان تکرار می کنید. می توانید جملاتی مانند «امروز زیباست» یا «من بابت همه چیزهایی که دارم سپاسگزارم» و هر جمله دیگری که حالتان را خوب می کند را به کار ببرید.

 

 

همچنین، وقتی اتفاقات بدی برایتان رخ داده و احساس می کنید زندگی تان آن چیزی نیست که دوست دارید، لحظه ای وقت بگذارید و سعی کنید با نگاهی مثبت به قضایا توجه کنید.
علاوه بر این، هنگامی که نسبت به خود احساس منفی دارید از خود بپرسید اگر دوست شما در این شرایط قرار داشت و تحت فشار قرار گرفته بود، به او چه توصیه ای می کردید؟ سپس سعی کنید خودتان به آن توصیه عمل کنید.

مثبت نگری تا حدی ژنتیکی و تا حدی هم آموختنی است. بر این اساس حتی اگر در خانواده ای با افکار منفی متولد شده اید باز می توانید امیدوار باشید که خوش بینی و شادکامی جزئی جدا نشدنی از زندگیتان شود.

خوش بینی به این معنا نیست که واقعیت های تلخ و ناگوار را نادیده بگیرید بلکه فرد خوش بین با اشراف به واقعیت بهترین روش برای برخورد با مشکل پیدا می کند؛ به عنوان مثال، برخی از مردم ممکن است پس از دست دادن شغل احساس شکست کنند و فکر کنند هرگز اوضاع بهبود پیدا نخواهد کرد، در صورتی که یک فرد خوش بین و مثبت اندیش می تواند این اتفاق را با روشی امیدوار کننده تر بپذیرد و به خودش بگوید:

«این مسئله دشواری است، اما فرصتی است که بتوانم در اهدافم تجدید نظر کنم و کاری را پیدا کنم که واقعا مرا خوشحال می کند».

با افراد شاد معاشرت کنید

از دیگر مواردی که در ایجاد تفکر مثبت به شما کمک می کند ارتباط با افراد مثبت نگر است. تا به حال پیش آمده که با یک فرد غمگین همنشین شده باشید و خودتان نیز ناراحت و پریشان شوید؟ دلیل اینکه این موضوع را تجربه کرده اید این است که خلق و خو می تواند مسری باشد.

معاشرت با افراد شاد برای زندگی شاد

بر این اساس احساسات می تواند از شخصی به شخص دیگر منتقل شود و هر چه افراد تجربه های بیشتری را با یکدیگر در میان بگذارند، احساسات و رفتارهایشان بیشتر با هم هماهنگ می شود. یکی از رازهای خوشحالی طولانی مدت احاطه کردن خودتان با افراد شاد است. خوش بینی مانند بدبینی می تواند مسری باشد. بنابراین سعی کنید اطراف خود را با افراد خوش بین و مثبت نگر پر کنید.

برای مطالعه بیشتر میتوانید مقاله آشنایی با افراد مثبت نگر را مطالعه کنید.

پیروزی های کوچک را جشن بگیرید

زندگی پر از فراز و نشیب است و گاهی ما در این بین پیروزی های کوچکی را به دست می آوریم که مورد توجه قرار نمی گیرند. زمانی هر چند کوتاه وقت بگذارید و این پیروزی های کوچک را جشن بگیرید. نیازی به تدارکات چندان زیادی برای این جشن پیروزی نیست. شما می توانید با ساده ترین چیزهایی که به آن علاقه مندید این کار را انجام دهید. اکثر افراد به این پیروزی های کوچک توجهی نمی کنند، اما کافی است که کار اشتباهی در طول روز انجام دهند، آنگاه مدام آن کار را به خود یادآوری کرده و خود را بسیار سرزنش می کنند.

قدردان و سپاسگزار باشید

سپاسگزاری در کنار مزایای بسیاری که دارد می تواند باعث بهبود روحیه شما شود. هر روز خود را با قدردانی چیزی شروع کنید که سپاسگزار آن هستید. این کار را می توانید هر زمانی که تمایل دارید، حتی هنگام مسواک زدن و تنظیم زنگ هشدار ساعت انجام دهید. وقتی به خاطر همه داشته های خود تشکر و قدردانی کنید، شادی و رضایت شما بیشتر خواهد شد.

قدرشناسی در واقع قدردانی و سپاسگزاری بابت آن چیزهایی است که در زندگی دارید. هدایایی که در زندگی دریافت می کنید ممکن است ملموس یا نامحسوس باشند. وقتی عادت کنید هر روز وقت خود را صرف سپاسگزاری نکات مثبت زندگی خود کنید، متوجه می شوید بیش از آن چه فکر می کنید چیزهای خوب در زندگی شما وجود دارد. به این ترتیب به تدریج غم، اندوه، اضطراب و افسردگی از زندگی شما رخت می بندد.

همان طور که روز خود را پشت سر می گذارید، سعی کنید به چیزهای خوشایند زندگیتان توجه کنید و بابت آنها قدردان باشید. اتفاقات مثبت و خوشایند زندگی می توانند شامل چیزهای بزرگی مانند دوست داشته شدن از طرف دیگری و ارتقا مقام در زمینه کاری خود یا چیزهای کوچکی مانند پیشنهاد همکارتان برای صرف یک فنجان قهوه باشد. گاهی حتی نوازش گرمای خورشید روی پوست تان می تواند یک موضوع پسندیده و جالب باشد. با کمی تمرین می توانید از همه چیزهای مثبت و خوب پیرامون خود آگاه شوید.

از بدن خود مراقبت کنید

شاید این جمله «از بدن خود مراقبت کنید» را بارها در تلویزیون، مقالات مختلف و جاهای دیگر شنیده باشید. همان طور که برای شاد کردن خود و بهبود روحیه تان عادت های جدیدی را در خود ایجاد می کنید، مطمئن شوید که از یک برنامه منظم و دقیق برای مراقبت از بدنتان پیروی می کنید، چرا که توجه به سلامت بدن در داشتن روحیه ای شادتر بسیار تاثیر گذار است.

کارهایی که می توانید برای مراقبت از بدن خود انجام دهید بدین شرح اند:

  • مراجعه به پزشک برای انجام چکاپ سالانه
  • توجه به بیماری های مزمن و مراجعه به متخصصان در زمان نیاز
  • مراجعه به دندانپزشک برای معاینه دهان
  • بررسی وضعیت بینایی

بین زندگی و کار خود تعادل برقرار کنید

اگر چه در طول روز زمان زیادی از وقت شما به کار اختصاص داده می شود، این موضوع نباید باعث شود از سایر ابعاد زندگی غافل شوید. در حالی که ایجاد توازن و هماهنگی در زندگی بسیار مهم است، گاهی ممکن است اشتیاق برای داشتن موفقیت شغلی سبب شود که رفاه و آسایش خود را کنار بگذارید. ضروری است که علایق و فعالیت هایی به جز شغل خود را دنبال کنید.

برقرارکردن تعادل بین کار و زندگی برای زندگی شاد

آیا سرگرمی و برنامه های مفرحی سراغ دارید که خوشحالتان کند؟ آیا وقت خود را با دوستان و نزدیکان خود می گذرانید؟ آیا ورزش می کنید؟ ایجاد تعادل در زندگی استرس را کاهش می دهد و به شما فرصت لازم را برای ابراز وجود و سرگرمی را می دهد. گرچه پیشرفت در زمینه کاری تان بسیار مهم است، اما نباید تمام زندگی شما در آن خلاصه شود.

نفس عمیق بکشید

گاهی ممکن است در موقعیتی قرار بگیرید که به خاطر درگیرهای روزمره تان استرس و تنش زیادی را احساس کنید. در این حالت ممکن است به طور غریزی بخواهید یک نفس عمیق و طولانی بکشید تا خود را آرام کنید. بر طبق انتشارات سلامت دانشگاه هاروارد تمرینات تنفس عمیق می تواند به کاهش استرس کمک کند.

کشیدن نفس عمیق برای داشتن زندگی شاد

دفعه بعد که احساس استرس به شما دست داد این مراحل را انجام دهید:

  • چشمان خود را ببندید. سعی کنید یک خاطره شاد یا یک مکان زیبا را تصور کنید.
  • از طریق بینی نفس عمیق بکشید.
  • دوباره به آرامی عمل دم و بازدم را انجام دهید.
  • این روند را چندین بار تکرار کنید تا زمانی که احساس آرامش کنید.
  • اگر در تنفس آرام و آگاهانه مشکل دارید، سعی کنید همزمان با هر دم و بازدم در ذهن خود تا عدد ۵ بشمارید.

برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله استرس و روشهای کاهش استرس را مطالعه کنید.

لحظات و اتفاقات ناخوشایند زندگی را نیز بپذیرید

داشتن نگرش مثبت به طور کلی چیز خوبی است، اما باید این را بدانید که اتفاقات بد برای همه افراد رخ می دهد. اگر خبر ناخوشایندی دریافت کردید، اشتباهی مرتکب شدید و یا اینکه اگر حادثه وحشتناکی برایتان رخ داد، نیازی نیست وانمود کنید که خوشحال هستید و همه چیز روبه راه است. برای داشتن زندگی شاد، به خودتان اجازه دهید تا ناراحت باشید و برای مدتی احساس غم و غصه ناشی از اتفاق ناگوار پیش آمده را تجربه کنید. پس از آن می توانید برای بهبودی خود تلاش کنید. ممکن است در این مواقع تمرین تنفس عمیق، پیاده روی طولانی یا صحبت کردن با یک شخص به شما کمک کند. صبور باشید تا زمان بگذرد و از خود مراقبت کنید. این موضوع را به یاد داشته باشید که هیچ کس همیشه خوشحال نیست.

در لحظه زندگی کنید

ممکن است افکار و احساسات شما اغلب معطوف به گذشته یا آینده باشد، اما واقعیت همان چیزی است که در لحظه حال تجربه می کنید. وقتی در زمان حال به سر می برید، کاملا درگیر زندگی خواهید شد. پس سعی کنید در لحظه زندگی کنید، زیرا با انجام این کار به درک عمیق تری از زندگی خود خواهید رسید.

خاطرات خوش را به یاد بسپارید

احساسات نوستالژیک و یادآوری خاطرات خوب گذشته می تواند به ما کمک کند تا دوباره با احساس دل انگیز اتفاقات گذشته و شگفتی تحقق آرزوها و رویاهایمان ارتباط برقرار کنیم. گذشته به وجود ما شکل می دهد و هویت مان را می سازد. وقتی اوقات خوب و شادی بخش و خاطرات خوش گذشته ای که با نزدیکان خود داشته اید را به یاد می آورید، اعتماد به نفستان افزایش پیدا می کند و احساس صمیمیت و نزدیکی بیشتری به اطرافیان خود خواهید داشت.

موسیقی گوش کنید

گوش دادن به موسیقی روحیه تان را بالا می برد و باعث می شود احساس بهتری داشته باشید، زیرا به موسیقی گوش دادن باعث ترشح هورمون شادی آوری به نام دوپامین می شود. افرادی که از طریق رقصیدن یا شرکت در کنسرت با موسیقی ارتباط برقرار می کنند، سطح بالایی از شادی و احساس رفاه را تجربه می کنند.

به دیدن دوستان خود بروید

انسان موجودی اجتماعی است و داشتن دوستان صمیمی می تواند در خوشبختی یک فرد موثر باشد. احساس می کنید برای چه کسانی دلتنگ شده اید؟ به آنها نزدیک شوید و با آنها ارتباط برقرار کنید. می توانید یک قرار ملاقات ترتیب دهید و دور هم جمع شوید یا یک گپ تلفنی طولانی مدت با هم داشته باشید.

سعی کنید در گروه های محلی ارائه دهنده خدمات داوطلبانه یا در یک کلاس شرکت کنید. با انجام هر کدام از این موارد می توانید با افراد هم فکر خود ارتباط برقرار کنید. احتمالا آن ها نیز به دنبال دوستانی مانند شما هستند. برخی اوقات برای داشتن همنشین حتی نیازی به وجود انسان های دیگر نیست و داشتن حیوان خانگی می تواند مزایای مشابهی را به شما ارائه دهد. اگر حیوانات را دوست دارید، اما نمی توانید حیوان خانگی داشته باشید، داوطلب شدن در یک پناهگاه محلی حیوانات انتخاب خوبی است. به این صورت می توانید چند دوست جدید – چه انسان و چه حیوان – پیدا کنید.

برای هفته پیش روی خود برنامه ریزی کنید

سعی کنید برای داشتن زندگی شاد، آخر هر هفته بنشینید و یک لیست از برنامه های مهم و اساسی خود برای هفته بعد تهیه کنید. حتی اگر به این برنامه پایبند نباشید، تعیین کردن زمانی که می توانید لباس های کثیف خود را بشویید، به خرید مواد غذایی بروید یا پروژه های کاری خود را انجام دهید، می تواند خیال شما را تا حد زیادی آسوده و راحت کند. می توانید یک دفتر برنامه ریزی فانتزی تهیه کنید یا حتی از یک برگ یادداشت ساده استفاده کنید.

تلفن خود را خاموش کنید

تمام وسایل الکترونیکی به خصوص تلفن خود را خاموش کنید و هفته ای حداقل یک ساعت آن را کنار بگذارید. بعدا همچنان می توانید از آن ها استفاده کنید. ممکن است اگر مدتی از وسایل الکترونیکی خود دور باشید، از تفاوتی که ایجاد می شود تعجب کنید. در این زمان مراقبه کنید، قدم بزنید، به محیط اطراف خود توجه کنید و با دوستان معاشرت کرده و خوش مشرب بودن را بیشتر یاد بگیرید. سعی کنید حتی چند بار در هفته هم که شده زمان کمی را به این کار اختصاص دهید.

به طبیعت بروید

بر اساس یک تحقیق در سال ۲۰۱۶، به مدت ۳۰ دقیقه یا بیشتر در هفته وقت گذراندن در فضای سبز می تواند به کاهش فشار خون و افسردگی کمک کند. مطالعات نشان داده است که هر چه زمان بیشتری را در طبیعت بگذرانید و هر چه ارتباط بیشتری با دنیای طبیعی اطراف خود داشته باشید، احساس شادی و خوشحالی بیشتری را به دست خواهید آورد.

به طبیعت بروید برای داشتن زندگی شاد

ارتباط با طبیعت در حفظ سلامت روان نقش زیادی دارد. فضای سبز می تواند هر جایی مانند پارک محله، حیاط خانه شخصی یا روف گاردن (باغچه پشت بام) شما باشد؛ هر مکانی که بتوانید از طبیعت و هوای تازه قدردانی کنید. علاوه بر آن، می توانید برخی از ورزش ها را در فضای سبز انجام دهید.

زمانی را به مرتب کردن وسایل اختصاص دهید

برای داشتن زندگی شاد، اختصاص دادن زمان کوتاهی در هفته به مرتب کردن وسایل می تواند تاثیر زیادی در روحیه شما داشته باشد. می توانید از تایمر موبایل خود استفاده کنید و زمان بندی مشخصی را برای مرتب کردن بخش های مختلف در نظر بگیرید. هر چیزی را سر جای خود قرار دهید و هرگونه وسیله اضافی را که دیگر به دردتان نمی خورد دور بریزید.

مرتب کردن وسایل برای داشتن زندگی شاد

در آخر هم در محیط قدم بزنید تا اگر چیز اضافه ای وجود دارد، آن را سر جای خود بگذارید. این ترفند را می توانید هفته ای یک بار یا هر زمان که احساس کردید فضای پیرامون تان از کنترل خارج شده انجام دهید.

کینه ها و کدورت های خود از دیگران را کنار بگذارید

شاید گفتن این جمله خیلی آسان تر از عمل کردن به آن باشد، اما شما مجبور نیستید این کار را به خاطر شخص مقابل انجام دهید، بلکه به خاطر خودتان این کار را کنید. گاهی اوقات، بخشش و یا کنار گذاشتن کدورت ها و کینه ها بیشتر به خود مراقبتی مربوط می شود تا دلسوزی برای دیگران، زیرا وقتی شما کینه را از خود دور می سازید، قبل از هر چیز دیگری خودتان به آرامش می رسید.

اگر نسبت به کسی کینه و ناراحتی دارید، می توانید برای رفع کدورت به نزد شخص مورد نظر بروید و با او صحبت کنید. برای رفع این احساسات بد همیشه نیاز به برقراری ارتباط بیشتر با فردی که از او دلگیری دارید نیست. گاهی لازم است رابطه را کمرنگ کنید و به زندگی خود ادامه دهید. در صورتی که بخواهید با طرف مقابل صحبت کنید، اما او در دسترس شما نباشد می توانید احساسات خود را روی کاغذ بیاورید؛ بدون آن که آن نوشته را برای شخص مورد نظر بفرستید. بیرون آوردن احساسات از ذهن و ابراز آنها می تواند به فرد احساس رهایی دهد.

یک لیست از افکار خود تهیه کنید

اگر قرار ملاقاتی داشتید و ۱۰ دقیقه وقت اضافی پیدا کردید، با آن زمان چه کار می کنید؟ تلفن همراه خود را برمی دارید تا در شبکه های اجتماعی وقت بگذرانید یا نگران هفته پرکاری می شوید که پیش رو دارید؟ پیشنهاد مناسب برای این گونه مواقع این است که شما سعی کنید افکار خود را در این زمان های کوتاه کنترل کنید. علاوه بر این، شما می توانید در ابتدای هر ماه یک لیست کوتاه از خاطرات خوش یا چیزهایی را که مشتاقانه منتظر آنها هستید بر روی یک کاغذ کوچک یا در دفترچه یادداشت تلفن همراه خود یادداشت کنید.

خود را سورپرایز کنید

برای داشتن زندگی شاد، اگر از زندگی خود دلزده شده اید و حالت خستگی به شما دست داده است، در این شرایط احساس شادکامی و نشاط داشتن امری دشوار است. بخشی از احساس خوشحالی افراد مربوط به حس غافلگیری، علاقه مند شدن و کمی سورپرایز در زندگی است. بنابراین با تعیین اهدافی خارج از منطقه امن و راحت خودتان، در موقعیت های جدید یا غیر منتظره قرار بگیرید و خود را سورپرایز کنید. اهدافی را برای خود تعیین کنید و سپس برای دستیابی به آن ها تلاش کنید. یادتان باشد که از همه این اتفاقات لذت ببرید!

 

 

نقص ها و ضعف های خود را بپذیرید

ممکن است بسیاری از شما برای رسیدن به کمال سخت تلاش کنید و خود را تحت فشار قرار دهید تا بهترین خود باشید، اما برای اینکه واقعا خوشحال و شاد باشید، باید بپذیرید ضعف های شما نیز بخشی از زندگی تان است.

نقص ها و ضعف های خود را بپذیرید برای داشتن زندگی شاد

رسیدن به کمال غیرممکن است و سنجش خود و دیگران با این استانداردها کاری بیهوده است، زیرا در آخر اگر به این هدف نرسید، احساس نا امیدی و سرشکستگی خواهید کرد. قبول کنید که زندگی هیچ کسی بدون عیب و نقص نیست و در عین دیدن نقص ها زیبایی ها و لطافت های آن را هم ببینید.

خود را با دیگران مقایسه نکنید

برای داشتن زندگی شاد، از مقایسه کردن زندگی خود با اطرافیانتان دست بردارید. مهم تر از آن، مقایسه میزان ثروت و رفاه خود با دیگران را متوقف کنید. رسانه های اجتماعی یکی از عواملی هستند که باعث می شوند احساس کنید دیگران چیزهای بیشتر و بهتری نسبت به شما دارند.

مقایسه نکردن خود با دیگران برای داشتن زندگی شاد

تاثیر منفی این احساس وقتی است که دیگر قدردان داشته های خود نیستید. بهتر است به جای صرف وقت برای فکر کردن به نداشته هایتان از آن چه دارید قدردانی کنید و برای آن چه می خواهید داشته باشید تلاش کنید.

هر کسی قدرت ایجاد تغییرات جزئی در رفتار، محیط پیرامون و روابط خود را دارد و همین موارد می تواند زندگی فرد را در مسیر شادتری قرار دهد.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com