راهنمای خرید و نگهداری میوه، آجیل و شیرینی برای نوروز

آجیل و شیرینی شب عید

خرید میوه، آجیل و شیرینی در آستانه عید نوروز یکی از مهم ترین کارهایی که است که باید قبل از عید انجام بدهیم. پذیرایی از مهمان از دیرباز یکی از عادات حسنه ایرانیان است؛ به همین دلیل است که ایرانیان با ویژگی مهمان دوستی در سراسر جهان شناخته می شوند. تمام خانواده ها سعی می کنند سفره رنگینی را برای مهمانان خود به ویژه در ایام نوروز پهن کنند، به همین خاطر تلاش برای خرید وسایل پذیرایی از اهمیت خاصی برخوردار است. اغلب افراد هنگام خرید تنها لیستی از اقلام ضروری برای خود تهیه می کنند و روانه بازار می شوند. این افراد در اغلب موارد هنگام بازگشت به منزل احساس می کنند در خرید خود دچار اشتباه شده اند.

شما هنگام خرید میوه، آجیل و شیرینی شب عید به چه نکاتی توجه می کنید؟
آیا می دانید باید برای نگهداری اقلام فوق به چه مواردی دقت کنید؟ با توجه به این که روزهای بسیار کمی تا عید نوروز باقی مانده است، بر آن شدیم تا در این مقاله یک راهنمای خرید و نگهداری میوه، آجیل و شیرینی شب عید برای شما آماده کنیم. اگر دوست دارید تا در این عید ، خریدهای شگفت انگیزی انجام بدهید و لبخند رضایت را بر روی لب مهمانان خود ببینید، با «پاسخ از ما» همراه باشید.

نکات مربوط به خرید و نگهداری میوه شب عید

میوه شب عید

میوه یکی از ملزومات پذیرایی از مهمانان در عید نوروز است. بیشتر افراد ، خرید میوه را کاری آسان می دانند، اما اگر به یک سری نکات دقت نکنند، نتیجه خریدشان رضایت بخش نخواهد بود.
یکی از نکاتی که باید هنگام خرید میوه شب عید به آن توجه کنید، این است که میوه را از چند هفته قبل از نوروز خریداری نکنید، زیرا آن ها با گذشت زمان طروات خود را از دست خواهند داد. دو یا سه روز مانده به عید بهترین زمان خرید میوه شب عید است.

از طرف دیگر بهتر است از خرید میوه های خیلی رسیده و نرم خودداری کنید، چرا که قطعا با گذشت چند روز میوه ها حتی اگر در محیط خنک و سرد باشند، نرم تر خواهند شد و برای پذیرایی از مهمانان مناسب نخواهد بود. اما این به این معنا نیست که به سراغ میوه های خیلی سفت بروید.
همچنین از خرید میوه های رنگ پریده اجتناب کنید و سعی کنید میوه ها را خودتان دستچین کنید. شاید برای خرید میوه دستچین، مجبور شوید کمی بیشتر هزینه کنید، اما از حق انتخاب بیشتری برخوردار خواهید بود.

یکی از مهمترین دغدغه اغلب افراد این است که چند نوع میوه بخریم؟ واقعیت این است که جواب این سوال با توجه به وضعیت مالی و سلیقه خانواده ها می تواند متفاوت باشد. اما در حالت کلی سه نوع میوه کافی است. سیب قرمز، کیوی و پرتقال از میوه هایی هستند که شما می توانید برای شب عید تهیه کنید و در طول نوروز با آن ها از مهمانان خود پذیرایی کنید.

برای نگهداری سیب در یخچال، بهتر است آن را داخل یک پلاستیک بگذارید، چرا که سیب از خود گازی به نام اتان منتشر می کند که موجب سریع تر رسیدن میوه های دیگر هم می شود. اگر برایتان پیش آمد که میوه های نرسیده خرید بکنید، کافی است که چند سیب را در میان آن ها بگذارید تا از نتیجه آن شگفت زده بشوید.

برای نگهداری از کیوی، نیز بهتر است آن را داخل یک پاکت کاغذی قرار دهید و سپس آن را در یخچال بگذارید. اگر به اندازه کافی جا در یخچال ندارید، می توانید کیوی را در محیط خنک نگهداری کنید، البته به شرطی که کمی سفت باشد.

موز یکی از میوه هایی هست که خرید آن چندان برای عید نوروز توصیه نمی شود، زیرا در اغلب موارد ، موزها اگر در هوای آزاد برای مدت زمان طولانی قرار بگیرند، تغییر رنگ می دهند و سیاه می شوند. اما اگر دلتان خواست که شب عیدی از مهمانان خود با موز پذیرایی کنید، می توانید آن را درون فویلی آلومینیومی بپیچید و در یخچال نگهداری کنید.

خیار هم یکی از میوه های محبوب شب عید است. شاید کمتر کسی باشد که خیار دوست نداشته باشد و یا از بوی آن آزرده شود. خیار را قبل از گذاشتن در یخچال حتما بشویید و سپس روی یک پارچه نخی آن ها را خشک کنید. اگر خیارها را به صورت مرطوب داخل یخچال بگذارید، پس از گذشت چند روز پلاسیده خواهند شد.

نکات مربوط به خرید و نگهداری آجیل شب عید

آجیل شب عید

آجیل یکی از خوراکی های بسیار محبوب ایرانیان است که همواره در صدر لیست خرید عید نوروز قرار می گیرد. در سال های اخیر با افزایش قیمت آجیل، بهتر است در خرید آجیل، دقت بیشتری به خرج بدهیم.
یکی از پرسش های اغلب افراد این است که آجیل شور بخریم یا شیرین؟
همه می دانیم که آجیل شور خوشمزه تر است، اما از طرف دیگر می دانیم آجیل شیرین سالم تر است. بنابراین، بهتر است برای حفظ سلامتی خود و مهمان ها آجیل شیرین بخریم. یکی از راه های خرید آجیل مرغوب مراجعه به آجیل فروشی های معتبر است. سعی کنید آجیل خود را از جایی تهیه کنید که سابقه خرید از آنجا را در گذشته داشته اید. خرید آجیل از مغازه های نا آشنا و جدید می تواند دارای ریسک باشد.

هنگام خرید آجیل دستکش پلاستیکی در دست خود کنید و از فاصله نزدیک آجیل را بو بکشید. اگر بوی ماندگی و ترشیدگی احساس کردید، ما به شما توصیه می کنیم، سریعا مغازه را ترک کنید، زیرا هر گونه بوی نامتعارف نشان دهنده ناسالم بودن آجیل است.
متاسفانه یکی از مواردی که اغلب مردم هنگام خرید آجیل شب عید از آن غافل می شوند، توجه به رنگ آجیل است. حتما مقداری از آجیل را در دستتان بریزید و رنگ آن را کنترل کنید. اگر دست هایتان رنگ گرفت، بدانید که آجیل با رنگ های خوراکی و در بیشتر مواقع غیرمجاز رنگ شده است. خریدن این نوع آجیل ها مصادف است با به خطر انداختن سلامتی.

بهترین زمان خرید آجیل یک هفته مانده به عید نوروز است. اگر خرید آجیل شب عید خود را به روزهای پایانی اسفند موکول بکنید، باید تحمل صبر کردن در صف های طولانی را داشته باشید.

برای نگهداری آجیل، کافی است آن ها را در ظرف سربسته ای بریزید و در محیط خنک نگه دارید. هرگز فراموش نکنید اگر آجیل را در محیط مرطوب نگهداری کنید، در واقع یک محیط مناسب برای کپک زدگی آجیل و رشد قارچ فراهم می کنید. بنابراین حتما مغزها را در یک محیط تاریک، خشک و خنک نگهداری کنید.

نکات مربوط به خرید و نگهداری شیرینی شب عید

شیرینی شب عید

در سال های گذشته که قنادی ها و شیرینی فروشی ها مانند امروز از رواج چندانی برخوردار نبودند، با نزدیک شدن عید نوروز بیشتر خانم ها شروع به پختن شیرینی در منزل خود می کردند. برای همین خیلی پیش می آمد که شما بوی خوش شیرینی را در کوچه پس کوچه های شهر استشمام بکنید، اما با باز شدن مغازه های شیرینی فروشی رنگارنگ، دیگر کمتر کسی زحمت پختن شیرینی را به دوش می کشد.

کافی است در روزهای نزدیک به عید نوروز، سری به ویترین شیرینی فروشی ها بزنید تا تنوع شیرینی های خشک و خامه ای شما را حیرت زده کند؛ مخصوصا در چند سال اخیر در کنار شیرینی های سنتی، شیرینی هایی با طرح فانتزی نیز می توانید در بازار ببینید که بسیار هیجان انگیز هستند.
اما آیا می توان هر شیرینی را برای شب عید انتخاب کرد؟ قطعا جواب خیر است.

یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه کرد اجتناب از خرید شیرینی خامه ای است، زیرا عمر شیرینی تر در یخچال حدود ۲۴ تا۷۲ ساعت است و بعد از آن خوردن شیرینی تر می تواند سبب مسمومیت شود. از این رو، بهتر است برای شب عید به سراغ شیرینی های خشک بروید. یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام خرید شیرینی عید به آن دقت کرد، اندازه شیرینی است. در ایام عید اغلب خانواده ها در طول روز ممکن است برای عید دیدنی به خانه تعداد زیادی از اقوام و آشنایان بروند و پذیرایی شوند. برای خود ما هم بسیار پیش آمده است که در عید دیدنی دیگر میلی به خوردن شیرینی نداریم، اما در مقابل اصرارهای میزبان در نهایت تسلیم می شویم. حالا اگر اندازه شیرینی ها هم خیلی بزرگ باشد که دیگر واویلا ست.

برای همین حتما سعی کنید شیرینی های خود را در اندازه های کوچک یا در اندازه های مختلف خریداری کنید که مهمانان نوروزی شما حق انتخاب بیشتری داشته باشند.
در انتخاب نوع شیرینی می توانید به سراغ شیرینی های سنتی مانند باقلوا، قطاب، نخودچی، زبان، پاپیونی و یا قرابیه بروید. اما اگر دوست دارید تا در کنار شیرینی های سنتی کمی هم تنوع داشته باشید، شیرینی دانمارکی و انواع تارت ها هم گزینه های مناسبی برای شما هستند.

همچنین برای نگهداری شیرینی خشک ، نیازی نیست که آن ها را حتما در یخچال بگذارید، بلکه شیرینی های خشک را می توان یک تا دو هفته بیرون از یخچال در جای خنک نگهداری کرد. از طرف دیگر اگر مقداری از شیرینی های خشکتان اضافه آمد، می توانید آن ها را به مدت یک ماه فریز کرده و نگهداری کنید. اما فراموش نکنید هنگامی که شیرینی ها را روی میز می گذارید و در انتظار ورود مهمانان خود هستید، بهتر است که روی آن ها را یک نایلون پلاستیکی شفاف بپوشانید تا از نشستن حشرات بر روی آن ها جلوگیری کنید.

در این مقاله سعی کردیم تا درباره نکات مربوط به خرید و نگهداری میوه، آجیل و شیرینی شب عید صحبت کنیم.
اگر شما تجربه و یا پیشنهاد خاصی در این زمینه دارید با پاسخ از ما در میان بگذارید.
شما در خرید وسایل پذیرایی خود از مهمانان در ایام نوروز به چه مواردی دقت می کنید؟

    اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com