زلاتان؛ یاغی دنیای فوتبال

زلاتان

ماه در تاریکی خودنمایی می کند و انسان قوی در دشواری! این جمله مصداق کاملی از زندگی پسر بچه ای است که تمام دروازه های موفقیت به روی او بسته شده بود. او کسی نیست جز زلاتان ابراهیموویچ.
ما امروز در پاسخ از ما ، زندگینامه این ستاره معرکه دنیای فوتبال را برای شما بیان می کنیم و پیج اینستاگرام زلاتان را نیز به شما معرفی می کنیم.

زلاتان به دنبال روزنه ای می گشت تا خود را از مهلکه تیره بختی نجات دهد. از دل فقر و بدبختی زاده شده و گناهش متولد شدن از زن و شوهری مهاجر بود که اصالت سوئدی نداشتند!
بارها زلاتان در محله فقیرنشین رزنگارد، اجنبی خوانده شد، نه یک سوئدی با اصالت! چرا که او نه مانند سوئدی ها موی بلوند داشت و نه پوستش به اندازه سوئدی ها سفید بود! این ها همه اتفاقاتی بود که تلخی فقرشان را برای او دو چندان می کرد، ولی تلاشش را برای فرار از تیره بختی صد برابر. او مجبور بود پا به پای مادر در بیرون از خانه کار کند تا بتواند شکم خود و خانواده اش را سیر کند.

به دلیل فقر و نداری، در دزدی هم تبحر پیدا کرده بود و با دوچرخه دزدی به تمرینات می رفت. بارها به فکر ترک فوتبال می افتاد، اما هر بار از این تصمیم منصرف می شد. گویی نیروی نامرئی او را به سمت مستطیل سبز هدایت می کرد. بالاخره پس از سختی های فراوان، روزنه ای از خوشبختی به او چشمک زد. ابراهیموویچ در سال۱۹۹۶ از طرف تیم فوتبال مالمو ، پیشنهاد همکاری گرفت تا شروع خوشبختی زلاتان به طور رسمی از این تیم ریشه دار کلید بخورد. پس از درخشش زلاتان در مالمو فرصت رویا پردازی در زمین های آمستردام هم برایش فراهم شد.

آژاکس بازیکن ساز از لحاظ ذهنی روی ایبرا کار کرد تا مهارت های خفته اش را بیدار کند. پسر بچه ای که روزی با شرارت هایش شهری را به هم می ریخت حالا با گلزنی و دریبل با نقاط مختلف بدنش همه را متحیر کرده بود.

زلاتان را می توان از بدشانس ترین بازیکنان دنیای فوتبال دانست، چرا که توانایی های او با وجود سابقه قهرمانی با آژاکس، اینتر، یوونتوس، بارسلونا، میلان و پاریس سنت ژرمن زیر سایه سخت کوشی رونالدو و نبوغ مسی نادیده گرفته شد.

زلاتان ابراهیموویچ شخصی بود که در آژاکس گل سال لیگ هلند را وارد دروازه ان ای سی کرد تا به جای شیطنت ها از استعدادهایش تعریف شود. در یووه به عنوان یک فوتبالیست رزمی کار از فنون تکواندو در فوتبال برای گلزنی استفاده نمود که همین سبب شهرت بیشتر او شد. او چیز زیادی از وفاداری نمی دانست، چراکه وقتی که یووه ی متهم به تبانی سقوط به لیگ بی ایتالیا را تجربه نمود، تصمیم خود به سفر های بی پایان در تیم ها و لیگ های مختلف را گرفت. بازیکنی که پا به هر تیمی می گذاشت، موفقیت ها نیز به همراه او وارد آن باشگاه می شد.

حواشی و درگیری های مختلف از نقاط سیاه دوران بازیگری این بازیکن مغرور بود. با توجه به فیزیک بدنی خاص زلاتان، او توانایی ویژه ای در برخورد های تن به تن با مدافعین حریف یافته بود و به همین سبب خود را خدای فوتبال می دانست. زلاتان بازیکنی است که اهل پند گرفتن نیست و بی مهابا کار خودش را می کند. شاید به همین دلیل باشد که از او به عنوان یاغی یاد می شود. این بازیکن معرکه سوئدی هیچ وقت حرف زور تو کتش نمی رفت و شاید به دلیل همین ویژگی های منحصر به فردش هست که علاقه مندان زیادی در دنیا دارد.

این علاقمندان ، روزانه پیج اینستاگرام این ستاره سوئدی را دنبال می کنند تا مبادا از پست های ستاره محبوب خود بی خبر بمانند. امروزه زلاتان بیش از ۴۱ میلیون دنبال کننده در فضای مجازی دارد. زلاتان به علت زندگی در محله ای از مالمو که ایرانیان زیادی در آنجا سکونت داشتند، در بین ایرانیان هم از محبوبیت زیادی برخوردار است.

هنوز بازی تاریخی ایران و سوئد در سال ۱۳۹۴ شمسی از خاطر ما ایرانی ها پاک نشده و به سبب گل ابراهیموویچ در آن بازی، حس دوگانه ای نسبت به او پیدا کرده ایم. به هر حال او در پیج اینستاگرام خود هوادارانش را با اشتراک گذاری گل های بی نظیرش میخکوب کرده است.
امروز از طریق رسانه پاسخ از ما با بیوگرافی و اطلاعات جالب زندگی ایبرا همراه شما خواهیم بود.

عرصه باشگاهی

زلاتان در عرصه باشگاهی

زلاتان ابراهیموویچ (به سوئدی: Zlatan Ibrahimovic) در سوم اکتبر ۱۹۸۱ در روزنگارد مالمو سوئد از والدینی مهاجر متولد شد. زلاتان در شهری متولد شد که خلافکاری و آلودگی در آن حرف اول را می زد که البته تاثیرش را خواه یا ناخواه بر رفتار او گذاشته است. اما زندگی پدر و مادرش فرجام نیکی نداشت، چرا که آنها خیلی زود از هم جدا شدند و نام بچه ی طلاق به روی او گذاشته شد.
در این زمان زلاتان به فکر وضع قانون برای خود افتاد؛ من بر علیه دنیا. این عقیده سرسختانه از گذشته سیاه او الهام می گرفت.

برای زلاتان که در دو سالگی، پدرش به دلیل اعتیاد به الکل خانواده آنها را رها کرده بود تا موجب شود او غم بی پدری را خیلی زود تجربه کند، یک جفت کفش ورزشی بهترین هدیه ای بود که در شش سالگی دریافت می کرد. او پسر بچه ای بود که علاوه بر دستکاری چراغ های راهنما سرگرمی دیگری هم داشت، فوتبال. راه خوشبختی او از مسیر فوتبال می گذشت. نه تنها اوقات فراغت را به فوتبال در کوچه و خیابان می پرداخت، بلکه فوتبال برایش حکم زندگی پیدا کرده بود و در اوایل نوجوانی به بازیکن ثابت تیم مالکو اف اف، تیم محلی مالمو تبدیل شد.

پانزده ساله بود که به کار در کشتی سازی علاقه مند و در آستانه ترک فوتبال قرارگرفت، اما مربی آن روزهای زلاتان او را از این تصمیم منصرف کرد و پایه ساز خوشبختی اش شد. زلاتان در سال ۱۹۹۶ اولین قرارداد حرفه ای خود را با مالمو سوئد به امضا رساند و بعد از سه سال به لیگ برتر سوئد رسید. عملکرد زلاتان در یک بازی دوستانه به شدت مورد توجه سرمربی آژاکس هلند قرار گرفت و سر انجام در ۲۲ مارچ ۲۰۰۱ در انتقالی بی سر و صدا به این تیم هلندی پیوست.

با آمدن رونالد کومان به روی نیمکت آژاکس زلاتان به مهره قابل اعتمادی در نوک پیکان خط حمله آژاکس تبدیل شد. او با گلزنی هایش به یکی از ارکان قهرمانی آژاکس در فصل اول حضورش لقب گرفت. او کسی بود که در آژاکس، موفق به زدن گل سال لیگ هلند شد تا بیش از پیش ، زیر ذره بین استعداد یاب های تیم های مطرح اروپایی قرار بگیرد. از تورین اخبار جذابی به گوش می رسید؛ یوونتوس مقصد بعدی زلاتان بود.

او در سال ۲۰۰۴ از آژاکس جدا شد و با قراردادی به مبلغ ۱۵ میلیون یورو به تورین نقل مکان کرد. در ابتدای فصل زیر سایه ترزگه فرانسوی فرصت چندانی برای بازی پیدا نکرد اما مصدومیت مهاجم فرانسوی او را به ترکیب اصلی یووه رساند.
درپایان فصل اول حضور در یووه موفق به زدن ۱۶ گل و قهرمانی با بانوی پیر در سری آ ایتالیا شد. کهکشانی ها در پایان فصل پیشنهاد ۷۰ میلیون یورویی خود را برای خرید ستاره سوئدی به یوونتوس ارائه کردند. در نهایت این پیشنهاد با مخالفت باشگاه ایتالیایی روبرو شد که در نهایت، مذاکرات انتقالش به بن بست خورد و زلاتان فصل بعد هم در یووه ماندنی شد.

در فصل دوم از زلاتان به عنوان پیستون در کناره های بازی گرفته شد تا آمار پاس های منجر به گلش بالا رود، همین دلیلی بر کم فروغی زلاتان در امر گلزنی شد. در نهایت با محرز شدن پرونده تبانی یووه، این تیم سرشناس به لیگ سری بی سقوط و زلاتان خواهان جدایی از تیم مشهور شهر تورین شد. از این رو در سال ۲۰۰۶ به باشگاه پر ستاره اینتر میلان ایتالیا پیوست.

زلاتان در فصل اول حضور در نرآتزوری موفق شد با زدن ۱۵ گل به بهترین گلزن فصل اینتر تبدیل شود. در نهایت اینتر در این فصل با کسب ۹۷ امتیاز و با اختلافی فاحش بر بام فوتبال ایتالیا قرارگرفت.

عملکرد درخشان ستاره سوئدی منجر به تمدید قرارداد با اینتر شد و در دو فصل بعدی نیز با اینتر فاتح اسکودتو شد و عناوین مختلفی از جمله بهترین گلزن فصل، بهترین لژیونر سری آ و زننده بهترین گل فصل را کسب نمود. زلاتان توانست آمار بیش از ۱۰۰ بازی برای اینتر را نیز از آن خود کند که از این حیث جزو باشگاه صدتایی های اینتر قرار گرفت. زلاتان آخرین بازی خود برای اینتر را مقابل چلسی در جام باشگاه های جهان به انجام رساند تا او سر از اسپانیا درآورد و این بار در بارسلونا!

بعد از توافق مسئولان بارسلونا و اینتر میلان، زلاتان در ۲۶ جولای پس از انجام معاینات پزشکی به بیش از شصت هزار تماشاگر نیوکمپ معرفی و قرارداد پنج ساله خود را با آبی و اناری ها به امضا رساند. زلاتان در اولین بازی که برای بارسا به میدان رفت، موفق به دادن پاس گل به مسی و زمینه ساز اولین قهرمانی خود با بارسا در سوپرکاپ اسپانیا شد. او در دومین حضورش در بارسا سوپر کاپ جام یوفای ۲۰۰۹ را از آن خود کرد و بر افتخارات خود افزود.

دو قهرمانی در دو بازی! زلاتان در الکلاسیکوی فصل هم به عنوان بازیکن جانشین وارد زمین و زننده تک گل پیروزی تیمش در مقابل کهکشانی ها شد. مصدومیت های زلاتان و رابطه نه چندان خوب او با پپ منجر به وداع زود هنگام زلاتان با نیوکمپ شد و سرانجام در پایان فصل از شش جام ممکن، فاتح چهار تای آن شد. او بارها پس از ترک نیوکمپ اعلام کرد، گواردیولا توانایی استفاده از مهارت های او را نداشته و دلیل اصلی ترک بارسا را پپ عنوان کرد و نه چیز دیگری! میلان ایتالیا از این اختلافات نهایت استفاده را برد و زلاتان را به صورت قرضی از کاتالان ها به خدمت گرفت.

زلاتان در دربی دلا مادونیا بین اینتر و میلان تنها گل بازی را برای روسونری ها به ثمر رساند و پیروزی ارزشمندی را نصیب تیمش کرد. در این فصل عملکرد درخشان ایبرا تحت شعاع فحاشی هایش به داور و زدن ضربه عمدی به بازیکنان حریف قرار گرفت و محرومیت هایی برای این ستاره سوئدی به همراه داشت. او در پایان همین فصل با روسونری ها عنوان قهرمان سری آ را بدست آورد. در فصل بعد درخشش او بیشتر شد، تا جایی که بازی باخته در مقابل اینتر را یک تنه به پیروزی تبدیل کرد و نقش اصلی را در قهرمانی سوپرکاپ ایتالیا ایفا نمود.

همچنین در لیگ قهرمانان مقابل بارسا قرار گرفت تا ارزشهای خود را به پپ ثابت کند، اما با گلزنی هم موفق به جلوگیری از پیروزی آبی و اناری ها نشد. او در زمین به خلق حواشی شهرت یافته بود تا جایی که با زدن سیلی به بازیکن ناپولی استقبال ناخوشایندی از این بازیکن شد و سه بازی از همراهی میلان محروم شد. او در پایان فصل، آمار ۲۸ گل در ۳۲ مسابقه را از خود به جا گذاشت و این آمار ، حسن ختامی برای پایان کار زلاتان یاغی در لیگ ایتالیا بود!
حالا زلاتان ابراهیموویچ افکار جدیدی در سر داشت؛ بازی کردن در تیم متمول فرانسوی، پاری سن ژرمن.

زلاتان در سال ۲۰۱۲ با مبلغ ۲۰ میلیون یورو به این تیم پاریسی پیوست، اما مجموع دریافتی های او به بیش از ۱۸۰ میلیون یورو در سال می رسید. حالا او که از دل فقر زاده شده بود، به گران قیمت ترین فوتبالیست جهان تبدیل شده بود! زلاتان در تیم فرانسوی با صلابت شروع کرد و بارها نتایج بازی ها را به تنهایی برای تیمش عوض می کرد. او با گلزنی در لیگ قهرمانان اروپا به تنها و اولین بازیکنی تبدیل شد که با شش تیم مختلف در این رقابت ها موفق به گلزنی شده است.

در فصل بعد شماره ۱۰ پاری سن ژرمن به زلاتان رسید. او بار دیگر در لیگ قهرمانان اروپا به بارسا رسیده بود، اما این بار در مرحله یک چهارم نهایی! در این دیدار هم موفق به گلزنی شد، اما به دلیل گل زده بیشتر در خانه حریف، این بارسا بود که موفق به راهیابی به دیدار نهایی شد. او فصل ۲۰۱۳-۲۰۱۲ را با ۳۰ گل زده به عنوان بهترین گلزن لیگ فرانسه و برترین گلزن تاریخ لوشامپیه لقب گرفت.

در سال ۲۰۱۳ زلاتان عنوان بهترین فوتبالیست سال فرانسه را تصاحب کرد و به مرد اول پاریسی ها تبدیل شد. در فصل بعد نیز در لوشامپیه آقای گل شد و عناوین زیادی را از آن خود کرد و با پی اس جی قهرمان لوشامپیه شد.

زلاتان پر حاشیه آخرین فصل خود را نیز با قهرمانی های پیاپی به پایان برد و در ۱۸۰ بازی برای پی اس جی موفق به زدن ۱۵۰ گل شد تا در تاریخ این تیم جاودانه شود. در آخر فصل از تصمیم جدیدش پرده برداشت؛ بازی زیر نظر ژوزه مورینیو پرتغالی در لیگ جزیره. پس راهی شهر منچستر شد تا با مورینیو به دوران ناکامی شیاطین سرخ پایان دهد.
او در منچستر نسبتا خوب شروع کرد، اما یک مصدومیت شدید چوب جادوی او را شکست تا برخی از کارشناسان این را پایان کار زلاتان در مستطیل سبز بدانند.

پس از مدتی مصدومیتش به پایان رسید، اما او دیگر به یک نیمکت نشین مطلق در منچستر تبدیل شده بود. زلاتان طی دو فصلی که برای منچستر به میدان رفت، موفق به زدن ۱۷ گل در ۳۳ بازی شد. در نهایت زلاتان به لیگ MLS آمریکا کوچ کرد و به تیم لس آنجلس گلکسی پیوست تا در آمریکا سال های پایانی فوتبالش را دنبال کند. در این تیم هم بارها به هنرنمایی خود ادامه داده و از او با سوپر گل هایش در این تیم یاد می شود. گفته می شود که این ستاره سوئدی در نظر دارد در سال آخر بازی اش در فوتبال به تیم مالمو برود و با پیراهن اولین تیم باشگاهی اش از دنیای فوتبال خداحافظی کند.

عرصه ملی

زلاتان زادگاهش سوئد را برای انجام بازی های ملی انتخاب کرد. اولین بار در سال ۲۰۰۱ برای سوئد در یک بازی دوستانه مقابل جزایر قناری به میدان رفت. ایبرا در جام جهانی ۲۰۰۲ یکی از موثرترین بازیکنان تیمش در صعود به مرحله یک هشتم نهایی بود، اما با شکست در این مرحله از صعود به مراحل بالاتر بازماند. اصلا تصور نکنید زلاتان در لباس تیم ملی سوئد خاطره خوشی خلق نکرده است؛ چند روز قبل از تبانی در داربی نوردیک بین سوئد و دانمارک در آخرین بازی مرحله گروهی یورو ۲۰۰۴ گل جالب پشت پا را وارد دروازه بوفون کرد تا ایتالیا بازی برده را از دست دهد.

در جام جهانی ۲۰۰۶ بیشتر یک تماشاگر بود و بدون گلزنی مانند دوره قبل در یک هشتم نهایی با جام وداع کرد. دو گل او در مرحله گروهی یورو ۲۰۰۸ برای صعود سوئد کافی نبود و در نهایت بدون کسب هیچ افتخاری از این رقابت ها کنار رفت.
زلاتان پر حاشیه باز هم جنجال آفرید، اینبار در تیم ملی! او خود سرانه با دو تن از هم تیمی هایش اردوی تیم را ترک کرد و در مقدماتی جام ملت های ۲۰۰۸ از اردوی تیم اخراج شد. زلاتان در تیم ملی تنها به نظر می رسید و درخشش او مانند عرصه باشگاهی به چشم نمی آمد.

زلاتان در سال ۲۰۱۲ به عنوان کاپیتان اول سوئدی ها انتخاب شد. ایبرا که به زدن گل های فوق العاده معروف است، در دیدار دوستانه با تیم ملی انگلیس از فاصله ۳۱ متری با ضربه قیچی برگردان دروازه انگلیس را باز کرد تا دنیا روزها به تحلیل این گل خارق العاده مشغول باشد. او همچنین موفق به دریافت جایزه بوشکاش ۲۰۱۳ شد.

دوئل رونالدو و زلاتان یکی از بهترین دوئل های فوتبالی بود که در ذهن فوتبال دوستان باقی مانده است؛ جایی که رونالدو جلوی چشم زلاتان گل زد و پرتغال به جای سوئد به جام جهانی ۲۰۱۴ رسید.

زلاتان در ۱۱۶ دیدار تیم ملی سوئد حضور داشته و موفق به زدن ۶۲ گل در رقابت های مختلف شده است. او با دریافت بهترین گلزن تاریخ تیم ملی سوئد منتظر رقم زدن یک شاهکار است. زلاتان مجموعا ۱۱ بار بازیکن سال سوئد، لقب گرفته که ۱۰ بار آن از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶ به صورت متوالی اتفاق افتاده است.

عاشقان زلاتان در انتظار خداحافظی

اینستاگرام زلاتان

این روزها اخبار متعددی از خداحافظی زلاتان از دنیای فوتبال به گوش می رسد، اما ستاره سوئدی واکنشی به این اخبار نشان نداده و از تصمیمات آینده خود پرده برنداشته است. زلاتان به غیر از فوتبال در زمینه عرضه پوشاک ورزشی تحت عنوان A-Z فعالیت دارد، اما فاصله ای تا محو شدن این برند متعلق به او وجود ندارد! زلاتان در عرصه تبلیغات نیز فعال است و بارها در تبلیغات برندهای مختلف حضورداشته است.

به دلیل علاقه شدیدش به خودروهای لوکس، کلکسیونی از انواع خودرو که برخی از آنها به او هدیه داده شده، جمع آوری کرده است. زلاتان بارها از عکس هایش با خودروهای گران قیمت در صفحه شخصی اینستاگرامش رونمایی کرده است. دوستداران این ستاره مغرور و دوست داشتنی می توانند برای کسب اطلاع از حواشی و تصمیمات زلاتان، پیج او را در اینستاگرام دنبال کنند. شما هم می توانید پیج اینستاگرامش را دنبال کنید و علاقه قلبی خود را به او نشان دهید. همچنین می توانید در آنجا به بحث و تبادل نظر با سایر طرفداران زلاتان بپردازید.

رسانه پاسخ از ما شما را با زندگینامه و حواشی جذاب زندگی فوتبالیست های مورد علاقه تان آشنا خواهد کرد. چناچه مطلب حاضر برایتان جذاب بود، ان را با سایر دوستانتان هم به اشتراک بگذارید.
همچنین نظرات خود را در مورد این مطلب از طریق بخش نظرات با ما و سایر دوستان همراه پاسخ از ما در میان بگذارید.
پاسخ از ما، همراه همیشگی خود، را تنها نگذارید!

    منبع :
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com