چگونه استرس‌ مالی خود را کاهش دهیم؟ (قسمت اول)

چگونه استرس مالی خود را کاهش دهیم؟

در عصر کنونی، همه چیز با سرعت سرسام آوری رو به جلو پیش میرود. موضوعاتی که تا گذشته حتی به ذهن افراد خطور نمی‌کرد، امروزه امری عادی و روزانه محسوب می‌شوند. به بیان دقیق تر موضوعات و پدیده‌های نه چندان خوشایندی در زندگی مردم عادی ایجاد شده‌اند و زندگی آنها را بیشتر از هر موقع دیگری در طول تاریخ، تحت تاثیر خود قرار داده‌اند.

یکی از این پدیده‌ها، انواع استرس‌هایی است که هر روزه با آن مواجه می‌شویم. یکی از مهمترین انواع آن که شاید گاهی اوقات در قسمت عمده‌ای از طول عمر فرد با او همراه باشد، استرس مالی است. ممکن است بارها برایتان اتفاق افتاده باشد که هزینه‌های زندگیتان از درآمد شما بیشتر شده باشند یا موعد پرداخت وام و قسط شما نزدیک باشد و شما به اندازه کافی ، پول برای پرداخت آن پس‌انداز نکرده باشید.این‌ها همه مواردی هستند که می‌توانند در افراد ، استرس مالی ایجاد کنند.
در این مطلب، می‌خواهیم در ابتدا استرس مالی و انواع آن را بشناسیم و سپس برای رفع یا در صورت امکان، پیشگیری از استرس مالی، روش‌هایی را به شما معرفی کنیم.

 

تعریف استرس مالی

استرس درآمد و بی پولی

معمولا” زمانی که میزان هزینه‌ها بیشتر از درآمد شود، نگرانی از بوجودآمدن مشکلات مالی ، باعث بروز استرس مالی می‌شود.
استرس مالی در شرایط عدم ثبات اقتصادی در دنیای امروز، یکی از رایج‌ترین منابع استرس برای اکثر مردم به شمار می‌رود، اما باید به یاد داشت که نگرانی نه تنها چیزی را حل نمی‌کند، بلکه شرایط را دشوارتر می‌کند.

قرار گرفتن در معرض استرس مالی به مدت طولانی و نیز تحمل کردن میزان غیرقابل تحملی از استرس‌های مالی، می‌تواند باعث ایجاد استرس حاد مالی (acute financial stress/AFS) شود.

 استرس حاد مالی عبارتست از الگویی از افکار ناخواسته و ناخودآگاه همراه با داشتن احساسات مختل شده و نامنظم و بروز رفتارهای اجتنابی مرتبط با اوضاع مالی.

هنگام وقوع استرس حاد مالی، مغز و بدن ما توانایی کنترل و مدیریت استرس وارد شده را از دست می‌دهند.

به گفته دکتر باکوالتر (Dr. Buckwalter)، در شرایط فشار اقتصادی ممکن است آنقدر درگیر رفع مشکلات مالی و فکر کردن به پرداخت قبض‌ها و وام‌ها شوید که وقتی به خودتان می‌آیید، متوجه می‌شوید که سه هفته متوالی به هیچ چیزی جز اوضاع مالی خود فکر نکرده‌اید.

با وجود اینکه استرس مالی می‌تواند تمام جنبه‌های زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد، اما شما باید تمرکز خود را روی سه حیطه اصلی از زندگیتان معطوف کنید و ببینید که تاثیر استرس مالی روی این حیطه‌ها، چیست.

 

تاثیر استرس روی سه حیطه اصلی زندگی

 1.  افکار
  استرس مالی می‌تواند باعث ایجاد افکار منفی مداوم، مانند سرزنش خود برای اشتباهاتی که در گذشته مرتکب آن‌ها شده‌اید، شود.
 2. احساسات
  استرس مالی می‌تواند باعث ایجاد احساساتی مانند ترس، نگرانی و اضطراب یا افسوس خوردن از وضعیت کلی مالیتان بشود.
 3. رفتار
  استرس مالی می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در رفتار شما بشود؛ مثلا باعث مختل شدن روابط اجتماعی شما شود.

با توجه کردن به این سه حیطه، می‌توانید تشخیص دهید که سطح استرس مالی شما تا چه حدی است و به تناسب آن به انجام اقدامات لازم بپردازید.

در ادامه، برای شناخت هرچه بیشتر استرس مالی، دلایل به وجود آمدن آن را به شما معرفی می‌کنیم و در انتها، روش‌هایی برای رفع و جلوگیری از استرس مالی را بیان خواهیم کرد.

 

دلایل استرس مالی

همانطور که گفته شد، برای رفع مشکل استرس مالی، در ابتدا باید علت بوجود آمدن آن را بررسی کنیم. دلایل و علت‌های بسیار زیادی برای داشتن استرس مالی وجود دارد..ولی به طور عمومی، می‌توان آن‌ها را در موارد زیر خلاصه کرد:

 

 •  درآمد ناکافی

در کشور ما، بسیاری از افراد، هنگام مدیریت پول خود، دچار مشکل می‌شوند. یکی از دلایل آن نبود درآمد کافی و نامتناسب بودن میزان درآمد و هزینه‌های زندگی است.
در شرایطی که هزینه‌های زندگی به طور صعودی و حتی تصاعدی افزایش می‌یابند و در نهایت از میزان درآمد افراد نیز بیشتر می‌شوند، افراد جامعه به ویژه قشر فقیر آن، به شدت در معرض استرس‌های مالی قرار می‌گیرند. خیلی از افراد متوسط جامعه نیز، ما بین فیش‌های حقوقی خود، کمبود منابع مالی را تجربه می‌کنند و تا رسیدن به فیش حقوقی بعدی، استرس مالی فراوانی را تجربه خواهند کرد.

مردم برای مقابله با این شرایط، مجبور به گرفتن وام یا قرض گرفتن از آشنایان خود می‌شوند که خود، باعث به وجود آمدن فشار روانی بیشتری خواهد شد.

 

 • بدهکاری

نداشتن درآمد کافی موجب می‌شود که افراد برای حفظ شیوه زندگی خود، وام بگیرند و یا در مواردی از دیگران برای رفع مشکلاتشان کمک بگیرند. پس از مدتی، این افراد، خود را زیر بار سنگینی از بدهکاری‌های پرداخت نشده خواهند دید و قطعا استرس مالی شدیدی را تجربه خواهند کرد.

 

 • بیکاری

در کشور ما متاسفانه نرخ بیکاری افراد روز به روز افزایش پیدا می‌کند. با توجه به موج مدرک‌گرایی که در کشور ایجاد شده و بسیاری از افراد دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و از طرفی، میزان کارآفرینی و تامین امنیت کاری از طرف دولت و ارگان‌های مربوطه نیز به درستی انجام نمی‌شود، در نتیجه وضعیت بی‌ثبات مالی که امروزه شاهد آن هستیم رخ داده است.

در بسیاری از مواقع، افراد تحصیل‌کرده و دارای مدرک تحصیلی معتبر و افرادی که شاید حتی تحصیلات مقدماتی خود را به درستی تمام نکرده‌اند، به یک اندازه درآمد دارند. افراد تحصیل کرده نمی‌توانند کار مناسب خود را پیدا کنند و برای اینکه بتوانند از پس مخارج ابتدایی خود بربیایند، تن به انجام کارهایی با دستمزد بسیار پایین و با شرایط کاری بسیار سنگین می‌دهند.

این امر علاوه بر اینکه موجب ایجاد استرس مالی برای قشر جوان جامعه می‌شود، باعث فرسودگی آن‌ها نیز خواهد شد که خود موجب پدیدار شدن مشکلات روانی، جسمی و حتی مشکلات ارتباطی و اجتماعی آن‌ها می‌شود. به علاوه، جوانان به دلیل نداشتن درآمد کافی، توانایی تشکیل خانواده را ندارند و این موضوع، مشکلات اجتماعی فراوانی را به دنبال خواهد داشت.

تمامی این عوامل، باعث ایجاد استرس در افراد خواهند شد و به نوعی روی سلامت جسمی و روانی افراد تأثیر خواهد گذاشت و یکی از انواع این استرس‌ها، استرس مالی خواهد بود.

 

نشانه‌های استرس مالی

نشانه های استرس مالی

خیلی از اوقات ممکن است که شما در تمام طول روز ، ذهنتان درگیر فکر کردن به مسائل مالی مختلفی مانند اینکه چقدر پول برای شما باقی مانده است یا اینکه چقدر پول برای پرداخت فلان صورت حساب کم دارید شده باشد، یا اینکه به فکر این هستید که چگونه می‌توانید خانه‌ای مناسب برای زندگی خود و خانواده‌تان فراهم کنید و یا حتی چگونه از پس مخارج زندگی خانواده خود بربیایید.

این درگیری‌های ذهنی و استرس‌هایی که می‌توان گفت مدت زمان بسیار زیادی از عمر افراد، با آن‌ها همراه هستند، می‌توانند به تدریج موجب ایجاد مشکلات و بیماری‌های مختلف روانی و حتی جسمانی شوند که گاهی اوقات اگر هرچه سریع تر به آن‌ها توجه نشود و برای درمان آن‌ها اقدامی انجام نشود، می‌توانند زندگی افراد را تا حد زیادی، تهدید کنند.

در اینجا به معرفی تعدادی از نشانه‌های استرس مالی می‌پردازیم تا با تشخیص دادن هر چه سریع‌تر آنها، بتوانید هرچه زودتر به رفع آن‌ها بپردازید.

۱-اضطراب و افسردگی

نگرانی درباره وضعیت مالی، می‌تواند باعث ایجاد دغدغه‌های فراوانی برای افراد بشود؛ به طوری که ممکن است افراد از ترس اینکه طلبکاران آن‌ها برای گرفتن پول خود با تلفن آن‌ها تماس بگیرند، هیچگاه تلفن را جواب ندهند.

یک مطالعه که اخیرا” انجام شده است نشان می‌دهد که دچار شدن به استرس مالی قابل توجه، می‌تواند ابتلا به افسردگی را به دنبال داشته باشد.

این مطالعه همچنین نشان داده است که افزایش ده درصدی بدهکاری‌های کوتاه مدت، می‌تواند تا بیست و چهار درصد علائم افسردگی را افزایش دهد.

اگر شما هم درگیر چنین مشکلات ذهنی و اضطراب‌های مداوم هستید و به دلیل شرایط بد اقتصادی ، دائما” احساس غم و ناراحتی را تجربه می‌کنیدو نمی‌دانید که دلیل آن چیست، بهتر است به فکر راهکارهایی باشید که اوضاع مالی خود را مدیریت کنید و یا با یک مشاور مالی تماس بگیرید و از او کمک بخواهید.

 

۲- ولخرجی

یکی از واکنش‌های افراد هنگام مواجه شدن با استرس مالی، بیشتر خرج کردن می‌باشد. این موضوع باعث می‌شود که افراد، برای مدت کوتاهی بتوانند ذهن خود را از عواملی که باعث ایجاد استرس در آن‌ها می‌شود، برهانند.این موضوع البته باعث می‌شود که در آخر ماه، به دلیل نداشتن مدیریت درست دچار مشکلات مالی بیشتر و به طبع آن ، دچار استرس مالی بیشتری نسبت به قبل بشوند.

 

۳- خدشه دار شدن روابط

یکی از معمول‌ترین بحث و جدل‌هایی که بین زوجین پیش می‌آید، بر سر مسائل مالی است. خیلی از اوقات داشتن انتظارات مختلفی که زوجین از یکدیگر برای تأمین مالی دارند، باعث ایجاد مشاجره بین آن‌ها خواهد شد که به تدریج رابطه آن‌ها را خدشه‌دار خواهد کرد.این موضوع محدود به زوج‌ها نشده و ممکن است بین افراد خانواده و حتی دوستان نیز مشاهده شود.

طبق یک همه‌پرسی که اخیرا برگزار شده است، حدود ۵۷% افراد مورد بررسی، ادعا کرده‌اند که یک رابطه دوستانه یا عاطفی آن‌ها، به دلیل مسائل مالی دچار مشکل شده و پس از مدتی حتی از بین رفته است.

یکی از پیامدهای استرس مالی ، بحث و مشاجره مداوم با شریک زندگی و یا دوستان نزدیک یا اعضای خانواده است.

  منبع :
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com