چطور با انتخاب و پوشیدن لباس مناسب اعتماد به نفس خود را بالا ببریم؟

تاثیر لباس پوشیدن در اعتماد به نفس

در دنیای امروز «داشتن اعتماد به نفس» لازمه کسب موفقیت و رشد شخصی و اجتماعی است. فاکتورهای مختلفی در افزایش اعتماد به نفس نقش دارند. رضایت از ظاهر یکی از این موارد است. بخشی از این رضایت به چهره و تناسب اندام بر می گردد و بخش دیگر به طرز لباس پوشیدن و آراستگی بستگی دارد.

پوششی که برای حضور در جمع انتخاب می کنیم، بسیار قابل توجه است و رعایت آن می تواند تاثیر مثبتی بر ظاهر و در نتیجه میزان رضایت درونی و اعتماد به نفس شما داشته باشد.
اکثر افراد نسبت به تاثیر بالایی که نوع پوشش شان بر میزان رضایت درونی و اعتماد به نفس آنها دارد، غافل هستند و متوجه این موضوع نیستند که دیگران معمولا قبل از شناختن شخصیتشان، آنها را براساس ظاهرشان می شناسند و قضاوت می کنند.

پوشش شما به خصوص در اولین دیدار اطلاعات زیادی به دیگران می دهد و آنها با توجه به نوع پوششتان ممکن است در مورد طبقه اجتماعی، علایق، سلایق و حتی شخصیت شما پیش داوری کنند.
شیک پوشی یکی از ویژگی هایی است که باعث ایجاد جذابیت و جلب توجه دیگران می شود.

در ادامه این مطلب، «پاسخ از ما» به معرفی برخی از نکاتی در مورد نحوه لباس پوشیدن می پردازد که به افزایش اعتماد به نفس کمک می کنند:

 

✔ لباس هایی را بپوشید که در آن احساس راحتی می کنید

احساس راحتی و رضایت شما از هر چیزی مهمتر است. راحت بودن لباستان حتی از جذاب بودن آن نیز اهمیت بیشتری دارد. حس راحتی باعث می شود که نگرانی و استرس کمتری داشته باشید و در نتیجه اعتماد به نفس شما بیشتر شود.

بنابراین، لباس هایی را انتخاب کنید که به شما بیاید و در آن ها احساس راحتی کنید؛ به طور مثال، اگر نمی توانید کفش پاشنه بلند بپوشید و به راحتی با آن راه بروید، این نمونه کفش ها را نپوشید. علاوه بر این ، ممکن است اهل پوشیدن لباس های رسمی نباشید. در این صورت می توانید سِت لباس اسپورت برای خود تهیه کنید.

 

✔ لباس هایی را انتخاب کنید که سایز خودتان باشد

سایز لباس

با چه لباسی ظاهر شما آراسته‌ تر جلوه می کند؟ اینکه چه نوع لباسی متناسب با اندام شماست، اهمیت زیادی دارد. قرار نیست همه ظاهری بدون ایراد و کامل داشته باشند. گاهی با پوشیدن لباس مناسب می توانید بعضی از نقص های بدن خود را بپوشانید. لباس سایز خود را بپوشید.

با پوشیدن لباس های تنگ که با آن ها احساس معذب و ناراحت بودن دارید، حس بدی به شما منتقل می شود. با لباس های گشاد هم شلخته و نامرتب به نظر می رسید. داشتن پوشش زیبا در محیط ‌‌های مختلف می تواند بر چشمگیر نشان دادن تناسبات بدن شما بیافزاید. به دوخت و پارچه لباس خود نیز دقت کنید، چرا که دوخت لباس یک هنر است و رعایت ظرافت ها و تناسبات در آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

✔ رنگ های لباسی را انتخاب کنید که به شما بیاید

توجه به زیبایی شناسی و تناسب رنگ ها از دیگر اصول مهم انتخاب لباس است. لباس هایی را بپوشید که رنگشان متناسب با رنگ پوست و موی شما باشد. همچنین، برای انتخاب رنگ لباس به سردی و گرمی و حس و حالی که آن رنگ می‌تواند در شما و مخاطبتان به ‌وجود بیاورد، دقت کنید.

به طور مثال رنگ آبی تسکین ‌دهنده و آرامش ‌بخش است و رنگ قرمز، هیجان‌انگیز و پر انرژی است. با دانستن اثر روانی رنگ ‌ها و استفاده نمادین از آن می توانید بر مخاطب خود تأثیر بیشتری بگذارید.

 

✔ سبک شخصی لباس پوشیدن خود را پیدا کنید

یکی از مهمترین نکات لباس پوشیدن که در بهبود اعتماد به نفس شما بسیار موثر می باشد، این است که شما در مورد سلایق شخصی و ویژگی های منحصر به فردتان با خودتان صادق باشید.

معمولا افراد مختلف تصور منحصر به فردی از پوشش مناسب برای خود را دارند. داشتن سبک شخصی و روش خاص لباس پوشیدن در اغلب موارد جالب است، زیرا تمایز سلیقه شما با دیگران را نشان می دهد. به جای اینکه دنباله رو مد باشید و یا از طرز لباس پوشیدن دیگران تقلید کنید، بهتر است بدانید از چه نوع لباس هایی خوشتان می آید.

شما بر اساس تصور ذهنی که از لباس مناسب برای خود دارید، به نوع خاصی از پوشش عادت می کنید و این شیوه پوشش در لباس های مختلف ممکن است تکراری به نظر برسد. بنابراین، گاهی امتحان کردن سبک های دیگر لباس و کنار گذاشتن عادت های قبلی لباس پوشیدن باعث تغییر روحیه و ایجاد هیجان در شما می شود. بنابراین، سبک های جدید لباسی را امتحان کنید که قبلا شبیه به آن ها را نپوشیده اید.

سبک شخصی لباس پوشیدن برای افزایش اعتماد به نفس

شما همینطور می توانید با امتحان مدل های مختلف لباس و پرسیدن نظر دیگران بهتر متوجه شوید چه سبک پوششی مناسب شماست. معمولا تایید گرفتن از دوستان در مورد ظاهرمان باعث ایجاد حس مثبت و اعتماد به نفس می شود. تنوع و تغییر سبک زندگی باعث شادابی تان می شود و همینطور به شما کمک می کند تا تغییراتی در روابط اجتماعی خودتان تجربه کنید.

 

✔ با توجه به موقعیت ها و مناسبت های مختلف لباس بپوشید

ضرب المثلی هست که می گوید:

«خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو».

شناخت کلی از محیط و سلیقه عمومی جمعی که قرار است در آن حاضر شوید، برای انتخاب لباس مناسب آن جمع بسیار مهم است؛ به طور مثال، ممکن است پوششی که برای یک جمع دوستانه مناسب است، برای یک جمع رسمی نامناسب باشد. زمانی که به یک جلسه‌ کاری می‌روید، قصد خرید دارید، یا به یک مراسم آیینی یا مذهبی می‌روید باید پوششی مناسب موقعیتی داشته باشید که در آن قرار می‌گیرید.

در ضمن، همیشه در هنگام پوشیدن لباس به ویژگی های شخصیتی خود نیز توجه داشته باشید. همچنین، با توجه به این که چه شغلی دارید، پوشش مناسب شغل شما متفاوت خواهد بود؛ به طور مثال، پوشیدن لباس رسمی برای یک وکیل و پوشیدن لباس غیررسمی برای یک فروشنده لوازم ورزشی به نظر مناسب می آید.

بعضی از شرکت ها هم از کارمندان خود می خواهند که لباس فرم مخصوص بپوشند. پوشیدن لباس نامناسب صلاحیت شما را زیر سوال خواهد برد.

ممکن است عدم رعایت این نکته باعث شود که در جمع های نا آشنا احساس معذب بودن داشته باشید و یا اینکه دیگران به شما با تعجب نگاه کنند و نتوانید به راحتی با آنها تعامل داشته باشید. این موضوع همچنین می تواند تاثیری منفی بر اعتماد به نفس شما داشته باشد.

 

✔ با توجه به فرم اندام خود لباس بپوشید

شاید در اطراف خود با افرادی مواجه شده باشید که هر لباسی که می پوشند به آنها می آید و واقعا می دانند چگونه لباس بپوشند. این دسته از افراد فرم بدن خود را به طور کامل می شناسند و می توانند بهترین لباس را با توجه به این موضوع برای خود انتخاب کنند. با دانستن ویژگی های یک پوشش مناسب برای اندام خود می توانید لباسی را انتخاب کنید که برای شما مناسب است.

لباس پوشیدن بر اساس فرم اندام برای افزایش اعتماد به نفس

همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که با اینکه پوشیدن لباس های گران قیمت باعث ایجاد نوعی اعتماد به نفس کاذب در افراد می شود، باید پذیرفت که برای تهیه پوشش مناسب الزاما نیازی به هزینه زیاد و پوشیدن آخرین مد لباس نیست.

صرف هزینه زیاد همیشه دلیل بر انتخاب بهتر نیست. تنها کافیست تا شکل بدن خود را بشناسید تا بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

 

✔ لباس های خود را سِت کنید

یک نکته مهم دیگر در لباس پوشیدن که باعث افزایش اعتماد به نفس می شود، انتخاب هماهنگ لباس ها یا اصطلاحا «سِت کردن» آنهاست. ممکن است یک شلوار بسیار شیک خریده باشید، ولی از نظر مدل، جنس و رنگ با هیچکدام از پیراهن های قبلی شما تناسبی نداشته باشد. در این حالت، اگر نتوانید یک ترکیب خوب سِت کنید، صرفا پوشیدن یک شلوار شیک جذابیتی ندارد.

جالب است بدانید که افرادی تحت عنوان شغلی «استایلیست» هم وجود دارند که به مشتری های خود، که معمولا سوپر استارها و افراد ثروتمند هستند، در زمینه ظاهر، طرز پوشش، روش سِت کردن لباس ها و حتی نحوه رفتارشان به آنها مشاوره می دهند.

آنها به مشتری های خود می‌گویند چطور می توانند جذاب تر به نظر برسند؟ چه لباسی باید بپوشند؟ نحوه ‏نشستن ‌شان چطور باید باشد؟ زبان بدن و ژست‌ هایشان چگونه باید باشد؟ استایلیست ها حتی نحوه صحبت کردن را به مشتریان خود آموزش می دهند تا در مجامع عمومی جذاب و با اعتماد به نفس به نظر برسند.

✔ عینک آفتابی زدن را فراموش نکنید

عینک آفتابی علاوه بر حفاظت چشم ها در برابر نور آفتاب، باعث افزایش جذابیت و اعتماد به نفس شما نیز می شود.

عینک آفتابی زدن برای افزایش اعتماد به نفس

همچنین، اگر با چشمان پف کرده از خواب بیدار شده باشید، می توانید با پوشیدن عینک چشمان پف کرده خود را مخفی کنید.

 

✔ براساس نقاط قوت خود لباس بپوشید

چه عضوی از بدن خود را دوست دارید؟ آیا عاشق قد بلند یا پاهای لاغر و کشیده خود هستید؟ لباس هایی را انتخاب کنید که بر روی ویژگی های منحصر به فرد شما تاکید می کنند و نقاط ضعف شما را می پوشانند؛ به طور مثال، اگر می خواهید بر قد بلند خود تاکید کنید، لباس های راه راه با خطوط عمودی باید بپوشید.

همچنین، اگر کمر باریکی دارید و قصد دارید بر روی کمر خود و باریک بودن آن تاکید بیشتری کنید، می توانید شلوارهای فاق بلند بپوشید و یا اینکه همراه با شلوار، مانتو و لباس مجلسی خود از کمربند استفاده کنید.

 

✔ برای موفقیت لباس بپوشید

یک توصیه روانشناسانه عنوان می کند:

«اگر به دنبال ارتقا موقعیت شغلی هستید، مناسب شغلی که دوست دارید لباس بپوشید، نه شغلی که در حال حاضر دارید».

این جمله نشان می دهد که وقتی شما لباس مناسب با شغلی با سطحی بالاتر را می پوشید، می توانید خود را در آن جایگاه تصور کنید و همچنین دیگران می توانند به شما را در این موقعیت تجسم کرده و آن را به عنوان یک گزینه مناسب برای شما در نظر بگیرند.

وقتی ظاهر خود را برای یک موقعیت آماده می کنید، انگیزه شما برای ایجاد تغییرات درونی برای رسیدن به هدف مورد نظر بیشتر می شود و در مجموع با بالا رفتن حس اعتماد به نفس مسیر رسیدن به موقعیت مورد نظر قابل دسترس تر می شود. نکته جالب توجه دیگر این است که نوع پوشش ما به صورت خودآگاه و ناخودآگاه بر نحوه رفتارمان اثر می گذارد.

لباس پوشیدن برای موفقیت برای افزایش اعتماد به نفس

هنگامی که با پوشش رسمی هستیم، رفتار ما هم رسمی تر می شود. متناسب بودن نحوه پوشش و نوع رفتار نشان دهنده انسجام و هماهنگی شخصیت فرد است و معمولا افرادی که هوش اجتماعی خوبی دارند، آن را رعایت می کنند.

شیک پوشیدن و پوشیدن لباس های مناسب یک مهارت است و ما با دقت در انتخاب لباس هایی که می پوشیم، توجه به نوع پوشش دیگران و پرسیدن نظر دوستان و نزدیکان خود در مورد اینکه آیا لباسی که پوشیده ایم به ما می آید یا خیر و همچنین آیا لباسمان مناسب جاییست که قرار است برویم یا خیر، می توانیم این مهارت را کسب کنیم.

سایت ها و منابع بسیاری نیز مطالب تخصصی در این حوزه ارائه می دهند. سایت های «چی بپوشم؟»، «دیجی استایل»، «لوکس تهران» و «کمد» از جمله وب سایت های تخصصی مد و لباس در ایران هستند که مطالب جالبی در مورد انتخاب درست مدل لباس و نحوه صحیح سِت کردن لباس و موارد ضروری دیگر در زمینه مد و زیبایی ارائه می کنند.

همان طور که می دانید لباس هایی که می پوشیم انعکاسی ار افکار و نحوه نگرش ما هستند و روی تصور دیگران در مورد ما اثربخش هستند. بنابراین، در این مطلب با نکاتی در خصوص نحوه لباس پوشیدن آشنا شدیم که بر روی بهبود اعتماد به نفس ما تاثیر می گذارند.

از دیدگاه شما کدام یک از نکات مطرح شده در افزایش اعتماد به نفس تاثیر بیشتری دارند؟ خود شما چه راهی در زمینه اصول لباس پوشیدن می شناسید که در بالا بردن اعتماد به نفس نقش مهمی ایفا می کند؟ نظرات، پیشنهادات و تجربیات را با ما در میان بگذارید.

«پاسخ از ما» مشتاقانه پذیرای نظرات شما خوبان است.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com