ترفندهای زبان بدن که به افزایش اعتماد به نفس شما کمک می کند

ترفندهای زبان بدن

اعتماد به نفس کلید موفقیت در بسیاری از جنبه های زندگی است. معمولا افراد با اعتماد به نفس بالا در حوزه های فردی، اجتماعی و شغلی افراد برجسته و موفقی هستند، لذا افزایش اعتماد به نفس به رشد فردی شما کمک شایانی می کند.

اگر احساس می کنید از میزان اعتماد به نفس خود رضایت ندارید، یکی از راهکارهایی که می تواند بسیار مؤثر واقع شود، ایجاد تغییراتی در زبان بدن شماست. معمولا افراد از زبان بدن خود آگاه نیستند و به آن اهمیتی نمی دهند و این در حالیست که بیش از ۹۳ درصد از جذابیت و تأثیرگذاری شما در روابط اجتماعی ناشی از زبان بدن شماست.

در ادامه این مطلب از «پاسخ از ما» به چند نکته جالب در مورد زبان بدن اشاره می شود که به افزایش اعتماد به نفس شما کمک می کند:

 

افراد با اعتماد به نفس توانایی برقراری ارتباط چشمی مناسب با دیگران را دارند

زمانی که صحبت از زبان بدن و ارتباط غیر کلامی در میان است، یکی از مواردی که بلافاصله در ذهن آدم تداعی می شود بحث تماس چشمی می باشد، چرا که یک تماس چشمی مناسب منعکس کننده اعتماد به نفس و عزت نفس افراد می باشد. باید همچنین عنوان کرد افراد دارای اعتماد به نفس بالا مهارت خاصی در برقراری تماس چشمی دارند.

 توانایی برقراری ارتباط چشمی

طبق نظر «لیلیان گلاس»، کارشناس زبان بدن و نویسنده کتاب «مزایای زبان بدن»، افراد با اعتماد به نفس همیشه سرشان را بالا نگه می دارند، هنگام صحبت با دیگران به جای نگاه کردن به میز یا زمین به روبرو و چشم های طرف مقابل نگاه می کنند.

تماس چشمی مناسب یک نکته کلیدی در روابط اجتماعی بین افراد مختلف است. نحوه نگاه کردن صحیح به چشم های مخاطب، بسته به میزان صمیمیت در رابطه و موقعیت اجتماعی که افراد در آن قرار دارند، متفاوت است.

در ارتباط نزدیک با افراد صمیمی، خیره شدن به چشم ها حس خوبی ایجاد می کند، ولی در ارتباط اجتماعی عمومی نگاه کردن به چشم سوم (وسط پیشانی) به جای خیره شدن توصیه می شود.

یک روش دیگر برای داشتن نگاه صمیمی به طوری که فرد مقابل احساس معذب بودن نکند، این است که دو ثانیه به چشم ها، دو ثانیه به بینی، دو ثانیه به دهان و دو ثانیه به کل صورت فرد نگاه کنید. این حالت چرخشی نگاه کردن در هنگام صحبت کردن علاوه بر القای حس صمیمیت به فرد مقابل، به او احساس راحتی با شما را نیز می دهد.

 

افراد دارای اعتماد به نفس راست می ایستند

راست قامت و با پشت صاف ایستادن و عقب دادن شانه ها بر ایجاد حس اعتماد به نفس تأثیر دارد. افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند معمولا در این وضعیت می ایستند.

افراد دارای اعتماد به نفس راست می ایستند

اقتدار در وضعیت ایستادن حس اعتماد به نفس را از شما به طرف مقابل منتقل می کند. برعکس، شل و بی حال و خمیده ایستادن نشانه ضعف و کمبود اعتماد به نفس است.
همچنین افراد دارای اعتماد به نفس هنگام ایستادن یا نشستن روی صندلی، پاها را کمی کمتر از عرض شانه باز می کنند و دست های خود را در کنار بدنشان نگه می دارند. ایستادن در وضعیتی که پاها ضربدری یا کاملا به هم چسبیده، انگشتان به هم قلاب شده و سرتان رو به پایین است، شما را کمرو و خجالتی نشان می دهد.

 

اشخاص با اعتماد به نفس بالا دست به سینه نمی نشینند و بدنشان حالت دفاعی ندارد

تقریبا تمام کسانی که درباره زبان بدن مطالعه و اظهار نظر می کنند معتقدند که داشتن حالت دفاعی در زبان بدن نشان دهنده اعتماد به نفس و عزت نفس پایین است. دست به سینه نشستن نشان دهنده داشتن گارد دفاعی و عدم احساس صمیمیت و راحتی نسبت به طرف مقابل است.

حالت دفاعی در زبان بدن برای افزایش اعتماد به نفس

مراقب باشید عضلات و فرم بدنتان را چه در حالت نشسته و چه ایستاده در وضعیت منقبض و جمع شده قرار ندهید.

 

فرو بردن دست ها در جیب هایتان نشان از اعتماد به نفس پایین است

هنگام صحبت کردن بهتر است دست هایتان بیرون از جیب و در جلوی بدنتان باشد. قرار دادن دست ها در جیب، نشان دهنده این است که نسبت به فرد مقابل خود حس عدم اطمینان و معذب بودن دارید. از حرکات دست و نشان دادن کف دست رو به بالا استفاده کنید. داشتن حرکات بدون استرس و آزاد گذاشتن دست ها نشان از آرامش، تعادل و وقار در فرد دارد.

فرو بردن دست ها در جیب هایتان نشان از اعتماد به نفس پایین است

افراد دارای اعتماد به نفس و خودباوری در هنگام صحبت با دیگران لبخند می زنند و در زمان گفتگو در حالت نشسته، کمی به جلو خم می شوند.

افراد دارای اعتماد به نفس و خودباوری

اشتیاق خود را به صحبت های طرف مقابل با لبخند زدن، حرکات صورت، ابروها و چشم ها نشان دهید. در هنگامی که روی صندلی مقابل فردی نشسته اید، کمی به جلو خم شدن نشان دهنده احساس صمیمیت و اشتیاق شماست. علاوه بر این، بیشتر از اینکه با پرگویی برای خودنمایی و جذاب نشان دادن خود تلاش کنید، سعی کنید شنونده فعالی باشید.

 

افراد با اعتماد به نفس بالا با قدم های بلند راه می روند

راه رفتن با قدم های بلند و با اقتدار از دیگر نشانه های اعتماد به نفس بالاست.

افراد با اعتماد به نفس بالا با قدم های بلند راه می روند

با این نوع راه رفتن، شما کمتر دچار اضطراب خواهید شد.

 

افرادی که به توانایی های خود اعتماد دارند، محکم و قدرتمندانه دست می دهند.

نحوه دست دادن افراد در هنگام سلام و خداحافظی اطلاعات خوبی درباره میزان اعتماد به نفس شان به ما ارائه می کند. دست دادن با نوک انگشتان و با کمترین تماس ممکن نشان دهنده عدم صمیمیت و اعتماد به نفس فرد می باشد.

محکم و قدرتمندانه دست دادن نشانه ی اعتماد به نفس بالا

سعی کنید در هنگام دست دادن تمام دست فرد مقابل را با انگشتانتان بگیرید. محکم دست دادن حس خوبی از تعامل و صمیمیت را در فرد مقابل ایجاد می کند.

 

گره کردن دست ها پشت سر در هنگام صحبت از نشانه های اعتماد به نفس بالاست.

در هنگام گفتگو، گره کردن دست ها پشت سر نشان دهنده اعتماد به نفس بالا و حرفه ای بودن شما در بحث مورد نظر است.

گره کردن دست ها پشت سر در هنگام صحبت

به عنوان نمونه، اگر موضوع گفتگو بیکاری باشد و فرد مقابل در این وضعیت ایستاده باشد، می توانید حدس بزنید که شغل خوبی دارد.

 

 در هنگام صحبت کردن پشت میز، آرنج هایشان را روی میز قرار می دهند.

یک وضعیت دیگر که نشان دهنده اعتماد به نفس و تسلط شما بر موضوع مورد بحث می باشد، مربوط به زمانیست که در جلسه یا کنفرانسی پشت میز نشسته اید و آرنج های خود را روی میز قرار داده اید و نوک انگشتان با هم در تماس است.

نشانه ی افراد بااعتماد به نفس بالا

در آخر توجه به این نکته الزامی است که صرفا دانستن این موارد تأثیر چندانی بر افزایش اعتماد به نفس شما نخواهد داشت. لازم است که ابتدا این نکات را به دفعات زیاد و گاهی اوقات با تصویر سازی ذهنی آگاهانه تمرین کنید تا به تدریج ملکه ذهن شما شوند و در مجموعه عادات خوب و موثر شما در زمینه ی روابط اجتماعی جای بگیرند.

در این مطلب با مجموعه ای از رفتارهای غیر کلامی و فیزیکی آشنا شدید که نشان دهنده اعتماد به نفس بالای افراد است. اگر دوست یا آشنایی دارید که اعتماد به نفس پایینی دارد، می توانید با اشتراک گذاشتن این مقاله با او در افزایش اعتماد به نفس او سهیم باشید.

اگر خودتان نیز در مورد رفتارهایی غیر کلامی اطلاع دارید که در بالا بردن اعتماد به نفس موثر است، آن ها را با همراهان دیگر «پاسخ از ما» نیز در میان بگذارید.

مشتاقانه پذیرای شنیدن نظرات شما خوبان هستیم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com