داستان جالب زندگی«پیتر دینکلیج» (بازیگر گیم آف ترونز در نقش تیریون لنیستر)

پیتر دینکلیج

داستان زندگی بازیگر گیم آف ترونز در نقش تیریون لنیستر، «پیتر دینکلیج»، بسیار جالب و آموزنده است. «پیتر دینکلیج» حدودا در سی سالگی استارت حرفه ای بازیگری را می زند و در واقع از نو شروع می کند! «دینکلیج» خودش در این باره این گونه گفته است:

«در ۲۹ سالگی، زمانی که شغل «پردازش داده» را کنار گذاشتم، سخت ترسیده بودم!
۱۰ سال در جایی بودم که هیچ هیجانی نداشت و به مدت ۶ سال کاری را انجام می دادم که احساس می کردم توش گیر افتادم!

شاید از تغییر می ترسیدم. به خودم گفتم: کار بعدی بازیگری که بگیرم، حتی اگر درآمدش بسیار کم بود هم اصلا مهم نیست، از الان به بعد، یک بازیگر حرفه ای می شوم … »

 

سخنرانی «پیتر دینکلیج» (تیریون لنیستر) در دانشگاه بِنینگتون

آغاز راه

«پیتر هایدن دینکلیج» (Peter Hayden Dinklage) از کودکی مبتلا به بیماری آکندروپلازی (نوعی بیماری که در آن اندام ها شکل می گیرند، اما استخوان های دست و پا به اندازه کافی رشد نمی کنند) مبتلا بود و همین امر منجر به کوتاهی قد وی شد.

کودکی پیتر دینکلیج

بازیگر نقش «تیریون لنیستر» در سریال «گیم آف ترونز» در مصاحبه هایش گفته است که در کودکی به دلیل قد کوتاهش بارها و بارها مورد اذیت و آزار قرار گرفته بوده است، تا جایی که این برخورد های غیر منصفانه او را به کودکی عصبی و زودرنج تبدیل کرده بود.

جالب است بدانید که هیچ یک از اعضای خانواده «پیتر دینکلیج»، یعنی نه مادرش که دبیر موسیقی مدرسه ابتدایی و نه پدرش که فروشنده بیمه بود و نه حتی برادرش، مبتلا به این بیماری نبودند و پیتر تنها عضو خانواده ایرلندی-آلمانی «دینکلیج» با قد کوتاه ۱۳۵ سانتی متر و وزن ۳۵ کیلوگرم می باشد.

 

«پیتر دینکلیج» چگونه توانست سرنوشتش را تغییر دهد؟

فشارهای روحی وارده به «پیتر دینکلیج» با رفتن به مدرسه پسران کاتولیک کمتر شد و او توانست نگرش خود را نسبت به جامعه و دیگران تغییر دهد. در صحنه تئاتر و کلاس های بازیگری این مدرسه بود که «دینکلیج» اولین تجربه های خود را در مقام بازیگر کسب کرد و توانست برای ادامه تحصیل در هنر بازیگری وارد کالج بنینگتون شود.

پس از فارغ التحصیلی در سال ۱۹۹۱، «پیتر» و یکی از دوستانش به نیویورک رفتند تا یک شرکت سینمایی راه اندازی کنند، اما متاسفانه این هدف با شکست سختی مواجه شد و آنها حتی نتوانستند از پس هزینه های اجاره محل مورد نظرشان بربیایند.

متاسفانه پس از این تجربه ناموفق، «پیتر دینکلیج» هم چنان نتوانست در بازیگری به موفقیت چشمگیری برسد و مجبور به فعالیت در یک شرکت «پردازش داده» شد. در کنار این کار، «دینکلیج» در برخی از فیلم ها و نمایش ها ایفای نقش های غیر مهمی را بر عهده گرفت. در حقیقت، او تا مدت ها تنها به عنوان سیاهی لشکر در فیلم های مختلف هنرنمایی می کرد.

در سال ۱۹۹۵ حدودا در سن ۲۵ سالگی، «دینکلیج» به خاطر بازی در فیلم «زندگی در فراموشی» مورد تحسین قرار گرفت و نهایتا در ۲۹ سالگی مهم ترین تصمیم زندگی خود را گرفت! «پیتر دینکلیج» تصمیم خود را این چنین معرفی کرده است:

«تصمیم گرفتم شغلی که به آن علاقه ای ندارم را رها کنم تا بتوانم یک بازیگر حرفه ای شوم».

بنابراین، او از کار «پردازش داده» استعفا داد و به صورت تمام وقت به حرفه بازیگری پرداخت. اولین کاری که «پیتر دینکلیج» پس از این تصمیم بزرگ در آن مشغول شد، شغلی کم درآمد در تئاتری به نام «عشق ناقص» بود.

پیتر رفته رفته با قبول نقش های مختلف، از نقش های کم اهمیت و فرعی تا نقش های اصلی، توانست توانایی خود در حرفه بازیگری را به همگان ثابت کند.

پیتر اولین بار به سبب بازی در فیلم «مامور ایستگاه» (The Station Agent) شناخته شد و در نهایت، با حضور در نقش اصلی و شاخص «تیریون لنیستر» در «بازی تاج و تخت» (گیم آف ترونز) به شهرتی جهانی رسید.

از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹، «دینکلیج» در سریال «گیم آف ترونز»، که یک اقتباس تلویزیونی از رمان فانتزی حماسی «ترانه یخ و آتش» نوشته «جورج مارتین» می باشد، نقش آفرینی کرد. «پیتر دینکلیج» به خاطر بازی در نقش «تیریون لنیستر» بارها مورد تحسین و تمجید گسترده منتقدان قرار گرفت.

«متیو گیلبرت»، منتقد روزنامه «بوستون گلوب» (The Boston Globe)، در مورد نقش آفرینی «دینکلیج» در سریال پر مخاطب «گیم آف ترونز» عنوان کرده:

«نقشی که «دینکلیج» بازی می کند، مسحور کننده، جذاب، پیچیده و دارای خود آگاهی می باشد».

همچنین، «دن کویس» منتقد نشریه «نیویورک تایمز» به این نکته اشاره کرده که بازی فوق العاده «پیتر دینکلیج» باعث محبوبیت بیشتر شخصیت «تیریون لنیستر» شده است. منتقد نشریه «لس آنجلس تایمز» نیز اظهار کرده که از بسیاری از جهات، «گیم آف ترونز» متعلق به «دینکلیج» می باشد.

 

همسر و فرزندان «پیتر دینکلیج»

«دینکلیج» در سال ۲۰۰۳ با «اریکا اشمیت» ازدواج کرد که کارگردان تئاتر است. اریکا قد متوسطی دارد و به گفته خودش با اختلاف قدی خود با همسرش هیچ مشکلی ندارد. «پیتر دینکلیج» و همسرش «اریکا اشمیت» موفق شده اند که روابط خود را به صورت محرمانه نگه دارند و همیشه سعی کرده اند زندگی خصوصی شان به دور از حواشی باقی بماند.

همسر پیتر دینکلیج

در نتیجه، بسیاری از طرفداران این زوج هنری تا مدت ها از ازدواج طولانی مدت و موفقشان خبری نداشتند و همچنین اطلاعی نداشتند ثمره ازدواج آنها دو فرزند می باشد که حتی اسم شان به صورت علنی نیز اعلام نشده است.

البته حدسیاتی در مورد نام دختر «پیتر دینکلیج» زده شده بود و یک نفر نام او را در ویکی پدیا «زلیگ» اعلام کرده بود، اما بازیگر نقش «تیریون لنیستر»، «دینکلیج»، در مصاحبه خود با نشریه «اوت لت» (Outlet) بیان کرد:

«بگذارید همین الان به شما بگویم، نام دخترم «زلیگ» نیست. اما این خنده دار است که این موضوع به عنوان یک حقیقت در ویکی پدیا عنوان شده».

هنگامی که از او خواستند که اگر دوست دارد می تواند نام حقیقی دخترش را اعلام کند تا این اشتباه تصحیح شود، او اعلام کرد که این موضوع برایش اهمیتی ندارد و هیچ جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نداد. تا به امروز، او نام دخترش را فاش نکرده و ما تنها می دانیم دخترش در سال ۲۰۱۱ متولد شده است. نام فرزند دوم «پیتر دینکلیج» هم که در سال ۲۰۱۷ متولد شده، هنوز اعلام نشده است.

دختر پیتر دینکلیج

 

افتخارات

این بزرگ مرد کوچک در مراسم گلدن گلوب ۲۰۱۱، امی و امپایر ۲۰۱۵ و همچنین امی ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ جوایز بهترین بازیگر مکمل مرد را برای بازی در سریال «بازی تاج و تخت» (گیم آف ترونز) دریافت کرد.

همچنین، او با ایفای نقش در فیلم «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» موفق به دریافت جوایز «جامعه آنلاین منتقدان فیلم»، «انجمن منتقدان فیلم جورجیا»، «انجمن منتقدان فیلم واشنگتن دی سی» و «انجمن بازیگران فیلم» شد.

 

دیروز بدل ایرانی لیونل مسی، امروز بدل پاکستانی پیتر دینکلیج!

بدل پاکستانی پیتر دینکلیج

اگر زمانی به پاکستان سفر کردید و «پیتر دینکلیج» را در خیابان های آن دیدید، تعجب نکنید. فردی که دیده اید احتمالا «روزی خان» کارگر ساده رستوران «راولپندی» (Rawalpindi Café) است. «روزی خان» علاوه بر تشابه چهره اش با «دینکلیج»، قد ۱۳۵ سانتی متری یعنی قدی دقیقا برابر با قد بازیگر «گیم آف ترونز» دارد.

شهرت «پیتر دینکلیج» به حدی رسیده است که اکنون حتی مشتریان این رستوران برای عکس گرفتن با بدل پاکستانی اش نیز صف می بندند! شاید برایتان جالب باشد که بدانید پیشخدمت پاکستانی رستوران «راولپندی»، روزی خان، در اوایل حتی چیزی درباره ستاره سریال «گیم آف ترونز» نمی دانست و پسر صاحب رستوران اولین نفری بود که متوجه این شباهت شده بود.

«روزی خان» در مصاحبه ای با خبرگزاری «رویترز» عنوان کرده: «در ابتدا همه من را با اسم «پیتر دینکلیج» صدا می زدند. همان وقتی که سریال «گیم آف ترونز» که در آن «دینکلیج» بازی کرده بود را می دیدم، کم کم بین مردم نیز شناخته تر می شدم. یکی از آرزوهایم این است که بتوانم در فیلم های سینمایی بازی کنم. آرزوی دوم من نیز این است که می خواهم «پیتر دینکلیج» را از نزدیک ببینم».

به نظر می رسد «روزی خان» تا حدی به نیمی از آرزوهایش رسیده باشد. یک شرکت تحویل غذای پاکستانی به نام «چیتای» اقدام به ضبط تبلیغی با هنرنمایی این پیشخدمت پاکستانی کرده است. در این تبلیغ، اشاره هایی به بخش هایی از سریال «گیم آف ترونز» شده است. درست است که این تبلیغ یک فیلم سینمایی یا سریال موفق نمی باشد، اما نقطه شروع خوبی برای «روزی خان» به شمار می رود.

به نظر می رسد «روزی خان» هم همان طور که همزاد بازیگرش، «پیتر دینکلیج»، در مراسم گلدن گلوب در مورد موفقیت صحبت کرده، شرایط رسیدن به موقعیتی فوق العاده را دارد. «پیتر دینکلیج» در مراسم گلدن گلوب ۲۰۱۱ بیان کرده:

«برای رسیدن به بزرگی، کافیست بزرگ باشی!»

اگر چه «پیتر دینکلیج» و «روزی خان» قامتی کوتاه دارند، اما آرزوهای بزرگی داشته اند که هر دو تا حدودی به آن دست یافته اند.

 

اطلاعات مربوط به زندگی شخصی و کاری «پیتر دینکلیج»

در نهایت خوب است نگاهی به فهرستی از اطلاعات حاضر در رابطه با این بازیگر بیاندازید:
✔ نام: پیتر دینکلیج
✔ قد: ۱۳۵ سانتی متر
✔ محل تولد: شهر کوچکی به نام موریس تاون در نزدیکی نیوجرسی آمریکا
✔ نام همسر پیتر دینکلیج: اریکا اشمیت (کارگردان تئاتر)
✔ فرزندان: یک فرزند دختر متولد ۲۰۱۱ و یک فرزند دیگر متولد ۲۰۱۷
ویژگی های شخصیتی: پیتر به دلیل علاقه اش به حیوانات، از سن ۱۶ سالگی تاکنون گیاهخوار بوده است.

زندگی شخصی پیتر دینکلیج

 

برترین آثاری که پیتر در آن ها ایفای نقش داشته است

? بازی تاج و تخت (Game of Thrones)

? مرگ در خاکسپاری (Death at a funeral)

? مامور ایستگاه (The Station Agent)

? مرا گناهکار بدان (Find me guilty)

? جراحی پلاستیک (Nip/Tuck)

جالب است بدانید بازیگر نقش «تیریون» سابقه صداپیشگی در انیمیشن های محبوبی همچون «عصر یخبندان» و «پرندگان خشمگین» را نیز در کارنامه درخشان خود دارد.
سایر آثار قابل توجه این بازیگر «گیم آف ترونز» به شرح زیر می باشند:

فیلم های کمدی

? پنه لوپه (Penelope)

? من هم دوستت دارم (I Love You Too)

? آندرداگ (Underdog)

? پت اسمالز مرده (Pete Smalls Is Dead)

? شوالیه های باداسوم (Knights of Badassdom)

? پیکسلز (Pixels)

? ۱۳ ماه (۱۳ Moons)

? طبیعت انسان (Human Nature)

? فقط یک بوسه (Just a Kiss)

? الف (Elf)

? بکستر (The Baxter)

 

فیلم های درام

? سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri )

? عصبانی‌ترین مرد در بروکلین (The Angriest Man in Brooklyn)

? زندگی در فراموشی (Living in Oblivion)

 

دیگر آثار سینمایی برجسته

? انتقام جویان: جنگ ابدیت (Avengers: Infinity War)

? مردان ایکس: روزهای گذشته آینده (X-Men: Days of Future Past)

? سرگذشت نارنیا: شاهزاده کاسپین (The Chronicles of Narnia: Prince Caspian)

? خاطره (Rememory)

در این مطلب در مورد زندگی «پیتر دینکلیج»، بازیگر نقش «تیریون لنیستر» در سریال «گیم آف ترونز»، اطلاعات بیشتری به دست آورید. نظر شما درباره نحوه موفقیت این بازیگر مطرح در حرفه بازیگری چیست؟ دیدگاه خود را با همراهان دیگر «پاسخ از ما» در میان بگذارید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com