راهنمای خرید کرم ضد آفتاب + نکات مهم استفاده

راهنمای خرید کرم ضدآفتاب

هر چند همه ما باید در کل سال کرم ضد آفتاب را در سبد خرید خود قرار داده و از آن استفاده کنیم، اما با نزدیک شدن به روزهای گرم سال اهمیت استفاده از کرم ضد آفتاب بیش از پیش مشخص می شود و افراد درصدد خرید آن بر می آیند. حفظ سلامتی و میل به زیباتر شدن در سرشت هر آدمی نهادینه شده و افراد مختلف در طی دوران زندگی خود در پی رسیدن به این هدف هستند.

اگر شما هم قصد دارید پوست جذاب، سالم و شادابی داشته باشید، باید حتما استفاده از کرم ضد آفتاب را در برنامه روتین پوستی خود قرار بدهید، چرا که کرم ضد آفتاب علاوه بر محافظت از پوست در برابر اثرات مضر آفتاب، از پیری زودرس پوست نیز جلوگیری کرده و موجب افزایش شادابی و طراوت پوست نیز می شود. قطعا شما نیز به کرم ضد آفتاب نیاز دارید. پس در ادامه این مطلب از «پاسخ از ما» همراه ما باشید تا با نکاتی کاربردی برای خرید کرم ضد آفتاب مناسب بیشتر آشنا شوید.

راه های محافظت در برابر آفتاب

شاید سوالی برایتان پیش آمده که راه مقابله با اشعه های خطرناک آفتاب چیست؟ برای در امان ماندن از آسیب های مخرب ناشی از نور خورشید باید در هنگام در معرض آفتاب قرار گرفتن راهکارهایی را به کار بگیرید. این راهکارها از قرار زیرند:

  • قرار گرفتن در سایه
  • پوشیدن لباس نخی با رنگ روشن
  • استفاده از کلاه نقاب دار
  • پوشیدن عینک آفتابی برای محافظت از چشم ها در برابر نور آفتاب
  • در معرض نور آفتاب قرار نگرفتن در ساعات گرم روز
  • استفاده از کرم ضد آفتاب

 

 

آیا خرید کرم ضد آفتاب ضروری است؟

گرمای هوا، تابش امواج مضر خورشید و بروز بیماری های حساسی مانند سرطان پوستی باعث شده تا امروزه کرم ضد آفتاب جزو سبد بهداشتی خانواده قرار گیرد. این مسئله سن و سال نمی شناسد و به جنسیت هم ارتباطی ندارد و امکان اتفاق افتادن مشکلات اعلام شده برای هر گروهی وجود دارد. با وجود تمام مزایایی که برای استفاده از این نوع کرم ذکر شده، شایعات بسیاری هم درباره مضرات آن وجود دارد. با توجه به اینکه اطلاعات زیادی هم در سال های اخیر در مورد راهنمای خرید کرم ضد آفتاب منتشر شده، اما هنوز افسانه های دروغین زیادی در این مورد وجود دارد. با اینکه در فصل تابستان مردم استفاده بیشتری از کرم ضد آفتاب می کنند، اما استفاده از این نوع کرم فصل خاصی نمی شناسد. برای حفاظت از پوست باید به صورت مرتب از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، زیرا در فصل زمستان هم اشعه ماورا بنفش خورشید به اندازه آفتاب تابستان می تواند به پوست آسیب برساند.

مولفه های زیادی هنگام خرید کرم ضد آفتاب اهمیت پیدا می کند که برای یک انتخاب به ما کمک می نماید. باید هنگام تهیه یک محصول ضد آفتاب مناسب از توجه به نوع پوستتان گرفته تا در نظر گرفتن میزان فاکتور حفاظتی ضد آفتاب در برابر خورشید (SPF) را انجام بدهید. بگذارید یک سوال اساسی را هم در اینجا مطرح کنم؛ آیا می توان برای در امان ماندن از اثرات مخرب تابش نور خورشید کل روز را در خانه ماند؟ خیر، این کار بسیار اشتباه است، زیرا بدن به ویتامین D حاصل از تابش خورشید نیز نیاز دارد.

SPF در کرم های ضد آفتاب چه معنایی دارد؟

متخصصان پوست پیشنهاد می کنند هنگام خرید کرم ضد آفتاب به میزان SPF آن توجه کنیم. سوالی که در اینجا پیش می آید این است که اصلا SPF چیست؟ Sun Protection Factor (فاکتور محافظت در مقابل نور خورشید) که به اختصار SPF نامگذاری شده معیاری برای نشان دادن میزان تاثیر کرم ضد آفتاب در محافظت از افراد در مقابل اشعه فرا بنفش B می باشد.

به طور دقیق تر، می توان عنوان کرد که SPF یک معیار علمی است که به ما نشان می دهد که استفاده از یک ضد آفتاب معین تا چه میزان می تواند موجب کاهش آسیب ‌های پوستی ‌شود؛ هنگامی که در معرض تابش آفتاب هستیم، دو نوع اشعه فرابنفش A و B به پوستمان آسیب می رسانند. همان طور که پیش تر نیز اشاره شد، SPF که به صورت یک عدد می باشد نشان می دهد مصرف کننده ضد آفتاب تا قبل از اینکه دچار آفتاب سوختگی شود، تا چه زمانی می تواند زیر آفتاب بماند.

همچنین، خالی از لطف نیست که بدانید کرم ضد آفتاب با SPF15 93 درصد از اشعه فرابنفش B را مسدود می کند، در حالی که کرم ضد آفتاب با SPF30 تقریبا ۹۷ درصد از نفوذ اشعه فرابنفش B به پوست جلوگیری می کند. کرم های ضد آفتاب با SPF بالاتر می تواند مانع نفوذ میزان بیشتری اشعه فرابنفش B می شود؛ به طور مثال، کرم های ضد آفتاب با SPF50 تقریبا ۹۸ درصد از اشعه فرابنفش B را مسدود می کند.

 نکات مهم خرید کرم ضد آفتاب

شاید شما ساعت ها در فروشگاه های محصولات آرایشی-بهداشتی جستجو کرده و مطالب زیادی درباره کرم ضد آفتاب خوانده باشید، اما تشخیص اینکه کدام محصول به معنای واقعی کلمه مفید و با کیفیت مناسبی است، نیاز به دانستن نکات بیشتری می باشد. خورشید که به دل آسمان می آید، زمان انجام فعالیت های ما فرا می رسد و برای اینکه در بیرون از خانه لذت بیشتری از شرایط موجود ببریم، باید استفاده از کرم ضد آفتاب را جدی بگیریم. در ادامه ما نکات مهمی را برای خرید ضد آفتاب برای شما بازگو خواهیم کرد.

نکات مهم خرید کرم ضد آفتاب

قبل از انتخاب کرم ضدآفتاب توضیحات محصول را به خوبی بخوانید

باید مشخصات کرم ضد آفتاب مورد نظر خود را قبل از خرید بخوانید؛ به طور مثال، کرم ضد آفتابی را خریداری کنید که دارای طیف گسترده (broad-spectrum) باشد. در صورتی که ضد آفتاب شما طیف گسترده نداشته باشد، کارایی مناسبی نخواهد داشت. همچنین لازم است بدانید که عدد SPF (فاکتور محافظت در مقابل نور خورشید) میزان محافظت در برابر اشعه UVB را نشان می دهد، در حالی که یک کرم ضد آفتاب طیف گسترده از ما در برابر هم اشعه های UVB و هم اشعه های UVA محافظت می کند.

علاوه بر این، از این جهت خرید ضد آفتاب های دارای طیف گسترده گزینه بهتری می باشد که از ما در برابر اشعه UVA هم محافظت می کند. اشعه UVA عامل پیدایش آسیب های جدی و بلند مدت پوستی (چین و چروک و پیری زود رس) می باشد که در به وجود آمدن سرطان ملانوما و سرطان پوست نیز تاثیر دارد و اشعه UVB عامل ایجاد آفتاب سوختگی پوست است.

در هنگام انتخاب ضد آفتاب باید به عدد PA  نیز توجه کنیم که روی برخی از کرم های ضد آفتاب درج می شود.   PA میزان محافظت ضد آفتاب در مقابل اشعه UVA را نشان می‌دهد. معمولا PA را همراه با علامت ‌های مثبتی که در کنار آن قرار گرفته است، به صورت PA+  ،  PA++ یا PA+++  مشاهده خواهید کرد. هر چه تعداد مثبت ‌هایی که مقابل PA قرار دارد بیشتر باشد، کرم ضد آفتاب شما محافظت بیشتری در برابر اشعه UVA  از پوست انجام خواهد داد. کرم ضد آفتابی که ۳ علامت + روبروی آن باشد، دارای کیفیت بسیار مناسبی می باشد.

به نوع پوست خود توجه داشته باشید

در هنگام خرید ضد آفتاب نوع پوست خودتان را مد نظر داشته باشید. آیا پوست خشکی دارید که به نور خورشید حساسیت دارد؟ در این صورت شما به کرم ضد آفتابی نیاز دارید که مرطوب کننده نیز باشد. اگر هم پوستتان چرب و مستعد بروز جوش بود، ضد آفتابی را انتخاب کنید که بر پایه آب باشد. بنابراین، ژل ضد آفتاب بهترین گزینه برای افراد دارای پوست چرب می باشد.

اگر هم پوست حساس و مستعد خارشی دارید، از مصرف محصولاتی بی بو، غیر الکلی، فاقد مواد نگهدارنده و اکسی بنزن استفاده کنید.

میزان حجم کرم ضد آفتاب را در نظر بگیرید

در زمانی که تصمیم به خرید ضد آفتاب می گیرید، به این نکته توجه داشته باشید که میزان استفاده شما از کرم ضد آفتاب در طول روز، ماه و سال چقدر می باشد؛ حجم کرم شما نباید به اندازه ای باشد که قبل از رسیدن تاریخ انقضایش تمام شود و همچنین نباید در حدی باشد که کم بودن حجم ضد آفتاب تان باعث خرید مکرر شما و مقرون به صرفه نبودن خریدتان شود.

به مقاومت کرم ضد آفتاب در برابر آب نیز اهمیت بدهید

از آنجایی که ممکن است با شستن صورت یا عرق کردن اثر کرم ضد آفتاب از بین برود، بنابراین خرید ضد آفتاب هایی توصیه می شود که در برابر آب مقاوم باشند. البته این نکته را نیز به خاطر بسپارید که اگرچه کرم های ضد آفتاب مقاوم در برابر آب مدت زمان طولانی تری از شما در برابر آفتاب محافظت می کند، اما این موضوع نباید شما را تنبل کند و هر دو ساعت یا پس از شنا کردن، تعریق زیاد و یا پاک کردن پوست با حوله، دوباره از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

متناسب با نیازتان کرم، اسپری یا لوسیون ضد آفتاب خریداری کنید

محصولات ضد آفتاب در انواع مختلفی مانند کرم، اسپری، لوسیون و… تولید می شوند. هر کدام از انواع محصولات ضد آفتاب کارایی مخصوص به خود را دارد؛ به طور مثال، کرم های ضد آفتاب برای استفاده روزانه گزینه مناسب تری نسبت به اسپری های ضد آفتاب می باشند، چرا که باید حجم زیادی از اسپری ضد آفتاب برای پوشاندن تمام قسمت های مورد نظرتان استفاده شود و این موضوع باعث می شود اسپری ها زود تمام شوند و خرید آنها برایتان مقرون به صرفه نباشد. همچنین گفتنی است که استفاده از اسپری های ضد آفتاب  برای ورزشکاران و افرادی که بدن پر مویی دارند، بسیار راحت و مناسب می باشد. البته به یاد داشته باشید که از استنشاق اسپری های ضد آفتاب در زمان استفاده از آن ها و نگهداری آنها در مجاورت گرما خودداری کرده و همینطور در زمان استفاده از اسپری های ضد آفتاب اندکی صبر کنید تا اسپری جذب بدن شما شود و اصطلاحا روی پوستتان بخوابد.

علاوه بر این، لوسیون های ضد آفتاب برای پوشاندن سطح بیشتری از پوست بهتر می باشد، زیرا لوسیون ها دارای بافتی نازک تر و چربی کم تری نسبت به سایر انواع ضد آفتاب می باشد.

 

 

طرز استفاده صحیح از کرم ضد آفتاب

طبق توصیه محققان سلامتی پوست، ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن و قرارگیری در معرض تابش مستقیم آفتاب به پوستتان کرم ضد آفتاب بزنید. این مدت زمان برای جذب کرم توسط پوست لازم است و عدم رعایت آن باعث آسیب رسیدن به پوست می شود. باید برای حفاظت از اعضای مختلف بدن در برابر نور خورشید به اندازه کافی کرم مصرف کنید و استفاده مقداری به اندازه یک نوک انگشت جوابگوی نیازهایتان نخواهد بود.

ابتدا باید یک لایه از کرم را در تمام بخش های پوست پخش کرده و سپس با ماساژ دایره وار آن جذب ضد آفتاب را بهبود ببخشید. حال دوباره لایه نازک دیگری از کرم ضد آفتاب را روی پوست خود بمالید. در پایان فراموش نکنید که در منزل و جاهای مسقف دیگر هم به کرم ضد آفتاب نیاز دارید. همچنین، توجه داشته باشید بعد از هر ۱ ساعت و نیم تا دو ساعت حضور در برابر خورشید، یک بار باید کرم را روی پوست خود تجدید نمایید. اگر بعد از کرم زدن، پوست شما خیس شد، دوباره به روش بالا روی بدن خود کرم ضد آفتاب بزنید.

استفاده از کرم ضد آفتاب برای کودکان و نوزادان

حال این سوال پیش می آید که استفاده از کرم ضدآفتاب برای کودکان و نوزادان به چه صورت است. استفاده از ضدآفتاب برای کودکان بالای ۶ ماه ایرادی ندارد، اما برای نوزادان باید از محافظت کننده های دیگری استفاده کرد. در این زمینه توصیه شده که کودک خود را در مواقع تابش امواج مضر خورشید به خصوص از ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر بیرون نبرید. همینطور از لباس های پوشیده، کلاه و عینک آفتابی استفاده نمایید. فراموش نکنید که به اندازه کافی روی پوست فرزند دلبندتان کرم بزنید و حتما هر ۲ ساعت آن را تمدید نمایید.

این کار فرزند شما را آسیب های احتمالی مانند سوختگی پوست و ابتلا به بیماری در آینده حفظ می کند.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com