سریال پایتخت

جذاب و دیدنی مثل سریال پایتخت

جدول اطلاعات

سال تولیدکارگردان
نویسندهتهیه کننده
کشور تولید کنندهزبان
مدت زمان فیلمژانر
بروزرسانی در : 206 بازدید
مدت زمان تقریبی مطالعه: 15 دقیقه

در روزگاری که تلویزیون با کمبود سریال های طنز خوب روبرو بود، سیروس مقدم با همراهی محسن تنابنده با ساخت « سریال پایتخت » دست به کار بزرگی زدند.

پایتخت مجموعه طنزی بود که مفهوم جدیدی را وارد قاب جادویی نمود و اتفاقات ساده زندگی را به صورت بامزه ای به تصویر کشید.  « سریال پایتخت » سالهاست که در ایام نوروز مهمان خانواده های ایرانی شده و با شخصیت های جذابی مانند نقی و ارسطو، لحظات شادی را برای ما ساخته است.

ویژگی های جذابی مانند تیکه کلام های بازیگران این سریال مانند « ایی خدااا » بهتاش فریبا، در هر کوچه و بازاری شنیده می شود. داستان های جنجالی و سفرهای طولانی از جنوب به شمال تا ترکیه همراه با اتفاقات خنده دار، بینندگان را پای این سریال نگه داشته است.

همراه با «پاسخ از ما» باشید تا با نکات جالب و حواشی جذاب مجموعه «پایتخت» آشنا شوید.

 

نقد و بررسی سریال پایتخت ۱

سریال طنز و دوست داشتنی «پایتخت» در سال ۱۳۹۰ به کارگردانی سیروس مقدم و در ۱۵ قسمت ساخته شد. این سریال با استقبال خوب مردمی و نظرات مثبت منتقدان نیز روبرو شد.

داستان سریال «پایتخت» درباره «نقی معمولی» و خانواده اش بود. محسن تنابنده هم که نقش نقی را در این سریال بازی می کرد، به خوبی از عهده این نقش برآمده بود. «نقی معمولی» به عنوان یک گچ کار حرفه ‌ای، در این سریال کار خود را آغاز کرد و پس از قبولی همسرش «هما» در یکی از دانشگاه‌ های تهران، آنها در صدد مهاجرت به این شهر شدند.

 

 

نقی معمولی به همراه خانواده اش وسایل ضروری شان را در کامیون «ارسطو»، که پسرخاله نقی است، قرار داده و عازم شهر تهران می ‌شوند. پس از اینکه به محل سکونت‍شان در تهران می رسند، با جسد صاحب‌ خانه مواجه می‌شوند و همین موضوع، دردسرهای فراوانی را برای این خانواده به وجود می ‌آورد.

پس از بروز این اتفاق، فرزندان متوفی، خانه را به نقی تحویل نمی ‌دهند. بنابراین، خانواده معمولی مجبور به زندگی در کامیون می شوند. در این میان، ازدواجی بودن ارسطو و گلی، آنها را تا پای ازدواج با یکدیگر نیز می رساند، اما در فصل دوم سریال، اتفاقات دیگری رقم می خورد.

سیروس مقدم درباره اهداف سریال پایتخت می‌گوید: «جلوگیری از مهاجرت بی رویه و غیر ضروری مردم به شهر تهران، یکی از اهداف اصلی ساخت این سریال بود».

 

مقدم همچنین بر این باور بود که انتخاب خانواده ای که از بنیان های اخلاقی، عاطفی و.. برخوردار باشد و اعضای آن نسبت به همدیگر احساس صمیمیت و صداقت داشته باشند، برای سریال «پایتخت» اهمیت بالایی دارد، چرا که اگر اعضای خانواده معمولی «پایتخت» چنین ویژگی هایی را نداشتند، در برخورد با مشکلات، دچار آسیب هایی جدی می شدند.

این سریال همینطور به نحوه مواجهه با مشکلات زندگی در کلان شهرها به خوبی پرداخته است.

در نهایت، «پایتخت ۱» در نظرسنجی سایت سینمایی منظوم موفق به دریافت نمره ۸٫۱ از ۱۰ شده، که این موضوع بیانگر محبوبیت این سریال نزد عموم مردم است.

 

نقاط قوت سریال پایتخت ۱

👈 بیان صادقانه و راستگویی اعضای خانواده نقی در شرایط سخت جزو نکات مثبت این فصل از پایتخت به شمار می‌رود؛ به عنوان نمونه، میتوان به وقتی خانواده معمولی در قسمت سوم مورد بازجویی قرار می‌گیرند، اشاره کرد.

👈 در یکی از سکانس‌ های قسمت هفتم این فصل، برادر هما بدون اطلاع قبلی و به طور غافلگیر کننده ای به منزل نقی سر میزند و این نشان دهنده تلاش دست اندرکاران این سریال برای نقد آداب و رسوم‌ های غیر ضروری و تعارفات بیجا است.

👈 در هفتمین قسمت از سریال پایتخت، اعضای خانواده همگی دور هم جمع می‌ شوند و به شب نشینی و صحبت با همدیگر می ‌پردازند؛ این قضیه در راستای رواج هر چه بیشتر فرهنگ ‌های قدیمی شب نشینی و افزایش صمیمت میان اعضای خانواده در سریال نمایش داده شده.

👈 در آخرین قسمت از « سریال پایتخت ۱» خانواده معمولی به ناچار دوباره به علی آباد برمی گردند و این موضوع تا حدودی بیانگر نتایج منفی یک مهاجرت بدون فکر و برنامه ریزی است.

 

نقاط ضعف سریال پایتخت ۱

🔴 داستان سریال «پایتخت ۱» به گونه‌ای نگارش یافته بود که ندیدن چند قسمت، ضرری به مفهوم کل داستان وارد نمی کرد و بر همین اساس، به همراه کردن مخاطب با سریال، توجه کمتری شده بود.

🔴 وجود یک خانواده غیرشهری یا به اصطلاح روستایی در سریال، که به نظر می رسید فرهنگ اجتماعی نسبتا پائینی دارند، موجی از انتقادات را به سوی سریال «پایتخت ۱» روانه کرد و مخاطبان را به اعتراض و نارضایتی نسبت به موضوع بی احترامی به خانواده‌ های روستایی سوق داد.

🔴 در این سریال، شاهد پدید آمدن رابطه‌ای عاشقانه میان دختری دانشجو و یک راننده کامیون هستیم و علی رغم اینکه داستان این سریال بیشتر حول محور خانواده و مسائلی با همین مضمون می‌باشد، به این موضوع، توجه کمتری شده است.

 

نقد و بررسی سریال پایتخت ۲

« سریال پایتخت ۲ » دومین فصل از مجموعه تلویزیونی پایتخت بود که به کارگردانی سیروس مقدم ساخته شد. این فصل از پایتخت در ۱۵ قسمت تولید شده و در نوروز سال ۱۳۹۲ از شبکه ۱ سیما پخش شد.

ایده ساخت سری دوم این مجموعه، طی سفری به وجود آمد که سیروس مقدم و محسن تنابنده به شهر بابل داشتند. در طول مسیر سفر، وقتی این دو نفر به حاشیه جاده بابل رسیدند، تعداد انبوهی گنبد و گلدسته که تابش نور خورشید جلوه خاص و زیبایی به آنها بخشیده بود، توجه شان را به خود جلب کرد. درست همین جا بود که ایده ساخت «پایتخت ۲» در ذهن آنها شکل گرفت.

داستان سریال «پایتخت ۲» از این قرار است که نقی در زمینه ساخت گنبد و گلدسته مشغول به کار است. نقی معمولی از طرف محل کار خود، ماموریت انتقال یک گنبد و گلدسته به روستایی در قشم را عهده دار می ‌شود.

به همین منظور، او از کامیون ارسطو برای حمل گنبد و گلدسته استفاده می‌کند و به همراه خانواده‌ و سرپرست بار، همان خانوم پهلوی معروف، به سمت تهران می ‌روند و سپس به طرف قشم حرکت می کنند.

درطول سفر، خانواده معمولی با اتفاقات جالبی از جمله مسابقه تلفنی، گیر افتادن در رستوران، عاشق شدن ارسطو و… روبرو می ‌شوند که هرکدام از این اتفاقات، جذابیت خاص خود را دارد.

 

 

سیروس مقدم، کارگردان مجموعه تلویزیونی پایتخت، پس از انتشار «پایتخت ۱»، که با استقبال خوبی از سوی مخاطبان همراه بود، متوجه شد که قصه ‌های ناگفته زیادی وجود دارد که در فصل اول این سریال به آنها پرداخته نشده.

«پایتخت یک» سریالی نوروزی بود و تعداد کم قسمت‌ ها، باعث ایجاد محدودیت ‌هایی در انتخاب قصه شده بود. بازخوردهای مثبت مردم نسبت به «پایتخت ۱»، ایده ساخت دومین فصل از این سریال را به ذهن سیروس مقدم و محسن تنابنده انداخت.

سریال «پایتخت ۲» به ما نشان داد که  علی رغم وجود تفاوت ‌هایی میان فرهنگ مردم شمال و جنوب ایران، تمام مردم این سرزمین اتحاد بزرگی با یکدیگر دارند.

 

نقاط قوت سریال پایتخت ۲

👈 در این سریال به جایگاه والدین و احترام به سالمندان توجه ویژه‌ای شده بود. نقی معمولی به عنوان پسر بابا پنجعلی، هیچوقت در فکر انتقال پدرش به خانه سالمندان نبود و نگهداری از پدر را جزو یکی از وظایف اصلی خود می ‌دانست.

👈 برخلاف بسیاری از فیلم ها و سریال ها، که در آن ها تشریفات و تجملات زیادی قابل مشاهده است، زندگی ساده نقی معمولی و خانواده‌اش، جزو نکات مثبت این سریال محسوب می‌شد.

👈 سریال «پایتخت ۲» به فرهنگ گفتگو در خانواده و تاثیر آن در حل مشکلات و رفع سوء تفاهم ها اشاره کرده بود.وجود برخی تعارضات و اختلاف نظرها میان اعضای خانواده، به خصوص بین زن و شوهرها، در زندگی امری طبیعی و غیر قابل اجتناب بوده.

در این سریال، اعضای خانواده معمولی هنگامی که با این چنین مشکلات و تعارض‌هایی روبرو می‌ شدند، تلاش می ‌کردند تا از طریق صحبت و مشورت با همدیگر به حل این مشکلات بپردازند و در نهایت این موضوع باعث ایجاد رابطه ‌ای صمیمی در بین آن ها می شد.

👈 بهره گیری از نظرات کارشناسان حوزه فرهنگی استان‌های مازندران و گلستان، در افزایش کیفیت فیلمنامه، نقش مهمی داشت و اشکالات گویشی «پایتخت ۱» در فصل دوم آن بسیار کمتر دیده شد.

👈 « سریال پایتخت ۲ » از آن دسته سریال هایی بود که در همه قشرهای جامعه طرفداران خاص خود را داشت و از پیر و جوان گرفته تا کودک، زن و مرد، با سواد و بی سواد، شهری و روستایی همه و همه علاقه مند این سریال بودند.امروزه کمتر سریالی را می ‌توان یافت که چنین تنوع مخاطب بالایی داشته باشد.

 

نقاط ضعف سریال پایتخت ۲

🔴 نقش آفرینی لیندا کیانی به عنوان یک مددکار اجتماعی تاثیرگذاری بالایی در این فصل از سریال نداشت؛ او تنها در نقش یک واسطه، که وظیفه انتقال گلدسته را داشت، دیده می شد و مخاطبان نشانی از یک مددکار حرفه ‌ای در او نمی دیدند.

🔴 گویش و لهجه مازنی در دیالوگ ‌های باباپنجعلی و نقی وجود نداشت، در صورتی که امکان داشت ارتباط کلامی شیرین و جذابی بین پدر و پسر شکل بگیرد و به جذابیت داستان اضافه شود.

🔴 سکانسی در این فصل از سریال وجود داشت که در آن خانواده معمولی در تلاش برای نوشتن نامه ‌ای به رئیس جمهور بودند؛ وجود چنین صحنه ‌ای در «پایتخت ۲» بیهوده و بی ربط با داستان اصلی سریال بود.

 

حاشیه‌ های سریال پایتخت ۲

🔸 پس از اتمام فیلمبرداری این سریال، گنبد و گلدسته‌ای که در تولید این سریال استفاده شده بود را به مسجدی (فاقد گنبد و گلدسته) در شهرستان پاسارگاد استان فارس اهدا نمودند.

🔸 پس از اینکه فیلمبرداری صحنه ‌های مربوط به جزیره قشم به پایان رسید، تعدادی از عوامل « سریال پایتخت ۲ » با کامیون به تهران بازگشتند. عوامل در طول مسیر بازگشت، ساعت ۹ صبح اول فروردین ۱۳۹۲، در جاده سیرجان به کرمان تصادف کردند. در این تصادف، ۳ نفر از عوامل مجروح شدند و پای یکی از اعضای گروه از زانو قطع شد.

 

نقد و بررسی سریال پایتخت ۳

« سریال پایتخت ۳ » به کارگردانی سیروس مقدم و در ۱۳ قسمت ساخته شد. این سریال در سال ۱۳۹۶ از شبکه یک سیما منتشر شد. داستان سریال از این قرار است که ارسطو قصد ازدواج دارد و نقی در تلاش برای ساخت خانه نیمه کاره خود می‌ باشد.

مراسم عروسی ارسطو در همین خانه نیمه کاره برگزار می ‌شود و هما نیز به تهیه شام عروسی می ‌پردازد. پس از برگزاری مراسم و صرف شام، همه مشغول رقص و پایکوبی بودند که ریزش ساختمان، ترس و وحشت زیادی را به وجود ‌آورد و رابطه بین نقی و ارسطو شکرآب شد.

در این میان، بهبود (همسر فهیمه) که جنگلبان است، در حین ماموریت حفاظت از پلنگ مازندران، تیر خورده و زخمی شده است. بهبود حاضر به عمل جراحی نیز نیست.

در همان دوران، نقی که از بیکاری به ستوه آمده، در مسابقات کشتی پیشکسوتان شرکت می‌کند، ولی در فینال مسابقات از حریف خود شکست می خورد. همین اتفاق باعث شد تا دیالوگ جنجالی «من باختم، بدم باختم… » در میان عامه مردم رواج پیدا کند.

در این فصل، پای یک بازیگر چینی به سریال باز شد و ارسطو پس از چندین بار تلاش ناموفق، راحله چینی را به همسری خود در آورد.

 

 

نقاط قوت سریال پایتخت ۳

👈 درونی کردن فرهنگ مازندرانی در «پایتخت ۳» و نوآوری ‌هایی که در زمینه بازیگری و فیلمبرداری اعمال شده، بر جذابیت این فصل از سریال پایتخت افزوده است.

👈 استفاده صحیح و به جا از لهجه مازندرانی (مازنی) در این سریال بسیار جذاب و دوست داشتنی بود. طبیعی بودن لهجه بازیگران، فضای جالبی را در «پایتخت ۳» ایجاد کرده بود.

👈 در سریال «پایتخت ۳» به برخی از مسائل و روابط خانوادگی اشاره شده که با فرهنگ ایرانی پیوند دارد؛ به طور مثال، در فصل سوم، به موضوع «ازدواج یک پسر ایرانی و یک دختر چینی» پرداخته شده است.
این نوع مسائل بیانگر وجود تعامل فرهنگی میان کشورهای مختلف در سرتاسر دنیا با فرهنگ‌هایی متفاوت است.

👈 وجود یک فرد خروس باز که یک شبه پولدار می ‌شود، بیانگر وجود اقتصاد ناسالم در جامعه ایران است. در این فصل از پایتخت، به خوبی به این موضوع اشاره شده است.

👈 در بیشتر سریال ‌های تلویزیونی که اخیرا پخش شده، غالبا خانواده‌ها در حال دعوا و نزاع با همدیگر هستند و خیلی کم پیش می‌آید که اعضای خانواده یکدیگر را درک کنند. در سریال «پایتخت ۳» ما شاهد خانواده ‌ای صمیمی هستیم که همیشه از همدیگر حمایت می ‌کنند.فضای شاد درون سریال نیز حس خوشبختی شان را به بیننده القا می‌ کند.

 

نقاط ضعف سریال پایتخت ۳

🔴 در برخی سکانس‌های این سریال، شاهد بروز اتفاقات عجیب و غیر منطقی مانند تماس‌های موبایلی در اردوی تیم ملی هستیم. از سکانس های تعجب برانگیز دیگر فصل سوم پایتخت میتوان به پاشیدن سیمان به لباس کاراکترها و تعویض لباس آنها نیز اشاره کنیم. همه این ها نشان دهنده ضعف محتوایی داستان این سریال می ‌باشد.

🔴 یکی از عمده مشکلاتی که در مورد «پایتخت ۳» وجود داشت، پخش تبلیغات زیاد بین سریال بود.

🔴 از دیگر مشکلات این سریال، محدود بودن تعداد لوکیشن های اصلی بوده؛ ۸۰ درصد از سکانس‌های این فصل از سریال در خانه فیلمبرداری شده بود.
اما شاید بد نباشد بدانید که هرچقدر که تعداد لوکیشن ‌ها محدود شود، به طبع آن تعداد دیالوگ ها‌ افزایش می ‌یابد و این موضوع خود باعث می شود که میزان دیالوگ های حاوی تمسخر، دست انداختن دیگران و… بیش از حد معمول شوند.

 

حواشی سریال پایتخت ۳

🔸 شایعه حضور اکبر عبدی در سریال «پایتخت ۳» یکی از حواشی عجیب این سریال بود، که بعدها از سوی مجری طرح این سریال منتفی اعلام شد.

 

خلاصه‌ای از سریال پایتخت ۴

«پایتخت ۴» فصل چهارم از مجموعه تلویزیونی پایتخت است که در ۲۲ قسمت و با تهیه کنندگی الهام غفوری ساخته شده.

داستان سریال از این قرار است که هما سعادت در انتخابات شورای شهر موفق شده و در همان زمان، همسر چینی ارسطو در سانحه هواپیمایی مالزی فوت کرده و ارسطو بسیار ناراحت و غمگین است. پس از موفقیت هما در انتخابات، نقی از او می ‌خواهد که برای ساخت خانه فهیمه مجوز بگیرد، اما هما قبول نمی ‌کند.

 

 

نقی که موفق به کسب رضایت هما نشده، به همراه اقوامش و کمک  اوس موسی، شروع به ساخت خانه می ‌کند، اما خانه توسط شهرداری تخریب می ‌شود. در این بین، ماجراهای جالبی مانند ازدواج بابا پنجعلی، دعوای نقی و هما و حضور بهبود در آفریقا نیز اتفاق می ‌افتد.

بر اساس گفته‌ های خشایار الوند، با شروع پخش این سریال، انتقادات زیادی نسبت به داستانش وجود داشت. وی معتقد بود که در این فصل از سریال پایتخت، آنها در تلاش برای ایجاد نوآوری در سریال بوده ‌اند تا جذابیت کار بیشتر شود.

عوامل «پایتخت ۴» در زمینه شخصیت پردازی‌ دقت و توجه زیادی به خرج دادند تا کار خوبی از آب در بیاید.

سیروس مقدم کارگردان این سریال هم می ‌گوید: «کوتاه بودن فاصله بین تولید و تدوین سریال باعث بروز اشکلاتی جزئی در آن شده بود. از سوی دیگر، بازخوردهای مثبتی که از سوی مردم مازندران وجود داشت، انرژی مثبتی بود که خستگی را از تن عوامل سریال بیرون می ‌آورد».

 

نقاط قوت سریال پایتخت ۴

👈کمتر سریالی مثل پایتخت را میتوان یافت که فصل های های دوم، سوم و چهارم آن مانند سری اولش موفق باشد. پایتخت اولین سریالی بود که در آن زمان به فصل چهارم خود رسیده بود؛ این خود نشان دهنده میزان محبوبیت این سریال در بین خانواده های ایرانی بود.

 

پایتخت ۵

پایتخت به پنجمین فصل از مجموعه تلویزیونی خود رسید و در ۱۸ قسمت همزمان از شبکه یک و تماشا در نوروز ۹۷ پخش شد.

این سریال به عنوان بهترین سریال نوروزی در نظرسنجی صداوسیما انتخاب گردید. در این فصل از پایتخت، خبر فوت بهبود در آفریقا منتشر می شود و بهبود از داستان سریال حذف می گردد.

ارسطو که به تازگی ماشین شاسی بلند خریده، تصادف می‌ کند. خانواده معمولی هم که در این تصادف آسیب دیده ‌اند، با ارسطو قطع رابطه می ‌کنند. در این میان، نقی به همراه خانواده‌اش راهی ترکیه می‌شود و در طول مسیر، به ارسطو بر می‌ خورد و پس از جنجالی مختصر، با او آشتی می ‌کند.

در ترکیه، آنها سوار بالنی می شوند که صاحبش در اثر مصرف الکل سکته کرده. ناخواسته آنها به سمت سوریه هدایت می شوند. آنها در سوریه با دختری به نام الیزابت آشنا می ‌شوند و در این بین، اتفاقات عجیب و غریب زیادی از جمله فرار خانواده معمولی از دست داعش رخ می‌دهد.نهایتا ارتش سوریه به این خانواده کمک می ‌کند و آنها را به وسیله هلیکوپتر به ایران بر می ‌گرداند.

 

 

نقاط قوت پایتخت سریال  ۵

👈 سریال «پایتخت ۵» علاوه بر طنز‌های شیرین و جذابی که در دل خود جای داده ، فضایی واقعی از روابط آدم ها در خانواده و اجتماع را برای مخاطب ایجاد کرده، که به باور پذیری بیشتر سریال کمک زیادی کرده است.

👈 داستان ازدواج زودهنگام سارا و نیکا یکی دیگر از مسائل بحث برانگیز این سریال بود. برخی از منتقدان بر این باور بودند که این سریال به ترویج ازدواج در کودکی می‌پردازد، ولی این برداشت اشتباه است.

طرح چنین مسئله‌ای به معنای ترویج و تایید آن نیست، بلکه هدف کارگردان سریال از نمایش این قضیه، به نقد کشیدن این موقعیت از زاویه طنز است.حتی در قسمت یازدهم این سریال نشان داده شد که نقی و هما، والدین سارا و نیکا، به شدت با قضیه ازدواج آنها مخالف هستند.

👈 ازدواج فهیمه یکی دیگر از مسائلی بود که مورد انتقاد قرار گرفت. ازدواج زنی که همسرش فوت کرده، هنوز در جامعه ما به طور کامل مورد پذیرش واقع نشده و نگاه‌های مثبتی نسبت به چنین ازدواج ‌هایی در جامعه وجود ندارد. اما سریال با هوشمندی تمام، سعی در تغییر این دیدگاه اشتباه داشت.

👈 شخصیت های سریال پایتخت برگرفته از دل اجتماع هستند؛ آنها نماینده قشر متوسط جامعه هستند. همین موضوع باعث شده تا مخاطب با این شخصیت ها احساس همزادپنداری کند.

آشنایی مردم با رفتارها و شخصیت‌های بازیگران «پایتخت ۵» به گونه‌ای است که پیش بینی رفتارهای هرکدام از این کاراکترها برایشان بسیار آسان است و امروزه کمتر سریالی را می ‌توان یافت که مخاطب اینقدر با شخصیت‌ های آن مانوس و آشنا باشد.

 

نقاط ضعف پایتخت ۵

🔴 داستان سریال به گونه ‌ای بود که در برخی موارد، مخاطب برای فهم موضوع اصلی داستان سریال، باید مدام منتظر می ‌ماند؛ این قضیه خود باعث کندی ریتم سریال شده بود.

🔴 بعضی از دیالوگ ها، فحاشی ها و بی احترامی ‌های نمایش داده شده در «پایتخت ۵» از جمله ویژگی های منفی این فصل از سریال محسوب می ‌شود.

🔴 با شناختی که از خانواده نقی معمولی در طول چهار فصل گذشته داشتیم، این شخصیت ها به هیچ وجه پتانسیل وارد جنگ شدن با داعش را نداشتند.

 

پایتخت ۶

«پایتخت ۶» فصل ششم از مجموعه تلویزیونی پایتخت است که در ۱۵ قسمت و به کارگردانی سیروس مقدم تولید شده است.

این سریال در نوروز ۱۳۹۹، از شبکه های یک و تماشا پخش شد. داستان سریال «پایتخت ۶» با فوت بابا پنجعلی و بازگشت بهبود فریبا شروع شد.

در این بین، اتفاقات جالبی نیز رخ می دهد؛ به عنوان نمونه، میتوان به ابتلای بهبود به بیماری سندرم دست بیگانه اشاره کرد. در فصل ششم پایتخت، بهتاش هم دروازه ‌بان باشگاه فوتبال نساجی مازندران شده، نقی معمولی هم در این فصل شخصیتی سیاسی به خود گرفته و ارسطو نیز کارش به فروش موادمخدر کشیده شده.
در این فصل، ارسطو از ماشین نقی، که راننده نماینده مجلس است، برای جابجایی مواد استفاده می‌ کند.

 

 

نقاط قوت سریال پایتخت ۶

👈 تصویربرداری‌ های خلاقانه از نماهای متفاوت یکی از نقاط قوت «پایتخت ۶» محسوب می‌ شد، که در سکانس ‌های مربوط به بازی دو تیم پرسپولیس و نساجی به نقطه ضعف سریال تبدیل شده.

 

نقاط ضعف سریال پایتخت ۶

🔴 یکی از نکات قابل توجه در «پایتخت ۶» سفر تیم نساجی به ترکیه است. زمانی‌ که اعضای تیم از ترکیه به فرودگاه تهران می‌ رسند، به آنها خبر داده می ‌شود که یک ساعت بعد باید در ورزشگاه آزادی به مصاف پرسپولیس بروند.

در دنیای فوتبال چنین اتفاقی غیر قابل باور است، که چند ساعت قبل از شروع یک بازی به تیمی خبر دهند، که باید به مصاف حریفش برود. نکته قابل توجه این بود که تیم نساجی از فرودگاه به سمت ورزشگاه آزادی رفت و بازی هم برگزار شد.

🔴 یکی از اشتباهات عجیب «پایتخت ۶» در قسمت یازدهم سریال رخ داد. در این قسمت، یکی از تصویربرداران مقابل دروازه بهتاش ایستاده بود و در حال فیلمبرداری بود.
این صحنه در سریال نمایش داده شد. نکته تعجب بر انگیز این بود که چرا این صحنه از سریال حذف نشده است.

🔴 تعداد دروازه بان هایی که می‌تواند در یک تیم لیگ برتری حضور یابد، سه نفر است، در حالیکه بهتاش فریبا دروازه‌بان چهارم تیم نساجی است؛ این موضوع تا حدودی عجیب و دور از ذهن بود.

🔴 یکی از نکات جالب «پایتخت ۶» انتخاب بازیگر نقش «جمیله» است. «جمیله» در فصل اول، نقش زن داداش هما را به عهده داشت، اما در این فصل، به عنوان زن داداش نقی ایفای نقش کرده.

🔴 شماره لباس بهتاش در بازی بین تیم نساجی و پرسپولیس در ابتدا ۵۵ بود، سپس، شماره لباس او به ۸۸ تغییر پیدا کرد و در نهایت شماره ۱ را بر تن بهتاش دیدیم.

🔴 در یکی از قسمت ‌ها، نقی از مکه بازگشت و به همین مناسبت مهمانی برگزار شد. قطعی آب در این مهمانی دردسر ساز بود. خانواده نقی هم مجبور شد از آب زمزم برای تهیه غذا استفاده کند. اما در یکی از سکانس ‌ها، در حالیکه آب قطع بود، فهیمه شیر آب را باز کرد و صورت خود را شست.

🔴 پس از آزاد شدن ارسطو از زندان، مهر آزادی بر کف دست او زده می ‌شود، اما در سکانس ‌های بعدی نشانی از مهر آزادی روی دست ارسطو دیده نمی ‌شد.

 

حواشی سریال پایتخت ۶

🔸 یکی از اتفاقات جالب فصل ششم پایتخت، حضور چهره های مطرحی مانند علیرضا حقیقی، جواد خیابانی، بهنام بانی و محمد رضا حیاتی در این سریال بود.
پیشتر، سلمان خطی که در نقش برادر نقی به ایفای نقش در پایتخت می‌پردازد، اخباری مبنی بر حضور بهنام بانی در «پایتخت ۶» را منتشر کرده بود.

 

مطالب جالب و خواندنی در مورد سریال پایتخت

موفقیت و محبوبیت بالای سریال پایتخت در میان عامه مردم باعث شده تا شخصیت نقی معمولی مورد توجه بیشتری قرار بگیرد. کاراکتر نقی معمولی فردی است که عاشق رقابت و برتری و مطرح کردن خود در جمع است.

نقی شخصیتی مهربان و در عین حال زورگوست که حق هرگونه دخالت در زندگی اطرافیان را به خود می دهد، فردی که ناگهان عصبانی می‌شود و پس از انجام کارهای بدون فکر سریع پشیمان می‌شود … همه و همه مواردی است که به شخصیت خیلی از افراد جامعه نیز شباهت دارد.

ریما رامین‌فر در نقش همای پایتخت بسیار خوب ظاهر شده. هما نمونه کاملی از یک شخصیت مثبت و سرزنده است که در هنگام بروز مشکلات همه به او مراجعه می‌کنند.

نصیحت‌ها و مشورت‌های کاربردی هما باعث نزدیکی هرچه بیشتر اعضای خانواده به هم شده. درخشش او در ایفای نقش هما به حدی بود که در یکی از برنامه های دورهمی، مدیری خطاب به رامین فر اعلام کرد که: «شما خیلی بازیگر درجه یکی هستید… به خاطر اینکه هیچ بازی در بازی شما معلوم نیست».

مدیری به نکته درستی اشاره میکند و صحبت های او تایید کننده این موضوع است که ریما رامین فر در واقع اصلا در پایتخت بازی نکرده و انگار خودش بوده.

احمد مهران‌فر در نقش ارسطو شخصیت بسیار جالبی در سریال پایتخت دارد و در هر فصل از این سریال به دنبال ازدواج با یک نفر است. یکی از ویژگی‌های جالب ارسطو قهر و آشتی ‌های یک در میان وی با نقی بود.

تیکه کلام‌ های معروفش مانند «آخ آخ آخ» ، «حساس نشو، حساس نشو» ، «فدای تو بشم من» و «گل» هنوز هم بر سر زبان ‌هاست.

یکی از نکات جالب درباره ارسطو، شغل او بود که در هر فصل از سریال تغییر می‌کرد. ارسطو از فصل اول تا پنجم پیشرفت مالی قابل توجهی داشت، اما در نهایت در فصل ششم، به خاطر یک چک بی محل در زندان افتاده بود.

این ها همه در حالی است که نقی در طول داستان ، از لحاظ موقعیت مالی رشد چندانی نکرده و در ششمین فصل از پایتخت، به عنوان راننده نماینده مجلس کار می ‌کند.

بهرام افشاری نیز یکی از بازیگرانی بود که به واسطه نقش آفرینی در سریال پایتخت شهرت زیادی پیدا کرد و تیکه کلام ها ‌و همینطور لهجه شیرینش بسیار مورد توجه قرار گرفت.

وی برای نقش آفرینی در این سریال نیازمند یادگیری لهجه مازندرانی(مازنی) بود و به همین منظور، به مدت دو ماه روزی ۶ ساعت تمرین لهجه انجام می ‌داد. درخششی که بهرام افشاری در این سریال داشت، باعث شد تا تیکه‌کلام‌هایش محبوبیت زیادی در میان مردم داشته باشد.

خود افشاری در مورد جذابیت شخصیت بهتاش و محبوبیت تیکه کلام های او می گوید: «مردم وقتی مرا می‌بینند، به جای سلام می‌گویند: ای خدا ».

خشایار الوند یکی از نویسندگان سریال پایتخت بود که پیش از این سریال، با نویسندگی سریال شب‌های برره و قهوه تلخ به شهرت رسیده بود. او در ۹ اسفند ۱۳۹۷، به دلیل ایست قلبی درگذشت.

علیرضا بیرانوند در توئیتی جالب به بهرام افشاری چنین نوشت: «پیترچک ایران در یه جایی گفت: چرا کسی استقبال من نیومده، بیرانوند با حمایت شد بیرانوند.

ولی بهتاش جان والله کسی به استقبال منم نمی یومد. یادمه وقتی می‌رفتم اصفهان و اردبیل بازی می‌کردم، بابام اصلا خبر نداشت من کجام. وقتی بعد از چند روز بر می‌گشتم خونه می‌گفت خونه کدوم عموت بودی؟ خوب بودن؟».

موضوعات متنوعی در سایت «پاسخ از ما» جهت ارائه به کاربران عزیز آماده شده که با جستجویی کوتاه در قسمت های مختلف سایت قابل دسترسی است.

شما می توانید به بخش فیلم و سریال بروید و در مورد سریال های روز ایران و جهان، اطلاعات بیشتری بدست آورید.
با اشتراک گذاری مطلب فوق در رسانه های اجتماعی خود، دوستان علاقه مند به فیلم و سریال خودتان را با حواشی پایتخت آشنا کنید.
در آخر سوالات و پیشنهادات خود را از طریق درج کامنت در بخش نظرات مطرح نمایید.

    منبع :
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com