سفری به لاله زار کرمان

استان کرمان،روستای لاله زار در حدود فاصله 75 کیلومتری جنوب شهرستان بردسیر
سفری به لاله زار کرمان
بروزرسانی در : 3,749 بازدید
مدت زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه
گردشگری

درباره لاله زار‌‌ کرمان چه می دانید؟

قدرت خلقت خدا، انسان را همیشه متعجب می کند. مخصوصا اگر اهل سفر باشید.  صحنه های بسیاری پیش می آید که مبهوت هنرنمایی خداوند در آفرینش می شوید. طبیعت بکر که چون یک تابلوی نقاشی بر سراسر زمین گسترده شده است می تواند آرام بخش روح و جان آدمی باشد.

آیا شما نیز به دنبال این هستید که روزهایی را به دور از مشغله شهر نشینی در طبیعت سپری کنید؟ آیا دلتان می خواهد در مزارع گل محمدی دراز بکشید و بوی ناب گل ها را استشمام کنید؟ آیا می دانید یکی از جاذبه های گردشگری استان کرمان ، روستای لاله زار است؟ ما تصمیم داریم در این مقاله شما را به باغ های سرسبز و دشت های گل های وحشی ببریم. با «پاسخ از ما» همراه باشید اما بدانید در انتهای این مقاله عطر خوش گل محمدی بر تنتان خواهد نشست.

 

برداشت گل محمدی

روستای لاله زار‌‌ کرمان کجاست؟

کرمان ، شهری کویری است که برخی به اشتباه فکر می کنند ، ممکن است در سفر به این شهر با حجم وسیعی از خشکی و زمین های بایر ، مواجه شوند. هر چند کرمان در کنار کویر لوت، جا خوش کرده است، اما از طبیعتی بکر برخوردار است. یکی از جاذبه های گردشگری استان کرمان، روستای لاله زار است که هر ساله افراد بسیار زیادی از شهرهای مختلف ایران و حتی خارج از کشور ، از این روستا بازدید می کنند، زیرا آوازه زیبایی غیر قابل وصف لاله زار کرمان را شاید ، کمتر کسی باشد که نشنیده باشد.

جالب است بدانید هر ساله کارخانه های مشهور عطر سازی جهان ، مثل کشور انگلستان و فرانسه ، قبل از برداشت گل در لاله زار، آن را پیش خرید می‌کنند. عطر گل محمدی و بنفشه های لاله زار‌‌ کرمان ، کل دنیا را مدهوش خود کرده است. لاله زار به واسطه آب و هوای مطلوب و دشت پر از گل، به یکی از روستاهای هدف در گردشگری تبدیل شده است و جزو روستاهای توریستی منحصر به فرد ایران به شمار می آید.

رزق و روزی اهالی لاله زار‌‌ کرمان بر پایه گل محمدی و گلاب گیری است و چه شغلی بهتر از این؟ آب و هوای لاله زار، خاص و بی نظیر است. این منطقه در ارتفاع ۳۰۰۰ متری از دریا قرار دارد و خانه های مسکونی لاله زار که بیشتر از خشت و گل است، مرتفع‌ترین مناطق مسکونی کشور را تشکیل می‌دهند، به همین علت به آن بام کرمان گفته می‌شود.

روستایی پر از حس آرامش

اگر گذارتان به این روستای لاله زار‌‌ کرمان افتاد، با طمانینه حرکت کنید و به خانه ها دقت کنید. مطمئن باشید غرق در آرامش و سادگی خواهید شد. کافی است جلوی خانه ای بایستید تا کسی از درون خانه برایتان دست تکان دهد و شما را به مهمانی سفره ساده خود دعوت کند.
منطقه لاله زار ، از ۲۰ روستا و ۱۵۰ آبادی تشکیل شده است. جمعیت کلی آن نزدیک ۱۵ هزار نفر است. جمعیت این منطقه با توجه به رونق روز افزون صنعت گلاب گیری و کاشت گل رو به افزایش است. مردم این دیار خود را محصور محرومیت و کویر نکردند. آستین بالا زده اند و در دل کویر ،گل‌های سرخ و محمدی کاشته اند. این گل‌ها و بوی خوش گل محمدی، پاداش تلاش مردم لاله زار است.

آقای صنعتی کیست؟

اقتصاد رونق یافته لاله زار‌‌ کرمان، مدیون شخصی به نام آقای صنعتی است. برای اولین بار، صنعتی در ۴۰ سال پیش در این منطقه به کشت گل محمدی پرداخت (گرچه در آن سال همه مردم او را به سخره گرفتند) و کارخانه گلاب گیری زهرا را راه اندازی کرد. بعد از آن، مردم لاله زار با دیدن سود دهی گل محمدی، مشغول کشت گل محمدی و داروهای گیاهی شده اند.

اگر به هم صحبتی با بومیان مشغول شوید، نام آقای صنعتی را بسیار خواهید شنید؛ مردی که جانی تازه به اقتصاد این روستا داده است. جالب است که بدانید برخی از مردم لاله زار‌‌ کرمان ،قبل از کشت گل محمدی، به کاشت خشاش مشغول بودند. گل محمدی در این منطقه همان معجزه ای است که سال ‌ها اهالی لاله زار ،منتظرش بودند تا از فقر و اعتیاد نجات پیدا کنند. بیشتر جوانانی که از لاله زار به شهر رفته بودند به روستا برگشتند و بسیاری از سرمایه داران به فکر سرمایه گذاری و احداث کارخانه در این منطقه افتادند.

مردملاله زار‌‌ کرمان، گل محمدی را تنها به واسطه آب و هوای مساعد، پرورش می‌دهند و تقریبا در هر خانه ای دیگ ‌های گلاب گیری به طور سنتی ، مشغول گلاب گیری است. از هر۳ تن گل محمدی برداشت شده، یک تن گلاب بدست میاید که رقم قابل توجهی است. این اتفاق خوشایند به دلیل آب و هوای مساعد این منطقه و همچنین این واقعیت است هرچه منطقه ای مرتفع تر ‌شود، امکان پرورش گیاهان دارویی با ویژگی خاص در آن افزایش می یابد. از همین رو اهالی لاله زار مشتاقانه به کاشت گیاهان دارویی و عرق گیری از آن می‌پردازند.

 

 

دستیابی به لاله زار

برای رسیدن به روستای لاله زار باید چمدان خود را به مقصد کرمان ببندید و ازآنجا به سمت بافت حرکت کنید. در میانه راه و در شهرستان بردسیر به منطقه لاله زار می‌رسید. لاله زار در ۸۰ کیلومتری بردسیر قرار دارد. لاله زار‌‌ کرمان به واسطه قرار گرفتن در کوهپایه کوه هزار یکی ازسردترین مناطق کرمان و حتی ایران است. دشت‌های این منطقه پر از گل‌های لاله است که به همین علت ،این بهشت را لاله زار می‌نامند. در مسیر دسترسی از توجه به اطراف خود غافل نشوید؛ مناظری که خواهید دید چیزی نیست که در هر مکان و زمانی بتوانید بیابید.

لاله زارکرمان

مکان های دیدنی روستای لاله زار

 • دشت ‌های پر از گل محمدی

یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری درلاله زار‌‌ کرمان، باغات گل محمدی است. تقریبا در کنار هر خانه ای ، باغ‌های چند هکتاری از گل محمدی وجود دارد. روستای پر از گل و عطر گل محمدی، رویای تماشایی برای هر بیننده است.

 • چشمه آبگرم لاله زار

چشمه آب گرم در وسط رودخانه به صورت جوشان از زمین خارج می شود و دمای آن در حدود ۴۰ درجه سانتی گراد است. دیدن این معجزه طبیعت در کنار دشت‌های پر از گل، خالی از لطف نخواهد بود. اگر به چشم های آب گرم علاقه دارید، بد نیست سری هم به مقاله چشمه های آب گرم ایران بزنید.

 • رودخانه آب بخشا

سرچشمه این رودخانه از ارتفاعات بردسیر است. از آب این رود، برای مصارف کشاورزی منطقه استفاده می‌شود. شما می توانید در کنار این رودخانه ی زیبا، ساعاتی را در آرامش سپری کنید. اگر هوا مساعد بود و سرد نبود پاهای خود را در آب فرو ببرید و اجازه دهید که آب مرهمی باشد بر تمام ناآرامی های روزمره.

 • دره گردودرکار

گردوکار از چشمه‌های جوشان و درختان کهنسال که در کنارهم چون دانه‌های انار ،قرار گرفته‌اند در جبهه جنوبی کوه لاله زار تشکیل شده است. اگر از علاقه مندان به صخره نوردی باشید می‌توانید این مسیر را برای صعود به قله لاله زار ترجیح دهید.
از دیگر مکان‌های گردشگری و دیدنی لاله زار ،حمام لاله زار‌‌ کرمان، کاروانسرای قلعه عسکر و امامزاده سیدشمس‌الدین است که می‌توانید از آن‌ها نیز بازدید کنید.

سوغات لاله زار کرمان

می‌گویند سفر بدون سوغات، سفر نیست. حیف است که در کنار دیدن و لذت بردن از بهشت لاله زار، از سوغاتی‌های کرمان غافل شوید. از مهمترین سوغاتی‌های خوردنی کرمان، زیره، قاووت یا قاهوت، کلمپه، کماچ سهن، سوهان زرند، پسته، گردو است.

اگر قرار باشد تنها یک چیز خرید کنید، ما توصیه می‌کنیم زیره از کرمان به شهر خود ببرید. مخصوصا به دنبال زیره کوهستانی باشید، چرا که عطر و طعم خاصی دارد و کمی گرانتر از انواع دیگر زیره است. اما مطمئن باشید ارزشش را خواهد داشت. یکی دیگر از سوغاتی‌هایی که می‌توانید در این سفر خریداری کنید خرما است. خرما در کرمان به صورت تازه و خشک و در دو نوع خرمای مضافتی و خرمای بزمانی عرضه می شود.

درکنار سوغاتی‌های خوراکی، صنایع دستی کرمان هم طرفداران خود را دارد. قالی ، گلیم و پته دوزی از مهمترین صنایع دستی این شهر محسوب می‌شوند. مردم کرمان از قدیم الایام به شغل مس‌گری مشغول بودند و ظروف مسی هم یادگار خوبی از کرمان برای شما می‌تواند باشد. اگر در کرمان قصد اقامت داشتید حتما به بازار مسگران بروید و روح زندگی را در آن جا بیابید.

امکانات گردشگری

با رونق صنعت گردشگری در لاله زار‌‌ کرمان، مسئولان منطقه، کمپ‌های گردشگری در کوهپایه لاله زار برپا کرده اند. پارکینگ، سرویس بهداشتی، سوییت برای مسافران از جمله این امکانات است. در محل این کمپ، نمایشگاه‌های دائمی برای فروش سوغاتی و محصولات کشاورزی روستای لاله زار بر پا شده است.

مراسم منطقه لاله زار کرمان

منطقه لاله زار، یکی از بهترین مکان‌های دیدنی کرمان است. مردم لاله زار، مانند بقیه کرمانی‌ها اغلب، مراسم های ملی و محلی را با شکوه انجام می‌دهند.

از جمله این مراسم:

 • جشن سده

در ۱۰ بهمن یعنی ۵۰ روز مانده به عید، زرتشتیان کرمان دور هم جمع شده و در یک نقطه، آتش برپا می‌کند و به پایکوبی و شادمانی می‌پردازند. در این جشن، چند نفر از موبدان زرتشتی در غروب آفتاب ۱۰ بهمن، با خواندن دعای مخصوص، به دور بوته های جمع شده می چرخند و یک نفر با یک مشعل ،بوته ها را به آتش می کشد.

 • شب بیست و هفتم ماه رمضان

این جشن مختص زنان بیوه و دختران دم بخت و زنان بدون بچه است. زنانی که حاجت دارند یک آینه و یک سورمه دان و مقداری نبات را داخل یک ظرف میگذارند. آنها در روستا راه می افتند و با چوب به در هر خانه می زنند. زن صاحب خانه از نبات می‌خورد و سرمه را به چشمان خود می‌کشد. کرمانی ها معتقدند هر کس از این سرمه به چشمش بزند، حاجتش برآورده می‌شود.

 • شب چهل منبر

این مراسم در شب نهم محرم برگزار می شود. مردم اهالی در مساجد ، ۴۰ عدد شمع روشن می‌کنند و در کنار آنها شیرینی می گذارند تا حاجت روا شوند.

 

بهترین زمان سفر به لاله زار‌‌ کرمان

بهترین فصل برای سفر بهلاله زار‌‌ کرمان، فصل بهار و ماه اردیبهشت است. دشت‌های لاله زار در این فصل‌ها مانند بهشت می‌شوند و گویی پارچه‌ای سراسر از گل ،بر روی زمین گسترده شده است.

از اردیبهشت تا اواخر خرداد فصل چیدن گل‌های محمدی و گلاب گیری است که به این منظور جشنواره‌ای در این موقع سال در لاله زار برگزار می‌شود.

در این زمان روستا پر از عطر گل محمدی می‌شود و اهالی لاله زار که صلوات از دهنشان نمی‌ افتد دل و جان خود را مدهوش محمد (ص) می‌کنند.

دانستنی های جالب درباره گل محمدی

بیشتر افرادی که به لاله زار می‌روند و در میان عطر گل‌های محمدی مست می‌شوند علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این گل‌ها هستند.

گلاب گیری

برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های گل محمدی عبارتند از:

 • گل محمدی نیاز به آب کم دارد، پس در زمان خشکسالی و کمبود آب، بهترین راه درآمد در منطقه‌های کم آب است.
 • نکته جالب درباره گل محمدی این است که هر چه محیط پرورش این گل سردتر و ارتفاع بیشتر باشد شرایط رشد بهتر می‌شود. درجه حرارت برای داشتن مناسبترین رشد، درحدود ۲۱ درجه است. اگر اختلاف دمایی بین شب و روز تا ۱۰ درجه باشد، اسانس بیشتری در گل ایجاد خواهد شد. به همین علت است که اسانس بدست امده در لاله زار ۲۵ درصد بیشتر از سایر مناطق کشور است.
 • بوییدن عطر گل محمدی درمان افسردگی است.
  خواص درمانی زیادی از جمله برطرف کردن سرفه، دردهای شکمی، برطرف کردن حساسیت و… را دارد.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم تا لاله زار‌‌ کرمان جاذبه‌ای شگفت در قلب کرمان را معرفی کنیم. هر چند برای دیدن جلوه گلگون لاله زار کرمان و استشمام بوی ناب گل محمدی باید خودتان به آن جا بروید و به قول معروف شنیدن کی بود مانند دیدن. اگر به لاله زار سفر کردید در بخش نظرات، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید تا بتوانیم گلشن زیبای کرمان را از نگاه شما یک بار دیگر ببینیم.

 

 

آیا خودتان از این جاذبه کرمان دیدن کرده اید؟ دلتان می خواهد به لاله زار کرمان سفر کنید؟ نظر خود را با «پاسخ از ما» به اشتراک بگذارید.

  اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

  ‫4 نظر ارسال شده در “سفری به لاله زار کرمان

  1. زهره :

   خیلی جای زیبایی هست. البته ما توی زمستون دیدیمش. واقعا بکر و قشنگه. مردم خیلی خوبی هم داره. آدم باغ شازده و لاله زار رو که می بینه، یادش میره کرمان نزدیک بیابونه!

   • پاسخ از ما :

    زهره عزیز
    ممنون که نظر خود را با پاسخ از ما به اشتراک گذاشتید. درسته. کرمان جای بسیار زیبایی است که به غیر از سوغاتی معروفش یعنی زیره، جاذبه های شگفت انگیز دیگری هم دارد. سعی کنید در بهار هم سری به این روستا بزنید. طبیعت فوق العاده ای دارد. اگر به مناطق دیدنی اینچنینی علاقه دارید، شاید مقاله دشت میشان هم برایتان جذاب باشد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com