چگونه پوشک نوزاد خودمان را عوض کنیم؟

تعویض پوشک نوزاد

تعویض پوشک نوزاد یکی از اولین مهارت هایی است که لازم است پدران و مادران جوان آن را یاد بگیرند. تعویض پوشک ممکن است در ابتدا آزار دهنده و اضطراب آور باشد، اما به تدریج و با تمرین، مهارت لازم را بدست می آوردید.

با توجه به این که اگر تعویض پوشک به درستی انجام نشود، می تواند باعث ناآرامی نوزاد شود، بر آن شدیم تا در این مقاله آموزش مرحله به مرحله روش صحیح تعویض پوشک نوزاد را به شما ارائه بدهیم. اگر شما نیز قرار است به زودی صاحب فرزند شوید و یا به تازگی نوزاد خود را به دنیا آورده اید، در ادامه با ما همراه باشید.

مطمئن باشید بعد از خواندن این مطلب، به بهترین شکل ممکن پوشک نوزاد خود را تعویض خواهید کرد و دیگر نگران این نخواهید بود که مبادا به نوزاد خود آسیب وارد کنید.

با «پاسخ از ما» همراه باشید.

 

لوازم مورد نیاز برای تعویض پوشک

قبل از شروع کردن به تعویض پوشک نوزاد، تمام وسایل مورد نیاز را آماده کنید و در کنار خود قرار دهید. زیرانداز مناسب، پوشک یا پارچه تمیز، آب یا دستمال و پنبه مرطوب، کرم ضد خارش یا ضد سوختگی، کیسه برای انداختن دستمال و پوشک کهنه و همچنین لباس های تمیز از لوازم مورد نیاز برای تعویض پوشک هستند.

برای این که بتوانید این کار را در زمان کوتاه تری انجام دهید و به دنبال لوازم مورد نیاز برای تعویض پوشک نگردید، سعی کنید تمام آن ها را دریک ساک دستی و یا سبد بگذارید. در این صورت زمانی که می خواهید پوشک نوزاد را تعویض کنید، کافی است فقط به دنبال ساک یا سبد مورد نظر باشید.

 

روش صحیح تعویض پوشک

در ابتدا دست های خود را با آب و صابون بشویید، زیرانداز تعویض پوشک را پهن کنید و نوزاد را روی آن بخوابانید. در حالی که بدن نوزاد روی تخت یا زمین قرار گرفته، پوشک کهنه را به آرامی باز کنید. پاهای نوزاد را بلند کنید و پوشک را از زیر بدن نوزاد بکشید. در این هنگام باید مراقب باشید که دست نوزاد به محتویات پوشک نخورد. بعد از آن که پوشک را درآوردید، درون کیسه ای بیندازید که از قبل آماده کرده بودید.

در حالی که پاهای نوزاد را بالا گرفته اید، پشت او را با پارچه یا پنبه مرطوب تمیز کنید. با گلوله پنبه، چین های ران و باسن و همینطور کشاله ران را پاک کنید. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که برای نوزادان دختر از بالا به پایین تمیز کنید، زیرا تمیز کردن از پایین به بالا باعث عفونت آلت تناسلی نوزاد می شود.

در مورد نوزاد پسر، آلت تناسلی را به طور کامل پاک کنید. حواستان باشد روی آلت را با پارچه بپوشانید تا اگر نوزاد در آن لحظه ادرار کرد، به اطراف پخش نشود. وقتی بدن نوزاد کاملا پاک شد، پاهای نوزاد را با پارچه تمیز خشک کنید. بعد از خشک شدن پای نوزاد، کرم ضد خارش را به بدن او بزنید. اجازه دهید کودکتان در همان حالت بماند تا کمی دست و پا بزند و هوا به بدن او بخورد.

روش صحیح تعویض پوشک

کمی بعد پاهای نوزاد را بالا بگیرید، پوشک تمیز را روی زیرانداز قرار دهید. سپس پاهای نوزاد را پایین آورده و روی آن قرار دهید. پوشک را از جلو تا معده نوزاد بکشید و اگر فرزند پسر است، قبل از آن آلت تناسلی او را پایین بیاورید. دقت کنید که برای نوزاد تازه به دنیا آمده روی ناف پوشیده نشود. بعد از کشیدن پوشک روی بدن نوزاد، به آرامی چسب های آن را ببندید.

وقتی پوشک را را به طور کامل بستید، لباس تمیز تن نوزاد خود کنید. پوشک و پارچه کهنه که در درون کیسه قرار داده بودید را در ظرف زباله بیندازید. لباس های کثیف را جمع آوری کنید و دست های خود را با آب و صابون بشویید.

 

زمان تعویض پوشک

برای اینکه از التهابات و ایجاد عفونت در نوزاد خود جلوگیری کنید، باید در زمان مناسب پوشک نوزاد را عوض کنید. یکی از سوالات رایج بسیاری از مادرانی که به تازگی صاحب فرزند شده اند این است که فاصله زمانی مناسب برای تعویض پوشک نوزاد باید چقدر باشد؟

تعیین فاصله زمانی مناسب به چند عامل بستگی دارد.
اگر نوزاد شما پوست حساسی داشته باشد، به محض مرطوب شدن پوشک، بهتر است آن را تعویض کنید. در صورتی که بدن نوزاد به دفعات مرطوب شود و در همان حالت بماند، ممکن است باعث ایجاد قرمزی و خارش روی پوست او شود. اگر پوست نوزاد حساسیت خاصی ندارد، می توانید مدت بیشتری از پوشک استفاده کنید.

عامل دیگری که در فاصله زمانی تعویض پوشک موثر است، تعداد دفعات ادرار و مدفوع نوزاد است. وضعیت نوزادان از نظر تخلیه روده ها یکسان نیست. برخی نوزادان بعد از هر وعده، مدفوع خود را تخلیه می کنند و برخی دیگر به علت یبوست تنها یک یا دو بار در هفته عمل دفع را انجام دهند.

بنابراین، در صورتی که نوزاد در روز دفعات زیادی ادرار و مدفوع کند، باید زمان بیشتری را به تعویض پوشک اختصاص داد. برای نوزادانی که در طول روز ادرار و مدفوع کمتری دارند، به همان نسبت تعویض پوشک کمتر می شود. نوزادان تازه متولد شده که از شیر مادر تغذیه می کنند، بعد از هر بار تغذیه مدفوعشان را تخلیه می کنند که حدود ۶ تا ۱۰ بار در روز می شود.

سرعت دفع این نوزادان بعد از طی مدت زمانی کمتر می شود.
برای هر بار ادرار نوزاد، لازم به تعویض پوشک نیست، اما در صورت مدفوع، بلافاصله آن را عوض کنید. اگر برای مدتی طولانی پوشک خیس و کثیف تعویض نشود، باعث ایجاد سوختگی در بدن نوزاد می شود.

 

انواع پوشک

پوشک یکبارمصرف

در زمان های گذشته از پارچه های نخی برای پوشک کردن نوزاد استفاده می شد. پارچه های نخی اگر چه از نظر هزینه مقرون به صرفه هستند، اما برای مدت زمان زیادی نمی توانستند ادرار و یا مدفوع نوزاد را در خود نگه دارند. از طرف دیگر شستشوی مداوم آن ها نیز پروسه سخت و طاقت فرسایی بود، اما با گذشت زمان پوشک های یکبار مصرف تولید و به بازار عرضه شد.

اگر چه پوشک های یک بار مصرف نسبت به پوشک های نخی آلودگی بیشتری برای محیط زیست ایجاد می کنند و هزینه خیلی بیشتری دارند، اما قدرت جذب بسیار بالایی دارند. این پوشک ها را می توان برای ساعات طولانی مورد استفاده قرار داد. مزیت دیگر پوشک های یکبار مصرف عدم نیاز به شستشوی دوباره است، زیرا بعد از هر بار استفاده پوشک دور انداخته می شود. پوشک های یکبار مصرف در طرح ها و جنس های مختلفی در بازار موجود هستند.

 

نکات مهم در خرید پوشک نوزاد

برای خرید پوشک های یک بار مصرف، سایز نوزاد خود را در نظر داشته باشید. بزرگ یا کوچک بودن پوشک ممکن است باعث آزار نوزاد شما شود. اگر می بینید که ادرار نوزاد مرتبا از پوشک او پس می زند یا پاهای او در محل بستن پوشک قرمز می شود، ممکن است دلیل آن کوچک بودن پوشک باشد. اگر هنگام خرید روی بسته بندی پوشک ها دقت کنید، سایز پوشک را براساس وزن نوزاد می بینید.

برقراری ارتباط مناسب با نوزاد

هنگام تعویض پوشک، ایجاد ارتباط صحیح با نوزاد می تواند به رشد مناسب او کمک کند. در زمانی که پوشک کودکتان را عوض می کنید، برای جلوگیری از گریه یا تکان خوردن نوزاد یک اسباب بازی به او بدهید تا سرگرم شود.

در طول مدت تعویض پوشک، ارتباط چشمی با نوزاد برقرار کنید، با او صحبت کنید، بخندید و حتی برایش آواز بخوانید.

هیچ تنفری نسبت به محتویات روی پوشک نشان ندهید؛ نوزاد نباید حس کند مدفوع کردن کار بد و ناخوشایندی است. اگر کودک حس کند مدفوع کردن کار ناپسندی است، ممکن است در آینده مدفوع خود را نگه دارد و باعث ایجاد مشکل برای سلامتی خودش شود. برای جلوگیری از بوی بد، می توانید چند قطره اسانس یا ویکس زیر بینی خود بمالید.

 

پوشک کردن خارج از خانه

همیشه به یاد داشته باشید هنگام خارج شدن از خانه به اندازه کافی پوشک همراه خود داشته باشید. بهتر است قبل از خروج از خانه وسایل مورد نیاز نوزاد را جمع آوری کنید، درون ساک قرار دهید و آن را همراه خود ببرید. در صورتی که وسایل مورد نیاز را همراه خود داشته باشید، در هر جایی که نوزاد شما پوشک خود را کثیف کرد، می توانید آن را عوض کنید.

اگر چه ممکن است در بعضی مکان ها تعویض پوشک برای شما مقداری مشکل شود، ولی در صورت به همراه داشتن وسایل لازم، کار راحت تر می شود. زیرانداز نوزاد را در یک سطح صاف پهن کنید و به همان صورتی که شرح داده شد، پوشک را تعویض کنید. پوشک کهنه را درون کیسه ای بگذارید و آن را درون سطل آشغال بیندازید.

 

حساسیت نوزاد به پوشک

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای نوزاد شما پیش بیاید این است که به پوشک حساسیت نشان بدهد. حساسیت داشتن به پوشک و سوختگی پای نوزاد به شدت باعث بی قراری نوزاد می شود، از این رو، درمان سریع حساسیت کودک به پوشک بسیار حائز اهمیت است.

در صورتی که پای کودک شما دچار سوختگی شده و با تورم و قرمزی همراه است، سعی کنید پوشک نوزاد خود را بعد از این که ادرار و یا مدفوع کرد، بلافاصله عوض کنید. البته بعد از باز کردن پوشک، اجازه دهید پای نوزاد برای لحظاتی در مجاورت هوا باشد. بعد از این که پوست نوزاد خشک شد، می توانید با استفاده از روغن، کرم و یا لوسیون‌های مختلفی که در داروخانه ها وجود دارد، پای نوزاد را چرب کنید. این کرم ها نه تنها به نرم شدن پوست پای کودک کمک می کنند، بلکه باعث کاهش علائم حساسیت و سوختگی نیز می شوند.

البته توجه داشته باشید در صورتی که با رعایت کردن نکات فوق، حساسیت نوزاد برطرف نشد، حتما به یک پزشک کودکان مراجعه کنید. در صورتی که درمان حساسیت نوزاد به پوشک سریع انجام نشود، می تواند آسیب های جدی به سلامت نوزاد شما وارد کند.

در این مطلب با نکات ضروری در مورد تعویض پوشک نوزاد آشنا شدید. آیا شما نیز به تازگی مادر شده اید؟ تجربه شما در این زمینه چیست؟ از دید شما مواردی که یک مادر باید در هنگام تعویض پوشک نوزاد خود بداند، شامل چه چیزهایی می شود؟

از طریق بخش نظرات، دیدگاه خود را با دیگر کاربران «پاسخ از ما» در میان بگذارید. مشتاقانه منتظر شنیدن ایده های شما خوبان هستیم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com