چگونه کاریزماتیک باشیم؟

کاریزماتیک بودن

همه ما افرادی را می شناسیم که به محض ورودشان در جمع توجه همگان را به خودشان جلب می کنند. مردم دوست دارند به این افراد نگاه کنند، به صحبت هایشان گوش فرا دهند و کلا با آنها معاشرت داشته باشند. این افراد غالبا دارای شخصیت کاریزماتیک هستند و همین امر باعث علاقه و شیفتگی دیگران نسبت به آنها می شود. می توان گفت کاریزماتیک بودن خوشبختانه تا حدی اکتسابی است و شما می توانید یاد بگیرید که چگونه جذابیت بیشتری در میان دیگران داشته باشید!

در این مطلب از «پاسخ از ما» روش های موثر برای تبدیل شدن به فردی کاریزماتیک بودن مانند تقویت اعتماد به نفس، یادگیری برقراری ارتباط با دیگران و همچنین بهبود ارتباطات کلامی و غیرکلامی را بیان می کنیم. با ما همراه باشید.

روش اول: استفاده موثر از زبان بدن برای کاریزماتیک بودن

 • با دیگران ارتباط چشمی برقرار کنید

تماس چشمی علاوه بر اینکه افراد را به سمت شما جلب می کند، به آنها نشان می دهد که شما به معاشرت با آنها علاقه دارید. به محض ورود به اتاق به چشم افراد نگاه کنید و در حالی که با آنها صحبت می کنید، ارتباط چشمی خود را حفظ کنید. اگر در برقراری ارتباط چشمی هم مشکلی دارید، با یکی از دوستانتان که با او احساس راحتی می کنید، این تکنیک ارتباطی را تمرین کنید. سپس، رفته رفته این رفتار مناسب را در ارتباط با دیگران پیش بگیرید و آن را تبدیل به عادت کنید.

 • هنگام مکالمه به سمت افراد خم شوید

کشیدگی بدن شما به سمت افرادی که در حال گفتگو با آنها هستید به آنان نشان می دهد که شما به صحبت های آنها علاقه مند هستید. این کار توجه کامل شما را به آنها معطوف می کند و نشان می دهد که برای زمانی که دارید با او سپری می کنید ارزش زیادی قائل هستید. بنابراین توصیه می کنیم به خود یادآوری کنید که در هنگام مکالمه تان با دیگران چه در حالت ایستاده و چه در حالت نشسته باشید، کمی به جلو خم شوید. در جلسات و قرار ملاقات های خود نیز به صندلی تان تکیه ندهید و دست به سینه نیز نباشید، چرا که این کار باعث می شود فرد پیش خودش گمان کند حوصله تان را سر برده است و شما تمایلی برای شنیدن حرف هایش ندارید.

 

 

 • هنگام ارتباط با دیگران همیشه لبخند بزنید

لبخند زدن صورت شما را بازتر می کند، باعث می شود مثبت تر به نظر برسید و همچنین مردم را به سمت شما جذب می کند. بنابراین، لبخند زدن را تمرین کنید تا بتوانید این کار را به صورت طبیعی در مکالمات خود با سایر افراد انجام دهید.

البته به یاد داشته باشید زمانی که در مورد مسائل ناراحت کننده و غم انگیزی مانند بیماری یا مرگ صحبت می کنید، لبخند نزنید، چرا که این رفتار در تمامی جوامع و فرهنگ ها یک کار ناپسند و سزاوار سرزنش به شمار می آید.

 • از حرکات دست برای جلب توجه افراد و بیان نظرات خود استفاده کنید

این کار باعث می شود پر جنب و جوش تر به نظر برسید و همین موضوع باعث جذب افراد به سمت شما می شود. در هنگام حرف زدن از دستان نیز استفاده کنید تا صحبت های خود را گیراتر و اثر بخش تر کنید.

حرکات دست برای جلب توجه در کاریزماتیک بودن

برای بهتر یاد گرفتن مهارت استفاده از دست ها هنگام برقراری مکالمات خود با دیگران، در جلوی آینه تمرین کنید یا از خودتان فیلم بگیرید، زیرا این کار می تواند به شما در تمرین ژست گرفتن کمک کند.

 • صاف بایستید

شانه های خود را به عقب بکشید و قوز نکنید. چانه خود را به سمت بالا و نگاهتان را به سمت جلو نگه دارید. علاوه بر این، هنگام راه رفتن یا ایستادن از افتادن شانه هایتان خودداری کنید.

برای بررسی وضعیت بدن خود از آینه استفاده کنید. همچنین، می توانید از خودتان در حال قدم زدن در یک اتاق فیلم بگیرید تا متوجه شوید که آیا وضعیت بدنی خوبی دارید یا خیر؟

روش دوم: اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

 • برای کاریزماتیک بودن روی خودتان تمرکز کنید

اگر مردم شما را همان گونه که هستید، ببینند، با شما ارتباط بهتری برقرار خواهند کرد و شما را بیشتر دوست خواهند داشت. دانستن نقاط قوت، استعدادها و ویژگی های خاص تان می تواند به شما در این مورد کمک کند؛ برای مثال، می توانید لیستی از ویژگی های مثبت، استعدادها و موفقیت های خود تهیه کنید و با به یاد آوردن آن ها اعتماد به نفس خود را بیشتر کرده و به خود واقعی تان افتخار کنید. همچنین، می توانید از دوستانتان بخواهید خصوصیات و صفات خوب و بارزی که در مورد شما دوست دارند را به شما بگویند.

 • یک ذهنیت مثبت را در زندگی خود پیش بگیرید

مثبت نگری افراد را به سمت شما جذب کرده و به صورت غیر ارادی آنها را وادار می کند که در اطراف شما باشند. با داشتن یک دیدگاه خوش بینانه، چالش ها یا موانع را به فرصت ها تبدیل کنید.

برای افزایش مثبت اندیشی می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • افکار منفی را با خودگویی های مثبت جایگزین کنید؛ به عنوان نمونه، زمانی که یک جمله منفی مانند «ممکن است شکست بخورم» در ذهن تان مرتبا تکرار شود، می توانید با یک جمله مثبت و روحیه بخش مانند «این فرصتی برای یادگیری و رشد است» با این فکر آزار دهنده و منفی مقابله کنید.
 • برای داشتن یک نگاه مثبت، خود را با افراد مثبت محصور کنید.
 • روحیه خود را با خندیدن بهبود ببخشید. برای دستیابی به این هدف می توانید یک فیلم خنده دار تماشا کنید، جوک بگویید یا یک داستان خنده دار و یا یک تجربه خنده دار از خودتان را برای دیگران تعریف کنید. هر روز خندیدن به شما کمک می کند تا احساس مثبت تری داشته باشید.
 • برای کاریزماتیک بودن، نوع لباس و استایل خود را بهبود ببخشید

لباس های شما به دیگران می گوید شما چه احساسی نسبت به خودتان دارید و موجب می شود آنها نظر خاصی در مورد شما در ذهن شان شکل بگیرد. همچنین، لباس افراد می تواند احساس شما را در لحظه تعیین کند.

نکاتی که در خصوص لباس پوشیدن می توانید پیش بگیرید، از قرار زیرند:

 • لباسی را انتخاب کنید که بهترین حس و حال را در شما ایجاد کند.
 • لباسی بپوشید که مناسب شخصیت شما باشد.
 • لباس هایی با رنگ ها یا طرح هایی انتخاب کنید که فکر می کنید زیبا هستند.
 • لباس خود را فقط به این دلیل انتخاب نکنید که فکر می کنید دیگران آن را مد روز می دانند. اگر واقعا لباسی را دوست ندارید و با آن احساس راحتی نمی کنید، از پوشیدن آن خودداری کنید، زیرا دیگران به خوبی متوجه ناراحتی شما در آن لباس خواهند شد.

برای مطالعه بیشتر میتوانید مقاله اعتماد به نفس با پوشیدن لباس را مطالعه کنید.

 • برای افزایش موقت اعتماد به نفس خود به یک موفقیت فکر کنید

وقتی به موفقیت های خود فکر می کنید، مغز شما ماده شیمیایی به نام اکسی توسین آزاد می کند که باعث می شود احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید. اگر اعتماد به نفس کافی ندارید، افزایش اکسی توسین می تواند به شما کمک کند تا برای مدت کوتاهی اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. به شما توصیه می کنیم، قبل از اینکه وارد یک موقعیت اجتماعی شوید، به دستاوردهای گذشته خود فکر کنید؛ به عنوان مثال، ممکن است عکس های یکی از موفقیت های برتر خود را در گالری تلفن همراه تان داشته باشید. هنگام ورود به مهمانی یا درست قبل از رفتن به یک جلسه بزرگ کاری به آنها نگاهی بیاندازید.

 • برای بهبود اعتماد به نفس‌ در کلاس های مرتبط شرکت کنید

در کلاس‌های تقویت اعتماد به نفس اساتید مجرب به شما نحوه درست صحبت کردن، فن بیان، زبان بدن و ارتباط چشمی (Eye Contact) به بهترین شکل و همراه با تمرین های لازم به دو صورت خصوصی و گروهی آموزش داده می شود. در صورت لزوم و محیا بودن شرایط قطعا در یکی از این نمونه کلاس ها شرکت کنید.

روش سوم: ایجاد احساس خاص در دیگران

 • هنگام تعامل با دیگران موبایل خود را چک نکنید

در زمانی که دیگران با شما صحبت می کنند استفاده همزمان از موبایل باعث می شود تعامل آنان با شما کمتر شود. تلفن همراه خود را در هنگام گفتگو با دیگران در حالت سایلنت (بی صدا) قرار دهید و آن را در جیب یا کیف خود بگذارید. علاوه بر این، از بازی با ساعت هوشمند یا سایر دستگاه ها نیز خودداری کنید. تمام توجه خود را به فرد مقابلتان معطوف کنید.

 • برای کاریزماتیک بودن با دقت به صحبت های طرف مقابلتان گوش دهید

تمرکز خود را بر صحبت های طرف مقابل مکالمه بگذارید، نه آنچه را که قصد دارید در پاسخ به گفته هایش بگویید. هنگام صحبت با دیگران سرتان را تکان دهید و عبارات مناسبی مانند «خوب بعدش چی شد؟!»، «چه قدر باحال»، «جالبه» یا «چه جالب» را به زبان بیاورید تا نشان دهید که به حرف هایشان گوش می دهید.

برای ادامه مکالمه از آنها سوالاتی را بپرسید. با علاقه واقعی و نه همراه با نقش بازی کردن به پاسخ آنها گوش دهید. آنچه که طرف مقابل مکالمه تان به شما می گوید را به صورت پیش فرض بیان کنید تا به آنها نشان دهید که به آنها گوش می دهید.

 • نسبت به حال و احوال دیگران همدل باشید

به این فکر کنید که افراد دیگر چه گذشته ای دارند و از کجا می آیند. سعی کنید همه چیز را از دید آنها ببینید. خود را جای آنها بگذارید تا بتوانید احساس آنها را درک کنید. با تأیید کلامی و گوش دادن به آنچه که آنها از سر گذرانده اند، به دیگران نشان دهید که به احساس آنها اهمیت می دهید. از افراد حال و احوالشان را بپرسید، سپس واقعا به حرف هایشان گوش دهید. در این میان هرگز آنان را قضاوت نکنید، چرا که با این کار آنان واکنش متفاوتی نشان خواهند داد.

 • نام افراد را بخاطر بسپارید

هنگام ملاقات با افراد دیگر نام آنها را به خاطر بسپارید. سپس، هر زمان با آنها صحبت کردید، از نام آنها استفاده کنید. این کار احساس خاصی به آنها می دهد و نشان می دهد که شما علاقه دارید که آنها را بشناسید.
تکرار نام شخص در حالی که با او صحبت می کنید، بهترین راه برای ماندگار شدن شما در ذهن اوست.
از آنها تعریف و تمجید کنید.

به دیگران بگویید که برخی ویژگی های آنها را دوست دارید. این کار به آنها احساس خوبی می دهد. به عنوان مثال، به جای اینکه وقتی همکارتان در یک کنفرانس کاری ارائه جالبی داشته، به او بگویید: «ارائه خوبی بود»، می توانید به او بگویید: «امروز در ارائه خودت بسیار خوب صحبت کردی».

همچنین، تعریف و تمجید از ظاهر اشخاص باعث می شود افراد احساس خوبی نسبت به خود داشته باشند و در نتیجه شما را بیشتر دوست داشته باشند. با این حال، این مورد برای همه موقعیت ها به خصوص در محل کار توصیه نمی شود.

در عوض، در محل کار شما می توانید با تعریف و تمجید از استعدادها، نحوه عملکرد و موفقیت های دیگران آنها را تشویق و تحریک به بهتر عمل کردن در زمینه کاریشان کنید.

 • مبارزات خود و چگونگی غلبه بر چالش های زندگی تان را با دیگران به اشتراک بگذارید

از داستان های زندگی خود برای الهام بخشیدن به دیگران استفاده کنید. این باعث می شود که شما کامل و چشمگیر به نظر برسید و همچنین نشان می دهد که شما برای رسیدن به جایی که هستید سخت تلاش کرده اید.

مراقب باشید از مشکلات خود شکایت و گلایه نکنید و همه مسائل زندگی خود را توضیح ندهید. فقط داستان هایی درباره چگونگی پیروزی در برابر مشکلات تان را بازگو کنید.

روش چهارم: برای کاریزماتیک بودن، هنر خوب ارتباط برقرار کردن را بیاموزید

 • یاد بگیرید چگونه سر صحبت را با دیگران باز کنید

افراد کاریزماتیک به خوبی می دانند که چگونه با افراد مختلف صحبت کنند؛ به عنوان مثال، ممکن است فردی به موسیقی علاقه داشته باشد و فرد دیگری به یک ورزش خاص. برای اینکه موضوع بحث برای شنونده جالب و جذاب باشد، می بایست این مهم را تشخیص دهید. یک فرد کاریزماتیک غالبا می تواند در مورد مسائل مختلف که افراد دیگر به آن علاقه دارند صحبت کند. موضوعاتی مانند آب و هوا، شهر و زادگاه، تیم های مورد علاقه ورزشی، موسیقی مورد علاقه، تعطیلات و … از جمله موارد مورد پسند دیگران در هنگام مکالمه می باشد.

 • در برقراری ارتباط با دیگران از شوخ طبعی استفاده کنید

می توانید جوک های خنده دار بگویید و یا یک داستان خنده دار تعریف کنید. این موضوع به افراد کمک می کند در اطراف شما احساس راحتی کنند و از بودن در کنار شما لذت ببرند. البته در هنگام استفاده از شوخ طبعی زیاده روی نکنید.

 

 

 • قصه گو باشید

قصه گویی افراد را به خود جلب می کند و باعث می شود جذابیت بیشتری داشته باشید. وقتی درباره خود صحبت می کنید، این کار را از طریق داستان انجام دهید. تجربیات شخصی خود را به اشتراک بگذارید. برای علاقه مند کردن دیگران به موضوع از کلمات هیجان بر انگیز و جالب، زبان بدن و حرکات صورت خود استفاده کنید.

شرکت در کلاس بازیگری می تواند به شما در بهبود توانایی های قصه گویی کمک کند. بازیگران و افراد کاریزماتیک برای جذب مخاطب و برانگیختن احساسات دیگران از همین ترفندها استفاده می کنند. شما نیز می توانید یاد بگیرید که چگونه برای تقویت داستان سرایی خود از انعطاف صدا، لحن و حالت های صورت استفاده کنید.

 • در هنگام گفتگو با دیگران، با اطمینان خاطر و قاطعیت از ایده های خود صحبت کنید

طبیعتا مردم با مشاهده عدم اطمینان از سمت شما سرد می شوند و هیجانی برای شنیدن ایده و طرح های شما نخواهند داشت. بنابراین شما باید موضع درستی بگیرید و به انتخاب های خود و گفته های خود ایمان داشته باشید. حتی اگر کاملا اعتماد به نفس ندارید. اگر فهمیدید که اشتباه کردید، همیشه می توانید دوباره نظراتتان را ارزیابی کرده و راهی دیگر را طی کنید.

اگر نسبت به انتخاب های خود مطمئن باشید، مردم بیشتر به سمت شما جذب می شوند. با استفاده از اطلاعاتی که در حال حاضر دارید بهترین ایده ها را انتخاب کنید؛ به عنوان مثال، به جای اینکه بگویید: «این طرح می تواند طرح خوبی باشد»، باید عنوان کنید: «من به نتیجه این طرح مطمئنم». در جمله اول نشان می دهید که کاملا مطمئن نیستید که این طرح موثر است یا خیر، در صورتی که در جمله دوم بیان می کنید که به ایده اتان اطمینان کامل دارید.

 • نسبت به آنچه در مورد آن صحبت می کنید علاقه نشان دهید

مردم جذب افرادی می شوند که پر شور و هیجان هستند. نسنجیده صحبت نکنید و فقط ایده هایی را به اشتراک بگذارید که واقعا به آنها اعتقاد دارید. از آنچه می گویید و انجام می دهید هیجان زده شوید و هیجان را در وجود دیگران نیز تحریک کنید. زندگی خود را حول احساسات خود بسازید. این مورد به شما کمک می کند تا در نظر دیگران جذابیت بیشتری داشته باشید. اگر چیزی شما را به هیجان نمی آورد، روی آن موضوع بحث نکنید.

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com