نه! نیازی نیست روزی ۸ لیوان آب بنوشید

نوشیدن 8 لیوان آب در روز

شاید شما هم بارها شنیده باشید که باید روزی ۸ لیوان آب نوشید. این موضوع تا حد زیادی بین مردم پذیرفته شده است و افراد بسیاری باور دارند که نوشیدن ۸ لیوان آب در روز بسیار مهم است و برای سلامت بدن ضرورت دارد، اما جالب است که بدانید خیلی از این موضوعاتی که در بین مردم به عنوان حقایق علمی رواج پیدا کرده است، از نظر پزشکان صحیح و پذیرفته نیست.

به نظر شما خوردن ۸ لیوان آب از لحاظ علمی از اعتبار کافی برخوردار است؟ در این مقاله از «پاسخ از ما» تصمیم داریم که واقعیت این ماجرا را برای شما بازگو کنیم تا به شناخت و آگاهی بهتری در این مورد دست پیدا کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله نوشیدنی های خنک برای روزهای تابستان را مطالعه کنید.

در صورت تمایل به خرید آب معدنی میوا - 1.5 لیتر بسته 6 عددی میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید.

قانون نوشیدن ۸ لیوان آب در روز از کجا آمده است؟

بر طبق یکی از نظریات رایج، قانون نوشیدن ۸ لیوان آب در روز ممکن است در سال ۱۹۴۵ شکل گرفته باشد؛ زمانی که یک سازمان تحقیقاتی گزارشی را مبنی بر این منتشر کرد که به طور متوسط هر فرد نیاز به مصرف ۱ میلی لیتر آب به ازای دریافت هر کالری غذایی دارد. به این ترتیب، شخصی که رژیم غذایی دارد که در آن ۲۰۰۰ کالری در روز مصرف می کند، نیاز به نوشیدن ۲۰۰۰ لیتر یا ۸ لیوان آب دارد. همچنین، این گزارش مشخص کرد که مقدار زیادی از این آب را می توان از طریق مواد غذایی مصرفی به دست آورد؛ مثلا میوه و سبزیجات می تواند حاوی ۹۸ درصد آب باشد.

یک منشأ دیگر پیدایش قانون نوشیدن ۸ لیوان آب در روز، کتاب متخصصان تغذیه به نام دکتر فردریک استار و مارگارت مک ویلیامز است. آن ها در سال ۱۹۷۴ کتابی به نام «تغذیه برای سلامتی» منتشر کرده بودند. دکتر فردریک استار و مارگارت مک ویلیامز در این کتاب توصیه کردند که روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید. همچنین، در این کتاب اشاره شده بود که میوه ها، سبزیجات و سایر نوشیدنی ها دارای مقادیر زیادی آب هستند. با وجود این، به نظر می رسد وقتی اطلاعات کتاب در دسترس مردم، پژوهشگران و سازمان های بهداشتی قرار گرفت، این قسمت از اطلاعات کتاب نادیده گرفته شد.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله نوشیدنی های ماه رمضان را مطالعه کنید.

شاید منشأ دقیق نوشیدن روزی ۸ لیوان آب ناشناخته و نامشخص باشد، اما در این مورد چند نظریه وجود دارد. یک مقاله مربوط به سال ۲۰۰۲ وجود دارد که در آن شواهد علمی در مورد قانون مصرف ۸ لیوان آب در روز بررسی شده است. این مقاله ده ها تحقیق، مقاله و نظر سنجی دیگر را مورد بررسی قرار داده است، اما هیچ مدرک علمی معتبری در ارتباط با لزوم نوشیدن ۸ لیوان آب در روز شناسایی نشده است.

 

 

با این حال باید توجه داشت که این یافته ها به بزرگسالان سالم و بیشتر بی تحرکی محدود می شود که در آب و هوای معتدل زندگی می کنند، در حالی که مسلما شرایطی وجود دارد که در آن ها نیاز به افزایش مصرف آب وجود دارد، اما معمولا زنان و مردان سالم نیاز به مصرف مقدار زیادی از آب ندارند.

از طرف دیگر، عدم نوشیدن آب کافی باعث کم آبی بدن می شود. با کم آبی و از دست دادن مایعات، ممکن است دچار خستگی، سردرد و اختلال در خلق و خو شوید. با این حال، برای هیدراته ماندن بدن و جلوگیری از کمبود آب در بدن نیازی نیست به خود فشار آورید تا روزانه ۸ لیوان آب بنوشید. شما درون خود غریزه ای به نام تشنگی دارید و آن به شما خواهد گفت چه زمانی به آب نیاز دارید. هیچ مدرک علمی وجود ندارد که لزوم مصرف ۸ لیوان آب در روز را تایید کند. میزان مصرف آب در افراد مختلف متفاوت است و باید اجازه دهید احساس تشنگی شما را راهنمایی کند.

تأمین آب بدن از طریق سایر مواد غذایی

تنها آب معمولی نیست که نیاز بدن شما به آب را تأمین می کند، بلکه نوشیدنی های دیگری مانند شیر، آب میوه و… به آبرسانی بدن کمک می کنند. علاوه بر این، بسیاری از غذاهایی که مصرف می کنید، دارای مقدار قابل توجهی آب هستند. میزان جذب آب از غذاها بستگی به نوع غذا دارد. میوه ها و سبزیجات دارای آب فراوان هستند و غذاهایی مانند گوشت، ماهی و تخم مرغ از غذاهایی هستند که آب زیادی دارند. بر همین اساس، افرادی که از غذاهای مصرفی خود آب کمی دریافت می کنند، بیشتر از افرادی که غذاهای پر آب میل می کنند نیاز به نوشیدن آب دارند. همچنین گفتنی است

مصرف متعادل نوشیدنی های حاوی کافئین مانند قهوه برای ما مشکلی ایجاد نمی کنند، اما استفاده بیش از حد از این نوشیدنی ها باعث از دست رفتن آب بدن می شود.

فواید نوشیدن آب به مقدار کافی

  • هیدراته ماندن بدن (آبرسانی به بدن)

مصرف آب کافی باعث می شود بدن شما هیدراته بماند. به طور کلی باید برای جایگزینی آبی که با تنفس و عرق کردن و دفع ادرار و مدفوع از دست می دهید، آب مصرف کنید.

  • کاهش وزن

نوشیدن آب به میزان کافی در سوزاندن کالری موثر است. مصرف آب قبل از غذا می تواند اشتها را کاهش دهد و همچنین خطر افزایش وزن در بلند مدت را کم می کند.

  • عملکرد بهتر بدن

کم آبی می تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد بدن شود. از دست دادن فقط ۲ درصد از آب بدن در هنگام ورزش می تواند باعث افزایش خستگی و کاهش انگیزه در شما شود. بنابراین، نوشیدن میزان کافی آب باعث بهبود عملکرد بدن می شود.

  • کاهش سر درد

برای افرادی که مستعد سر درد هستند، نوشیدن آب اضافی می تواند شدت و مدت سر درد آن ها را کاهش دهد. در افرادی هم که با کمبود آب مواجه هستند، نوشیدن آب ممکن است باعث تسکین سردردشان شود.

  • رفع یبوست و پیشگیری از آن

یکی از دلایل یبوست می تواند کم آبی بدن باشد. به همین خاطر، نوشیدن میزان کافی از آب می تواند یبوست را رفع کند یا از ایجاد این مشکل جلوگیری کند.

  • کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه

اگر چه در مورد صحت این مطلب نیاز به انجام تحقیقات بیشتری هست، اما برخی از شواهد نشان داده اند که افزایش مصرف آب ممکن است از شکل گیری سنگ کلیه در افراد مستعد جلوگیری کند.

هر روز باید چه مقدار آب نوشید؟

در واقع پاسخ مشخص و واحدی برای این سوال وجود ندارد. مصرف کافی آب در ایالات متحده برای خانم ها ۲٫۷ لیتر در روز و برای آقایان ۳٫۷ لیتر در روز در نظر گرفته شده است. توجه داشته باشید این میزان مربوط به مصرف آب از همه منابع غذایی است و تنها مربوط به آب خالص نیست. عوامل زیادی در داخل بدن و در محیط وجود دارد که بر نیاز فرد به آب تاثیر می گذارند.

در واقع، اندازه و میزان فعالیت بدن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در صورت ورزش کردن، زندگی در آب و هوای گرم، تغذیه از شیر مادر نیاز بدن به آب افزایش پیدا می کند. با در نظر گرفتن همه این ها، نیاز افراد مختلف به آب متفاوت است.

گاهی ممکن است نوشیدن ۸ لیوان آب برای برخی از افراد زیاد از حد باشد و برای افراد دیگری این میزان کم باشد. اگر می خواهید به صورت ساده این قضیه را حل کنید، به بدن خود گوش دهید و بگذارید که تشنگی راهنمای شما باشد. هر گاه احساس تشنگی و نیاز کردید آب بنوشید و وقتی تشنه نیستید، مصرف آن را متوقف کنید.

هنگامی که در معرض هوای گرم قرار گرفتید یا ورزش انجام دادید، برای جبران مایعات از دست رفته بدن خود آب بیشتری بنوشید. با این حال، به خاطر داشته باشید که این موضوع درباره همه افراد صدق نمی کند؛ مثلا برخی از افراد مسن ممکن است لازم باشد آگاهانه به خود یادآوری کنند که آب بنوشند؛ حتی اگر احساس تشنگی نکنند.
آیا زمان بندی خاصی برای نوشیدن آب وجود دارد؟

همه شما می دانید که مصرف آب برای سلامتی بدن ضروری است. آب با احتساب ۷۵ درصد از وزن بدن شما، در تنظیم همه چیز از جمله بهبود عملکرد مغز و بدن و همینطور هضم غذا نقشی اساسی دارد. با وجود روشن بودن اهمیت مصرف آب برای سلامتی ممکن است از خود بپرسید که آیا زمان بندی خاصی برای نوشیدن آب وجود دارد یا چه موقع بهترین زمان برای مصرف آب است؟ در این مورد شواهدی وجود دارد که در این قسمت به آن می پردازیم.

هنگام صبح

نوشیدن یک لیوان آب در اول صبح روشی ساده برای شروع یک روز خوب است. برخی اعتقاد دارند نوشیدن آب، درست هنگام بیدار شدن از خواب باعث آبرسانی به بدن و افزایش مایعات در طول روز می شود. اگر بدن شما با کمبود آب مواجه است، افزایش مصرف روزانه آب می تواند باعث افزایش سطح آبرسانی (هیدراتاسیون) شود.

نوشیدن آب در هنگام صبح

افزایش هیدراتاسیون برای بهبود خلق و خو، عملکرد بهتر مغز و افزایش سطح انرژی مفید است. بر طبق مطالعات، کم آبی حتی می تواند روی حافظه، تمرکز، سطح اضطراب و ایجاد حس خستگی تاثیر بگذارد. با توجه به همه این موارد، اگر چه ممکن است برخی از افراد متوجه شوند که نوشیدن آب در هنگام صبح برای آن ها مفید بوده است، اما شواهدی وجود ندارد که نشان دهد نوشیدن آب هنگام صبح از زمان های دیگر روز مفیدتر است.

قبل از مصرف غذا

اگر تصمیم دارید وزن خود را کاهش دهید، نوشیدن یک لیوان آب درست قبل از غذا خوردن راهکاری عالی می باشد. انجام این کار می تواند باعث افزایش احساس سیری در شما شود و مصرف شما را طی آن وعده غذایی کم کند؛ به عنوان مثال، یک مطالعه روی ۲۴ فرد مسن نشان داده نوشیدن ۵۰۰ میلی لیتر آب ۳۰ دقیقه قبل از مصرف صبحانه ۱۳ درصد میزان کالری مصرفی آنها را کاهش داده است. طبق یکی دیگر از مطالعات روی ۵۰ نفر، نوشیدن ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلی لیتر آب قبل از صرف نهار باعث کاهش گرسنگی و در نتیجه کاهش کالری در بزرگسالان مسن شده است.

در صورت تمایل می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله چگونه تا عید لاغر شویم؟ را مطالعه کنید

علیرغم این موارد، در حالی که معمولا با نوشیدن آب قبل از غذا، احساس سیری همه شرکت کنندگان افزایش یافت، اما تفاوت قابل توجهی در میزان کالری دریافتی یا میزان گرسنگی بزرگسالان جوانی که قبل از غذا آب نوشیده بودند، مشاهده نشد. بنابراین، اگر چه نوشیدن آب قبل از غذا می تواند روشی موثر برای حمایت از آبرسانی بدن باشد، اما در مورد این که آیا این موضوع می تواند باعث کاهش وزن در افراد جوان شود، نیاز به انجام تحقیقات بیشتری وجود دارد.

نی نوشیدنی رنگارنگ
در صورت تمایل به خرید نی نوشیدنی مدل رنگارنگ بسته ۱۰۰ عددی میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید.

قبل و بعد از ورزش

وقتی تمرینات ورزشی انجام می دهید، آب و الکترولیت های بدنتان را از طریق عرق کردن از دست می دهید. از این رو، برای هیدراته نگه داشتن بدن و کمک به جبران مایعات از دست رفته در هنگام ورزش کردن، نوشیدن آب فراوان قبل و بعد از ورزش مهم است. این موضوع را حتما جدی بگیرید، چرا که از دست دادن بیش از حد مایعات در طول تمرین می تواند به عملکرد بدن آسیب برساند و باعث عدم تعادل الکترولیت بدن شود.

رعایت تعادل در مصرف آب

بدن شما تعادل آب را در طول روز به شدت تنظیم می کند و آب اضافی را از طریق پوست، ریه ها، کلیه ها و دستگاه گوارش از بدن خارج می کند. با این حال، بدن شما قادر است تنها میزان مشخصی آب را در هر بار از بین ببرد. اگر چه ممکن است غیر معمول به نظر برسد، اما

نوشیدن آب بیش از حد می تواند سطح سدیم و تعادل مایعات بدن را مختل کند و باعث عوارض جانبی جدی مانند سر درد، گیجی، خستگی، تشنج و کما شود.

از این جهت، به جای نوشیدن مقدار زیاد آب به طور همزمان، مهم است میزان مصرف خود در طول روز را متعادل نگه دارید تا بدنتان هیدراته بماند. سعی کنید از یک تایمر استفاده کنید، آن را تنظیم کنید و به خود یاد آوری کنید در فواصل منظم آب بنوشید. می توانید برای این منظور، یک بطری آب را همواره همراه خود داشته باشید تا به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند.

همراه داشتن بطری آب برای نوشیدن 8 لیوان آب در روز

نتیجه گیری

ما در مطلب حاضر به بررسی این موضوع پرداختیم که بدن انسان در طول روز به چه مقدار آب نیاز دارد. همچنین، دریافتیم همیشه نیاز به نوشیدن ۸ لیوان آب در طول روز نیست، زیرا نیاز افراد مختلف به آب متفاوت است و آب بدن را می توان از طریق مواد غذایی و نوشیدنی های دیگر نیز تأمین کرد. علاوه بر این ها، در مورد فواید آب و اثر آن بر روی جسم و روان فرد توضیح دادیم.

 

 

در پایان اگر در ارتباط با مطلب این مورد، تجربه، سوال یا دیدگاهی دارید، آن را در بخش نظرات با دیگر همراهان «پاسخ از ما» در میان بگذارید. مشتاقانه پذیرای شنیدن نظر شما عزیزان هستیم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com