کارهایی که باید قبل از عروسی انجام دهید. (تهیه چک لیست عروسی)

کارهایی که باید قبل از عروسی انجام دهید

در این مقاله من تصمیم گرفتم در مورد کارهایی که باید قبل از عروسی‌ انجام دهید بنویسم و این موضوع مرا به چند سال پیش و خاطرات خودم قبل از عروسی انداخت .

بیشتر از چند ماه به عروسی ام نمانده بود و به شدت دچار استرس و هیجان شده بودم. بار روانی این موضوع به قدری سنگین بود که دچار درد در قفسه سینه شدم و کارم به بیمارستان کشید. در کمال ناباوری ، دکتر برای من دو هفته استراحت در منزل نوشت! در روزهای ابتدایی، کارم تنها آه کشیدن و فکر کردن در مورد کارهایم بود که مرا بیش از پیش خسته و افسرده تر می کرد.

در واقعیت باورم نمی شد که بهترین روزهای زندگی ام را در بستر بیماری می گذرانم. پس از چند روز از سر بیکاری در اینترنت به سراغ مدل های جدید لباس عروس رفتم. داشتم همین طور صفحات مزون ها را چک می کردم که چشمم به مطلبی با این عنوان افتاد: «آیا لیست کارهای خود را برای مراسم عروسی آماده کرده‌اید ؟

صفحه را باز کردم و شروع به خواندن متن کردم.به ناگاه گویی دریچه ای از نور بر افکار تاریک من گشوده شد. بلافاصله دفترچه یادداشت خود را از کیفم در آوردم و شروع به نوشتن چک لیست عروسی کردم. هر روز که می‌گذشت ، موارد بیشتری را در دفترم می نوشتم و در پایان من توانستم لیست کامل و جامعی را برای خودم آماده کنم. ذهنم کمی آرام تر شد.

بعد از بهبودی کامل، تمام کارهایی را که نوشته بودم به ترتیب انجام دادم و شاید جالب باشد که بدانید یک هفته باقی مانده به عروسی، تمام کارها به اتمام رسید.
اما همین یک ماه پیش بود که در صحبت با یکی از دوستانم متوجه شدم او نیز در آستانه عروسی خود دچار نگرانی شده است و احساس می کند که نمی تواند کارها را در زمان مقرر به اتمام برساند. به همین دلیل تصمیم گرفتم تا چک لیست عروسی خود را در اختیار وی قرار دهم. امروز در طی تماسی که با هم داشتیم او بسیار هیجان زده بود و گفت که بیشتر کارهایش رو به اتمام است.

پس از قطع تلفن، تصمیم گرفتم چک لیست عروسی ‌ام را با شما نیز به اشتراک بگذارم تا در صورتی که شما نیز به زودی قرار است مراسم عروسی خود را برگزار کنید بتوانید به طور دقیق تر کارهایی که باید قبل از عروسی‌ انجام دهید را برنامه ریزی کنید.

پس در ادامه با ما در وبسایت « پاسخ از ما » همراه باشید .

 

۱- انتخاب تشریفات عروسی

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید مدت ها قبل از روز عروسی خود انجام دهید انتخاب تشریفات عروسی است.

برای انتخاب تشریفات عروسی ، حتما به بودجه و سلیقه خود دقت کنید.

اگر قرار است طراحی صفر تا صد مراسم خود را به آن ها بسپارید، حتما نمونه کارهای قبلی آن ها را بررسی کنید. در صورتی که برایتان امکان پذیر است با مشتریان قبلی آن ها صحبت کنید و میزان رضایت شان را بسنجید.

حتما در در مورد خواسته های خود با تشریفات عروسی صحبت کنید و از آن‌ها بخواهید پیش از مراسم اصلی، یک جلسه برای مرور موارد مهم با یکدیگر داشته باشید.

انتخاب تشریفات عروسی از مهم ترین کارهایی که باید قبل از عروسی انجام دهید

هنگام بستن قرار داد نهایی حتما به نکات زیر دقت کنید:

 •  در مورد نحوه پوشش خدمه صحبت کنید.
 • زمان برگزاری مراسم عروسی را به دقت تعیین کنید.
 • نحوه پرداخت هزینه ها را مشخص کنید.
 • اطمینان حاصل کنید تعداد و نوع غذاها و نوشیدنی ها در روز عروسی مطابق میل شما باشد.
 • در مورد گل آرایی سالن بحث و گفتگو کنید.
 • محل برگزاری مراسم عروسی را نهایی کنید.

 

۲ – انتخاب لباس عروس و داماد

انتخاب لباس عروس

 

یکی از قسمت های پر هیجان ، برای اغلب عروس و دامادها ، انتخاب لباس روز عروسی است. برخی از افراد به دنبال ترندهای روز دنیا رفته، اما برخی دیگر نیز ترجیح می دهند تا لباس مورد علاقه خود را بدون توجه به دنیای مد انتخاب کنند. چیزی که من به شما می توانم توصیه کنم این است که چیزی را بپوشید که دوست دارید.

برای انتخاب لباس عروس و داماد به مزون ها و گالری هایی سر بزنید که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت دارند. اگر لباس دلخواه خود را پیدا نکردید، می توانید به سراغ خیاط های حرفه ای بروید. اما در نظر داشته باشید که این کار را به روزهای آخر موکول نکنید. سعی کنید دو ماه باقی مانده به روز عروسی، لباس هایتان را مشخص کنید.

 

 در انتخاب لباس ، حتما به موارد زیر دقت کنید:

 •  یک هفته قبل از عروسی حتما لباس هایتان را یکبار دیگر پرو کنید تا در صورتی که اضافه وزن و یا کاهش وزن داشتید بتوانید با کمک خیاط مشکل را بر طرف کنید.
 •  یک دوربین عکاسی با خود ببرید و هنگام پرو لباس عکس بگیرید تا بعدا بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید.
 • اگر قرار است لباس خود را کرایه کنید حتما زمان تحویل لباس را به طور دقیق مشخص کنید.

 

۳ – انتخاب آرایشگاه

با توجه به این که در سال های اخیر، تعداد آرایشگاه ها به شدت افزایش پیدا کرده است، انتخاب یک سالن زیبایی مناسب بسیار سخت شده است.

بهترین آرایشگاه
در ادامه به نکاتی اشاره می کنم که در انتخاب یک آرایشگاه خوب به شما کمک چشم گیری خواهد کرد:

 •  بررسی نمونه کارهای قبلی

اغلب آرایشگاه ها دارای نمونه کار قبلی هستند که به صورت آلبوم ، گردآوردی کرده اند. شما می توانید با مشاهده تصاویر عروس های قبلی، سبک آرایشگر را ارزیابی کنید. اگرچه در سال های اخیر بیشتر سالن ها برای جذب مشتری ، بازدید حضوری از عروس دارند و شما می توانید مدل های عروس را از نزدیک ببنید.

 •  دریافت مشاوره

هنگام مراجعه به سالن زیبایی ، شما می توانید از مشاور عروس و یا خود میکاپ آرتیست ، مشاوره دریافت کنید. در برخی موارد ، ممکن است آن ها شما را به متخصصین زیبایی به منظور انجام پاک سازی و جوان سازی پوست ارجاع دهند. البته در نظر داشته باشید هیچ کدام از این موارد ، ضروری نیست و شما حتی می توانید برخی از مراحل ، مانند پاک سازی را در منزل نیز انجام دهید.

 • بررسی قیمت

قیمت سالن های مختلف را با هم مقایسه کنید. توجه کنید قیمت بالا ، نشان دهنده کیفیت کار یک سالن نیست. به دنبال آرایشگاهی باشید که بهترین خدمات را با بهترین قیمت به شما ارائه دهد.

توجه داشته باشید اگر مراسم شما در روزهای اعیاد است، بهتر است برای گرفتن وقت از آرایشگاه حتما از سه ماه قبل اقدام کنید.

 

۴ – خرید هدایا

اگر قرار است در روز عروسی به یکدیگر یا میهمان ها هدیه دهید، حتما از چند ماه پیش این کار را انجام دهید و موکول به روزهای پرترافیک نزدیک مراسم نکنید. نوع هدیه می تواند با توجه به بودجه و یا آداب و رسوم هر شهر فرق کند.

متاسفانه در سال های اخیر،  عروسی ها به شدت رنگ و بوی تجملاتی به خود گرفته است. شما در هنگام خرید هدیه ها، مطابق با میل و سلیقه خود عمل کنید. اصلا توجهی به این موضوع نداشته باشید که دیگران در مورد شما چه فکری خواهند کرد.

فراموش نکنید هزینه های سنگین در ابتدای زندگی می تواند بعدها برای خود شما ، مشکل آفرین باشد.

 

۵ – انتخاب دسته گل عروس

من عاشق این مورد در چک لیست عروسی هستم .اگر از من می پرسید؟ بهتر است دسته گل خود را از بین گل های فصل، انتخاب کنید. اما در هنگام انتخاب گل به هماهنگی آن با مدل لباس عروس خود نیز دقت کنید. اگر هیچ ایده ای در ذهن خود ندارید به سراغ اینترنت بروید. کافی است کلمه دسته گل عروس را سرچ کنید تا هزاران مدل پیدا کنید.

حتما یک ماه پیش از عروسی به گل فروشی مراجعه کنید و با آن ها قرارداد ببندید. برخی از توجه به این نکته غافل می شوند و در روزهای نزدیک به عروسی با مشکل مواجه می شوند.

انتخاب دسته گل عروس

در قرار داد خود با گل فروشی به موارد زیر دقت کنید:

 •  نوع گل هایی را که دوست دارید در دسته گل عروسی تان به کار رود مشخص کنید.
 • در مورد قیمت صحبت کنید.
 •  در صورتی که تمایل دارید دسته گل عروسی تان با تور و یا ربان خاصی تزیین شود حتما به گل فروش اطلاع دهید.
 •  زمان دقیق مراسم عروسی و ساعات دقیق تحویل دسته گل را در قرار داد قید کنید.

 

۶ – انتخاب آهنگ رقص عروس و داماد

رقص عروس و داماد

یکی از هیجان انگیزترین کارهایی که عروس و داماد باید انجام دهند رقص دو نفره است. انتخاب آهنگ برای رقص ، یکی از سخت ترین کارهایی بود که من قبل از عروسی باید انجام می‌دادم. مدت های طولانی انواع آهنگ ها را گوش کردم تا بتوانم آهنگ مورد علاقه خود را پیدا کنم.

اگر قرار است به کلاس رقص بروید بهتر است چهار ماه قبل از مراسم، جلسات آموزشی خود را شروع کنید. فراموش نکنید که شما یک رقاص حرفه ای نیستید. از مربی رقص خود بخواهید تا رقص مناسب با توانایی های شما طراحی کند.

 

۷ – آماده کردن لیست مهمان ها

هرچند بهتر است این کار را به بزرگترها بسپارید، اما می توانید در مورد اندازه مراسم خود با آن ها صحبت کنید. اگر قرار است یک مراسم خصوصی در یک سالن نسبتا کوچک داشته باشید، باید از دعوت کردن اقوام دور اجتناب کنید. اما اگر دوست دارید تا مراسم بزرگی برگزار کنید و همه آشنایان و دوستان خود را دعوت کنید محدودیتی در تعداد مهمان ها نخواهید داشت. اما حتما سعی کنید لیست خود را مدت ها قبل از عروسی تکمیل کنید.

 

۸ – انتخاب کارت عروسی

انتخاب کارت عروسی

 

در سال های اخیر ، کارت های عروسی در طرح ها، رنگ ها و جنس های متفاوتی تولید می شوند. همین تنوع ممکن است انتخاب را برای شما دشوار کند. اما سعی کنید از لحظه به لحظه قبل از مراسم عروسی ، لذت ببرید و کارت عروسی خود را با شور و اشتیاق انتخاب کنید.

نکاتی برای انتخاب کارت عروسی

 • سعی کنید رنگ کارت عروسی نزدیک به تم رنگی مراسم شما باشد.
 •  اگر از میان کارت های موجود در بازار چیزی پسند نکردید، می توانید از طراحان کارت عروسی برای طراحی کارت عروسی دلخواه خود کمک بگیرید.
 •  متن کارت عروسی را سر وقت و با حوصله انتخاب کنید. به جای انتخاب اشعار و یا متن های تکراری می توانید خودتان متنی عاشقانه بنویسید.(من خودم شعری از فروغ را انتخاب کرده بودم شما نیز می توانید از اشعار شاعران مورد علاقه خود که کمتر شنیده شده است استفاده کنید).

 

۹ – انتخاب آتلیه عکاسی

انتخاب آتلیه عکاسی قبل از عروسی

 

انتخاب آتلیه عروسی ، یکی از کارهای بسیار مهمی است که باید قبل از عروسی انجام دهید. عکس های عروسی ، یادگارهای بسیار مهمی از بهترین روز زندگی شما خواهند بود. برای انتخاب آتلیه ، وقت زیادی بگذارید. نمونه کارهای آن ها را ببینید و با یکدیگر مقایسه کنید.

شما می توانید در این مورد بسیار سخت گیر باشید. در مورد تیم عکاسی تحقیق کنید. آیا از تجربه کافی برخوردار هستند؟ آیا مشتریان قبلی از نحوه برخورد آن ها رضایت کافی دارند؟

گرفتن وقت از آتلیه را چند ماه قبل از عروسی انجام دهید، چرا که آتلیه ها در هر روز عکاسی از تعداد محدودی عروس و داماد را قبول می کنند. با رزرو وقت قبلی با خیال راحت به بقیه کارهای خود بپردازید.

 

۱۰ – رزرو ماشین عروس

رزرو ماشین عروس

 

اگر قرار است برای روز عروسی، ماشین کرایه کنید حتما چند هفته قبل از مراسم با موسسات اجاره خودرو هماهنگ شوید. با آن ها در مورد هزینه ، زمان و نحوه تحویل ماشین صحبت کنید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردم تا کارهایی که باید قبل از عروسی به دقت انجام دهید برایتان لیست کنم و حالا شما یک چک لیست عروسی ده موردی دارید که امیدوارم برایتان مفید باشد. اما در نظر داشته باشید نیاز به هیچ گونه نگرانی نیست. مطمئن باشید حتی اگر همه چیز طبق روال پیش نرود، روز عروسی بهترین روز شما خواهد بود. شاد باشید و تا می توانید از این روز لذت ببرید.

اگر در شرف ازدواج هستید و دچار استرس می شوید پیشنهاد می کنم مقاله علل و روشهای کاهش استرس پیش از مراسم عروسی را در وبسایت « پاسخ از ما» را مطالعه کنید .

در پایان اگر شما هم نکته ای در مورد کارهایی که باید قبل از عروسی انجام دهید به ذهنتان می رسد و یا تجربه خوبی در این زمینه دارید لطفا در پایین همین مقاله برای ما کامنت بگذارید؛ و از تجربیات و خاطرات خود بگویید و به ما در کامل تر کردن این چک لیست عروسی کمک کنید .

  اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات پاسخ از ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

  ‫2 نظر ارسال شده در “کارهایی که باید قبل از عروسی انجام دهید. (تهیه چک لیست عروسی)

  1. سحر حسینی :

   من سالهاست عروسی کرده ام و این مقاله را بیشتر برای کمک به خواهرزاده ام خواندم چون به شدت در مورد کارهای قبل از عروسی دچار استرس شده و این مقاله خیلی به من کمک کرد و تونستم یک چک لیست عروسی خوب براش بنویسم .
   چک لیست رو که آماده کردم یاد عروسی خودم افتادم همه چی عجله ای بود. یک هفته قبل از عروسی تازه می خواستیم این کارهایی که در لیست شما اومده انجام بدیم و هیچ چیز اون جور که دلمون می خواست پیش نرفت .
   به نظرم تهیه یک چک لیست عروسی و برنامه ریزی در مورد کارهای قبل از عروسی باعث میشه سالها بعد با یادآوری عروسی خاطرات بهتره به ذهن آدم بیاد ؛نه اینکه به خاطر عجله ای بودن همه چیز کلی استرس و کاهش وزن رو تجربه کنی(البته برای من این جور بود )

   • پاسخ از ما :

    ممنون سحر عزیز
    خوشحالیم که این مقاله برای شما مفید بوده. برای شما و خوهرزاده عزیزتون آرزوی خوشبختی داریم و امیدواریم این مقاله در کاهش استرسشون مفید باشه. همچنین می تونید دربخش کاهش استرس مقاله های بیشتری در این زمینه بخونید .

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com